Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy krwawa eksplozja w gdańskim wieżowcu była tak naprawdę tajną operacją UOP-u?

Po wybuchu gazu, który uszkodził strukturę budynku, podjęto decyzję o kontrolowanym wysadzeniu bloku (kadr z serialu dokumentalnego TVP "Czarny serial", reż. Ewa-Anna Schidlik).

fot.kadr z serialu dokumentalnego „Czarny serial”/TVP s.a. Po wybuchu gazu, który uszkodził strukturę budynku, podjęto decyzję o kontrolowanym wysadzeniu bloku (kadr z serialu dokumentalnego TVP „Czarny serial”, reż. Ewa-Anna Schidlik).

Wybuch jedenastopiętrowego wieżowca w Gdańsku w 1995 roku wstrząsnął Polską. Strażacy przez kilka dni przeczesywali rumowisko w poszukiwaniu ocalałych, znajdując głównie trupy. Szybko wyszło na jaw, że eksplozja nie była wypadkiem. Ale kto w takim razie ponosił za nią odpowiedzialność?

W wielkanocny poniedziałek o świcie kilku mieszkańców bloku przy ulicy Wojska Polskiego 39 w Gdańsku było już na nogach. Zaniepokoił ich zapach gazu unoszący się na klatce schodowej. Jeden z lokatorów zawiadomił pogotowie gazowe – była godzina 5:49. Minutę później doszło do wybuchu.

Strażacy, którzy 17 kwietnia 1995 roku jako pierwsi dotarli na miejsce, nie wierzyli własnym oczom. Wezwano ich do eksplozji w jedenastokondygnacyjnym bloku. Tymczasem stojący przed nimi budynek liczył zaledwie osiem pięter. Dwa najniższe zostały dosłownie wbite w ziemię, trzecie znalazło się na poziomie parteru.

Krajobraz po katastrofie

Akcja ratunkowa zaczęła się kilka minut po szóstej, kiedy udało się odciąć dopływ gazu do wieżowca. Jak opisują Joanna i Rafał Pasztelańscy w książce „Strażacy. Tam, gdzie zaczyna się bohaterstwo”:

Część mieszkańców zawalonego bloku opuszcza go o własnych siłach. Przez okna, przez balkony. (…) Jakiś mężczyzna cały czas woła „mamo”. Inny trzyma się za ucho. Ktoś szuka kota, ktoś inny gwiżdże na psa, nie zważając na kawałki szkła wystające z ręki.

Strażacy z narażeniem życia przeszukiwali gruzowisko (kadr z serialu dokumentalnego TVP „Czarny serial", reż. Ewa-Anna Schidlik).

fot.kadr z serialu dokumentalnego „Czarny serial”/TVP s.a. Strażacy z narażeniem życia przeszukiwali gruzowisko (kadr z serialu dokumentalnego TVP „Czarny serial”, reż. Ewa-Anna Schidlik).

Pozostałych z gruzowiska wyciągali strażacy. Szukali ocalałych, lecz co rusz napotykali na kolejne zwłoki – niektóre potwornie okaleczone, zwęglone, pozbawione kończyn. Nie wszystkie dało się od razu zidentyfikować.

Czy wiesz, że ...

...w strukturach amerykańskiej armii jest jednostka, do której nie można się zgłosić. To jej przedstawiciele wyszukują najlepszych z najlepszych we wszystkich siłach zbrojnych, po to by stali się częścią supertajnego oddziału, którego najważniejszym zadaniem jest bezwzględne zwalczanie terrorystów.

...jedna z najsłynniejszych egzekucji mafijnych w historii Polski została wykonana w warszawskiej restauracji Gama? Odpowiadał za nią zbuntowany członek grupy wołomińskiej – Karol S. Jego ofiarami byli między innymi dwaj jego byli przełożeni – Ludwik Adamski „Lutek” oraz Marian Klepacki „Maniek”.

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

Komentarze (8)

 1. mateo Odpowiedz

  Tytuł w kontekście treści mocno clickbajtowy, a gdy czytam że ta obalona teoria pochodzi od Cenckiewicza to w ogóle czuje się jak na jakimś newsbook’u czy innej niezależnej. Droga redakcjo, nie idźcie tą drogą ;)

 2. sagittarius Odpowiedz

  Trochę grubymi „słońmi” szyte to opowiadanko o lokatorze skłóconym ze wszystkimi. Zamiast ubezpieczać się w dwóch towarzystwach na 40 tysi mógł sprzedać mieszkanie za 200 i po kłopocie

  • Członek redakcji | Autor publikacji | Maria Procner Odpowiedz

   W zeznaniach lokatorów bloku pojawiły się także informacje o tym, jakoby pan Jerzy S. próbował przedtem sprzedać mieszkanie – jednak bez powodzenia. Trudno dziś jednak ze stuprocentową pewnością stwierdzić, jak było, zwłaszcza, że mężczyzna, który doprowadził do wybuchu stał się jedną z jego ofiar.

 3. Jarek Odpowiedz

  Opowiesc o lokstorze btzmi tak samo jak opowiesc o samobojstwie Leppera czy o Boeningu 757 ktory wbil sie w Pentagon. Szkoda ze nigdy nie znaleziono wraku nawet silnokow ktore zawsze choc w kaealkach , zostaja po kazdej katadtrofie bo materialow z ktorych sa wykonane nie jest w stanie roztopic pozar spowodoeany paliwem

 4. Gg Odpowiedz

  Źle przeprowadzona akcja a ten koleś to zasłona. Zawsze musi być ktoś winny, wyszukuje się delikwenta i mamy to. Nie tylko w Stanach takie akcje.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.