Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najciekawsza książka tygodnia. Paryski szyk w komunistycznej Polsce

Modelki w sukienkach op-art 1966 r. (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Modelki w sukienkach op-art 1966 r. (fot. domena publiczna)

W krajobrazie społecznym powojennej Polski zaszło wiele zmian. Jedną z dziedzin, która uległa największym modyfikacjom był styl życia. Ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych rolach potrzebowali przewodników. I tym stały się dla nich gazety lifestylowe.

Aby zrozumieć, jak kształtował się powojenny obraz świata, widziany oczyma Polaków, warto sięgnąć po publikację Agaty szydłowskiej.

Oprócz opowieści o współczesnej nostalgii do czasów PRL, poznamy historię bezkrwawego obalenia komunizmu, przyjrzymy się temu, co spotkało generała Tuchaczewskiego oraz przeczytamy o historii cesarzowej Matyldy. Zagłębimy się w historię jednego z najsłynniejszych nazistów oraz zbadamy historię templariuszy.

Szydłowska A., Paryż domowym sposobem (Muza)

paryżW dzisiejszych kioskach półki uginają się od czasopism, które na przeróżne sposoby próbują nam udzielać rad, jak żyć. Większość z nich jest sprzeczna, często niepotrzebna, a czasami po prostu niedorzeczna. Tymczasem nowe społeczeństwo powojennej Polski zdecydowanie takiej pomocy potrzebowało. Nowe elity, nowe grupy społeczne, nowe warunki. Pośród tych zmian tak zwane czasopisma lifestylowe stanowiły nieocenione przewodniki.

Wrzuceni na głęboką wodę młodzi ludzie nie wiedzieli, jak powinni się zachować odwiedzając w domu swoje sympatie, panie nie wiedziały, jak kulturalnie zwrócić uwagę koleżance w pracy, panowie jak przeprosić za gafę. Redaktorzy niestrudzenie budowali w nich obraz nowego świata, a oni chłonęli tę wiedzę jak gąbka.

Na prostych czasopismach kierowanych do kobiet wiejskich i robotnic niektóre z nich dopiero uczyły się czytać i możliwość zapoznania się z modnymi artykułami stanowiła dla nich dodatkową motywację. Inne gazety dawały swoim czytelnikom powiew kultury i nowego stylu życia. Czasami chodziło nawet o inspirację szykiem prosto z Paryża, który można osiągnąć domowym sposobem. Ich wpływu na mentalność ówczesnych nie da się przecenić.

Skórzyński J., Okrągły stół. Wynegocjowany koniec PRL (Znak Horyzont)

stółMożliwych scenariuszy upadku komuny w Polsce było kilka. Zdecydowana większość kończyła się niepotrzebnym rozlewem krwi, wojną domową, lub zwyczajnym klinczem, który ciągnąłby się latami. Nad Wisłą doszło ostatecznie do obalenia komuny bez przemocy, co do tej pory wywiera wrażenie na świecie. Wielu wierzy, że to była pierwsza kostka domina, która rozpoczęła upadek ZSRR. Jan Skórzyński analizuje ciąg wydarzeń, jakie do tego doprowadziły.

Wieczorkiewicz P., Sprawa Tuchaczewskiego (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

tuchaczewskiMarszałek Michaił Tuchaczewski był jednym z najwybitniejszych dowódców, jakich nosiła ziemia rosyjska (nawet uwzględniając wyprawę Napoleona!). ZSRR zawdzięczało mu wiele zwycięstw, jednak pewnego tragicznego dnia jego los się odwrócił. Został aresztowany, osądzony i zabity. Czym zawinił? W książce Wieczorkiewicz przygląda się różnym aspektom sprawy. Między innymi temu, jak wyglądała walka o przywództwo na szczytach władzy. Czy Tuchaczewski zginął, bo stał na drodze Stalinowa?

Chadwick E., Pani Anglików (Prószyński i S-ka)

pani anglików„Pani Anglików” to kolejna powieść historyczna, w której na pierwszy plan wysuwają się niezwykłe kobiety. Najważniejszą bohaterką jest Matylda, wnuczka Wilhelma Zdobywcy, która owdowiawszy w wieku zaledwie dwudziestu trzech lat wraca na dwór ojca. Henryk I nie ma następcy, więc wymusza na możnych uznanie praw jego córki. Gdy umiera, Matylda rozpoczyna bezpardonową walkę o władzę. Tylko jak zmusić potężnych mężczyzn, by uznali nad sobą władzę kobiety?

Posner G., Ware J., Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci a Auschwitz (Znak Horyzont)

mengeleCzy o jednym z najsłynniejszych nazistów na świecie da się napisać jeszcze cokolwiek nowego? Czy kolejna biografia może wnieść jakiekolwiek nowe spojrzenie na jego osobę? Posner i Ware udowadniają, że owszem. Autorzy książki środek ciężkości przenoszą nie na okres najmroczniejsze aktywności Anioła Śmierci, tylko na lata po jego ucieczce do Ameryki Południowej. W ten sposób nadają swojej opowieści świeżości, pokazując, że był to równie ciekawy okres w życiu ich bohatera.

Hill P., Templariusze na wojnie. 1120-1312 (Rebis)

templariusze na wojnieNie da się ukryć, że już samo słowo templariusze uruchamia w umyśle cały zestaw skojarzeń. Tajemniczy chrześcijańscy rycerze, których na koniec oskarżono o najdziwniejsze zbrodnie, a wielkiego mistrza spalono na stosie. Bogaci, odważni, bitni. Jak podkreśla autor książki, pojawiają się w grach, powieściach, w fabułach seriali, czy sensacyjnych filmów. Ale czy ktokolwiek zadaje sobie tę odrobinę trudu, by odkryć, kim naprawdę byli? Hill właśnie uczynił ten proces o wiele łatwiejszym, patrząc na zakon przede wszystkim jako na organizację wojskową.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.