Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Dźwięk spadającej gilotyny

Zgilotynowanie Marii Antoniny (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Zgilotynowanie Marii Antoniny (fot. domena publiczna)

Lud tańczący na placach wokół ściętych głów niedawnych tyranów. Kompletny brak światłości w dobie Oświecenia i gilotyna, która zamiast perfekcyjnym narzędziem zabijania okazała się bramą, przez którą wylało się morze krwi. Czy fala śmierci z czasów rewolucji nadal prześladuje Francję?

Na to pytanie w swojej książce próbuje odpowiedzieć Monika Milewska. By ułatwić sobie to zadanie przywołuje w tytule łzy wylewane nad grobami ofiar terroru oraz ocet, którym szorowano ślady krwi na podeście gilotyny.

Ponadto przyjrzymy się co myślę specjaliści od tego, co było, o tym, co by było gdyby, zanurzymy się w historii Rosji oraz sprawdzimy, jak wyglądały rządy carskie nad Wisłą.

Milewska M., Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (słowo/obraz terytoria)

ocet i łzy„Jednego na pewno udało nam się dowieść – rozległości rany, jaką zadała gilotyna. Rany, która, jak pokazują współczesne nam spory wśród historyków i publicystów, do dziś nie zagoiła się do końca” – pisze Monika Milewska.

Odmalowany przez gdańską antropolożkę obraz rewolucyjnego terroru na długo pozostaje w pamięci. Poprzez obrazy, wspomnienia, rewolucyjne pieśni, modlitwy i pamiątki Milewska pokazuje, jak świadkowie rewolucji francuskiej radzili sobie z pełną przemocy rzeczywistością.

Demaskuje najróżniejsze sposoby „oswajania” wszechobecnej śmierci – od sakralizacji gilotyny po tańce na grobach ofiar jakobińskiej nagonki. Znana historia rewolucji zyskuje w ten sposób nowy wymiar, a obywatele pierwszej Republiki stają się nam bliżsi niż kiedykolwiek.

Chwalba A., Harpula W., Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski (Wydawnictwo Literackie)

Artykuł został oparty na książce Andrzeja Chwalby i Andrzeja Harpula

Czy historyk może bawić się w przewidywanie przyszłości? Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula udowadniają, że na podstawie wiedzy historycznej można spróbować zgadnąć nie tylko, jak może się potoczyć najbliższa przyszłość, ale też, jak mogłaby wyglądać nasza teraźniejszość.

Co by się stało gdyby na przykład Zygmunt Stary zniszczył krzyżaków i włączył ich ziemie do korony, albo Zygmunt August utworzył kościół narodowy?

Plokhy S., Kwestia rosyjska (Znak Horyzont)

kwestia rosyjskaDlaczego w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Moskwie stoi pomnik księcia kijowskiego Włodzimierza, większy nawet niż pomnik założyciela miasta Jerzego Dołgorukiego?

Kiedy tak naprawdę powstała Rosja? I jaka jest w ogóle definicja tego, czym jest Rosja i kim jest Rosjanin? Spoglądając daleko wstecz Sergiei Plokhy stara się odpowiedzieć na te i setki innych ciekawych pytań, by pozwolić nam lepiej zrozumieć ten kraj.

Rolf M., Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie (1864-1915), (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego)

rządy imperialneWydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego zdecydowało się wypuścić ciekawą pracę naukową na temat rządów rosyjskich nad Wisłą od upadku powstania styczniowego, aż do wycofania się wojsk rosyjskich z kraju w czasie I wojny światowej.

Autor analizując szczegółowo procesy zachodzące w kraju dochodzi do interesujących wniosków między innymi do tego, że Rosja traktowała Kraj Nadwiślański niczym laboratorium nowych rozwiązań. Jaką jeszcze rolę pełniła ta prowincja w imperium carów?

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.