Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Swaty polskiego króla z martwą księżniczką i tragiczny los rekrutów 300 lat temu. Najpopularniejsze artykuły lutego 2018

Kazimierz Wielki dał się kompletnie ograć Luksemburgom.

fot.Józef Simmler/domena publiczna Kazimierz Wielki dał się kompletnie ograć Luksemburgom.

Drakońskie metody szkolenia żołnierzy, którzy byli mięsem armatnim. Polski król wystrychnięty na dudka przez Luksemburgów oraz chłopi krwawo rozprawiający się ze szlachtą.  To te teksty czytaliście najchętniej w minionym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w lutym 2018 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Ten rzymski cesarz zrobił burdel z dworu, kazał się wykastrować, a w końcu uformować sobie sztuczną waginę

Cesarz zajmujący się wyłącznie rozrywkami i orgiami, a do tego chcący zmienić płeć? Nawet dla starożytnych to było za wiele. Na ilustracji fragment obrazu Lawrence Alma-Tademy „Róże Heliogabala”.

fot.domena publiczna Cesarz zajmujący się wyłącznie rozrywkami i orgiami, a do tego chcący zmienić płeć? Nawet dla starożytnych to było za wiele. Na ilustracji fragment obrazu Lawrence Alma-Tademy „Róże Heliogabala”.

Gdy tylko zasiadł na tronie, zaczął szokować swoich poddanych. Prowadził tak nieskrępowane życie seksualne, że zamiast władcą stał się w ich oczach prostytutką. W końcu postanowił zmienić płeć. Tego dla starożytnych Rzymian było za wiele…

31 927 odsłon

9. Zamurował własną córkę żywcem wraz z koniem… Jak traktowano kobiety w starożytnych Atenach?

Nie mogły wychodzić z domu. Nie pozwalano im się uczyć. Bardziej ceniono hetery niż prawowite małżonki. Tak wyglądało życie kobiet w starożytnych Atenach – mieście, w którym zrodziła się demokracja.

fot.domena publiczna Nie mogły wychodzić z domu. Nie pozwalano im się uczyć. Bardziej ceniono hetery niż prawowite małżonki. Tak wyglądało życie kobiet w starożytnych Atenach – mieście, w którym zrodziła się demokracja.

Wolnościowe hasła demokratycznych Aten nie objęły kobiet. Widziano w nich zwierzęta i przedmioty. Traktowane niczym własny dobytek musiały spełniać wszystkie rozkazy mężów. Jeśli zostały ofiarami gwałtu uznawano je za cudzołożnice, jeśli się sprzeciwiały – nierzadko skazywane były na śmierć.

34 055 odsłon

8. Myślisz, że ona cię zdradza? Sprawdź, co starożytni Grecy robili facetom, którzy przyprawili im rogi [18+]

Antyczny świat był pełen paradoksów. Z jednej strony pederastia i prostytucja, z drugiej – okrutne kary za zdradę. Na ilustracji obraz Alessandra Varotari „Wenus i Mars przyłapani przez Wulkana”

fot.domena publiczna Antyczny świat był pełen paradoksów. Z jednej strony pederastia i prostytucja, z drugiej – okrutne kary za zdradę. Na ilustracji obraz Alessandra Varotari „Wenus i Mars przyłapani przez Wulkana”

Usunięcie rozgrzanym popiołem wszystkich włosów łonowych czy wetknięcie kolczastej ryby w odbyt musiało boleć. To jednak nie najgorsze, co mogło spotkać cudzołożnika w starożytnych, grecko-rzymskich czasach…

36 903 odsłony

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze (3)

    1. Bartosz W. Odpowiedz

     W tytule powinno raczej być nie: „Swaty polskiego króla z martwą księżniczką”, ale raczej coś w stylu: „Kolejny tendencyjny i bzdurny atak na Kazimierza Wielkiego oparty na wybiórczej nadinterpretacji, tylko u nas!”. Byłoby i prawdziwie i uczciwie. Widzę też, że dalej promuje się utrzymaną w nieprzyjemnym tonie nieprawdę: „Król dał z siebie zrobić zupełnego głupca.”. Tego jednak nie ma nawet co komentować.

     Potwierdza się tylko maja teza, że w przynajmniej niektórych kwestiach tutejszy poziom zaczyna schodzić na przysłowiowe psy. Ale tak to już jest jak tania komercja jest ważniejsza od jakości.

     • Bartosz W. Odpowiedz

      PS. Z drugiej strony czego oczekiwać od współpracowników Szechtera (zwanego Michnikiem) i Lisa, nastawionych dodatkowo głównie na zarabianie pieniędzy? Uderzenia w ikony historyczne (i to w dodatku takie nie do podważenia) i wywoływanie tanich skandali to w końcu najlepszy sposób na szybkie wybicie się.

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.