Ciekawostki Historyczne

Nazistowskie Niemcy były ciężkim miejscem do życia, w szczególności dla Żydów. Młoda Żydówka nie godząc się z represjami postanowiła się im nie poddawać, ukryła swoje pochodzenie, przyjęła fałszywą tożsamość i żyła w strachu. W dodatku wyszła za prawdziwego nazistę.

Jej historia jest niesamowicie skomplikowana i zniuansowana. Na jej przykładzie okazuje się, że granica pomiędzy tym, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem oraz kto jest dobry, a kto zły potrafi przebiegać w zupełnie innym miejscu niż byśmy się tego spodziewali.

Oprócz historii Edith Hahn poznamy także losy pewnego Brytyjczyka, który znalazł się w samym sercu wojny w Syrii, przyjrzymy się życiu amerykańskiej księżniczki, która zderzyła się z życiem w Siedliskach oraz przyjrzymy się romansowi, który zaważył na losach Polski.

Hahn-Beer E., Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę (Napoleon V)

żóna nazistyEdith Hahn miała przed sobą całe życie, w dodatku właśnie zdobywała wykształcenie prawnicze. Wydawało się, że czeka ją świetlana przyszłość. To wrażenie rozsypało się jak domek z kart. Wszystko dlatego, że młoda i niezależna dziewczyna mieszkała w Niemczech pogrążonych w szaleństwie nazizmu.

Wyrzucono ją wraz z matką z domu, zamknięto w getcie, a na ubraniach nakazano nosić żółtą gwiazdę. Edith w końcu trafiła do obozu pracy, jednak jej matkę wywieziono. Gdy dziewczyna się o tym dowiedziała, zupełnie zmieniło to jej podejście. Zamiast biernie poddawać się kolejnym potwornościom, postanowiła zawalczyć o siebie. Najpierw wymknęła się zaklętego kręgu nazistowskiej machiny śmierci i zaczęła się ukrywać, będąc niczym zaszczute zwierzę, później dzięki przyjaciółce przyjęła nową tożsamość.

Gdy znalazła się w Monachium jej życie miało się na zawsze odmienić. To tam poznała nazistę Vettera, który się w niej zakochał i nie zmienił zdania w sprawie wspólnej przyszłości nawet gdy wyznała mu prawdę o tym, że jest Żydówką. Opowieść Edith Hahn udowadnia, jak wiele prawdy jest w tym, że czasem najłatwiej ukryć coś na widoku.

Zobacz również:

Nash E., Pustynny snajper. Jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS (Rebis)

pustynny snajperTemat wojny w Syrii zdążył się już medialnie „sprać”. Choć walki nadal trwają, coraz rzadziej słyszymy, co konkretnie dzieje się w tym regionie. Czasem docierają do naszych uszu wzmianki o europejskich ochotnikach po obu stronach frontu.

O tym, jak naprawdę wygląda ich życie jednak nie mamy pojęcia. Ed Nash daje nam wyjątkową możliwość zajrzenia wślizgnięcia się do tej oddalonej o tysiące kilometrów rzeczywistości. To, co nam pokazuje nie raz powoduje, że zimny dreszcz przesuwa się wolno po kręgosłupie.

Sapieha V., Amerykańska księżna (Ośrodek Karta)

sapiehaNa określenie Virgilii Peterson-Sapiehy przychodzi do głowy wiele słów, jednak najtrafniejsze wydaje się „nietuzinkowa”. Na studiach poznała Pawła. Wydawałoby się, że to historia jakich wiele, gdyby nie jeden szczegół – Paweł Maria nosił nazwisko Sapieha, a wychodząc za niego Amerykanka stała się polską księżną.

W wydanej właśnie przez Kartę książce zawarte są jej wspomnienia z lat 1933-1939. Virgilia, jako członkini rodu Sapiehów oglądała dawno zaginiony świat polskiej arystokracji od środka, trafnie opisując jego zalety i dziwactwa.

Kienzler I., Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności (Wydawnictwo Lira)

kienzlerowaPoznali się gdy oboje byli młodzi. Stanisław Poniatowski przyjechał do Petersburga by pełnić funkcję prywatnego sekretarza brytyjskiego ambasadora, Katarzyna była żoną następcy rosyjskiego tronu.

Pomiędzy tą dwójką nawiązał się romans, którego owocem była córka. Mieli szczęście, bo rosyjski dwór przymykał oko na takie „wyskoki”, jednak gdy zostali przyłapani na gorącym uczynku przez męża, tego było już za wiele. Jak ten romans toczył się dalej i jak wpłynął później na historię Polski dowiecie się z książki.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Romulus LO

Jak żydówką była żona nazisty to proste bo cała generalicja łącznie z Hitlerem vel schikelgruber en to byli Żydzi ot i caly morał tej książki bez potrzeby czytania.

Charlie

udało jej się przeżyć – brawo.

Zobacz również

Historia najnowsza

Jak to się stało, że zwykły Anglik poszedł na wojnę z terrorystami?

Wśród przerażających doniesień z najgorętszych miejsc globu przewija się śmierć, zniszczenie i cierpienie ludności cywilnej. Z całego świata ściągają ochotnicy, by wesprzeć nierówną walkę. Wśród...

23 kwietnia 2019 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Templariusze – od wielkości do upadku

Rycerze z czerwonym krzyżem na białym tle przez wieki obrośli otoczką tajemnicy. Templariusze, walczący zaciekle w Ziemi Świętej, mieli sieć klasztorów rozsianą po całym ówczesnym...

14 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Historia najnowsza

Niemal żaden naród na świecie nie ma tak trudnej i tragicznej historii. Dzisiaj prawie nikt o niej nie mówi

Nie wiadomo do końca, skąd się wzięli. Jedni twierdzą, że stanowią mieszankę wielu wcześniejszych plemion. Inni dowodzą, że powstali w czasach króla Salomona w wyniku...

8 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przez łóżko do informacji?

Kto choć trochę zna historię dyplomacji ma świadomość tego, jak często ludzie poruszający się w tym obszarze muszą uciekać się do mocno… nieszablonowych rozwiązań. Łącznie...

24 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Dźwięk spadającej gilotyny

Lud tańczący na placach wokół ściętych głów niedawnych tyranów. Kompletny brak światłości w dobie Oświecenia i gilotyna, która zamiast perfekcyjnym narzędziem zabijania okazała się bramą,...

17 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jedna z najważniejszych bitew XXI wieku, porównywana do powstania warszawskiego. Czy kiedykolwiek o niej słyszałeś?

Mordercza konfrontacja zmieniła losy największej wojny bieżącego stulecia. Na Zachodzie porównuje się ją niekiedy do powstańczego zrywu Warszawy w 1944 roku. Czy słusznie?

13 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.