Ciekawostki Historyczne

Władysław Sikorski (1881–1943)

Władysław Sikorski, zdjęcie z okresu międzywojennegofot.domena publiczna

Władysław Sikorski, zdjęcie z okresu międzywojennego

Władysław Sikorski (1881–1943) –polski polityk i wojskowy, dwukrotny premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej, w kraju i na uchodźstwie.

Urodzony 20 maja w Tuszowie Narodowym niedaleko Sandomierza. W roku 1904 rozpoczął służbę wojskową w armii austro-węgierskiej, gdzie zdobył stopień podporucznika. Zaangażowany w działalność niepodległościową, zwolennik PPS. W jego wykładach na temat taktyki piechoty wojskowej uczestniczyli między innymi Józef Piłsudski, Kazimierz Sosnkowski, Walery Sławek i Aleksander Prystor.

Od 1918 roku żołnierz Wojska Polskiego. Pierwszy sukces wojenny Sikorski odniósł 11 stycznia 1918 roku, jako przywódca grupy operacyjnej „Bartatów”. Organizował odsiecz dla Lwowa w trakcie walk o miasto z Ukraińcami, a następnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W połowie lipca 1919 roku Sikorski zdobył Tarnopol i Zbaraż, po czym został mianowany dowódcą 9. Dywizji Piechoty tworzącej Grupę Poleską. 26 lutego 1920 roku Sikorski uderzył na Mozyrz i Kalenkowicze. W związku z tym sukcesem awansował do rangi generała.

6 sierpnia nominowano go na przywódcę 5. Armii, która miała prowadzić aktywną obronę północnego skrzydła przed napierającą armią Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. Mimo braków sprzętowych, niedostatecznego czasu na przygotowanie obrony i nie dość dobrze wyszkolonych żołnierzy, Sikorskiemu udało się działaniami zaczepnymi zatrzymać wroga. To w połączeniu z ofensywą nad Wieprzem przyniosło punkt zwrotny w Bitwie Warszawskiej. W uznaniu zasług został dowódcą 3. Armii, na czele której odnosił dalsze sukcesy, gromiąc Bolszewików.

Po wojnie polsko-bolszewickiej szef Sztabu Generalnego (1921–1922), krótkotrwale premier i minister spraw wewnętrznych (grudzień 1922 – maj 1923), a także minister spraw wojskowych (1924–1925). Podczas przewrotu majowego opowiedział się po stronie legalnych władz, przez co został usunięty z czynnej służby wojskowej i odsunięty od polityki.

Po wybuchu wojny przedarł się przez Rumunię do Francji, gdzie 30 września 1939 roku został premierem rządu na uchodźstwie. Od czerwca 1940 roku przebywał w Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialny za zawarcie latem 1941 roku układu polsko-sowieckiego (tzw. układ Sikorski-Majski), w efekcie którego doszło do utworzenia Armii Andersa. Zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze, 4 lipca 1943 roku.

 

Dowiedz się więcej o Władysławie Sikorskim:

Druga wojna światowa

Kto zabił gen. Sikorskiego?

Nieszczęśliwy wypadek, sowiecki sabotaż, a może… zamach zorganizowany na zlecenie Polaków? Co doprowadziło do tajemniczej śmierci gen. Władysława Sikorskiego?

24 listopada 2024 | Autorzy: Maria Procner

Druga wojna światowa

Ostatni lot gen. Sikorskiego

Wciąż nie wiadomo, jakie były przyczyny katastrofy Liberatora z generałem Sikorskim na pokładzie. Brytyjskie archiwa nadal są niedostępne, a…

17 grudnia 2021 | Autorzy: Piotr Janczarek

Dwudziestolecie międzywojenne

Co Piłsudski NAPRAWDĘ myślał o swoich generałach? Ten jeden rękopis mógł…

Józef Piłsudski słynął z ciętego języka. „Wam kury szczać prowadzać, nie politykę robić” to tylko najsłynniejszy z jego bon…

3 sierpnia 2016 | Autorzy: Maciej Gablankowski

Najważniejsze bitwy Władysława Sikorskiego:

Ciekawe materiały o Władysławie Sikorskim z portalu TwojaHistoria.pl:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.