Ciekawostki Historyczne

Co mają wspólnego pisarz science-fiction, eksnazista na usługach amerykańskiej armii, młoda matematyczka walcząca o równouprawnienie kobiet, zdeterminowany prezydent i pewien uparty astronauta? Bez nich wszystkich do „wielkiego skoku dla ludzkości" doszłoby znacznie później – albo wcale... 

W tym roku minęło 50 lat od momentu, gdy człowiek po raz pierwszy stanął na powierzchni Srebrnego Globu. Historia tego, jak w ogóle doszło do lądowania jest o tyle fascynująca, co skomplikowana. Aby nieco rozjaśnić splątane wątki wiodące od amerykańskich polityków, przez odważnych pionierów kosmicznych podróży i pisarzy science-fiction, po nazistowskich naukowców, warto sięgnąć po książkę Roberta L. Stone’a i Alana Andersa. Oprócz tego czytelników czeka nieco bardziej przyziemna, ale równie interesująca historia kuchni, a także…

Stone R. L., Anders A., Ścigając Księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną, Wydawnictwo Bez Fikcji 2019

742513 352x500W 1961 roku prezydent John F. Kennedy przedstawił wart 20 miliardów dolarów plan lądowania człowieka na Księżycu jeszcze przed końcem dekady. Dotrzymał obietnicy. To gigantyczne przedsięwzięcie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie grupa wizjonerów. Jak podkreślają w książce „Ścigając Księżyc” Robert L. Stone i Alan Anders: „Niektórzy z nich spełniali swe dziecięce marzenia, inni zamierzali promować w ten sposób demokrację (…). Część uważała wyprawę za nieuchronne, ewolucyjne przeznaczenie ludzkości, inni za osobisty, patriotyczny obowiązek”.

Śladami ludzi, takich jak Wernher von Braun, Poppy Northcutt, Edward Dwight czy Arthur C. Clarke, ruszają autorzy, by odtworzyć wydarzenia, które doprowadziły do historycznego „małego kroku dla człowieka i wielkiego skoku dla ludzkości”.

Zobacz również:

Stawska-Ostaszewska A. E., Dzieje łakomstwa i obżarstwa, Wydawnictwo Harde 2019

dzieje lakomstwa i obzarstwa b iext54590096Czy istnieje coś bardziej prozaicznego od pożywienia? A przecież gotowanie to zarazem wysublimowana sztuka! Podobnie jest z historią jedzenia – przekonuje Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska w książce ,,Dzieje łakomstwa i obżarstwa”. Z jednej strony dotyczy ona kwestii najbardziej podstawowej – przetrwania, z drugiej – stanowi jeden z fundamentów ludzkiej cywilizacji. Nie bez powodu wielu antropologów jest przekonanych, że ludzie stali się inteligentnymi stworzeniami dopiero wtedy, gdy nauczyli się gotować!

Autorka zabiera czytelników w niezwykłą podróż do samych kulinarnych korzeni ludzkości. Ze swadą i dowcipem opowiada o paleolitycznym jadłospisie, kuchni starożytnych Greków i Rzymian, prasłowiańskich rytuałach. Prezentuje kamienie milowe historii gastronomii, przedstawiając kuchenne ewolucje i rewolucje w czasach nowożytnych. To idealna pozycja dla wszystkich (dosłownie) głodnych wiedzy.

Cubała A., Miłość ’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłościPrószyński Media 2019

8999906547989Książka Agnieszki Cubały, byłej pracowniczki Muzeum Powstania Warszawskiego i wieloletniej badaczki tego okresu dziejów stolicy, pokazuje nieco zapomnianą dotąd stronę tragicznego zrywu z 1944 roku. Autorka wyszukała i opisała 44 historie powstańczej miłości. Jej praca nie ma jednak nic wspólnego z tanim romansem: miłość ma tu tyle twarzy, ilu było zakochanych. Poznajemy zarówno historie młodych dziewcząt i chłopców, którzy zdecydowali się zawrzeć w czasie powstania związek małżeński, jak i podglądamy relacje długoletnich małżeństw.

Jak to bywa w opowieściach o walce z bronią w ręku, nie wszystkie historie kończą się tu szczęśliwie. Ale wszystkie warto poznać – choćby po to, żeby przekonać się, jak zaraźliwe bywa szczęście i radość – i jak prawdziwe uczucia potrafią osłodzić najtrudniejsze chwile w życiu.

Łucyan M., Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy, Znak Horyzont 2019

front 600x848Dlaczego zdecydowali się walczyć? Co skłoniło ich do narażania własnego życia? Jakie są ich najtrudniejsze wspomnienia z czasu walki? Te i inne pytania zadała ostatnim żyjącym członkom powstania warszawskiego dziennikarka Magda Łucyan. Ich odpowiedzi stanowią bezcenne źródło wiedzy na temat przebiegu i atmosfery powstania. Nic dziwnego, że zamieszczone w książce relacje dziewięciu powstańców czyta się z zapartym tchem. Dzięki nim śledzimy bieg wydarzeń zarówno z perspektywy wyższego oficera, stawiającego pierwsze kroki w walce osiemnastolatka, jak i marzącej o strzelaniu do Niemców nastolatki.

Poznajemy jednak także ich późniejsze losy i oceny, ferowane z perspektywy lat, a w przypadku niektórych odkrywamy niegasnący żal z powodu przeszłych wyborów. Niezależnie od tego, jakie zajmuje się stanowisko w debacie na temat sensu powstania warszawskiego – to głosy, których warto wysłuchać.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Historia nie dla idiotów

Chrzest Mieszka I. Unia polsko-litewska. Rozbiory i odzyskanie niepodległości. Czy dla dzisiejszych Polaków wydarzenia te mają jeszcze jakiekolwiek znaczenie? A może jest więcej niż jeden...

21 lipca 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Najciekawsza książka tygodnia. Jak powstawał kapitalistyczny świat?

Bezlitośnie zabijające dziesiątki tysięcy ludzi epidemie. Przełomowe wynalazki. I kapryśnie zmieniająca się europejska moda. Historia nowożytności pod wieloma względami wydaje się bardzo odległa, ale niektóre...

14 lipca 2019 | Autorzy: Redakcja

Najciekawsza książka tygodnia. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy Watykanu

Czy grób, odwiedzany co roku przez miliony wiernych, rzeczywiście kryje szczątki pierwszego papieża? Wobec narastających wątpliwości Pius XII w 1940 roku rozpoczął wykopaliska pod Watykanem....

6 lipca 2019 | Autorzy: Maria Procner

Najciekawsza książka tygodnia. Paryski szyk w komunistycznej Polsce

W krajobrazie społecznym powojennej Polski zaszło wiele zmian. Jedną z dziedzin, która uległa największym modyfikacjom był styl życia. Ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych...

9 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.