Ciekawostki Historyczne

Edward Rydz-Śmigły (1886-1941)

Edward Śmigły-Rydz

Edward Rydz-Śmigły

Polski wojskowy, przedwojenny działacz obozu piłsudczykowskiego, marszałek. Urodził się 11 marca 1886 roku. Do roku 1908 (od tego roku należał do Związku Walki Czynnej) studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego ostatecznie ukończył je w 1912 roku. W międzyczasie kształcił się m.in. w Wiedniu. Ukończył również Wyższą Szkołę Oficerską Związku Strzeleckiego. Już w czasie I wojny światowej od 1914 roku był dowódcą pułku piechot Legionów Polskich, zaś od roku 1917 pełnił funkcję komendanta głównego Polskiej Organizacji Wojskowej (POW).

W 1918 roku na krótko objął stanowisko ministra wojny. W 1920 roku został mianowany generałem dywizji, zaś 7 maja 1920 roku jako dowódca 3 Armii zdobył Kijów. Za zasługi Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Virtuti Militari II klasy. Śmigły- Rydz poparł go zresztą później, gdy ten w maju 1926 roku przeprowadził zamach stanu. 12 maja 1935 roku Ignacy Mościcki mianował go Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. W 1936 z rąk prezydenta otrzymał buławę marszałkowską, co było sprzeczne z wolą marszałka Józefa Piłsudskiego, a od 10 listopada tego roku był już generałem broni.

Edward Rydz Śmigły: kampania wrześniowa

Był on Naczelnym Wodzem w kampanii wrześniowej 1939 roku, był jednak obciążany odpowiedzialnością za klęskę Polski. Do 1941 roku był internowany w Rumunii. W tym też czasie, 27 października 1939 roku, zrezygnował z funkcji Naczelnego Wodza. Jego dymisja została przyjęta 7 listopada 1939 roku. 10 grudnia udało mu się uciec i przedostać na Węgry. Powrócił jeszcze później do Polski. Zmarł nagle 2 grudnia 1941 roku, przyczyną jego śmierci był atak serca. Został pochowany pod nazwiskiem Adam Zawisza. Spoczął na Powązkach, lecz nie na wojskowej części cmentarza.

Dowiedz się więcej o Naczelnym Wodzu:

Druga wojna światowa

Dlaczego Łosie nie zbombardowały pancernika Schleswig-Holstein? Czy mogliśmy zatrzymać Niemców w…

Źle zaplanowana obrona kraju, fatalne dowodzenie, brak rozpoznania i łączności, słabe wyszkolenie żołnierzy, a to tego wiele głupich i…

20 sierpnia 2020 | Autorzy: Szymon Mazur

Dwudziestolecie międzywojenne

Edward Rydz-Śmigły był pantoflarzem i mięczakiem. Kim była kobieta, która owinęła…

Pod koniec lat 30. naród widział w Śmigłym-Rydzu zbawiciela, który poprowadzi ojczyznę do zwycięstwa z Niemcami. Ale Naczelny Wódz…

23 listopada 2018 | Autorzy: Marcin Moneta

Dwudziestolecie międzywojenne

Triumfator, wyzwoliciel, wódz narodu. Jakimi bajkami o marszałku Śmigłym-Rydzu karmiono mieszkańców…

Równy był królom, grzał się w glorii chwały, a Polskę wprowadził na szlak potęgi. Z nim każdy mógł czuć…

8 listopada 2018 | Autorzy: Kamil Janicki

Ciekawe materiały o Marszałku z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Tragedia dzieci z Rogowa. Katastrofa lotnicza z 1945 roku

Jadąc wzdłuż wybrzeża, drogą z Kołobrzegu do Trzebiatowa natkniemy na Rogowo, małą miejscowość pomiędzy Dźwirzynem a Mrzeżynem. Na pewno…

12 sierpnia 2020 | Autorzy: Tomasz Bogusz

Dwudziestolecie międzywojenne

„Nie oddamy ani guzika”. Tak Rydz-Śmigły odgrażał się Niemcom w 1935…

„Pierwszy Obrońca Ojczyzny”, „pierwszy współpracownik Pana Prezydenta”, wódz naczelny i marszałek Polski. Co powinieneś wiedzieć o Edwardzie Rydzu-Śmigłym?

7 lutego 2018 | Autorzy: Konrad Wnęk

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.