Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Edward Rydz-Śmigły był pantoflarzem i mięczakiem. Kim była kobieta, która owinęła go sobie wokół palca?

W młodości przystojny Śmigły-Rydz mógł przebierać w kobietach. Pech chciał, że oddał serce manipulantce, która w ogóle go nie szanowała (zdjęcie z ok. 1914 roku).

fot.domena publiczna W młodości przystojny Śmigły-Rydz mógł przebierać w kobietach. Pech chciał, że oddał serce manipulantce, która w ogóle go nie szanowała (zdjęcie z ok. 1914 roku).

Pod koniec lat 30. naród widział w Śmigłym-Rydzu zbawiciela, który poprowadzi ojczyznę do zwycięstwa z Niemcami. Ale Naczelny Wódz nie podołał tej roli. Uciekł z kraju, gdy żołnierze jeszcze walczyli. Również prywatnie okazał się mięczakiem – życie spędził pod pantoflem kobiety, która go nie szanowała…

Marszałek marszałkowi nierówny. W 1936 roku Edward Śmigły-Rydz objął urząd po Józefie Piłsudskim. Jednak podczas gdy jego poprzednik zapisał się w pamięci Polaków jako zwycięzca, on sam przeszedł do historii jako wielki przegrany. Nie dość, że we wrześniu 1939 roku nie uratował kraju, to jeszcze, uciekając z Polski, ściągnął na siebie piętno zdrajcy.

Być może w pamiętniku, który prowadził, znalazłoby się wyjaśnienie jego decyzji o ucieczce, ale tuż przed śmiercią postanowił przekazać go kobiecie swojego życia, która owinęła go sobie dookoła palca – Marcie Thomas Zaleskiej. Gdy dziesięć lat później femme fatale zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, dokument zaginął na zawsze…

Podejście do przedstawicielek płci pięknej to zresztą kolejna kwestia różniąca Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza. Ten pierwszy dominował nad partnerkami, bez skrupułów zmieniał je wedle własnych upodobań – i za to go kochały. Drugi okazał się w relacjach damsko-męskich raczej „miękki”. Pozwalał żonie na wszystko. A Thomas Zaleska bez skrupułów z tego korzystała. Lubiła bawić się jego emocjami, miała też skłonność do szydzenia z męża i publicznie dystansowała się od niego. Niewykluczone także, że go zdradzała – w jej przypadku nie byłoby to niczym nowym.

Kulka od rogacza

Urodziła się w 1895 roku w Żytomierzu. Miłosne podboje zaczęła już w gimnazjum – jej pierwszą zdobyczą został niejaki Michał (lub Tadeusz) Zaleski – dziedzic fortuny kresowych arystokratów. Marcie nie dane było jednak gospodarzyć na włościach. Zaleski jako carski porucznik trafił na front I wojny światowej. Na ten czas wynajął małżonce mieszkanie w Kijowie. Gdy wrócił, dotarły do jego uszu plotki od „życzliwych” o tym, jak żona zabawiała się z tajemniczym panem M.

Przyłapał nawet owe gołąbki na gorącym uczynku. Nie był jednak zatwardziały w gniewie. Zdecydował się nie stawać na przeszkodzie miłości Marty i jej amanta. Spotkał się więc z rywalem, by mu o tym osobiście powiedzieć. Słysząc tę deklarację „pan M” wybuchł śmiechem. Bez ogródek odparł, że może z jego żoną figlować w łóżku, ale bynajmniej nie zamierza się z nią żenić.

marszałkowską buławę, Polacy wiązali z nim wielkie nadzieje. Nie sprostał im. Również w życiu prywatnym okazał się mięczakiem.

fot.domena publiczna Kiedy Śmigły-Rydz przejmował marszałkowską buławę, Polacy wiązali z nim wielkie nadzieje. Nie sprostał im. Również w życiu prywatnym okazał się mięczakiem.

To, co nastąpiło później, opisuje w książce „Romanse na szczytach władzy” Iwona Kienzler:

Czy wiesz, że ...

... dla członków Armii Krajowej wyzwolenie spod okupacji niemieckiej nie oznaczało wolności. Gdy wpadli w ręce ubecji, czekała ich droga przez mękę. Jeśli nie udało się złapać samych członków podziemia, władze potrafiły pastwić się nad ich najbliższymi. Tortury były na porządku dziennym

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

...w Republice Rosyjskiej w latach 80. rocznie umierało z powodu powikłań poaborcyjnych 600-700 kobiet? Wiele pacjentek po zabiegach w ogóle nie mogło już mieć dzieci. Inne, gdy zachodziły w kolejną ciążę i decydowały się ją donosić, rodziły przed terminem.

...szpiegowskie gadżety mogły przybierać najbardziej niezwykłe formy? Posługujący się kodem Morse’a radionadajnik, który  informował żołnierzy U.S. Army o ruchach Wietkongu, miał kształt... psiej kupy!

Komentarze (3)

  1. Miłośniczka Historii stare I nowej Odpowiedz

    To wszystko bzdury! Znam bardzo dokładnie historię losów Marszałka Rydza- Śmigłego i nic z tych w/w opisywanych- niby bzdur – nie odpowiada faktom ani prawdzie historycznej!
    Podstępne uwiedzenie Rydza do wyjazdu do Zaleszczyk i obiecywanie utworzenia Rządu i armii na uchodźstwie a potem literalny areszt domowy w Rumunii w willi ludzi których miałam okazję poznać – to rzeczywistość Marszałka! Osoba u której zamieszkiwał (już ciężko chory na serce) przez ostatnie lata życia przy Alei Niepodległości także była naocznym świadkiem i żadne spekulacje niedouczonych megalomanów- NIC tu nie zmienią! Polewanie szambem cichych bohaterów to dzisiaj tendencja i moda zaczerpnięta od skorumpowanej lewicy!
    A Marta zginęła w BARDZO WYJAŚNIONYCH okolicznościach, wraz ze skradzioną biżuterią w Szwajcarii i świadkowie tegoż faktu jeszcze żyją!Żadnych pamiętników przy niej nie mogło być ponieważ Marszałek przesuwała je kimś zupełnie innemu! To czyste OSZCZERSTWA leniwego nieuka – radzę przeczytać sobie dokładnie ” Kwaterę 139″ – Cezarego Leżeńskiego wyd.przez Wyd.Lubelskie i życzę owocnej lektury FAKTÓW.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.