Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zamurował własną córkę żywcem wraz z koniem… Jak traktowano kobiety w starożytnych Atenach?

Nie mogły wychodzić z domu. Nie pozwalano im się uczyć. Bardziej ceniono hetery niż prawowite małżonki. Tak wyglądało życie kobiet w starożytnych Atenach - mieście, w którym zrodziła się demokracja.

fot.Granger/ domena publiczna Nie mogły wychodzić z domu. Nie pozwalano im się uczyć. Bardziej ceniono hetery niż prawowite małżonki. Tak wyglądało życie kobiet w starożytnych Atenach – mieście, w którym zrodziła się demokracja.

Wolnościowe hasła demokratycznych Aten nie objęły kobiet. Widziano w nich zwierzęta i przedmioty. Traktowane niczym własny dobytek musiały spełniać wszystkie rozkazy mężów. Jeśli zostały ofiarami gwałtu uznawano je za cudzołożnice, jeśli się sprzeciwiały – nierzadko skazywane były na śmierć.

Ponoć Zeus stworzył płeć niewieścią na zgubę ludzkości, a dowiodła tego już pierwsza kobieta – Pandora. W posagu dostała beczkę, z której wraz ze swoim mężem wypuściła na świat wszelkie nieszczęścia i choroby. Mit o puszce Pandory jest do dziś powszechnie znany. I ciekawe, że w gruncie rzeczy tak niewiele różni się od niego opowieść o Ewie, Adamie i zakazanym owocu z rajskiej jabłoni…

Jak podkreślała w swoich publikacjach prof. Lidia Winniczuk, filolog klasyczna, na której książkach wychowały się pokolenia miłośników starożytności w Polsce, przez wieki sytuacja kobiet w świecie greckim zmieniała się dość radykalnie. W rzeczywistości znanej z „Iliady” i „Odysei” nie były więźniarkami mężczyzn, podejmowały świadome decyzje, miały rzeczywisty wpływ na władzę.

Helena Trojańska przechadzała się ulicami miasta, dając wszystkim możliwość podziwiania swojej urody. W czasach ateńskiej demokracji wzięto by ją natomiast za dziwkę. Nie wspominając o tym, że nikt nie rozpętałaby z jej powodu wojny, a żaden mąż nie wybaczyłby jej zdrady.

Na wieść o tym, że król Priam słuchał rad swojej małżonki Hekabe, a Hektor prowadził poważne rozmowy z Andromachą, Ateńczycy w epoce Peryklesa pękaliby ze śmiechu. Królewna feacka Nauzykaa za zakazaną rozmowę z obcym – rozbitkiem Odyseuszem – kilka wieków później zapłaciłaby w domu solidnym laniem, a może i utratą czci.

"Pandora" pędzla Johna Williama Waterhouse'a (1896). Nie tylko w Biblii, ale i w greckiej mitologii kobieta uchodzi za źródło zła i nieszczęść.

fot.domena publiczna „Pandora” pędzla Johna Williama Waterhouse’a (1896). Nie tylko w Biblii, ale i w greckiej mitologii kobieta uchodzi za źródło zła i nieszczęść.

Wygląda na to, że nawet jeśli to mężczyźni w dziełach Homera zaliczają romans za romansem (na przykład wspomniany już Odys), kobiety zajmują w jego eposach miejsce uprzywilejowane. Albo tak się przynajmniej wydaje, bowiem w okresie po Homerze, w epoce bezapelacyjnej władzy mężczyzn, które po wiekach feministki nazwały fallokracją, nie miały za wiele do powiedzenia. Kobiety traktowano wtedy jak wieczne dzieci, wymagające stałego nadzoru.

Czy wiesz, że ...

…istnieje teoria, że Aleksander Wielki trafił pod nóż balsamistów jeszcze żywy? Podobno tkwiący w letargu władca wybudził się podczas cięcia, jednak jego krzyków nikt już nie usłyszał...

...z powodu zatrucia grzybami zmarł sam Budda? Nastąpiło to po tym, jak zjadł potrawkę z grzybami podaną mu przez pewnego kowala. Zanim jednak następnego dnia wyzionął ducha, to przebaczył temu, kto zaserwował mu przez pomyłkę toksyczne danie.

...na jednym z fresków w Domu Efeba w Pompejach znajduje się wizerunek ananasa? Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że starożytni podobno wcale nie znali tego owocu. Został on sprowadzony do Europy dopiero w czasach nowożytnych.

...rzymskiemu wodzowi przysługiwało prawo do triumfu tylko, jeśli jego armia zabiła w bitwie co najmniej 5000 wrogów?

Komentarze (17)

 1. Evii Odpowiedz

  Niektórzy „mężczyźni” do dzisiaj maja problem z kobietami i widzieliby w nich tylko i wyłącznie sprzęt domowy i własnośc „pana”, choc nazywanie ich spadkobiercami starożytnych byłoby jakimś nadużyciem. Nie sposób pozbyc się wrażenia, że tego typu poglądy to jakaś emanacja własnych kompleksów i próby dowartościowywania się (ciekawe, że i kiedyś i teraz próbuje się dyskredytowac zarzucając złe prowadzenie się). W sumie to i teraz, jeśli kobieta ma jakiekolwiek ambicje wykraczające poza sferę domową, zdarza się byc krytykowana i deprocjonowana ( ach jakże niektórych boli istnienie feministek – jaką agresję budzi!). Musimy udowadniac, że wiedza o umiejętności nie są związane z płcią, a z cechami konkretnej osoby.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Droga Evii, niestety z Pani refleksjami trudno się nie zgodzić… Aż niewiarygodne jest to, że w XXI wieku kobiety wciąż zarabiają w niektórych krajach mniej, zablokowane są dla nich pewne stanowiska i wciąż oczekuje się od nich robienia dwudziestu rzeczy naraz. Ale na szczęście czasy antyczne minęły, pytanie tylko czy dlatego, że dziś zamurowanie córki byłoby przestępstwem czy dlatego, że rzeczywiście kobiety są inaczej postrzegane… Zabrzmiało skrajnie, jednak odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Pozdrawiam.

   • Tommy Odpowiedz

    Ja powiem tak.Wcale nie przeszkadza mi to,że zarabiam więcej od koleżanki z wiadomych względów.W porno kobiety robiąc to samo zarabiają więcej i jakoś nikt nie jęczy.Kiedy kobieta zarobi mniej to momentalnie podnoszą się głosy jakie to one są dyskryminowane.A jeśli chodzi o niektóre stanowiska to nie dziwię się,że nie dopuszczają kobiet.Sam doświadczyłem jadu jaki potrafią mieć kobiety u władzy i to w zupełności mi wystarczy.Potrafią być o wiele bardziej bezczelne,perfidne i wyrafinowane niż mężczyźni.Szczególnie jak chodzi o pieniądze wtedy wychodzi z nich cała „kobiecość”.

   • Tommy Odpowiedz

    Kobiety dzisiaj same głupieją na rzecz równouprawnienia i tym samym zatracają się.Kobiety w policji,wojsku.To już nawet nie jest śmieszne jak naprawdę patetyczne.

  • Tommy Odpowiedz

   „Musimy udowadniac, że wiedza o umiejętności nie są związane z płcią, a z cechami konkretnej osoby.” Niezłe rozumowanie rozumiem,że po to są dwie płci bo się nie różnimy. :) Jaka logika.

  • Tommy Odpowiedz

   Kondrad Wierz mi,że babom zawsze jest źle co byś dla nich nie zrobił.Tam gdzie obowiązywał matriarchat jakoś żadna kobieta nie wnosiła sprzeciwu,ani nie mówiła o dyskryminowanych mężczyznach,ale tam gdzie jest patriarchat kobiety oczywiście mają jak najwięcej do powiedzenia jak to źle mężczyźni je traktują.I te płacze o nierównych wynagrodzeniach.Śmiech na sali jak zwykle.

   • Aga Odpowiedz

    Drogi Tommy: nie babom a kobietom. Poza tym to jak traktowane są kobiety nie zależy od matriarchatu czy patriarchatu ale poziomu intelektualnego całego społeczeństwa. Nie jestem feministką i wolę jak mnie mężczyzna w drzwiach przepuszcza, ale z drugiej strony czemu mam godzić się ze stwierdzeniem, że pewne zawody nie są dla kobiet, lub (tu doświadczyłam tego na własnej osobie) stwierdzeniem że pracodawca „zatrudnia tylko panów lub panie bez dzieci żeby nie chodziły na urlopy”.

    • Tommy

     „ale z drugiej strony czemu mam godzić się ze stwierdzeniem, że pewne zawody nie są dla kobiet”. Bo są zawody nie dla kobiet,wymieniłem je wcześniej.Chyba,że myślisz o kobietach biegających z bronią i szydełkujących mężczyznach.To takie kobiece i męskie. :) Celowo napisałem babom,przecież nas nazywa się facetami.

 2. Anonim Odpowiedz

  Istnieje to Niemcy :P Pani kanclerz postanowiła nawet sprowadzić prawdziwych meszczyznow ze wschodu by jeszcze poprawić los kobiet w kraju a nawet całej Uni

 3. Patito Odpowiedz

  Ile jadu ukazują nawet współcześni ”menszczyźni”, tu nie trzeba wspominać starożytności wystarczy spojrzeć na nasze podwórko. Ciekawe jakby jeden z drugim zareagował gdyby to on dostał choć raz niższą stawkę niż koleżanka (na tym samym stanowisku) czy niesprawiedliwie potraktowany, już to widzę jakby przeszedł z tym do codzienności. Kobietom do dziś odmawia się możliwości obrony, bo od razu feministki, najlepiej niech siedzą z zamkniętymi buziami ?? Dlaczego żaden facet nigdy palcem nie kiwnie by jednak pomóc i coś zmienić, a nie tylko kłapać i śmiać się z tego jak się nas traktuje. Zadziwia mnie to, czy naprawdę zgadzacie się z tym jak się traktuje wasze żony, córki, siostry?

  • Tommy Odpowiedz

   Słuchaj panienko.Podam Ci przykład.Pracowałem przez pewien czas w sklepie,rozładowywałem towar,układałem na półki i tego typu sprawy.Moje koleżanki robiły na kasie.Kiedy im przyszło rozładować towar to zaraz były jęki bo one są słabsze,bo się poobrywają bo to ciężkie(dwóm nawet to się stało,bóle brzucha te sprawy i nie wszystko potrafiły podnieść). Nie mów mi więc,żebym kiwnął palcem w przypadku zrównania zarobków.Chciałybyście równości w przypadku gratyfikacji,ale odpowiedzialności już nie.Śmiech :)

  • Tommy Odpowiedz

   „Zadziwia mnie to, czy naprawdę zgadzacie się z tym jak się traktuje wasze żony, córki, siostry?” Jeśli myślisz,że chciałby zarabiać mniej od swojej żony to chyba masz mnie za faceta o którym pisałaś,a nie za mężczyznę.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.