Ciekawostki Historyczne

Historia Polki, dla której przyszły car zrezygnował z korony. Korzyści płynące ze zwycięstwa pod Grunwaldem. I "naukowe" dowody na umysłowe upośledzenie kobiet. To te artykuły czytaliście najchętniej w ubiegłym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w październiku 2018 roku. Jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym, jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Dla tej Polki przyszły car zrezygnował z korony. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałeś?

Wielki książę Konstanty Pawłowicz na obrazie Józefa Ignacego Łukaszewicza.fot.Józef Ignacy Łukaszewicz/domena publiczna

Wielki książę Konstanty Pawłowicz na obrazie Józefa Ignacego Łukaszewicza.

Wielki książę Konstanty miał wszelkie widoki na to by zostać rosyjskim carem. Jego brat Aleksander nie miał męskiego potomka, a jego córki umarły we wczesnym dzieciństwie. Przyszły władca wolał jednak porzucić tron dla pięknej Polki, która zawładnęła jego ciałem i duszą.

29 799 odsłon

Zobacz również:

9. Brytyjski historyk udowadnia: Polacy nie doceniają zwycięstwa pod Grunwaldem!

Władysław Jagiełło na obrazie Michała Godlewskiego.fot.Michał Godlewski/domena publiczna

Władysław Jagiełło na obrazie Michała Godlewskiego.

Przegapiona szansa? Zwycięstwo z którego nie wyciągnięto żadnych korzyści? Brytyjski profesor historii Robert Frost jest zupełnie innego zdania. Patrząc z dystansu stanowczo stwierdza: wielki triumf pod Grunwaldem zmienił dzieje Europy.

30 069 odsłon

8. Pamiętniki znalezione w Katyniu. Wstrząsające świadectwo zbrodni

Przedmioty osobiste znalezione przy pomordowanych w Katyniu.fot.domena publiczna

Przedmioty osobiste znalezione przy pomordowanych w Katyniu.

Zamordowani w Katyniu polscy oficerowie zostawili po sobie unikalne świadectwa. Ich zapiski, prowadzone na każdym dostępnym skrawku papieru, składają się na poruszający obraz obozowego życia. Jakie były myśli, plany i marzenia jeńców, nieświadomych czekającego ich losu?

31 704 odsłon

7. Szczyt szowinizmu. Sto lat temu niemiecki lekarz „naukowo” udowodnił, że wszystkie kobiety są niedorozwinięte umysłowo i głupsze od mężczyzn

Paul Julius Möbius. Fotografia portretowa wykonana około 1900 roku.fot.domena publiczna

Paul Julius Möbius. Fotografia portretowa wykonana około 1900 roku.

Sławny niemiecki neurolog twierdził, że wszystkie kobiety są fizjologicznie upośledzone i psychicznie otępiałe. O wielu pisał wręcz, że mają mózgi „na poły zwierzęce”. W te pseudonaukowe bzdety uwierzyła cała Europa.

33 330 odsłon

6. Nienawidzili Żydów, ale kochali żydowskie kobiety. Przemilczane związki czołowych nazistów

Goebbels spotykał się z dziewczyną żydowskiego pochodzenia o imieniu Else. Zdjęcie z 1930 roku.fot.Bundesarchiv / CC-BY-SA 3.0

Goebbels spotykał się z dziewczyną żydowskiego pochodzenia o imieniu Else. Zdjęcie z 1930 roku.

Dla nazistów Żydzi stanowili ucieleśnienie wszelkiego zła. Ich szaleńcza nienawiść doprowadziła do stworzenia systemu eksterminacji, który w ciągu kilku lat unicestwił miliony istnień ludzkich. A jednak nawet wśród dygnitarzy III Rzeszy zdarzały się odstępstwa od programowego antysemityzmu. Zwłaszcza, gdy w grę wchodziła… miłość. 

35 189 odsłon

5. Ta Polka powiedziała Hitlerowi prosto w twarz, że jest… kurduplem

Pierwsze sukcesy Maria Kwaśniewska zaczęła odnosić już jako nastolatka. Przez 15 lat nikt nie pobił jej rekordu Polski w rzucie oszczepem.fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/domena publiczna

Pierwsze sukcesy Maria Kwaśniewska zaczęła odnosić już jako nastolatka. Przez 15 lat nikt nie pobił jej rekordu Polski w rzucie oszczepem.

Maria Kwaśniewska nie była zwyczajną kobietą. Wszechstronnie utalentowana, uprawiała siedem dyscyplin sportu – i w każdej odnosiła sukcesy. Lecz to nie brązowy medal na olimpiadzie w Berlinie przyniósł jej największą sławę, ale bezczelny komentarz, który rzuciła w twarz Führerowi.

45 506 odsłon

4. Dlaczego Stalin tak bardzo gardził swoim najcenniejszym sojusznikiem?

Podczas wizyty Mao wziął udział w obchodach siedemdziesiątych urodzin Stalina. Zdjęcie z książki „Mao. Cesarstwo cierpienia”.fot.materiały prasowe

Podczas wizyty Mao wziął udział w obchodach siedemdziesiątych urodzin Stalina. Zdjęcie z książki „Mao. Cesarstwo cierpienia”.

Kiedy komuniści przejęli władzę w Chinach, ich sojusz z ZSRR wydawał się najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Stosunki między czerwonymi mocarstwami nie ułożyły się jednak zgodnie z przewidywaniami. Głównie dlatego, że Stalin wcale nie cieszył się ze zwycięstwa bratniej partii.

52 488 odsłon

3. Czy krwawa eksplozja w gdańskim wieżowcu była tak naprawdę tajną operacją UOP-u?

Strażacy z narażeniem życia przeszukiwali gruzowisko (kadr z serialu dokumentalnego TVP „Czarny serial", reż. Ewa-Anna Schidlik). kadr z serialu dokumentalnego „Czarny serial”/TVP S.A.Strażacy z narażeniem życia przeszukiwali gruzowisko (kadr z serialu dokumentalnego TVP „Czarny serial", reż. Ewa-Anna Schidlik).fot.kadr z serialu dokumentalnego „Czarny serial”/TVP S.A.

Strażacy z narażeniem życia przeszukiwali gruzowisko (kadr z serialu dokumentalnego TVP „Czarny serial”, reż. Ewa-Anna Schidlik). kadr z serialu dokumentalnego „Czarny serial”/TVP S.A.Strażacy z narażeniem życia przeszukiwali gruzowisko (kadr z serialu dokumentalnego TVP „Czarny serial”, reż. Ewa-Anna Schidlik).

Wybuch jedenastopiętrowego wieżowca w Gdańsku w 1995 roku wstrząsnął Polską. Strażacy przez kilka dni przeczesywali rumowisko w poszukiwaniu ocalałych, znajdując głównie trupy. Szybko wyszło na jaw, że eksplozja nie była wypadkiem. Ale kto w takim razie ponosił za nią odpowiedzialność?

53 199 odsłon

2. Czy w średniowieczu naprawdę obowiązywało prawo pierwszej nocy?

Prawo pierwszej nocy na obrazie Wasilija Polenowa.fot.Wasilij Polenow/domena publiczna

Prawo pierwszej nocy na obrazie Wasilija Polenowa.

Nie ma chyba drugiego średniowiecznego obyczaju, który zyskałby sobie tak wielką niesławę. O prawie pierwszej nocy, ius primae noctis, słyszał każdy. Ale czy ten barbarzyński przepis naprawdę kiedyś obowiązywał?

53 396 odsłon

1. Dlaczego po śmierci Piłsudskiego jego mózg odesłano do szpitala psychiatrycznego?

Marszałek Józef Piłsudski na łożu śmierci w pokoju, w którym umarł.fot.domena publiczna

Marszałek Józef Piłsudski na łożu śmierci w pokoju, w którym umarł.

Decyzja wyszła od samego Komendanta. Piłsudski wyraźnie życzył sobie, by jego mózg wyjęto, zatopiono w formalinie i… udowodniono to, co powtarzał do znudzenia od piętnastu lat.

84 449 odsłon

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Horror niemieckiej okupacji i trujący mordercy. 10 najpopularniejszych publikacji w sierpniu 2018 roku

Seksualne fetysze starożytnych Greków. Relacja człowieka, który przetrwał niemiecką egzekucję oraz gang jednonogich morderców. To te artykuły czytaliście najchętniej w ubiegłym miesiącu.

6 września 2018 | Autorzy: Redakcja

Gehenna mieszkańców Konga oraz polski król zamykający swoją żonę w wieży. Najpopularniejsze artykuły marca 2018

Dziesięć milionów ofiar władcy małego europejskiego państwa. Polska królowa zamknięta w wieży przez wyrodnego męża oraz teściowa z piekła rodem. To te artykuły czytaliście najchętniej...

2 kwietnia 2018 | Autorzy: Redakcja

Swaty polskiego króla z martwą księżniczką i tragiczny los rekrutów 300 lat temu. Najpopularniejsze artykuły lutego 2018

Drakońskie metody szkolenia żołnierzy, którzy byli mięsem armatnim. Polski król wystrychnięty na dudka przez Luksemburgów oraz chłopi krwawo rozprawiający się ze szlachtą.  To te teksty...

3 marca 2018 | Autorzy: Redakcja

Ponadczasowe piękno i kariera niszcząca życie. Najpopularniejsze artykuły grudnia 2017

Prawda o tym jak wyglądała królowa Jadwiga. Najpiękniejsze kobiety w historii oraz najbardziej zabójcze kosmetyki. A do tego najkrwawsze bitwy Wehrmachtu. To te artykuły czytaliście...

2 stycznia 2018 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.