Ciekawostki Historyczne

Już 2 września 1939 roku Iwan Sierow został Ludowym Komisarzem Spraw Wewnętrznych USRR, a 4 września stał się komisarzem Bezpieczeństwa Państwowego. Po 17 września to on nadzorował wywózkę Polaków na Sybir. Co tak naprawdę wiemy o tym szefie KGB?

Najwięcej dowiadujemy się z jego własnych notatek, których prowadzenie rozpoczął już w 1939 roku. Kim był Iwan Sierow? Jak potoczyła się jego kariera? I co ten człowiek ma wspólnego z polskim Państwem Podziemnym?

Oprócz historii Sierowa zapoznamy się także z opowieścią o kobietach siedzących w Ravensbrük, sprawdzimy, co Jerzy Dziewulski ma do powiedzenia na temat kulisów III RP oraz sprawdzimy, jaki Hitler był w młodości.

Sierow I., Tajemnice walizki generała Sierowa. Dzienniki pierwszego szefa KGB 1939-1963 (Wydawnictwo REA-SJ)

sierowaJak stwierdza Aleksandr Hinsztejn we wstępie do dzienników Sierowa, czekista zawsze pozostaje czekistą, bo byli czekiści nie istnieją. Podobnie jak byli szefowie KGB. Iwan Sierow musiał zdawać sobie z tego sprawę, dlatego przez lata w sekrecie prowadził niezwykle ciekawe zapiski. Zaczął już w 1939 roku, nie przestał przez kilkadziesiąt lat. Nawet jego własna żona nie miała wiedzy o tym, co notuje aparatczyk. Dla pewności zeszyty zapełnione notatkami chował w najróżniejszych skrytkach.

Wiedział, że musi być ostrożny. Najpierw był gwiazdą, a później jego kariera posypała się jak domek z kart. Gdy wybuchł skandal szpiegowski, to jego uznano za idealnego kozła ofiarnego. Zdymisjonowano go, zdegradowano, pozbawiono najważniejszych odznaczeń, potraktowano jak zdrajcę i śmiecia. Wyrzucono go nawet z partii. Sierow czuł się ofiarą, skrzywdzoną przez niedawnych kolegów. Dlatego postanowił opisać wszystko, ze szczegółami. Jego notatki chciało dorwać KGB i radzieccy wszyscy święci. Były szef wszechwładnej instytucji był jednak świetny w swoim fachu i ukrył swój skarb tak, że odkryto go dopiero w… 2012 roku, 22 lata po jego śmierci. Teraz możemy przeczytać to, co chciał przekazać potomnym.

Knedler M., Moje przyjaciółki z Ravensbrück (Mando)

Inspiracją do napisania artykułu stała się powieść Magdaleny Knedler Moje przyjaciółki z Ravensbrück, inspirowana świadectwami więźniarek opowieść o przyjaźni trwalszej od obozowych murów i silniejszej od brutalnych uderzeń strażników.

Relacje o życiu w obozach koncentracyjnych mrożą krew w żyłach. Ludzie tracący człowieczeństwo i walczący każdym atomem swojego ciała o przeżycie,  i strażnicy, którzy zasmakowawszy władzy zmieniają się w bestie. Czy w takim środowisku może zaistnieć przyjaźń?

Więźniarki KL Ravensbruck, o ile udało im się przeżyć, z obozu wychodziły pokaleczone fizycznie i psychicznie. Maria, Sabina, Bente i Helga uchwycą się nici przyjaźni, by przetrwać, zachowując choć cząstkę siebie.

Dziewulski J., Pyzia K., Jerzy Dziewulski o kulisach III RP (Prószyński i S-ka)

dziewulskiJerzy Dziewulski to w polskiej historii postać zupełnie nietuzinkowa. Był milicjantem, policjantem, antyterrorystą  i… politykiem przez kilka kadencji. Sprawowane przez niego funkcje w pewnym sensie wciągnęły go w wir wydarzeń, który ukształtował współczesną Polskę.

Po latach Dziewulski decyduje się opowiedzieć o tym, jak wyglądała III RP od kuchni. Jak upichcono największe układy, najważniejsze kompromisy i jak wyglądały zza kulis największe afery sceny politycznej.

Carruthers B., Burzliwa młodość Hitlera (Bellona)Artykuł powstał m.in. w oparciu o książkę Boba Carruthersa „Burzliwa młodość Hitlera”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

Czasem patrząc na dziedzictwo Hitlera aż trudno uwierzyć, że Adolf nie od razu został führerem. Jego imię na zawsze już pozostanie zespawane z tragedią milionów ludzi zamordowanych przez jego zwolenników.

Jaki był Adolf Hitler zanim został najsławniejszym człowiekiem na świecie? Ukształtowały go doświadczenia z pełnych błota okopów I wojny światowej oraz lata biedy i zawiedzionych nadziei. Co jeszcze wpłynęło na stworzenie przyszłego potwora możecie dowiedzieć się z książki.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.