Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Edward Śmigły-Rydz (1886-1941)

Edward Śmigły-Rydz

fot.domena publiczna Edward Śmigły-Rydz

Edward Śmigły-Rydz (1886-1941) – polski wojskowy, przedwojenny działacz obozu piłsudczykowskiego, marszałek. Podczas I wojny światowej członek legionów i komendant główny Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1918 roku krótkotrwały minister wojny w rządzie lubelskim Ignacego Daszyńskiego. Polski dowódca w walkach na wschodzie: odpowiedzialny za zajęcie Wilna i Kijowa. W 1919 roku mianowany generałem broni. Poparł Józefa Piłsudskiego, gdy ten przeprowadził zamach stanu w maju 1926 roku. Od 1935 roku Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, od 1936 marszałek Polski. Naczelny Wódz w kampanii wrześniowej 1939 roku, obciążany odpowiedzialnością za wojenną katastrofę Polski. Internowany w Rumunii do 1941 roku. Na krótko przed śmiercią powrócił potajemnie do kraju pod nazwiskiem Adama Zawiszy.

Dowiedz się więcej o Edwardzie Śmigłym-Rydzu:

Płonące Krakowskie Przedmieście,Warszawa, wrzesień 1939 rok

Druga wojna światowa | 20.08.2020 | Autor:

Dlaczego Łosie nie zbombardowały pancernika Schleswig-Holstein? Czy mogliśmy zatrzymać Niemców w 1939 roku?

Źle zaplanowana obrona kraju, fatalne dowodzenie, brak rozpoznania i łączności, słabe wyszkolenie żołnierzy, a to tego wiele głupich i krótkowzrocznych rozkazów marszałka Rydza-Śmigłego – to elementy, z których złożyła się szybka porażka Polski w wojnie obronnej 1939 roku….

W młodości przystojny Śmigły-Rydz mógł przebierać w kobietach. Pech chciał, że oddał serce manipulantce, która w ogóle go nie szanowała (zdjęcie z ok. 1914 roku).

Dwudziestolecie międzywojenne | 23.11.2018 | Autor:

Edward Rydz-Śmigły był pantoflarzem i mięczakiem. Kim była kobieta, która owinęła go sobie wokół palca?

Pod koniec lat 30. naród widział w Śmigłym-Rydzu zbawiciela, który poprowadzi ojczyznę do zwycięstwa z Niemcami. Ale Naczelny Wódz nie podołał tej roli. Uciekł z kraju, gdy żołnierze jeszcze walczyli. Również prywatnie okazał się mięczakiem – życie spędził…

Marszałek Śmigły-Rydz, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych. Pocztówka z ok. 1935 roku.

Dwudziestolecie międzywojenne | 08.11.2018 | Autor:

Triumfator, wyzwoliciel, wódz narodu. Jakimi bajkami o marszałku Śmigłym-Rydzu karmiono mieszkańców II Rzeczpospolitej?

Równy był królom, grzał się w glorii chwały, a Polskę wprowadził na szlak potęgi. Z nim każdy mógł czuć się bezpieczny. Bo przecież: „Nikt nam nie ruszy nic, nikt nam nie zrobi nic, gdy z nami Śmigły-Rydz”…

Dwudziestolecie międzywojenne | 04.07.2016 | Autor:

Szkoła uczciwości czy partyjniactwa? Sprawdzamy jak wyglądało dzieciństwo przedwojennych polityków

Życiorysy ludzi Sanacji, którzy przejęli władzę w Polsce po zamachu majowym w 1926 roku, do dzisiaj budzą emocję. A jak wyglądała ich młodość? I jakie miała przełożenie na późniejszą karierę u boku Józefa Piłsudskiego? 

Rydz Śmigły propaganda

Druga wojna światowa | 02.08.2012 | Autor:

Gdzie Śmigły-Rydz zakopał złoto?

Edward Śmigły-Rydz nie mógł się pochwalić szczególnymi sukcesami jako polski głównodowodzący w kampanii wrześniowej. Dużo lepiej poszło mu… ukrywanie skarbów. I to kilkudziesięciu ciężarówek skarbów!

Ciekawe materiały o Edwardzie Śmigłym-Rydzu z portalu TwojaHistoria.pl:

miniatura | 12.08.2020 | Autor:

Tragedia dzieci z Rogowa. Katastrofa lotnicza z 1945 roku

Jadąc wzdłuż wybrzeża, drogą z Kołobrzegu do Trzebiatowa natkniemy na Rogowo, małą miejscowość pomiędzy Dźwirzynem a Mrzeżynem. Na pewno uwagę jadących kierowców, rowerzystów, czy też spacerowiczów zwraca przydrożny krzyż z dwoma tablicami z napisami w języku polskim i…

Edward Rydz-Śmigły, człowiek, który wypowiedział te słynne słowa (fot. domena publiczna)

miniatura | 07.02.2018 | Autor:

„Nie oddamy ani guzika”. Tak Rydz-Śmigły odgrażał się Niemcom w 1935 roku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

„Pierwszy Obrońca Ojczyzny”, „pierwszy współpracownik Pana Prezydenta”, wódz naczelny i marszałek Polski. Co powinieneś wiedzieć o Edwardzie Rydzu-Śmigłym?