Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.)

Aleksander Wielki na obrazie Januariusa Zicka.

fot.domena publiczna Aleksander Wielki na obrazie Januariusa Zicka.

Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.) – król Macedonii, twórca rozległego bliskowschodniego imperium; nazywany także Aleksandrem Macedońskim. W młodości wychowywany przez sławnego filozofa Arystotelesa. Zasiadł na tronie w roku 336 roku p.n.e., po śmierci swojego ojca Filipa II. Hegemon Związku Korynckiego, skupiającego większość państw greckich.

W 334 roku rozpoczął wielką kampanię przeciwko Persji, rządzonej przez Dariusza III. Zwycięzca spod Issos (333 p.n.e.), zdobył Tyr, zajął Gazę i Egipt. W 331 roku zadał Dariuszowi ostateczną klęskę pod Gaugamelą, wcielając do swojego pęczniejącego imperium Mezopotamię, a także obszar dzisiejszego Iranu i Afganistanu. Podjął próbę podboju Indii.

Pamięta się go ze względu na geniusz wojskowy i zamiłowanie do kultury. Aleksander Wielki był jednak zarazem krwiożerczym i bezwzględnym wodzem, odpowiedzialnym za jedne z największych rzezi starożytnego świata.

Zmarł w Babilonie w wieku zaledwie 33 lat. Przyczyną jego zgonu była prawdopodobnie malaria, choć jest to temat nieustannych dyskusji, a wielu autorów nadal twierdzi, iż władca padł ofiarą skrytobójczego ataku.

Dowiedz się więcej o Aleksandrze Wielkim:

Aleksander Macedoński uznawany jest za jednego z najwybitniejszych wodzów w historii

Starożytność | 28.12.2019 | Autor:

Największe bitwy Aleksandra Niezwyciężonego

Aleksander Wielki nie przegrał ani jednej bitwy. Oto najważniejsze potyczki, jakie stoczył podczas swoich kampanii.

Popiersie Aleksandra Wielkiego (fot. Yair Haklai, lic. CCA SA 3.0 U)

Starożytność | 29.07.2018 | Autor:

Jakiej orientacji seksualnej był Aleksander Wielki?

Aleksander Wielki nie tylko prowadził wielkie podboje, ale też – bujne życie erotyczne. Najprościej nazwać go biseksualistą, choć byłoby to sporym uproszczeniem.

Chociaż miał kilka żon, zabił go... kochanek. Na ilustracji Pauzaniasz z Orestis wbijający miecz w Filipa II podczas igrzysk w Ajgaj. Czy wiemy dlaczego doszło do tej zbrodni?

Starożytność | 01.01.2018 | Autor:

Morderstwo z homoseksualnym gwałtem w tle. Jak zginął ojciec Aleksandra Wielkiego?

Filip II Macedoński miał kilka żon. To nie one jednak zapisały się w historii, ale jego kochanek, Pauzaniasz z Orestis. Dlaczego? Bo dokonał zamachu, w którym zginął ojciec Aleksandra Wielkiego…

Jeden z największych zdobywców w historii ludzkości, w wieku 32 lat zmarł nagle w Babilonie. Czy wiadomo co zabiło Aleksandra Wielkiego?

Starożytność | 04.09.2017 | Autor:

Co naprawdę zabiło Aleksandra Wielkiego?

Trucizna dosypana do wina? Zemsta żony lub nienawistnego żołnierza? A może raczej… zwyczajna choroba, wywołana przez ugryzienie muchy? Co naprawdę było przyczyną śmierci jednego z największych wodzów w dziejach?

Podboje Alessandra pochłonęły trudną do zliczenia liczbę istnień ludzkich. Na ilustracji obraz Nicolaesa Pietersza Berchema przedstawiający bitwę nad Hydaspes (źródło: domena puliczna).

Starożytność | 25.02.2017 | Autor:

Wielkie podboje czy wielkie zbrodnie? Czterech najbardziej krwiożerczych wodzów starożytności

Marzyli o tym, by świat legł u ich stóp. I nie cofali się przed niczym, by osiągnąć zamierzony cel. Gdyby żyli dzisiaj, jak nic oskarżono by ich o ludobójstwo. O kim konkretnie mowa?

Zdobycie Tyru było jednym z największych sukcesów Aleksandra Wielkiego (źródło: domena publiczna).

Starożytność | 08.01.2016 | Autor:

Starożytny Stalingrad. Oblężenie Tyru

To jedna z najkrwawszych batalii starożytności i jedno największych zwycięstw Aleksandra Wielkiego. Co więcej, współcześni dowódcy mogliby pozazdrościć pomysłowości obydwu walczącym stronom. Podczas oblężenia Tyru użyto oddziałów inżynieryjnych, okrętów desantowych, a nawet nurków bojowych!

Ciekawe materiały o Aleksandrze Wielkim z portalu TwojaHistoria.pl:

Co było prawdziwą przyczyną śmierci Aleksandra Wielkiego?

news | 02.02.2019 | Autor:

Naukowcy mają nowe wyjaśnienie przyczyny śmierci Aleksandra Wielkiego – jest jeszcze bardziej przerażające niż dotychczasowe teorie

Śmierć w wieku zaledwie 32 lat położyła kres podbojom Aleksandra Wielkiego. Nawet jak na tamte czasy zmarł zaskakująco młodo. Przez lata nie wiadomo było, co tak naprawdę było przyczyną zgonu tego jednego z największych wodzów w dziejach. Teraz…

Najlepsze książki o Aleksandrze Wielkim: „Dzieje Greków i Rzymian”: