Ciekawostki Historyczne

Erich von Manstein był niemieckim feldmarszałkiem, który po dzień dzisiejszy wzbudza szacunek wojskowych na całym świecie. Pełen wiary we własne możliwości strateg był jednym z tych, który odpowiadali za zwycięstwa nazistowskich Niemiec. Co miał do powiedzenia o Hitlerze?

Erich von Manstein po wojnie został aresztowany, oskarżony o zbrodnie wojenne i trafił do niemieckiego więzienia, gdzie odsiedział niemały wyrok. Odsiadując wyrok miał niemało czasu na przemyślenia. W związku z czym już w 1955 roku ukazała się jego książka.

Oprócz historii dowódcy wojskowego z czasów drugiej wojny światowej poznamy także losy polskich poszukiwaczy złota, podejmiemy rozważania na temat możliwych ścieżek, jakimi może potoczyć się współczesna historia oraz sprawdzimy na co właściwie umierali władcy odchodzący w podejrzanych okolicznościach.

Manstein E., Stracone zwycięstwa (Bellona)

stracone zwyciestwaErich von Manstein uczestniczył w drugiej wojnie światowej niemal od początku do końca. Był w nią aktywnie zaangażowany od czasu inwazji na Polskę, aż do odwołania do przez Hitlera w 1944 roku. W tym czasie zdążył się wsławić jako doskonały strateg, których choć wygrywał dla Trzeciej Rzeszy kolejne potyczki i starcia, wcale nie wyznawał nazistowskiej ideologii. Samo to stawiało go na kursie kolizyjnym względem Hitlera.

Tym niemniej był przede wszystkim żołnierzem i jednym z mózgów stojących za sukcesem niemieckiej machiny wojennej. To on obmyślił anszlus Austrii, blitzkrieg i inwazję na Polskę. On wymyślił jak zaskoczyć aliantów w Ardenach w 1940 roku. Brał też udział w ciężkich walkach na froncie wschodnim, skąd Hitler ostatecznie odwołał go i do końca wojny nie pozwolił mu dowodzić armią.

Mówiąc wprost, Manstein był w centrum najważniejszych wydarzeń, które ukształtowały Europę taką, jaką oglądamy ją dzisiaj. W 1955 roku opublikował „Stracone zwycięstwa”, w których podzielił się ze światem swoimi przemyśleniami na temat tego, że Niemcy mogli wygrać na froncie wschodnim, gdyby tylko Hitler pozwolił generałom robić swoje. Warto podkreślić, że nie rozlicza się z uczestnictwa w reżimie i nie sili się na analizy tego, co by się stało gdyby wspomniane niemieckie zwycięstwa nie zostały zaprzepaszczone.

Zobacz również:

Będkowski M., Polscy poszukiwacze złota (Wydawnictwo Poznańskie)

będkowskiNie raz i nie dwa oglądaliśmy amerykańskie westerny o dziewiętnastowiecznej gorączce złota, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że opanowała ona również Polaków.

Mateusz Będkowski podąża tropem polskich zesłańców, awanturników i emigrantów, którzy znalazłszy się w złotonośny rejonach poddawali się wysoce zaraźliwej gorączce poszukiwań cennego kruszcu. Jak sobie radzili? Kim byli? I dlaczego w ogóle o nich dzisiaj nie pamiętamy? Na te i inne pytania o naszych poszukiwaczy stara się odpowiedzieć autor książki.

Snyder T., Droga do niewolności (Znak Horyzont)

snyderW swojej najnowszej książce jeden z najważniejszych intelektualistów XXI wieku zabiera nas w świat rozważań na temat wolności. Wydawać by się mogło, że upadek żelaznej kurtyny jednoznacznie łączy się z zupełną swobodą. Ale czy na pewno?

Okazuje się, że bezmyślność i podatność na sugestie także może stać się narzędziem zniewolenia. Wyzyskują to aż do skrajności różne siły. W tym kontekście Snyder analizując zarówno historię, jak i współczesne wydarzenia, stara się odpowiedzieć na pytanie, co czeka na nas tuż za rogiem. Czy zdążamy ku wolności, totalitaryzmowi, czy może w kierunku indywidualizmu?

Kienzler I., Tajemnicze zgony władców (Wydawnictwo Lira)

kienzlerowaChoć dzisiaj może się wydawać, ze to stwierdzenie jest wręcz absurdalne, w dawnych wiekach bycie udzielnym władcą stanowiło jedną z najbardziej niebezpiecznych profesji, jaką można było wykonywać. Wystarczy zapytać Marię Stuart, ściętą z rozkazu Elżbiety Wielkiej, czy naszego nadwiślańskiego Przemysła II, który zginął w czasie nieudanej próby porwania zorganizowanej z inspiracji margrabiów brandenburskich.

Kto jeszcze z koronowanych głów pożegnał się z tym światem w mocno podejrzanych, czy dramatycznych okolicznościach? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszej publikacji wydawnictwa Lira.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sergiusz Dzieżyński (@KoxuKozak2)

Mainstein nie byl nazistą tylko oficerem.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Przez łóżko do informacji?

Kto choć trochę zna historię dyplomacji ma świadomość tego, jak często ludzie poruszający się w tym obszarze muszą uciekać się do mocno… nieszablonowych rozwiązań. Łącznie...

24 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Dźwięk spadającej gilotyny

Lud tańczący na placach wokół ściętych głów niedawnych tyranów. Kompletny brak światłości w dobie Oświecenia i gilotyna, która zamiast perfekcyjnym narzędziem zabijania okazała się bramą,...

17 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Żydowska żona nazisty?

Nazistowskie Niemcy były ciężkim miejscem do życia, w szczególności dla Żydów. Młoda Żydówka nie godząc się z represjami postanowiła się im nie poddawać, ukryła swoje...

9 marca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Dzieci nazistów

Czy to możliwe, że człowiek, który miał na rękach krew milionów, a na sumieniu niewyobrażalne cierpienia połowy świata był dla kogoś ukochanym wujkiem? Co to...

19 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Pamiętnik z oblężonego Leningradu

W relacjach z oblężonego Leningradu jest coś co wciąga i nie pozwala przestać myśleć o tym. Życie mieszkańców miasta zamkniętego w śmiertelnym pierścieniu jest niczym...

10 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Zapomniane superszyfrantki

Wiedza przeciętnego człowieka na temat kryptologii w czasie drugiej wojny światowej ogranicza się, przy dobrych wiatrach, do świadomości, że Niemcy używali Enigmy. A co z...

3 lutego 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.