Ciekawostki Historyczne

Lud tańczący na placach wokół ściętych głów niedawnych tyranów. Kompletny brak światłości w dobie Oświecenia i gilotyna, która zamiast perfekcyjnym narzędziem zabijania okazała się bramą, przez którą wylało się morze krwi. Czy fala śmierci z czasów rewolucji nadal prześladuje Francję?

Na to pytanie w swojej książce próbuje odpowiedzieć Monika Milewska. By ułatwić sobie to zadanie przywołuje w tytule łzy wylewane nad grobami ofiar terroru oraz ocet, którym szorowano ślady krwi na podeście gilotyny.

Ponadto przyjrzymy się co myślę specjaliści od tego, co było, o tym, co by było gdyby, zanurzymy się w historii Rosji oraz sprawdzimy, jak wyglądały rządy carskie nad Wisłą.

Milewska M., Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (słowo/obraz terytoria)

ocet i łzy„Jednego na pewno udało nam się dowieść – rozległości rany, jaką zadała gilotyna. Rany, która, jak pokazują współczesne nam spory wśród historyków i publicystów, do dziś nie zagoiła się do końca” – pisze Monika Milewska.

Odmalowany przez gdańską antropolożkę obraz rewolucyjnego terroru na długo pozostaje w pamięci. Poprzez obrazy, wspomnienia, rewolucyjne pieśni, modlitwy i pamiątki Milewska pokazuje, jak świadkowie rewolucji francuskiej radzili sobie z pełną przemocy rzeczywistością.

Demaskuje najróżniejsze sposoby „oswajania” wszechobecnej śmierci – od sakralizacji gilotyny po tańce na grobach ofiar jakobińskiej nagonki. Znana historia rewolucji zyskuje w ten sposób nowy wymiar, a obywatele pierwszej Republiki stają się nam bliżsi niż kiedykolwiek.

Zobacz również:

Chwalba A., Harpula W., Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski (Wydawnictwo Literackie)

Czy historyk może bawić się w przewidywanie przyszłości? Andrzej Chwalba i Wojciech Harpula udowadniają, że na podstawie wiedzy historycznej można spróbować zgadnąć nie tylko, jak może się potoczyć najbliższa przyszłość, ale też, jak mogłaby wyglądać nasza teraźniejszość.

Co by się stało gdyby na przykład Zygmunt Stary zniszczył krzyżaków i włączył ich ziemie do korony, albo Zygmunt August utworzył kościół narodowy?

Plokhy S., Kwestia rosyjska (Znak Horyzont)

kwestia rosyjskaDlaczego w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Moskwie stoi pomnik księcia kijowskiego Włodzimierza, większy nawet niż pomnik założyciela miasta Jerzego Dołgorukiego?

Kiedy tak naprawdę powstała Rosja? I jaka jest w ogóle definicja tego, czym jest Rosja i kim jest Rosjanin? Spoglądając daleko wstecz Sergiei Plokhy stara się odpowiedzieć na te i setki innych ciekawych pytań, by pozwolić nam lepiej zrozumieć ten kraj.

Rolf M., Rządy imperialne w Kraju Nadwiślańskim. Królestwo Polskie i cesarstwo rosyjskie (1864-1915), (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego)

rządy imperialneWydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego zdecydowało się wypuścić ciekawą pracę naukową na temat rządów rosyjskich nad Wisłą od upadku powstania styczniowego, aż do wycofania się wojsk rosyjskich z kraju w czasie I wojny światowej.

Autor analizując szczegółowo procesy zachodzące w kraju dochodzi do interesujących wniosków między innymi do tego, że Rosja traktowała Kraj Nadwiślański niczym laboratorium nowych rozwiązań. Jaką jeszcze rolę pełniła ta prowincja w imperium carów?

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Templariusze – od wielkości do upadku

Rycerze z czerwonym krzyżem na białym tle przez wieki obrośli otoczką tajemnicy. Templariusze, walczący zaciekle w Ziemi Świętej, mieli sieć klasztorów rozsianą po całym ówczesnym...

14 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przez łóżko do informacji?

Kto choć trochę zna historię dyplomacji ma świadomość tego, jak często ludzie poruszający się w tym obszarze muszą uciekać się do mocno… nieszablonowych rozwiązań. Łącznie...

24 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Żydowska żona nazisty?

Nazistowskie Niemcy były ciężkim miejscem do życia, w szczególności dla Żydów. Młoda Żydówka nie godząc się z represjami postanowiła się im nie poddawać, ukryła swoje...

9 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nazista, który współtworzył Bundeswehrę o zwycięstwach Trzeciej Rzeszy?

Erich von Manstein był niemieckim feldmarszałkiem, który po dzień dzisiejszy wzbudza szacunek wojskowych na całym świecie. Pełen wiary we własne możliwości strateg był jednym z...

2 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Dzieci nazistów

Czy to możliwe, że człowiek, który miał na rękach krew milionów, a na sumieniu niewyobrażalne cierpienia połowy świata był dla kogoś ukochanym wujkiem? Co to...

19 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pamiętnik z oblężonego Leningradu

W relacjach z oblężonego Leningradu jest coś co wciąga i nie pozwala przestać myśleć o tym. Życie mieszkańców miasta zamkniętego w śmiertelnym pierścieniu jest niczym...

10 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.