Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jak bardzo rozpustni byli Radziwiłłowie?

W rodzie Radziwiłłów nie brakowało oryginałów. Na przykład Michał Kazimierz zwany „Rybeńko” zapisał się na kartach historii jako prawdopodobnie najgorszy hetman w dziejach Rzeczpospolitej.

fot.domena publiczna W rodzie Radziwiłłów nie brakowało oryginałów. Na przykład Michał Kazimierz zwany „Rybeńko” zapisał się na kartach historii jako prawdopodobnie najgorszy hetman w dziejach Rzeczpospolitej.

Przez trzy wieki trzęśli Rzeczpospolitą. Byli kanclerzami, hetmanami, wojewodami i kardynałami. Budowali swą potęgę, pomnażali majątek, myśleli nawet o królewskiej koronie. Jednak wśród wielu naprawdę wybitnych przedstawicieli rodu Radziwiłłów nie brakowało też dziwaków, rozpustników i wariatów.

„Chyba żaden z arystokratycznych rodów polskich nie wydał tylu indywidualistów, kontrowersyjnych postaci i ludzi zasługujących na miano oryginałów, co Radziwiłłowie” – stwierdza Iwona Kienzler w książce „Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu”. Oto krótki przegląd najciekawszych „przypadków”.

Religijny fanatyk i choroba weneryczna…

Potężny magnat Mikołaj Krzysztof Radziwiłł nazywany „Sierotką” (1549–1616) został wychowany w kalwinizmie i miał być protektorem protestantyzmu na Litwie. Jednak podczas pobytu w Rzymie nawrócił się na katolicyzm i został jego gorliwym propagatorem.

Stanowczo sprzeciwiał się tolerancji religijnej w Rzeczypospolitej. Likwidował protestanckie zbory w swoich dobrach i przywracał kościoły katolickie. Wykupił egzemplarze Biblii Brzeskiej – wydanej dzięki mecenatowi jego ojca Mikołaja Radziwiłła „Czarnego” – po czym kazał je publicznie spalić na rynku w Wilnie. Ta „świętoszkowatość” mogła mieć jednak drugie dno…

W 1575 roku jego życiu poważnie zagroziła choroba weneryczna, której nabawił się podczas młodzieńczych podróży. Złożył wtedy ślub, że odbędzie pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Słowa dotrzymał i w 1582 roku odwiedził Syrię i Egipt. Wdrapał się nawet na szczyt piramidy Cheopsa. Nie spodobał mu się sfinks, którego nie wiedzieć czemu nazwał „wszetecznicą”.

Mikołaj Krzysztof „Sierotka” za młodu sporo podróżował. Podczas jednej z wypraw zaraził się kiłą.

fot.January Suchodolski, Józef Brodowski/domena publiczna Mikołaj Krzysztof „Sierotka” za młodu sporo podróżował. Podczas jednej z wypraw zaraził się kiłą.

W kraju faraonów Radziwiłł zakupił też dwie mumie – kobiety i mężczyzny, o których napisał w późniejszej relacji, że nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu. Wracając do Europy zapakował je (oraz inne pamiątki) na statek. Jednak gdy podczas rejsu nastał potężny sztorm, pod wpływem żeglarskich przesądów zdecydował się wyrzucić je do morza…

Choroba weneryczna nie przeszkodziła mu przy tym w ożenku. W 1584 roku poślubił Elżbietę Eufemię Wiśniowiecką, która miała wtedy 15 lat. Zmusił ją do przejścia z kalwinizmu na katolicyzm, a następnie spłodził z nią dziewięcioro dzieci. W końcu jednak dopadło go przeznaczenie. Kiedy umierał na kiłę ogłuchł, stracił rozum, a współcześni mówili, że stał się niemal półczłowiekiem

Czy wiesz, że ...

...przed wybuchem I wojny światowej wszystkie strony przygotowywały się do brawurowej ofensywy, która w ciągu najwyżej paru miesięcy zakończy wojnę. Planów defensywnych nie przygotował prawie nikt.

...Niemcy już wiosną 1919 roku planowali inwazję na Polskę? Operacja nosiła nazwę „Wiosenne słońce” i przewidywała „uderzenie, wyprowadzone z Pomorza Zachodniego, Śląska i Prus Wschodnich, koncentrycznie skierowane w stronę Warszawy”.

...polski przedwojenny agent Jerzy Sosnowski zdołał zinwigilować Abwehrę? Przedstawiając się jako baron Georg von Nalecz-Sosnowski, zamożny właściciel ziemski, wkupił się w łaski berlińskiej śmietanki towarzyskiej. Udało mu się zdobyć nawet plany ataku na Polskę.

Komentarze (7)

 1. zxc Odpowiedz

  Degeneracja wynikająca z chowu wsobnego. Aby temu zapobiec, czasami wybierano tęgiego parobka, który ,,poprawiał” rasę. Ewentualne podobieństwo młodego panicza do lokaja lub stangreta tłumaczono ,,zapatrzeniem”.

  • A... Odpowiedz

   …bzdury Pan pleciesz jak Piekarski na mękach. Np.:
   Maciej Radziwiłł (1749-1800)… „…dał się poznać… …jako postać ze wszech miar pozytywna.”
   Maciej Józef Radziwiłł (1842-1907)… „…przebywał w młodości na zesłaniu w Rosji.” „Był działaczem Towarzystwa Rolniczego i Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności.”
   Franciszek Pius (1878-1944)… „…był działaczem politycznym w czasie I wojny światowej…” „Potem zajmował się TYLKO pracą społeczną.”
   Konstanty Mikołaj (1902-1944)… „…od jesieni 1939 r. w działalności konspiracyjnej, usunięty wraz z rodziną przez władze niemieckie z pałacu w Zegrzu i przejściowo aresztowany, trwał w walce partyzanckiej aż do lata 1944, kiedy wzięty do niewoli i rozpoznany, został poddany torturom i zgładzony (…).”

   I tak by można było za portalem kresy.genealodzy mnożyć przykłady pozytywnych i wybitnych postaci w rodzie Radziwiłłów.
   Czy Oni to też wynik chowu wsobnego? Czy może „poprawiania rodu” przez parobka?

   • Ania z Zielonego wzgórza Odpowiedz

    Wśród tak wielkiej familii zdarzą się czasem jacyś zaprzańcy co to zajmują się działalnością na rzecz ubogich i Polski;-) Co do chowu wsobnego, to Habsburgów właśnie on załatwił.

 2. Anonim Odpowiedz

  Ciekawym jest „niby fakt” o Radziwille co w przypływie fantazji wysypał podwórko cukrem, a pierwsza na świecie fabryka cukru z buraków cukrowych powstała dwanaście lat po jego śmierci. A gdyby nawet wysypał sobie cukier trzcinowy, to nie wspominając o ówczesnej cenie tego wybryku, jest on (cukier), nawet rafinowany,… brązowy. Brednia?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.