Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najgorsze obozy UB/NKWD nad Wisłą

Tyle zostało z dawnego miejsca kaźni, czyli Obozu Świętochłowice-Zgoda (fot. Paweł Drozd, Drozdp, lic. CC BY-SA 3.0)

fot.Paweł Drozd, Drozdp, lic. CC BY-SA 3.0 Tyle zostało z dawnego miejsca kaźni, czyli Obozu Świętochłowice-Zgoda (fot. Paweł Drozd, Drozdp, lic. CC BY-SA 3.0)

Gdy Niemcy tracili miasto za miastem, ewakuowali fabryki i panicznie uciekali na zachód, wydawało się, że już niedługo nastanie koniec piekła. Wielu z tych, którzy tak myśleli, miało się dopiero przekonać, jak wygląda otchłań. A był nią sowiecki gułag w Polsce.

W tym względzie edukacja historyczna w naszym kraju mocno kuleje. Młodzi Polacy nie uczą się o tym, że wraz z wypędzeniem niemieckiego najeźdźcy piekło obozów koncentracyjnych i pracy przymusowej wcale się nie skończyło. Dawne miejsca zagłady i wyzysku zaczęły funkcjonować na nowo już w ostatnich miesiącach wojny, a w latach 1945-1950 na ziemiach polskich funkcjonowało już 206 obozów. Wkraczające wojska sowieckie gładko przejęły infrastrukturę wykorzystywaną przez nazistów i razem z UB doprowadziły do śmierci około 25 000 więźniów (o czym pisaliśmy niedawno).

Jeśli ktokolwiek żywił nadzieję, że w nowych okolicznościach więźniowie (Niemcy, Ślązacy, Polacy, Ukraińcy, Łemkowie…) będą traktowani wyraźnie lepiej niż przez nazistów, był w błędzie.

Na Zachód docierały strzępki informacji, które i tak wywoływały ogromny niepokój. Biskup Stanisław Adamski 21 maja 1945 roku w liście do generała Aleksandra Zawadzkiego porównywał sytuację więźniów sowieckich do tych, którzy siedzieli w obozach gestapowskich. Churchill grzmiał w Izbie Gmin, że za żelazną kurtyną rozgrywa się tragedia na ogromną skalę, a Czerwony Krzyż wysyłał swoich przedstawicieli. Alianccy spece od dobroczynności nie zostali jednak dopuszczeni w pobliże żadnego obozu. To co znajdowało się za ich bramami do dziś budzi przerażenie. Poniżej najgorsze z najgorszych miejsc odosobnienia, opisane między innymi w nowej książce pt. Gułag nad Wisłą„.

Nowiny-Błudek

Armia Czerwona nadchodziła ze wschodu, więc siłą rzeczy pierwsze obozy powstały już w okolicach Lublina. Wśród nich znajdował się ten w Nowinach-Błudku, w powiecie zamojskim. Podlegał polskim władzom wyłącznie w kwestii spraw bytowych i ochrony. Cała reszta leżała w gestii Sowietów.

Obóz w Nowinach zorganizowano już w październiku 1944 roku. Do miejscowej gajówki przyjechał oddział wojska. Zainstalował się w budynku, po czym rozpoczął wycinkę lasu i budowę baraków mieszkalnych. Wystawiono trzy prowizoryczne budynki, a następnie ogrodzono teren w kształcie prostokąta o wymiarach 200 na 150 metrów. Płot był wysoki na 3,5 metra i cały obwieszony drutem kolczastym. Niedługo później zaczęto zwozić więźniów.

Defilada Pierwszej Armii Wojska Polskiego na ulicy Marszałkowskiej w zdobytej Warszawie 19 stycznia 1945. Polacy wkraczali do kraju ze zwycięską armiąChociaż byli u siebie, nie mieli nic do powiedzenia. A gdy mówili za dużo, lądowali z innymi w obozach.

fot.domena publiczna Defilada Pierwszej Armii Wojska Polskiego na ulicy Marszałkowskiej w zdobytej Warszawie 19 stycznia 1945. Polacy wkraczali do kraju ze zwycięską armią. Chociaż byli u siebie, nie mieli nic do powiedzenia. A gdy mówili za dużo, lądowali z innymi w obozach.

Pierwsze transporty przyjechały jeszcze jesienią. Ludzie trafiali do marnie skleconych baraków, przykrytych dachem z cienkich desek, w których brakowało prycz. Mało tego: nie było w nich nawet podłogi. Więźniowie spali na gałęziach sosnowych, wprost na ziemnym klepisku. W tych warunkach przetrzymywano także chorych. Za ubranie służyły im łachmany, nie wolno im było przykrywać głowy: ani latem, gdy słońce prażyło, ani zimą, gdy temperatura spadała do minus 30 stopni. Niektórym do odziania się musiał wystarczyć papierowy worek.

Strażnicy wmawiali miejscowym, że w obozie osadzeni są Niemcy i zdrajcy, którzy z nimi współpracowali, jednak lokalna ludność rozpoznała polskie mundury i zauważyła, że więźniowie mówią w ich języku. Strażnicy zaczęli zatem rozgłaszać, że to folksdojcze, jednak AK objęło placówkę baczną obserwacją. To, co widzieli wywiadowcy, było przerażające.

Czy wiesz, że ...

...Elena Ceaușescu chciała Nobla z chemii chociaż nie skończyła czterech klas podstawówki? Żona rumuńskiego dyktatora robiła międzynarodową "karierę" naukową. Wszystko dzięki temu, że podpisywała się pod pracami, których treści nawet nie rozumiała. Część z nich wykradał na Zachodzie rumuński wywiad.

...żona ostatniego szacha Persji Alego Rezy Pahlawiego, Farah, zapisała w swoim pamiętniku, że przyczyną samobójczych śmierci dwójki spośród jej dzieci były dziecięce przeżycia, których ciężaru nie potrafili się pozbyć? Nie wykluczała też jednak… rzuconej przez islamistów klątwy.

...w Polsce za czasów komuny istniała najprawdziwsza szkoła szpiegów? W ośrodku w Starych Kiejkutach szkolono agentów, którzy byli piekielnie skuteczni. Dzięki temu polski peerelowski wywiad wyrósł na prawdziwą potęgę, plasując się tuż za służbami z USA i ZSRR.

…w sowieckich łagrach więźniowie kryminalni mieli zwyczaj grania w karty o wybrane przez siebie kobiety? Zwycięzca mógł zrobić ze swoją wygraną dosłownie wszystko, niezależnie od jej własnej woli.

Komentarze (13)

 1. Anonim Odpowiedz

  Ten portal powinien być zamknięty, a pseudo dziennikarze z tej gadzinowki powinni być sądzeni za propagowanie nazizmu. Wiadomo obecnie że Polska jest rządzona przez ludzi o brunatnym zabarwieniu, którzy składają kwiaty pod pomnikami nazistów z NSZ ale dopóki co jeszcze obowiązuje zakaz promowania nazizmu. Dlatego właśnie myślę że takie paszkwile mają na celu urabonie opinii publicznej w celu wybielania hitlerowców i ich zbrodni, której celem była również zagłada narodu Polskiego. Wszystko odbywa się pod kuratelą Jaśnie Pana z za oceanu a ma to na celu odczłowieczenie Rosjan w celu przyszłej krucjaty na wschód. Nie chcę być złym prorokiem ale obawiam się że niedługo jak grzyby po deszczu zaczną w Polsce wurastać pomniki Hitlera, Goebbelsa, Himlera itp. Bronienie nazizmu nawet za największe pieniądze jest niemoralne i antyluzkie zwłaszcza dla Polaków, którzy mieli iść przez komin. BUJAĆ TO MY PANOWIE SZLACHTA.

   • Binio Odpowiedz

    Jesteś NKWDowskim śpiochem, śmierdzielu katobolszewicki? Pewnie przechrzczony na polskość rezun od Bandery…

   • Prawda historyczna Odpowiedz

    Widzisz ty mój gwiastkowo- krzyżykowy przyjacielu, miłośniku czosnkowej buławy, są ludzie którym żadna propaganda mózgu nie wypierze i to wasz pech hahahahaha

    • Manolo

     Nie wiem przez kogo masz wyprany mózg, skoro nazywasz żołnierzy z NSZ nazistami, tylko dlatego że ośmielili się stawić czoła również sowieckiemu najeźdźcy.

    • Prawda historyczna

     Ty Manolo czy tam menelo dziennie w Polsce z rąk nazistów gineło 3tyś osób i kumanie się z Gestapo tak jak to robili Renegaci z NSZ czyli Nazistowskich Sił Zbrojnych, którzy dostawali od nich broń i byli przez nich szkoleni do sabotarzu było działaniem antypolski i antunarodowym bowiem tylko pomóc w walce z Niemcami wuzwoleńczej Armii czerwonej
     gwatantowała ocalenie jak największej liczby Polaków tak że się nie ośmieszaj gdyż najprawdopodobniej to całe NSZ było w ogóle założone przez Niemców bowiem w lipcu 41r była konferencja na najwyższym szczeblu z udziałem Hitlera, Himlera itd.ktora miała na celu pod przykrywką narodową utworzenie kontrolowanej portyzantki w celu walki z prawdziwymi paryyzantami tak było w przypadku UPA i najprawdopodobniej też w przypadku NSZ

 2. Ryszard Odpowiedz

  Czyżby już i do tego portalu dotarły rosyjskie trolle – bo tekst Anonima nie jest niczym innym jak sowiecką, rzekłbym bolszewicką propagandą.

  • Binio Odpowiedz

   A ty kto? Watykański najmimorda na usługach USraela? A czym ty się od bolszewików różnisz, wydymany przez solidurni katobolszewiku? Smrodem?

 3. Prawda historyczna Odpowiedz

  To ptzenrzydłe komuchy tak źle traktować naszych obrońców Hitlerowców oni przecież byli tacy wspaniali wysyłali nas prosto do Nieba do naszego Pana króla Wolski Jeszue. Te niedobre komuchy również zniszczyli naszych kochanych braci z UPA a oni tak pięknie nas rezali aby z tej ziemi wyciąć ten zły polski kąkol. CHWAŁA ci na wieki kochany Adolfie i tobie kochany Bandero

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.