Ciekawostki Historyczne

Kołyma. To jedno słowo stało się dla pokoleń Polaków synonimem strachu, bólu i potworności. Nie obowiązywały tam żadne reguły poza prawem silniejszego, a silniejszym zawsze był funkcjonariusz sowieckiego systemu opresji.

Aby się tam dostać potrzeba wiele determinacji, by pokonać bezkresne połaci niezamieszkanej ziemi. Aby tam przeżyć, trzeba się wykazać niesamowitym hartem ducha. Pora posłuchać tych, którzy to przetrwali.

Oprócz opowieści Polaków z sowieckich łagrów poznamy też historię syjamskich braci, którzy wyśnili amerykański sen, przyjrzymy się postaci przedwojennej olimpijki, która  się idolką tłumów oraz poznamy bojowniczki o prawa kobiet.

Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach (Zona Zero)

kołyma okładkaWydawca tej książki udowadnia, że o Kołymie i piekle, jakie przeżyli tam Polacy nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. System obozów pracy przymusowej położony w dorzeczu Kołymy przemielił miliony ludzi. Wielu z nich, często całe rodziny, zaginęło bez wieści.

NKWD nie miało litości pędząc swoich niewolników (tak zwanych wrogów ludu) do kopalń węgla, platyny, uranu, a nawet złota, by dniem i nocą w pocie czoła nabijali kabzy swoich oprawców. Przetrwanie na terenie, gdzie odkryto te bogate złoża było ogromnym wyzwaniem – skrajnie nieprzyjazny klimat (pracę przerywano dopiero przy -54 °C) i potworny wysiłek fizyczny powodowały, że śmiertelność więźniów dochodziła do 80%.

Zamiast po raz kolejny mielić te same historie, wydawca postanowił spojrzeć na to piekło z innej strony. Ab uzyskać pełny i emocjonalny obraz Kołymy, oddał głos samym więźniom. Książka ta jest wyborem w większości niepublikowanych dotąd relacji i dokumentów. Wyłania się z nich obraz tragicznego losu zesłańców, dla których każdy dzień był kolejnym aktem heroicznej walki o przetrwanie. Ta lektura chwyta za serce.

Huang Y., Nierozłączni (Wydawnictwo Poznańskie)

nierozłączniOpowieść o losach Changa i Enga Bunkerów można by nazwać zdeformowanym american dream. Współcześnie przypadki bliźniąt syjamskich traktowane są jako stanowiące wyzwanie przypadki medyczne.

Dawniej były to historie „dziwadeł”. Bracia Bunker swoją deformację postanowili oswoić i wykorzystać by poprawić swoje życie. Objechali świat, zarobili mnóstwo pieniędzy, zdobyli serca dwóch kobiet i doczekali się dzieci.

Metelska A., Złota. Legenda Haliny Konopackiej (Wydawnictwo Czarne)

złotaPopularność współczesnych polskich sportowców jest w praktyce niczym w porównaniu z uwielbieniem, jakiego doświadczyła Halina Konopacka. Była osobą wszechstronną.

Dzięki swojemu zamiłowaniu i talentowi do sportów stała się złotą medalistką olimpijską w czasach, gdy konserwatyści oburzali się na pomysł starów kobiet. Była dziennikarką, malowała i… podbiła serce ministra skarbu, dzięki czemu obracała się w najwyższych kręgach polskich elit. Aż wstyd jej nie znać.

Dymna A.,Biały atrament. Stulecie praw wyborczych Polek  (Muzeum Regionalne w Szczecinku)

biały atramentJak wskazuje wyjątkowo adekwatny tytuł, losy kobiet, które stały się aktywne na swoich własnych zasadach, często zdają się zapisane białym atramentem na białych kartkach. Mówiąc wprost, giną gdzieś w pomroce dziejów.

Anna Dymna przywraca nam sylwetki 63 kobiet, które były pierwsze w najróżniejszych dziedzinach. Opowiada o artystkach, naukowczyniach, sportsmenkach i innych paniach, które nie przejmując się konwenansami przecierały szlaki we własnych dziedzinach.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Bomby atomowe zmusiły Japończyków do kapitulacji....

W sierpniu 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki spadły bomby atomowe i zmusiły Japończyków do kapitulacji. Prawda czy mit? Co zakończyło wojnę na Pacyfiku?

8 grudnia 2021 | Autorzy: Paweł Filipiak

Wielka ucieczka zwierząt z zoo w...

9 listopada 1874 roku Nowy Jork sparaliżował artykuł z „New York Herald”. Nagłówek na pierwszej stronie krzyczał: „Dzikie zwierzęta uciekły z Central Parku!”.

7 grudnia 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

XIX wiek

Zakazana antykoncepcja, syfilis, małżeństwa kawalerów i...

Wszechobecna przemoc, broń palna i... bujne życie erotyczne, o którym rzadko wspominają historycy. Jak wyglądał seks na Dzikim Zachodzie?

6 grudnia 2021 | Autorzy: Patryk Chodyniecki

Czym był wielki smog londyński?

5 grudnia 1952 roku nad ranem w Londynie utworzył się wielki smog, który utrzymywał się do 9 grudnia.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Starożytność

Circus Maximus. Największa arena rozrywki w...

W Rzymie, pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu, możemy zobaczyć pozostałość jednej z większych atrakcji starożytnego imperium  – Circus Maximus.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Tomek Sowa

Zimna wojna

Morderca królowych piękności

Jego „portfolio” wypełniają zdjęcia młodych, atrakcyjnych kobiet. Uczestniczek konkursów piękności i modelek. Obiecywał im karierę, po czym brutalnie mordował.

4 grudnia 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.