Ciekawostki Historyczne

Edward Śmigły-Rydz nie mógł się pochwalić szczególnymi sukcesami jako polski głównodowodzący w kampanii wrześniowej. Dużo lepiej poszło mu... ukrywanie skarbów. I to kilkudziesięciu ciężarówek skarbów!

W archiwum Instytutu i Muzeum Generała Sikorskiego w Londynie można znaleźć osobliwy zbiór dokumentów. To raporty żołnierzy, którzy zdołali przedostać się po wrześniu 1939 roku na Zachód i przekazali przełożonym wiedzę na temat… skarbów. Sam tytuł zbioru mówi wszystko: „Przedmioty wartościowe zakopane”.Odbieranie defilad i ukrywanie skarbów wychodziło Rydzowi dużo lepiej niż prowadzenie wojny...

Adam Sikorski, autor książki „Mapa tajemnic” odnalazł tam dwa dokumenty rzucające światło na działania marszałka Polski podczas kampanii wrześniowej. Niejaki kapral Feliks Matkowski doniósł po przedarciu się do Francji:

W czasie kampanii wrześniowej, mając przydział do Naczelnego Dowództwa, byłem przydzielony, jako żandarm do pełnienia służby ochronnej przy Pani Marszałkowej Rydz-Śmigłej. W czasie pobytu w majątku hrabiego Raczyńskiego w Ludwinowie koło Czemiernik zostały zakopane skrzynie, których zawartość nie jest mi znana.

Podczas wykonywania tych czynności obecni byli: pan kapitan Stachowicz z GISZ [Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych], wachmistrz Ślusarczyk z Naczelnego Dowództwa, lokaj pani Marszałkowej, Kamiński, oraz trzech żandarmów, których nazwisk nie pamiętam. Przy zakopaniu tych skrzyń byłem obecny.

Karol Roger Raczyński. To właśnie w jego majątku miały zostać zakopane tajemnicze skrzynie.

Karol Roger Raczyński. To właśnie w jego majątku miały zostać zakopane tajemnicze skrzynie.

Ten dość zdawkowy dokument odkrywa zaledwie czubek góry lodowej. Są też kolejne. Na przykład kapral rezerwy Kazimierz Pomagalski opowiedział o zakopaniu z jego pomocą, 9 września 1939 roku, w piwnicy pewnego tartaku (w którym zamieszkała Marszałkowa Rydz-Śmigła) piętnastu lub szesnastu skrzyń. Kolejne ukryto w zabudowaniach gospodarczych dworu:

9.IX. o godz. 23.00 ja zakopywałem trzy skrzynie w pustej oborze pod zerwaną podłogą. Skrzynie były duże i ciężkie.

Zdaniem Adama Sikory ten transport z początków września nie był ani pierwszy ani największy. Dużo wcześniej – chyba jeszcze przed wybuchem wojny – do majątku hrabiego Raczyńskiego w Ludwinowie przybyło 30 ciężarówek z meblami i luksusowym wyposażeniem służbowego mieszkania marszałkostwa.

Ludwinów to dzisiaj już nieistniejący majątek w Województwie Lubelskim. Powyżej plan przedrukowany w książce „Mapa Tajemnic”.

Ludwinów to dzisiaj już nieistniejący majątek w Województwie Lubelskim. Powyżej plan przedrukowany w książce „Mapa Tajemnic”.

Co zawierały kolejne przywożone skrzynie? Na pewno precjoza, ale nie sposób powiedzieć jakie: może obrazy, może złoto, może też dokumenty i przedmioty wagi państwowej…

Mimo, że transporty były ogromne, a sporo osób pomagało w zakopywaniu skrzyń w kilku różnych miejscach, tajemniczy skarb marszałka Śmigłego-Rydza rozpłynął się jak kamfora. W okolicy Ludwinowa natrafiono wyłącznie na ślady… zakopanego w lesie samochodu. Prawdopodobnie sportowej skody hrabiego Raczyńskiego.

Co stało się z resztą zakopanych przedmiotów? Może kilkadziesiąt lat temu wykopali je zaradni mieszkańcy okolicy, może rozkradli je żołnierze wrogich armii. A może kilkadziesiąt skrzyń ze skarbami wciąż leży pod ziemią. Mniej więcej tutaj.

Źródło:

Ciekawostki to kwintesencja naszego portalu. Krótkie materiały poświęcone interesującym anegdotom, zaskakującym detalom z przeszłości, dziwnym wiadomościom z dawnej prasy. Lektura, która zajmie ci nie więcej niż 3 minuty, oparta na pojedynczych źródłach. Ten konkretny materiał powstał w oparciu o:

KOMENTARZE (14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze do artykułu z portalu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/1222183/gdzie-smigly-rydz-zakopal-zloto/

jacckas: Tak z ciekawości, czy gdyby jakimś cudem, udałoby mi się znaleźć i odkopać te skarby, to czy należałyby one do mnie czy do skarbu państwa?

hhhhhaa: @jacckas: 10 % znaleźnego należy do Ciebie, trudno byłoby oszacować dokładną kwotę więc pewnie dostałbyś grosze. Nie pamiętam czy znaleźne jest opodatkowane.

Anonim

Polskie państwo to złodziej okradający społeczeństwo wyciskający z niego co się da , rozsprzedający majątek który my obywatele wytworzyliśmy . Afery odkrywane przez dociekliwych dziennikarzy to tylko mały ułamek tego draństwa . Jak cokolwiek znajdziesz zachowaj dla siebie i morda w kubeł , bo jak państwowy złodziej się dowie to zabierze ci to co masz i to czego nie masz , jedyną szansą dla zachowania kultury polskości to zachować , schować poczekać na odpowiedni czas w którym kanalie rządowe będą wisieć i odrabiać w kamieniołomach to co zniszczyli i roztrwonili rozkradli posługując się swoim aparatem bezprawia

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

Marek R.: robota dla Pana Samochodzika..

Marcin W.: To żadna tajemnica… w skrzyniach były słynne guziki od mundurów polskich żołnierzy z przemówienia w Sejmie, których „Naczelny Wódz” obiecał nie oddać… jak widać słowa dotrzymał.

Irena S.: Jak świat światem, same tajemnice i skarby…ukryte.

Remigiusz R.: Zdrajca..z żoną skończyli razem tak samo..

Piotr B.: i to sa ciekawostki!

Jola P.: Co wy tacy naiwni tych co mogli coś wiedzieć a zostali w Polsce przesłuchali dokładnie ci z UB. Mieli swoje metody i oddanych ludzi ( to ci z kryształowymi charakterami )Część z nich opuścila potem Polskę z przetopionym złotem – często robiono z nich patelnie.

Anonim

Na pewno nie w tym punkcie. Trzeba być idiotą, żeby coś zakopywać na otwartym terenie.

Anonim

Do->Remigiusz R-Ty [kochany] bolszewiku i nie pisz po polsku tylko po swojemu jak chcesz cos skomentowac

[Redakcja: komentarz poddany edycji z powodu obecności treści wulgarnych]

Daniel Lugo

Jaki bolszewik???ze prawde powiedzial o Rydzu??? to byl zdrajca!!Jak mozna namowic narod do wojny i uciec ,zostawic na pastwe okupantow,Rydz to swinia,powinien byz wymazany z kart historii po 1920 roku!

  Marek

  Śmigły namówił naród do wojny? To jakieś nieporozumienie podobnie jak pozostała część komentarza.

Piotr

K im jesteś Danielu Lugo, chyba z tych co tworzyli Polskę do roku 1990, że pośmiertnie tak znieważasz osobowość Marszalka. Ciebie na pewno wymażą z pamięci nawet twoi bliscy.i

  marcelek

  ten bohater, dał dyla w pierwszych dniach wojny, zabierając państwowy majątek, jako swój własny, a z 31 sierpnia na 1 września, w najlepsze grał w karty, to taka łachudra, jak większość władzy II RP.

Luke

Śmigły raczej nie namówił narodu do wojny i chyba był jej przeciwny skoro pierwszy uciekł :)
a tu ciekawostka:
E. Rydz-Śmigły, kiedy podczas pewnej dyskusji w jego obecności na temat Stanisława Augusta pojawiły się głosy w obronie monarchy [Stanisława Augusta Poniatowskiego], żachnął się i z prawdziwie katońską surowością począł gromić króla za jego postawę w czasie wojny z Rosją w 1792 roku.
Na pytanie zainteresowanych: — Co nieszczęsny król więc miał czynić w tej swojej beznadziejnej sytuacji? Marszałek Śmigły odpowiedział bez wahania: Mógł stanąć na czele wojska i zginąć! Ten sam marszałek, jako naczelny wódz kampanii wrześniowej, pokazał w rok później, jak w czasie działań wojennych staje się na czele wojska i … opuszcza je, oraz kraj w potrzebie.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  @Luke: Dziękujemy za przytoczenie tej ciekawostki/ anegdotki. Mógłby Pan wskazać jeszcze jej źródło? Może znajdzie się w nim jeszcze więcej informacji, które zaciekawią odwiedzających portal :)

Bn

Rydz WYCOFAŁ się z częścią armii do SOJUSZNICZEJ Rumuni tak jak belgijski król Albert w 1914 roku za co ma pomniki chyba w każdej miejscowości. Tak jak Rydz postawili przywódcy Beneluxu, Norwegii, Grecji, Jugosławii. W UK w 1940 był okręt przygotowany do ewakuacji króla i rządu do Kanady

Anonim

A teraz nasze siły zbrojne dysponują samolotami prezentowanymi na pokazie, by w razie potrzeby ewakuować PISowską wierchuszkę na „z góry upatrzone pozycje”, by na uchodźstwie mogli ocierać łzę.

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Edward Rydz-Śmigły był pantoflarzem i mięczakiem. Kim była kobieta, która owinęła go sobie wokół palca?

Pod koniec lat 30. naród widział w Śmigłym-Rydzu zbawiciela, który poprowadzi ojczyznę do zwycięstwa z Niemcami. Ale Naczelny Wódz nie podołał tej roli. Uciekł z...

23 listopada 2018 | Autorzy: Marcin Moneta

Dwudziestolecie międzywojenne

Triumfator, wyzwoliciel, wódz narodu. Jakimi bajkami o marszałku Śmigłym-Rydzu karmiono mieszkańców II Rzeczpospolitej?

Równy był królom, grzał się w glorii chwały, a Polskę wprowadził na szlak potęgi. Z nim każdy mógł czuć się bezpieczny. Bo przecież: „Nikt nam...

8 listopada 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Dwudziestolecie międzywojenne

Szkoła uczciwości czy partyjniactwa? Sprawdzamy jak wyglądało dzieciństwo przedwojennych polityków

Życiorysy ludzi Sanacji, którzy przejęli władzę w Polsce po zamachu majowym w 1926 roku, do dzisiaj budzą emocję. A jak wyglądała ich młodość? I jakie...

4 lipca 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Druga wojna światowa

Polska broń podziemna

W anglosaskich książkach historycznych roi się od opowieści na temat esesmanów i nazistowskich aparatczyków, którzy w ostatnich dniach wojny zakopywali w sztolniach i jaskiniach przeróżne...

4 lipca 2012 | Autorzy: Kamil Janicki

Druga wojna światowa

Jak zrobić polskiego oficera z francuskiego chorążego? Oczywiście po pijaku!

Polak, Francuz dwa bratanki i do szabli i do szklanki. Nie, to wcale nie pomyłka. Dzisiaj chciałbym Wam przybliżyć historię pewnego francuskie chorążego, który za...

2 lipca 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Polak potrafi! Jak polscy piloci uciekali z rumuńskiej niewoli?

Polscy lotnicy zdobyli rozgłos na prawie każdym froncie wojny z Hitlerem. Jednak aby odnieść swe liczne zwycięstwa w starciach powietrznych, musieli najpierw przedrzeć się na...

31 maja 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.