Ciekawostki Historyczne

Pod koniec XVII wieku nad pewnym amerykańskim miasteczkiem zapadła najczarniejsza noc. Nie, słońce nie zgasło.  To ludzki rozum pogrążył się głęboko w mroku. Nie znajdując żadnego innego wytłumaczenia rzeczy, których nie rozumieli, mieszkańcy uznali, że oto prześladują ich czarownice.

Najsłynniejszy proces czarownic w dziejach nie raz stawał się pożywką dla popkutury. Po dziś dzień motyw tamtych wydarzeń przewija się w filmach, książkach, czy serialach. Czy nie warto w związku z tym dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w Salem?

Oprócz historii słynnego procesu o czary poznamy historię GUŁAG-u nad Wisłą, zobaczymy jak brytyjski historyk rozpracowuje postać Hitlera oraz przyjrzymy się bliżej polskiemu Marco Polo.

Schiff S., Czarownice. Salem 1692 (Marginesy)

Stacy Schiff rozpoczyna swoją opowieść od wiele mówiącego zdania: W 1692 roku w Prowincji Zatoki Massachusetts wskutek oskarżeń o czary stracono czternaście kobiet, pięciu mężczyzn i dwa psy. Już na wstępie zaczyna rozprawiać się z mitami, jakie narosły wokół historii tych śmierci przez lata. Filmy i powieści dodały do tej opowieści rzucanie czarów w lesie, palenie na stosie (żadna czarownica w Salem nie zginęła w ten sposób!), niewolnicę Mulatkę, czy wielki kocioł tajemnych eliksirów.

Schiff zaznacza, że prawdą jest zbiorowa histeria i to, że kilkadziesiąt osób się przyznało i opowiedziało przed sądem o tym, jak rzekomo rzucało czary. Najmłodsza „czarownica” miała zaledwie pięć lat, najstarsza około osiemdziesiątki. Znajdujący się w szponach zbiorowego szaleństwa ludzie rzucali oskarżenia na najbliższych – matki, ojców, małżonków, krewnych, czy przyjaciół. Horror trwał aż dziewięć miesięcy. Nigdy tak naprawdę nie udało się zrozumieć co wydarzyło się w Salem. Być może właśnie dlatego, zdaniem Schiff, te wydarzenia tak nas fascynują.

Zobacz również:

Kopka B., Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956 (Wydawnictwo Literackie)

Przez lata tego tematu nikt nie ważył się poruszać. Przecież to Polska była ofiarą. To mieszkańcy naszego kraju byli zamykani w obozach koncentracyjnych. To niemożliwe, żebyśmy mogli robić to samo komukolwiek.

Niestety istnienie po wojnie obozów koncentracyjnych na terytorium naszego kraju jest faktem. Choć skali zbrodni, jaka się w nich dokonała, nie sposób porównywać ze zbrodniami hitlerowskimi, zaprzeczyć jej nie sposób. Lektura takich książek jej pierwszym krokiem w kierunku jej prawdziwego rozliczenia.

Kerrigan M., Hitler człowiek i monstrum (Bellona)

Artykuł powstał m.in. w oparciu o książkę Michaela Kerrigana „Hitler. Człowiek i monstrum”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

Brytyjski historyk i popularyzator stara się spojrzeć na postać Adolfa Hitlera z nieco innej perspektywy. Jak to się stało, że to on stał się uniwersalną ikoną zła, skoro Józef Stalin odpowiada za śmierć większej liczby osób?

Kerrigan zauważa, że Hitler wyszedł poza ramy historii i stał się punktem odniesienia w dyskusjach nie mających wiele wspólnego z tą dyscypliną naukową. Autor próbuje wygrzebać spod warstw mitu esencję tego człowieka, który – nie da się ukryć – był postacią wyjątkową.

Kajdański E., Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo (Narodowe Centrum Kultury)

boymMichał Boym przez lata funkcjonował gdzieś na marginesie, jako nieco zapomniany polski uczony. Tymczasem jego dokonania robią wrażenie. Jak tłumaczy autor pracy poświęconej jego życiu i osiągnięciom, celem Boyma było zbliżenie kultur Wschodu i Zachodu.

Dzięki Kajdańskiemu możemy przyjrzeć się pracy uczonego, który jako pierwszy zaprezentował Europejczykom chińską naukę, filozofię, folklor, zwyczaje, medycynę i inne fascynujące i egzotyczne zagadnienia związane z tym regionem.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Najciekawsza książka tygodnia. Śledztwo w sprawie największej tajemnicy Watykanu

Czy grób, odwiedzany co roku przez miliony wiernych, rzeczywiście kryje szczątki pierwszego papieża? Wobec narastających wątpliwości Pius XII w 1940 roku rozpoczął wykopaliska pod Watykanem....

6 lipca 2019 | Autorzy: Maria Procner

Najciekawsza książka tygodnia. Paryski szyk w komunistycznej Polsce

W krajobrazie społecznym powojennej Polski zaszło wiele zmian. Jedną z dziedzin, która uległa największym modyfikacjom był styl życia. Ludzie, którzy znaleźli się w zupełnie nowych...

9 czerwca 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Zimna wojna

Najgorsze obozy UB/NKWD nad Wisłą

Gdy Niemcy tracili miasto za miastem, ewakuowali fabryki i panicznie uciekali na zachód, wydawało się, że już niedługo nastanie koniec piekła. Wielu z tych, którzy...

22 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Przygody Jana Zumbacha

W czasie drugiej wojny światowej wielu polskich pilotów odznaczyło się bohaterstwem, zostawiając swój ślad w historii. Jan Zumbach był jednak wyjątkowy. Nie tylko został dowódcą...

12 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Słodka trucizna

Królowie bali się zakładać ubrania, kłaść się do łóżka, siadać na krześle z poduszką, otwierać dokumenty, jeść, a nawet oddychać. Wszystko za sprawą wszechobecnych trucizn....

5 maja 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsza książka tygodnia. Kołymskie piekło

Kołyma. To jedno słowo stało się dla pokoleń Polaków synonimem strachu, bólu i potworności. Nie obowiązywały tam żadne reguły poza prawem silniejszego, a silniejszym zawsze...

28 kwietnia 2019 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.