Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Nazista, który współtworzył Bundeswehrę o zwycięstwach Trzeciej Rzeszy?

Manstein (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-231-0718-12A, lic. CC-BY-SA 3.0)

fot.Bundesarchiv, Bild 101I-231-0718-12A, lic. CC-BY-SA 3.0 Manstein (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-231-0718-12A, lic. CC-BY-SA 3.0)

Erich von Manstein był niemieckim feldmarszałkiem, który po dzień dzisiejszy wzbudza szacunek wojskowych na całym świecie. Pełen wiary we własne możliwości strateg był jednym z tych, który odpowiadali za zwycięstwa nazistowskich Niemiec. Co miał do powiedzenia o Hitlerze?

Erich von Manstein po wojnie został aresztowany, oskarżony o zbrodnie wojenne i trafił do niemieckiego więzienia, gdzie odsiedział niemały wyrok. Odsiadując wyrok miał niemało czasu na przemyślenia. W związku z czym już w 1955 roku ukazała się jego książka.

Oprócz historii dowódcy wojskowego z czasów drugiej wojny światowej poznamy także losy polskich poszukiwaczy złota, podejmiemy rozważania na temat możliwych ścieżek, jakimi może potoczyć się współczesna historia oraz sprawdzimy na co właściwie umierali władcy odchodzący w podejrzanych okolicznościach.

Manstein E., Stracone zwycięstwa (Bellona)

Erich von Manstein uczestniczył w drugiej wojnie światowej niemal od początku do końca. Był w nią aktywnie zaangażowany od czasu inwazji na Polskę, aż do odwołania do przez Hitlera w 1944 roku. W tym czasie zdążył się wsławić jako doskonały strateg, których choć wygrywał dla Trzeciej Rzeszy kolejne potyczki i starcia, wcale nie wyznawał nazistowskiej ideologii. Samo to stawiało go na kursie kolizyjnym względem Hitlera.

Tym niemniej był przede wszystkim żołnierzem i jednym z mózgów stojących za sukcesem niemieckiej machiny wojennej. To on obmyślił anszlus Austrii, blitzkrieg i inwazję na Polskę. On wymyślił jak zaskoczyć aliantów w Ardenach w 1940 roku. Brał też udział w ciężkich walkach na froncie wschodnim, skąd Hitler ostatecznie odwołał go i do końca wojny nie pozwolił mu dowodzić armią.

Mówiąc wprost, Manstein był w centrum najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały Europę taką, jaką oglądamy ją dzisiaj. W 1955 roku opublikował „Stracone zwycięstwa”, w których podzielił się ze światem swoimi przemyśleniami na temat tego, że Niemcy mogli wygrać na froncie wschodnim, gdyby tylko Hitler pozwolił generałom robić swoje. Warto podkreślić, że nie rozlicza się z uczestnictwa w reżimie i nie sili się na analizy tego, co by się stało gdyby wspomniane niemieckie zwycięstwa nie zostały zaprzepaszczone.

Będkowski M., Polscy poszukiwacze złota (Wydawnictwo Poznańskie)

Nie raz i nie dwa oglądaliśmy amerykańskie westerny o dziewiętnastowiecznej gorączce złota, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że opanowała ona również Polaków.

Mateusz Będkowski podąża tropem polskich zesłańców, awanturników i emigrantów, którzy znalazłszy się w złotonośny rejonach poddawali się wysoce zaraźliwej gorączce poszukiwań cennego kruszcu. Jak sobie radzili? Kim byli? I dlaczego w ogóle o nich dzisiaj nie pamiętamy? Na te i inne pytania o naszych poszukiwaczy stara się odpowiedzieć autor książki.

Snyder T., Droga do niewolności (Znak Horyzont)

W swojej najnowszej książce jeden z najważniejszych intelektualistów XXI wieku zabiera nas w świat rozważań na temat wolności. Wydawać by się mogło, że upadek żelaznej kurtyny jednoznacznie łączy się z zupełną swobodą. Ale czy na pewno?

Okazuje się, że bezmyślność i podatność na sugestie także może stać się narzędziem zniewolenia. Wyzyskują to aż do skrajności różne siły. W tym kontekście Snyder analizując zarówno historię, jak i współczesne wydarzenia, stara się odpowiedzieć na pytanie, co czeka na nas tuż za rogiem. Czy zdążamy ku wolności, totalitaryzmowi, czy może w kierunku indywidualizmu?

Kienzler I., Tajemnicze zgony władców (Wydawnictwo Lira)

Choć dzisiaj może się wydawać, ze to stwierdzenie jest wręcz absurdalne, w dawnych wiekach bycie udzielnym władcą stanowiło jedną z najbardziej niebezpiecznych profesji, jaką można było wykonywać. Wystarczy zapytać Marię Stuart, ściętą z rozkazu Elżbiety Wielkiej, czy naszego nadwiślańskiego Przemysła II, który zginął w czasie nieudanej próby porwania zorganizowanej z inspiracji margrabiów brandenburskich.

Kto jeszcze z koronowanych głów pożegnał się z tym światem w mocno podejrzanych, czy dramatycznych okolicznościach? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszej publikacji wydawnictwa Lira.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.