Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Edward Śmigły-Rydz (1886-1941)

Edward Śmigły-Rydz

fot.domena publiczna Edward Śmigły-Rydz

Edward Śmigły-Rydz (1886-1941) – polski wojskowy, przedwojenny działacz obozu piłsudczykowskiego, marszałek. Podczas I wojny światowej członek legionów i komendant główny Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 roku krótkotrwały minister wojny w rządzie lubelskim Ignacego Daszyńskiego. Polski dowódca w walkach na wschodzie: odpowiedzialny za zajęcie Wilna i Kijowa. W 1919 roku mianowany generałem broni. Poparł Józefa Piłsudskiego, gdy ten przeprowadził zamach stanu w maju 1926 roku. Od 1935 roku Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, od 1936 marszałek Polski. Naczelny Wódz w kampanii wrześniowej 1939 roku, obciążany odpowiedzialnością za wojenną katastrofę Polski. Internowany w Rumunii do 1941 roku. Na krótko przed śmiercią powrócił potajemnie do kraju pod nazwiskiem Adama Zawiszy.

Dowiedz się więcej o Edwardzie Śmigłym-Rydzu:

artykuł | 04.07.2016 | Autor:

Szkoła uczciwości czy partyjniactwa? Sprawdzamy jak wyglądało dzieciństwo przedwojennych polityków

Życiorysy ludzi Sanacji, którzy przejęli władzę w Polsce po zamachu majowym w 1926 roku, do dzisiaj budzą emocję. A jak wyglądała ich młodość? I jakie miała przełożenie na późniejszą karierę u boku Józefa Piłsudskiego? 

ciekawostka | 02.08.2012 | Autor:

Gdzie Śmigły-Rydz zakopał złoto?

Edward Śmigły-Rydz nie mógł się pochwalić szczególnymi sukcesami jako polski głównodowodzący w kampanii wrześniowej. Dużo lepiej poszło mu… ukrywanie skarbów. I to kilkudziesięciu ciężarówek skarbów!

Ciekawe materiały o Edwardzie Śmigłym-Rydzu z portalu TwojaHistoria.pl:

Edward Rydz-Śmigły, człowiek, który wypowiedział te słynne słowa (fot. domena publiczna)

ciekawostka | 07.02.2018 | Autor:

„Nie oddamy ani guzika”. Tak Rydz-Śmigły odgrażał się Niemcom w 1935 roku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

„Pierwszy Obrońca Ojczyzny”, „pierwszy współpracownik Pana Prezydenta”, wódz naczelny i marszałek Polski. Co powinieneś wiedzieć o Edwardzie Rydzu-Śmigłym?