Ciekawostki Historyczne

Chrzest Mieszka I. Unia polsko-litewska. Rozbiory i odzyskanie niepodległości. Czy dla dzisiejszych Polaków wydarzenia te mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie? A może jest więcej niż jeden sposób, w jaki można o nich opowiadać? I jak na te pytania odpowiedzieliby najwybitniejsi współcześni historycy?

Aby dowiedzieć się, dlaczego historia jest (lub powinna być) tak ważna z punktu widzenia współczesnego obywatela, warto sięgnąć po książkę Andrzeja Nowaka. Oprócz tego wybierzemy się dzisiaj z wizytą do Bułgarii i poznamy słowa, które dla nas brzmią obco, a których nasi rodzice używali na co dzień. Dowiemy się też, jak wielkie nadzieje Polacy wiązali z Napoleonem, a na koniec przypomnimy największych zbrodniarzy z nazistowskich Niemiec.

Nowak A., O historii nie dla idiotów, Wydawnictwo Literackie 2019

Nowak O historii nie dla idiotow m 1 600x875Historia jest nieodłączną pomocnicą polityki – przekonuje w najnowszej książce profesor Andrzej Nowak. W czasach fachowego zarządzania zbiorową pamięcią i ścierania się najróżniejszych polityk historycznych apeluje – zarówno do historyków, jak i do wszystkich uczestników życia politycznego – by zachowywać umiar, doceniać różnorodność, a nade wszystko: nie upraszczać. Zgromadzone w obszernym tomie eseje i rozmowy z kolegami po fachu, między innymi Stefanem Kieniewiczem, Richardem Pipesem czy Andrzejem Walickim, służą za przykład tego podejścia.

Nowak porusza szereg ważnych dla historii Polski tematów – od unii w Horodle przez imperialne ambicje Rzeczpospolitej, różne odmiany polskiego patriotyzmu, aż po rozpad Związku Radzieckiego. Zadaje pytania, analizuje, rozkłada na czynniki pierwsze; pozwala czytelnikowi śledzić swój – często skomplikowany – sposób myślenia. Efektem tych zmagań jest lektura wymagająca, ale zdecydowanie warta poświęconego na nią czasu.

Zobacz również:

Genow M., Bułgaria. Złoto i rakija, Wydawnictwo Poznańskie 2019

15579098861011604 jpg gallery.big iext54596949Dla tych, którzy nie mają pomysłu na letnie podróże, książka filolożki i politolożki Magdaleny Genow z pewnością okaże się cenną inspiracją. Autorka, urodzona w Bułgarii, zabiera czytelników w fascynującą (i bardzo osobistą) podróż po kraju swojego dzieciństwa. Teraźniejszość przeplata się u niej z historią, co daje niezwykły wgląd w bogatą tradycję i kulturę jednego z najciekawszych krajów Europy, ojczyzny Orfeusza i Spartakusa, monastyrów i… rakii (której, jak upomina Magdalena Genow, wcale nie pije się „na eks”!). Niejeden z czytelników od razu po skończeniu lektury pobiegnie pakować walizkę. I nic dziwnego: autorka przestrzega, że pisze o kraju, który pustoszeje, i narodzie, który znika. Już niedługo piękne, spokojne bułgarskie wioski, w których pije się kawę – i nigdy herbaty! – i je sarmi ot łozowi lista czy gjuwecz, mogą być tylko wspomnieniem.

Czekierda F., Zapomniane słowa z PRL-u i nie tylko, BoSZ 2019

SlowaOkl na strone wwwCzym była jazda „na łepka”? Co określał „normatyw mieszkaniowy”? Kiedy polski rynek zalały wyroby czekoladopodobne? Franciszek Czekierda już od kilku dekad prowadzi listę pojęć – i zjawisk – znikających tak z języka, jak z codziennego doświadczenia Polaków. „Zapomniane słowa z PRL-u i nie tylko”, kontynuacja „Cmentarzyska zapomnianych słów” jego autorstwa, to dużo więcej niż słownik: spomiędzy kolejnych haseł wyłania się bowiem cała peerelowska rzeczywistość, w której ludzie jak winogrona wiszą na przepełnionych tramwajach, „Solidaruchy” znajdują się na celowniku władz, a „poziomki” marzą o odnowie partii. Starsi sięgną po tę książkę z nostalgią, młodsi – z ciekawości.

Leśniewski S., Napoleoński amok Polaków, Wydawnictwo Literackie 2019

napoleonski amok polakow b iext54500322 600x859Polska utraciła niepodległość w momencie, w którym cały kontynent ogarniało coraz większe wrzenie. Rewolucja francuska daleka była od zakończenia, a jej kolejni przywódcy, zwracający się przeciwko Austrii, Prusom i Rosji, wydawali się Polakom wymarzonymi wręcz sojusznikami. Nic dziwnego, że już wkrótce Legiony Polskie wyruszyły do walki u boku Francuzów. Ale czy wiara w Napoleona naprawdę nam się opłaciła?

Na to i wiele innych pytań związanych z pierwszymi latami po upadku Rzeczpospolitej odpowiada popularyzator historii, Sławomir Leśniewski. Wartka akcja, wciągająca narracja i „ludzka” perspektywa stały się już znakami rozpoznawczymi jego książek. Tym razem nie jest inaczej: to doskonała lektura na wakacje.

Hernández J., Nazistowskie bestie. Kaci z SS, Bellona 2019

Nazistowskie bestie 600x918Jak wykazały badania, niemieckie społeczeństwo z entuzjazmem uczestniczyło w represyjnej polityce państwa. Wśród obywateli III Rzeszy byli jednak i tacy, którzy z wyjątkową, sadystyczną wręcz satysfakcją realizowali bestialskie wizje Hitlera.

W podporządkowanych SS obozach koncentracyjnych i obozach zagłady odkrywali najmroczniejsze strony swojej natury. Czwórce z nich: Amonowi Göthowi, Josefowi Mengele, Ilse Koch i Oskarowi Dirlewangerowi, ich życiu, zbrodniom i motywacjom, przygląda się Jesus Hernandez, starając się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak daleko zdolni są posunąć się ludzie, gdy przestają ich obowiązywać moralne zakazy.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. O kilku takich, co zdobyli Księżyc

Co mają wspólnego pisarz science-fiction, eksnazista na usługach amerykańskiej armii, młoda matematyczka walcząca o równouprawnienie kobiet, zdeterminowany prezydent i pewien uparty astronauta? Bez nich wszystkich...

12 sierpnia 2019 | Autorzy: Maria Procner

Najciekawsza książka tygodnia. Jak powstawał kapitalistyczny świat?

Bezlitośnie zabijające dziesiątki tysięcy ludzi epidemie. Przełomowe wynalazki. I kapryśnie zmieniająca się europejska moda. Historia nowożytności pod wieloma względami wydaje się bardzo odległa, ale niektóre...

14 lipca 2019 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy Watykanu

Czy grób, odwiedzany co roku przez miliony wiernych, rzeczywiście kryje szczątki pierwszego papieża? Wobec narastających wątpliwości Pius XII w 1940 roku rozpoczął wykopaliska pod Watykanem....

6 lipca 2019 | Autorzy: Maria Procner

Najciekawsza książka tygodnia. Paryski szyk w komunistycznej Polsce

W krajobrazie społecznym powojennej Polski zaszło wiele zmian. Jedną z dziedzin, która uległa największym modyfikacjom był styl życia. Ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych...

9 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Z dziennika szefa KGB

Już 2 września 1939 roku Iwan Sierow został Ludowym Komisarzem Spraw Wewnętrznych USRR, a 4 września stał się komisarzem Bezpieczeństwa Państwowego. Po 17 września to...

25 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.