Ciekawostki Historyczne

W relacjach z oblężonego Leningradu jest coś co wciąga i nie pozwala przestać myśleć o tym. Życie mieszkańców miasta zamkniętego w śmiertelnym pierścieniu jest niczym wypadek drogowy – człowiek nie potrafi powstrzymać się przed patrzeniem. Alexis Peri pozwala nam poznać tę historię na surowo.

Historyczka w swej pracy analizuje ponad setkę niepublikowanych dotąd dzienników, które dają nam uderzający wprost obraz anatomii tragedii, jaka dotknęła mieszkańców tego niezwykłego miasta. Nie boi się trudnych fragmentów tej opowieści.

Oprócz tego wyruszymy w czasy starożytne i wraz z oddziałem Rzymian stawimy czoła germańskim wojownikom, przyjrzymy się życiu kontyngentu wojsk  radzieckich w Polsce po wojnie oraz zanurzymy się po uszy w codzienności peerelowskiej Polski i ówczesnym „kombinowaniu”

Peri A., Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta (Znak Horyzont)

leningradNa temat oblężenia Leningradu, które trwało od 1941 do 1944 roku powstało już wiele prac. Czym różni się ta od wszystkich poprzednich? Autorka do dyskusji wnosi powiew świeżości dzięki temu, że zdecydowała się sięgną po niepublikowane dotąd relacje mieszkańców. Dzięki temu nie czytamy po raz pięćdziesiąty tego samego cytatu, czy dokumentu, a dostajemy interesującą opowieść i najróżniejszych aspektach życia mieszkańców oblężonego miasta.

Autorka analizując wspomnienia pokazuje czytelnikowi, jak poczucie izolacji i głodu przenikało wszystkie dziedziny codzienności, przeplatane z jak najczarniejszymi myślami, zmuszało niejako pamiętnikarzy do sięgnięcia po pióro i przelania na papier tego, co ich dręczy. Ich rodzinne miasto stało się niejako wyspą , ze wszech stron otoczoną morzem wroga, który niczym w średniowieczu, postanowił oblegać okrążone miasto tak długo, aż padnie z głodu i się podda.

Tymczasem mieszkańcy przechodzili przez wszystkie kręgi piekieł przeżywając naloty, pożary, akty bandytyzmu, śmierć najbliższych i obawę, że oni sami nie zdołają przetrwać. Warto dowiedzieć się, co mają nam do powiedzenia.

Zobacz również:

Jones G., Krwawy las (Rebis)

krwawy lasPowieść „Krwawy las” to historia jednej z najbardziej spektakularnych i najbardziej krwawych klęsk w dziejach ludzkości. Geraint Jones ubiera w literacką szatę historię masakry rzymskich oddziałów, które zostały starte na krwawą miazgę w Lesie Teutoburskim.

Z krwawej łaźni, jaką legionom urządzili germańscy wojownicy ocalał żołnierz – Feliks. Przetrwał, jednak nie wie, kim jest, ani skąd pochodzi. Ma tylko imię, które nadali mu inni, uznając, że jest prawdziwym szczęściarzem.

Szymaniak G., Wizowska J., Długi taniec za kurtyną (Wydawnictwo Czarne)

taniec za kurtynaDwójka reportażystów przenosi się w dawno miniony kosmos. Po wojnie na ziemiach polskich, które dla ZSRR stanowiły zachodni bufor, stacjonowały ogromne kontyngenty radzieckiego wojska. Żołnierze mieli nie zadawać się z miejscowymi, nie zapuszczać się poza bazę, a już z całą pewnością uważać na szpiegów.

Przyjeżdżali tu całymi rodzinami, z żonami, które pracowały w leżących w bazie sklepach, czy stołówkach, i z dziećmi, dla których organizowano szkoły i place zabaw. Mieli swój własny świat, jednak handlowali i romansowali z Polakami i Polkami na potęgę. ‘

Sałapa S., Imperatyw pozornej poprawności (Novae Res)

sałapaJuż na wstępie autor zaznacza, że akcja książki oparta została na sfabularyzowanych faktach, a wszelkie podobieństwa do osób i zdarzeń są przypadkowe. Kiedy zagłębiamy się w lekturze, wszystko zaczyna jednak brzmieć cholernie znajomo.

Smaki i smaczki słusznie minionej epoki wyzierają z każdej strony. Autor w sposób zabawny, a przy tym niesamowicie akuratny odmalowuje czasy „załatwiania” wszystkiego i ciągłego wyszukiwania luk systemu.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Dźwięk spadającej gilotyny

Lud tańczący na placach wokół ściętych głów niedawnych tyranów. Kompletny brak światłości w dobie Oświecenia i gilotyna, która zamiast perfekcyjnym narzędziem zabijania okazała się bramą,...

17 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Żydowska żona nazisty?

Nazistowskie Niemcy były ciężkim miejscem do życia, w szczególności dla Żydów. Młoda Żydówka nie godząc się z represjami postanowiła się im nie poddawać, ukryła swoje...

9 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Nazista, który współtworzył Bundeswehrę o zwycięstwach Trzeciej Rzeszy?

Erich von Manstein był niemieckim feldmarszałkiem, który po dzień dzisiejszy wzbudza szacunek wojskowych na całym świecie. Pełen wiary we własne możliwości strateg był jednym z...

2 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Dzieci nazistów

Czy to możliwe, że człowiek, który miał na rękach krew milionów, a na sumieniu niewyobrażalne cierpienia połowy świata był dla kogoś ukochanym wujkiem? Co to...

19 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Ilu ludzi zjedzono w oblężonym Leningradzie? Dotarliśmy do dokładnych liczb i są zatrważające

Kiedy w 1941 roku Niemcy nie zdołali zdobyć Leningradu szturmem, Oberkommando der Wehrmacht postanowiło, że zmusi miasto do kapitulacji morząc je głodem. Niemcy nie spodziewali...

10 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zapomniane superszyfrantki

Wiedza przeciętnego człowieka na temat kryptologii w czasie drugiej wojny światowej ogranicza się, przy dobrych wiatrach, do świadomości, że Niemcy używali Enigmy. A co z...

3 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.