Ciekawostki Historyczne

Kto choć trochę zna historię dyplomacji ma świadomość tego, jak często ludzie poruszający się w tym obszarze muszą uciekać się do mocno… nieszablonowych rozwiązań. Łącznie z załatwianiem „panienek” głowie obcego państwa, czy przymykaniem oko na romanse na szczytach władzy.

Autor postanowił zaspokoić powszechną w ludziach potrzebę śledzenie i podglądactwa i uchylić im drzwi do pieprznych sekretów wielkiego świata.

Oprócz erotycznej historii francuskiej dyplomacji, w której nie zabraknie Ludwika XIV i generała de Gaulle’a przyjrzymy się także temu, jak właściwie można wykonać egzekucję, prześledzimy tajemne ścieżki rozwoju kardiochirurgii oraz sprawdzimy, czy o miłości Barbary Radziwiłłówny i króla Zygmunta Augusta da się powiedzieć coś nowego?

Mietton N., Historia erotyczna dyplomacji francuskiej (Bellona)

historia erotyczna dyplomacjiWbrew pojawiającemu się w tytule słowu „erotyczna”, autor w swojej opowieści daleki jest od epatowania sprośnościami i nieprzyzwoitymi anegdotami. Zamiast tego prezentuje czytelnikowi spojrzenie na sztukę dyplomacji uprawianą przez stulecia przez Francuzów przez pryzmat alkowiany.

Dzięki temu poznajemy perypetie i przeszkody, jakim musiał zaradzić kardynał Mazarini by załagodzić konflikt hiszpańsko francuski ślubem infantki i króla. Cały problem polegał na tym, że w międzyczasie Ludwik XIV po uszy zadurzył się w siostrzenicy kardynała. Poczynając od Króla Słońce Mietton opisuje kolejne romanse i zauroczenia, które raz po raz utrudniają politykę i zatruwają atmosferę na dworze.

Przywołuje knowania kochanek, zdrady, bastardów, złamane serca i zawiedzione nadzieje. Odmalowuje szalenie interesujący obraz na styku uczuć i interesów. Czytając podręczniki do historii zapominamy czasem, że kolejne przywoływane osoby są przede wszystkim ludźmi, którzy myśleli i czuli, co wpływało na ich postępowanie i osąd.

Zobacz również:

Moore J.J., Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować (Znak Horyzont)

powiesićO tym, jak łatwo jest kompletnie spartolić robotę, gdy chce się kogoś porządnie zabić nie trzeba nikomu pisać. Od zarania dziejów ludzie pracują nad tym, by wymyślić jak najlepszy sposób pozbawiania przedstawicieli swojego gatunku życia.

Nie będziemy się tu rozwodzić nad moralnymi kwestiami, raczej nad metodami. Moore pokazuje czytelnikom całe mnóstwo metod, jakie wykorzystywano od starożytności od łamania kołem, aż po pluton egzekucyjny.

Morris T., Sprawy sercowe (Wydawnictwo Literackie)

sprawy sercoweSercu poświęcono już niejeden tom poezji i innych rozważań, jednak poza medykami rzadko kto przygląda mu się w niemetaforycznym ujęciu.

Tymczasem centrum układu krwionośnego to fascynujący element ludzkiego ciała. Ceniony dziennikarz BBC biorąc na warsztat 11 operacji kardiochirurgicznych stara się prześledzić rozwój tej jakże skomplikowanej gałęzi medycyny.

Niedźwiedzka M., Barbara Radziwiłłówna (Prószyński i S-ka)

radziwiłłównaAutorka cyklu „Zmierzch Jagiellonów” po powieści poświęconej królowej Bonie postanowiła przywołać na kartach swojej nowej książki jej znienawidzoną synową.

Barbara Radziwiłłówna już sama w sobie jest wdzięcznym tematem pisarskim, a w połączeniu z historią jej romansu i małżeństwa z królem stanowi nie lada gratkę. Niedźwiedzka pozwala im raz jeszcze ożyć na kartach powieści.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Adrianna97

Tą ostatnią już mam

    Anonim

    Fajnie wiedzieć :)

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Słodka trucizna

Królowie bali się zakładać ubrania, kłaść się do łóżka, siadać na krześle z poduszką, otwierać dokumenty, jeść, a nawet oddychać. Wszystko za sprawą wszechobecnych trucizn....

5 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Nowożytność

Historia pięknej miłości, czy tragiczna opowieść o zakazanym romansie?

Historia romansu Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta od wieków rozbudza wyobraźnię. Czy była to prawdziwa miłość okupiona poświęceniem, czy pełna wyrachowania intryga obliczona na usidlenie...

16 kwietnia 2019 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Templariusze – od wielkości do upadku

Rycerze z czerwonym krzyżem na białym tle przez wieki obrośli otoczką tajemnicy. Templariusze, walczący zaciekle w Ziemi Świętej, mieli sieć klasztorów rozsianą po całym ówczesnym...

14 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Dźwięk spadającej gilotyny

Lud tańczący na placach wokół ściętych głów niedawnych tyranów. Kompletny brak światłości w dobie Oświecenia i gilotyna, która zamiast perfekcyjnym narzędziem zabijania okazała się bramą,...

17 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Żydowska żona nazisty?

Nazistowskie Niemcy były ciężkim miejscem do życia, w szczególności dla Żydów. Młoda Żydówka nie godząc się z represjami postanowiła się im nie poddawać, ukryła swoje...

9 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nazista, który współtworzył Bundeswehrę o zwycięstwach Trzeciej Rzeszy?

Erich von Manstein był niemieckim feldmarszałkiem, który po dzień dzisiejszy wzbudza szacunek wojskowych na całym świecie. Pełen wiary we własne możliwości strateg był jednym z...

2 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.