Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

To nie było jabłko. Jaki owoc skusił Ewę w rajskim ogrodzie?

Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że zakazanym owocem było jabłko. Tę tezę wspiera malarstwo... i niewiele więcej.

fot.Lucas Cranach Starszy/domena publiczna Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że zakazanym owocem było jabłko. Tę tezę wspiera malarstwo… i niewiele więcej.

Jabłko, a może raczej figa albo cytryna? Stary Testament nie precyzuje, jaki owoc skusił Adama i Ewę. Nic dziwnego, że pojawiło się wiele spekulacji. Niektórzy uznali nawet, że nie było żadnego owocu. To co było przyczyną pierwszego grzechu?

Biblijna historia pierwszych ludzi jest doskonale znana. Bóg, gdy ukończył już dzieło stworzenia, pozwolił Adamowi i Ewie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw raju. Wyjątek stanowiło drzewo poznania dobra i zła, którego owoców nie mogli spożywać. Złamanie tego zakazu spowodowało wygnanie z Edenu. I na tym przekaz się kończy. Księga Rodzaju, w której opisane jest kuszenie Ewy przez węża, milczy o tym, jaki dokładnie owoc stał się przyczyną grzechu. Tak opisana jest ta scena:

Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią, a on zjadł. A wtedy otworzyły im się obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

Resztę historii dopisała tradycja chrześcijańska. Każdy z nas został nauczony, że przyczyną wygnania z raju było spożycie przez Adama i Ewę jabłka. Zresztą karą za ten występek było podobno pojawienie się u męskich potomków pierwszego ojca charakterystycznego uwydatnienia chrząstki krtani, czyli „jabłka Adama”.

Tylko jak do tego doszło, że to owoc jabłoni stał się symbolem grzechu pierworodnego?

Na obrazie Rubensa "Upadek człowieka" Adam i Ewa wyraźnie sięgają po jabłko.

Na obrazie Rubensa „Upadek człowieka” Adam i Ewa wyraźnie sięgają po jabłko.

Jabłko znaczy zły, czyli zabawy językiem

W celu wyjaśnienia tej zagadki musimy przenieść się do Strydonu na Bałkanach. Na przełomie IV i V wieku działalność prowadził tam święty Hieronim. To on dokonał pierwszego przekładu Biblii z języków greckiego i hebrajskiego na łacinę. Tak powstała Wulgata, w której po raz pierwszy pojawiła się informacja o jabłku jako przyczynie grzechu pierworodnego.

Zamiast powszechnego określenia łacińskiego fructus, czyli owoc, święty Hieronim w tłumaczeniu użył słowa malus – jabłoń. Wydaje się, że zrobił to nieprzypadkowo. Wszystko przez to, że łacińska „jabłoń” brzmi podobnie do innego słowa: malum, tłumaczonego jako „zły”. Biorąc pod uwagę, że w momencie zjadania owocu z drzewa poznania dobra i zła Ewa popełniła grzech, skojarzenie doktora Kościoła wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Czy wiesz, że ...

...Aleksander Wielki kazał zamordować swojego przyrodniego brata Karanosa? Biednego chłopca podobno wrzucono do rozgrzanego pieca.

...w starożytnym Egipcie faraonowie mieli swoich prywatnych "dozorców odbytu"? Byli oni odpowiedzialni za zapobieganie jego wypadnięciu, co było częstym efektem ówczesnych chorób przewodu pokarmowego.

... w bitwie pod Kannami po przegranej stronie poległo aż 47 tysięcy żołnierzy piechoty i 2,7 tysiąca kawalerzystów? Kolejne 19 tysięcy ludzi dostało się do niewoli. Życie stracił nawet jeden z rzymskich konsulów, Paulus. Przy tej skali klęski straty Kartaginy – 8 tysięcy dusz – wydają się niewielkie.

Komentarze (20)

 1. Józef Dębowski Odpowiedz

  To jest głupie rostrząsanie przez biblistów czy innych uczonych .już ponad 2000 lat .A przecież jasno wynika że Bóg stworzył Adama i Ewę na swoje podobieństwo ii jako samolub tylko dla siebie dla przyjemności żeby nie być samotnym.Do tego zakazał seksu Przecież tam Ci młodzi nie rozmnażali się .Przecież w tym raju brakowało im małej dzieciny którą by cieszyli się.To tak jak dzisiaj największym grzechem w kościele katolickim jest sex,

  • Obywatel D Odpowiedz

   Po pierwsze nie ,,bibiliści”, tylko egzegeci, po drugie nigdzie nie ma wzmianki o tym, że Adam i Ewa byli jedynymi ludźmi w raju. Przed Ewą miała być rzekomo Lilith, która w luźnej interpretacji stała się później wampirem. Przykładów można mnożyć wiele… Kościół nigdy nie zabraniał seksu, wręcz przeciwnie, dopiero teraz żyjemy w niezwykle pruderyjnych czasach, gdzie utożsamia się tą instytucje z jakimś hamulcem postępu i gniazdem zacofania. W obecnych czasach mamy silne tendencje do krytykowania kościoła katolicliego. Od razu zaznaczam, że nie jestem gorliwie wierzącym katolikiem i mam całkiem luźne podejście do kwestii ,,słowa Bożego” z ambony. Niemniej jednak staram się zachowywać obiektywnie, czego i reszcie społeczeństwa życzę :) Mniej jadu, więcej pokory ;)

   • Nasz publicysta |Michał Dębski-Korzec Odpowiedz

    Drogi Obywatelu D, to że kiedyś nie utożsamiało się kościoła z zacofaniem (bo kto by się odważył) nie znaczy, że nie był hamulcem postępu. Coś o tym mógłby nam powiedzieć np. Giordano Bruno. W tej chili religie, nie tylko kk, próbują odnaleźć dla siebie rolę w nowoczesnym świecie. Dwoją się i troją aby pogodzić sposób życia ludzi, nowoczesne technologie z zasadami wiary. Jak wygląda w świetle religii teoria Darwina bo chyba dalej tego nie rozgryźli?

    • Morean

     Następny z mitem Giordano Bruno? Błagam, to zaczyna być nudne… Kościół nigdy nie hamował rozwoju nauki.

  • marcin Odpowiedz

   Ale glupoty pierdzielisz to sie czytac nie da. Pierwsze slwoa Boga do pierwszych ludzi bylo idzcie i rozmnazajcie sie .Czyli idzcie na seks. To Bog nam kaze uprawiac seks. Kosciol tego zabranmia dzisiaj dlatego ze dzisiaj ludzie znaim wogole sie poznaja uprawiaja seks. Pozniej biora slub a ich zwiazek nadal oparty na seksie tylko. Po czasie jak sie znudzi im ten seks ze soba ( zazwyczaj rok dwa ) budza sie i zastanawia sie dlaczego z nim/nia jestem jak jej nie kocham lub nawet go/jej nie znam. Seks przed poznaniem sie niszczy zwiazek. Dlatego dzis tyle rozwodow po roku dwoch malzenstwa.
   I przestan pierdzielic takei glupoty

 2. Józef Dębowski Odpowiedz

  To nie jest związane z żadną nauką i jak to dziwne że jakiś cymbał podciągnął to pod naukowe podejscie

 3. Anonim Odpowiedz

  Dla mnie głupotą jest symbol – drzewo grzechu .Skoro pan Bóg stworzył rai dla pierwszych ludzi i umieścił w nim tą przyczynę grzechu zakazując kosztowania owocu zrobił błąd .Bóg jako istota wszystko wiedząca ,dobrze wiedział że nadejdzie dzień w którym ten symbol zostanie skonsumowany i na nic nie przydaje się powiedzenie że dał im wolną wolę , skoro i tak musiało się to stać.

  • Odkop Odpowiedz

   Byli w raju a jednak czegoś brakowało, to jest właśnie ten paradoks. Jak w Raju czegoś może brakować? Wszystko jest, no ale jest nudno…

   Arthur Schopenhauer którego czytam i w sumie w Matrixie (3 część) też jest ten motyw, oba te źródła intepretują to w ten sposób: Człowiek w raju egzystowować nie może, ten świat nie miałby sensu gdybyśmy żyli w raju. Taka już nasza natura.

 4. Arkończyk Odpowiedz

  Jeżeli obraz biblijnego raju przyjąć za egzemplifikację realnej rzeczywistości istniejącej w chwili powstawania Księgi Rodzaju…
  To podejście naukowe jest jak najbardziej wskazane. I niestety je stosujący nie zasługują na miano „cymbała – ów” – nawet w przenośni :)
  Jeśli, idąc dalej, jak niektórzy, wskazać na – jako domniemane miejsce Edenu, jakiś tren żyznego półksiężyca, szczególnie z obecnego pogranicza Iranu, Turcji, Iraku…
  To stawiam ja z kolei, bo stawiać należałoby, na owce granatu.
  I dzisiaj jest to bowiem światowe centrum produkcji tych owoców.

 5. Anka Odpowiedz

  Ja znowu myślę że to niesprawiedliwe, bo niby czemu muszę się tak męczyć na tym ” łez padole” bo moja praprapra babka ” coś wywineła” . Ja też chcę mieć możliwość wyboru. Kto wie może wybrałabym lepiej i miałabym tak na ziemi a tak……. bujam sie . Pozdrawiam autora :) Czytaczka

 6. LosoweSłowa Odpowiedz

  Mi się wydaje, że jeśli istniałoby takie drzewo, to jego owoce nie mogłyby być jabłkiem, cytryną, ani nawet figą czy awokado. Takie rosnące w raju, wyjątkowe, jedyne takie drzewo, powinno mieć odpowiednio niestandardowe owoce.

 7. dziubaltowska Odpowiedz

  Słynny owoc w historii o Adamie i Ewie pochodził z tajemniczego Drzewa Życia- granatowca.Ten rajski owoc sławiony był w egipskich papirusach,i jako rimmon w Starym Testamencie,a także w mitologii greckiej,historii Rzymu,w Biblii,Torze. i w Koranie.

 8. gnago Odpowiedz

  jadłem wymienione owoce i żadnego olśnienia nie miałem. Ergo to był gatunek nieznany dzisiaj, potęgujący możliwości umysłowe

 9. Piotrek Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Mam prośbę: bardzo proszę o podanie źródła, na którego podstawie napisano:
  „W niektórych komentarzach do Talmudu znajduje się bowiem zapisek, że przyczyną popełnienia pierwszego grzechu było… wino.”

  Z góry dziękuję.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.