Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Edward Rydz-Śmigły był pantoflarzem i mięczakiem. Kim była kobieta, która owinęła go sobie wokół palca?

W młodości przystojny Śmigły-Rydz mógł przebierać w kobietach. Pech chciał, że oddał serce manipulantce, która w ogóle go nie szanowała (zdjęcie z ok. 1914 roku).

fot.domena publiczna W młodości przystojny Śmigły-Rydz mógł przebierać w kobietach. Pech chciał, że oddał serce manipulantce, która w ogóle go nie szanowała (zdjęcie z ok. 1914 roku).

Pod koniec lat 30. naród widział w Śmigłym-Rydzu zbawiciela, który poprowadzi ojczyznę do zwycięstwa z Niemcami. Ale Naczelny Wódz nie podołał tej roli. Uciekł z kraju, gdy żołnierze jeszcze walczyli. Również prywatnie okazał się mięczakiem – życie spędził pod pantoflem kobiety, która go nie szanowała…

Marszałek marszałkowi nierówny. W 1936 roku Edward Śmigły-Rydz objął urząd po Józefie Piłsudskim. Jednak podczas gdy jego poprzednik zapisał się w pamięci Polaków jako zwycięzca, on sam przeszedł do historii jako wielki przegrany. Nie dość, że we wrześniu 1939 roku nie uratował kraju, to jeszcze, uciekając z Polski, ściągnął na siebie piętno zdrajcy.

Być może w pamiętniku, który prowadził, znalazłoby się wyjaśnienie jego decyzji o ucieczce, ale tuż przed śmiercią postanowił przekazać go kobiecie swojego życia, która owinęła go sobie dookoła palca – Marcie Thomas Zaleskiej. Gdy dziesięć lat później femme fatale zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, dokument zaginął na zawsze…

Podejście do przedstawicielek płci pięknej to zresztą kolejna kwestia różniąca Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza. Ten pierwszy dominował nad partnerkami, bez skrupułów zmieniał je wedle własnych upodobań – i za to go kochały. Drugi okazał się w relacjach damsko-męskich raczej „miękki”. Pozwalał żonie na wszystko. A Thomas Zaleska bez skrupułów z tego korzystała. Lubiła bawić się jego emocjami, miała też skłonność do szydzenia z męża i publicznie dystansowała się od niego. Niewykluczone także, że go zdradzała – w jej przypadku nie byłoby to niczym nowym.

Kulka od rogacza

Urodziła się w 1895 roku w Żytomierzu. Miłosne podboje zaczęła już w gimnazjum – jej pierwszą zdobyczą został niejaki Michał (lub Tadeusz) Zaleski – dziedzic fortuny kresowych arystokratów. Marcie nie dane było jednak gospodarzyć na włościach. Zaleski jako carski porucznik trafił na front I wojny światowej. Na ten czas wynajął małżonce mieszkanie w Kijowie. Gdy wrócił, dotarły do jego uszu plotki od „życzliwych” o tym, jak żona zabawiała się z tajemniczym panem M.

Przyłapał nawet owe gołąbki na gorącym uczynku. Nie był jednak zatwardziały w gniewie. Zdecydował się nie stawać na przeszkodzie miłości Marty i jej amanta. Spotkał się więc z rywalem, by mu o tym osobiście powiedzieć. Słysząc tę deklarację „pan M” wybuchł śmiechem. Bez ogródek odparł, że może z jego żoną figlować w łóżku, ale bynajmniej nie zamierza się z nią żenić.

marszałkowską buławę, Polacy wiązali z nim wielkie nadzieje. Nie sprostał im. Również w życiu prywatnym okazał się mięczakiem.

fot.domena publiczna Kiedy Śmigły-Rydz przejmował marszałkowską buławę, Polacy wiązali z nim wielkie nadzieje. Nie sprostał im. Również w życiu prywatnym okazał się mięczakiem.

To, co nastąpiło później, opisuje w książce „Romanse na szczytach władzy” Iwona Kienzler:

Czy wiesz, że ...

...Władimir Putin pierwsze polityczne szlify zdobywał u boku mera Petersburga, Anatolija Sobczaka? Do jego obowiązków należało między innymi sprowadzanie żywności zza granicy w zamian za drewno i inne surowce. W tym okresie z budżetu miasta zniknęły 34 miliony dolarów, a żywność i tak nie dotarła do potrzebujących.

...za faszerowanie pasztetówek trocinami można było w czasach PRL zostać powieszonym? Taki wyrok zapadł w "aferze mięsnej", gdzie na karę śmierci skazany został Stanisław Wawrzecki, szef przedsiębiorstwa Warszawa Praga w Miejskim Handlu Mięsem.

...książę Karol Stanisław Radziwiłł „Panie Kochanku” słynął z rozrzutności i dzikich wybryków. Pewnego razu latem chciał pojeździć na saniach. A ponieważ nie było śniegu, to kazał wysypać dziedziniec nieświeskiego zamku cukrem i na nim urządzono kulig.

...nazistowska ustawa o przymusowej sterylizacji osób genetycznie chorób, ułomnych oraz "społecznie zbędnych" z 1933 roku była wzorowana na prawie amerykańskim? Do 1957 roku wprowadziło je aż 21 stanów, a zabiegów dokonywano niekiedy bez zgody, a nawet wiedzy samych pacjentów.

Komentarze (4)

  1. Miłośniczka Historii stare I nowej Odpowiedz

    To wszystko bzdury! Znam bardzo dokładnie historię losów Marszałka Rydza- Śmigłego i nic z tych w/w opisywanych- niby bzdur – nie odpowiada faktom ani prawdzie historycznej!
    Podstępne uwiedzenie Rydza do wyjazdu do Zaleszczyk i obiecywanie utworzenia Rządu i armii na uchodźstwie a potem literalny areszt domowy w Rumunii w willi ludzi których miałam okazję poznać – to rzeczywistość Marszałka! Osoba u której zamieszkiwał (już ciężko chory na serce) przez ostatnie lata życia przy Alei Niepodległości także była naocznym świadkiem i żadne spekulacje niedouczonych megalomanów- NIC tu nie zmienią! Polewanie szambem cichych bohaterów to dzisiaj tendencja i moda zaczerpnięta od skorumpowanej lewicy!
    A Marta zginęła w BARDZO WYJAŚNIONYCH okolicznościach, wraz ze skradzioną biżuterią w Szwajcarii i świadkowie tegoż faktu jeszcze żyją!Żadnych pamiętników przy niej nie mogło być ponieważ Marszałek przesuwała je kimś zupełnie innemu! To czyste OSZCZERSTWA leniwego nieuka – radzę przeczytać sobie dokładnie ” Kwaterę 139″ – Cezarego Leżeńskiego wyd.przez Wyd.Lubelskie i życzę owocnej lektury FAKTÓW.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.