Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Przez łóżko do informacji?

Ludwik XIV z rodziną (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Ludwik XIV z rodziną (fot. domena publiczna)

Kto choć trochę zna historię dyplomacji ma świadomość tego, jak często ludzie poruszający się w tym obszarze muszą uciekać się do mocno… nieszablonowych rozwiązań. Łącznie z załatwianiem „panienek” głowie obcego państwa, czy przymykaniem oko na romanse na szczytach władzy.

Autor postanowił zaspokoić powszechną w ludziach potrzebę śledzenie i podglądactwa i uchylić im drzwi do pieprznych sekretów wielkiego świata.

Oprócz erotycznej historii francuskiej dyplomacji, w której nie zabraknie Ludwika XIV i generała de Gaulle’a przyjrzymy się także temu, jak właściwie można wykonać egzekucję, prześledzimy tajemne ścieżki rozwoju kardiochirurgii oraz sprawdzimy, czy o miłości Barbary Radziwiłłówny i króla Zygmunta Augusta da się powiedzieć coś nowego?

Mietton N., Historia erotyczna dyplomacji francuskiej (Bellona)

historia erotyczna dyplomacjiWbrew pojawiającemu się w tytule słowu „erotyczna”, autor w swojej opowieści daleki jest od epatowania sprośnościami i nieprzyzwoitymi anegdotami. Zamiast tego prezentuje czytelnikowi spojrzenie na sztukę dyplomacji uprawianą przez stulecia przez Francuzów przez pryzmat alkowiany.

Dzięki temu poznajemy perypetie i przeszkody, jakim musiał zaradzić kardynał Mazarini by załagodzić konflikt hiszpańsko francuski ślubem infantki i króla. Cały problem polegał na tym, że w międzyczasie Ludwik XIV po uszy zadurzył się w siostrzenicy kardynała. Poczynając od Króla Słońce Mietton opisuje kolejne romanse i zauroczenia, które raz po raz utrudniają politykę i zatruwają atmosferę na dworze.

Przywołuje knowania kochanek, zdrady, bastardów, złamane serca i zawiedzione nadzieje. Odmalowuje szalenie interesujący obraz na styku uczuć i interesów. Czytając podręczniki do historii zapominamy czasem, że kolejne przywoływane osoby są przede wszystkim ludźmi, którzy myśleli i czuli, co wpływało na ich postępowanie i osąd.

Moore J.J., Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować (Znak Horyzont)

powiesićO tym, jak łatwo jest kompletnie spartolić robotę, gdy chce się kogoś porządnie zabić nie trzeba nikomu pisać. Od zarania dziejów ludzie pracują nad tym, by wymyślić jak najlepszy sposób pozbawiania przedstawicieli swojego gatunku życia.

Nie będziemy się tu rozwodzić nad moralnymi kwestiami, raczej nad metodami. Moore pokazuje czytelnikom całe mnóstwo metod, jakie wykorzystywano od starożytności od łamania kołem, aż po pluton egzekucyjny.

Morris T., Sprawy sercowe (Wydawnictwo Literackie)

sprawy sercoweSercu poświęcono już niejeden tom poezji i innych rozważań, jednak poza medykami rzadko kto przygląda mu się w niemetaforycznym ujęciu.

Tymczasem centrum układu krwionośnego to fascynujący element ludzkiego ciała. Ceniony dziennikarz BBC biorąc na warsztat 11 operacji kardiochirurgicznych stara się prześledzić rozwój tej jakże skomplikowanej gałęzi medycyny.

Niedźwiedzka M., Barbara Radziwiłłówna (Prószyński i S-ka)

radziwiłłównaAutorka cyklu „Zmierzch Jagiellonów” po powieści poświęconej królowej Bonie postanowiła przywołać na kartach swojej nowej książki jej znienawidzoną synową.

Barbara Radziwiłłówna już sama w sobie jest wdzięcznym tematem pisarskim, a w połączeniu z historią jej romansu i małżeństwa z królem stanowi nie lada gratkę. Niedźwiedzka pozwala im raz jeszcze ożyć na kartach powieści.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.