Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Brytyjski historyk udowadnia: Polacy nie doceniają zwycięstwa pod Grunwaldem!

Fragment obrazu Artura Olegowicza Orłionowa pt. Halickie sztandary w bitwie pod Grunwaldem 1410

fot.A.O. Orłionow, lic. CC ASA 3,0 Fragment obrazu Artura Olegowicza Orłionowa pt. „Halickie sztandary w bitwie pod Grunwaldem 1410”.

Przegapiona szansa? Zwycięstwo z którego nie wyciągnięto żadnych korzyści? Brytyjski profesor historii Robert Frost jest zupełnie innego zdania. Patrząc z dystansu stanowczo stwierdza: wielki triumf pod Grunwaldem zmienił dzieje Europy.

Robert Frost to specjalista od historii Polski wykładający na uniwersytecie w szkockim Aberdeen. W ostatnich latach jego badania koncentrują się wokół tematyki unii polsko-litewskiej. Na zlecenie szacownego Oxford University Press w 2015 roku wydał monumentalną pracę, mającą na celu zaznajomienie anglosaskich odbiorców z dziejami jagiellońskiego imperium epoki nowożytnej. Książka ta właśnie została przetłumaczona na język polski i ukazała się pod tytułem Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej (Rebis 2018).

W tak skrojonej pracy nie mogło zabraknąć pierwszego zbrojnego sukcesu, odniesionego wspólnymi siłami polsko-litewskimi. Frost istotnie pisze o batalii pod Grunwaldem w 1410 roku. Przede wszystkim jednak omawia jej następstwa i to w tonie rzadko spotykanym w polskich publikacjach.

Zaprzepaszczony sukces?

Nad Wisłą przyjęło się twierdzić, że Grunwald został zaprzepaszczony. Na mocy pokoju toruńskiego zawartego w 1411 roku Polska odzyskała od Zakonu wyłącznie niewielką ziemię dobrzyńską. Poza tym Krzyżacy zobowiązali się wypłacić odszkodowanie w kwocie 6 milionów groszy praskich – a więc w przybliżeniu dziewięciu ton srebra. Z pozoru warunki nie były szczególnie dotkliwe i przeważa opinia, że to dopiero Kazimierz Jagiellończyk pół wieku później zadał zakonowi decydujący cios.

Dokument pokoju toruńskiego z 1411 roku

Dokument pokoju toruńskiego z 1411 roku

Czy tak było w istocie? Nie zdaniem profesora Frosta. Na kartach Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej opisuje on bitwę pod Grunwaldem jako kluczowy punkt zwrotny w dziejach tej części Europy.

Klęska zapoczątkowała wewnętrzny kryzys w państwie zakonnym. Dotąd kraj cieszył się dobrobytem, a osadnicy z Niemiec chętnie ściągali na Pomorze, kuszeni hojnymi przywilejami i zwolnieniami z podatków. Hossa skończyła się jednak 15 lipca 1410 roku. Jak wyjaśnia brytyjski historyk:

Do Grunwaldu rządy krzyżackie były powszechnie akceptowane [przez poddanych]. Służbę wojskową odbywano w większości poza granicami kraju; ochotnikom płacono i mieli oni swój udział w łupach zdobytych podczas wypraw do sąsiednich krajów. Po Grunwaldzie sytuacja uległa jednak gwałtownej zmianie.

Czy wiesz, że ...

...piwo w Anglii było tak ważnym trunkiem, że regulacje go dotyczące znalazły się w prawie miejskim? Przykładowo w statutach Worcester określono, że testerami piwa mogą być tylko obywatele okręgu oraz "osoby smutne i dyskretne". Nie wiadomo jednak czy "smutek" odnosił się do nastroju, czy był synonimem pozazawodowej wstrzemięźliwości.

...w angielskich średniowiecznych klasztorach stosowano praktykę emerytalnego kontraktu, polegającego na dożywotnich dostawach porcji chleba i alkoholu? Zazwyczaj były to dwa bochenki oraz siedem i pół litra piwa dziennie na głowę jednego mnicha!

...król Anglii Ryszard Lwie Serce zdobył pieniądze na udział w wyprawie krzyżowej, sprzedając Szkotom… niepodległość? Potężna suma, wypłacona w 1189 roku przez króla szkockiego uwolniła kraj od angielskiego zwierzchnictwa. I pozwoliła angielskiemu monarsze wyruszyć w upragnioną pielgrzymkę.

...królowa Jadwiga Andegawenka zazwyczaj wypijała dwa, dwa i pół litra piwa dziennie? Mimo takich ilości spożywanego trunku mieściła się w obowiązującej wówczas polskiej średniej statystycznej.

Komentarze (16)

 1. Alex Odpowiedz

  Przecież Krzyżacy to „rycerze” złodzieje
  Świętego Cesarstwa Rzymskiego czyli Watykanu” pod które podpieli się Sasi i reszta tej hołoty zwanej Niemcami ,Belgami,Austriakami krzewiacy dziczy kulturę i prawdziwego Boga wzorem muzułmanów.I to papież jest tym który groźba
  zakazał Jagiełłę zajęcia Malborka ,i wycięcia tego szajsu do korzeni.
  Powinniśmy teraz ,po doświadczeniach
  wprowadzi. Kościół państwowy ,reszta niech się buja i utrzymuje z pokazów tego co nakradla przez tysiąclecia.1 prymas ,10 biskupów ,zakony, nauka w kościele pozwał iść niepotrzebnych.Zaraz się i moralności poziom bełkotliwe podniesie bo będą pieszo i trzeźwi.

  • A... Odpowiedz

   Większość krzyżaków pochodziła z Bawarii i Frankonii, i w znacznie mniejszym stopniu Brandenburgii.
   Sasi byli powszechnie znani z „migania się” od wypraw krzyżowych w czasie których zakon krzyżacki przecież powstał, zawsze stanowili maksymalnie ledwie ułamek procenta Krzyżaków.

   A z artykułem zgadzam się w całej rozciągłości. Twierdzenie, że zajęcie Prus „post” zakonnych – książęcych, zapobiegłoby zaborom, czy dało asumpt do powstania rzeczywistego imperium, to pseudonaukowy nonsens, tak jak nadmierna, nieuprawniona konfabulacja Jasienicy dawno odrzucona w nauce.
   To wielmoże szczególnie litewscy dążący do uzyskania „polskich” wolności, nie chcieli zająć Malborka, aby nie dać monarsze kolejnego księstwa w którym mógłby być bardziej samodzielny i przez nich nieograniczany. Jagieło wiedział, że zajmując Malbork znacznie wzmocni autorytet monarszy – swą pozycję wobec elit, siłę – zakres władzy, i w ten sposób właśnie bardziej zwiąże Koronę z Wielkim Księstwem.
   Księstwo pruskie to jednak za małe wzmocnienie, aby budować rzeczywiste imperium, tj. np. wchłonąć Nowogard czy… Moskiewskie Księstwo, pokonać ordy powstałe po śmierci w 1405 r. Timura Kulawego!
   Wniosek użyteczny? Książka Frosta musi być zatem moją lekturą i to „obowiązkową’.

   • A... Odpowiedz

    Szczególnie obecnie austriacka, a dawniej bawarska archidiecezja salzburska, była kolebką co najmniej kilku zakonnych oficjeli. Karol Habsburg w ramach rekatolizacji tej diecezji został wielkim mistrzem krzyżackim.

   • Kobieta Odpowiedz

    „Twierdzenie, że zajęcie Prus „post” zakonnych – książęcych, zapobiegłoby zaborom, czy dało asumpt do powstania rzeczywistego imperium, to pseudonaukowy nonsens, tak jak nadmierna, nieuprawniona konfabulacja Jasienicy dawno odrzucona w nauce.
    To wielmoże szczególnie litewscy dążący do uzyskania „polskich” wolności, nie chcieli zająć Malborka, aby nie dać monarsze kolejnego księstwa w którym mógłby być bardziej samodzielny i przez nich nieograniczany. Jagieło wiedział, że zajmując Malbork znacznie wzmocni autorytet monarszy – swą pozycję wobec elit, siłę – zakres władzy, i w ten sposób właśnie bardziej zwiąże Koronę z Wielkim Księstwem.”

    Panie A…na pewno nie wielmoże litewscy, tylko prędzej sam Witold, dla którego władzy na Litwie likwidacja Zakonu BYŁA faktycznie zagrożeniem. Skoro wielmoże litewscy chcieli „polskich wolności” (których notabene w owym czasie nie było za wiele), to powinno im zależeć na zacieśnianiu związków z Koroną, nie ich rozluźnianiu. Po drugie – na Litwie rządził Witold, nie Jagiełło, więc zajęcie przez Jagiełłe Prus wzmocniłoby co najwyżej autorytet króla w Koronie. Jak więc Pan widzi, to właściwie wielmoże polscy i Witold mieli interes w rezygnacji z Prus. Ani wielmoże litewscy, ani sam Jagiełło nie mieli w tym żadnego interesu. Jakoś do tego wzmocnienia związku Korony z Wielkim Księstwem doszło w Horodle, chociaż król Prus nie zajął.

    „jang napisał 13.10.2018

    bardzo interesująco i chyba trafnie to zaniechanie Jagiełły w zdobyciu natychmiast Malborka i zniszczenia Zakonu ujął np P.Jasienica.Jagiełło bal sie możnowładców koronnych i straszak Zakonu był mu potrzebny do utrwalania związku polsko-litewskiego.”

    Kolejna bajka. Przecież nawet Długosz pisze, że król był za przedłużaniem oblężenia i zrezygnował właśnie przez możnowładców koronnych. I jak do tej pory to Zakon był sojusznikiem Witolda przeciwko Jagielle (Koronie), więc akurat Jagielle na likwidacji tego sojusznika powinno jak najbardziej zależeć.

   • Czytacz Odpowiedz

    Drogi A… może jakieś dowody na twierdzenie :”że zajęcie Prus „post” zakonnych – książęcych, zapobiegłoby zaborom, czy dało asumpt do powstania rzeczywistego imperium, to pseudonaukowy nonsens, tak jak nadmierna, nieuprawniona konfabulacja Jasienicy dawno odrzucona w nauce.”? Primo w przypadku nie istnienia Prus wiele mogło się zmienić na korzyść Rzeczypospolitej (nawet atak wojsk szwedzkich i ich terenu oraz ich aprowizacja w czasie potopu). Konfabulacją jest natomiast przypisywanie korzystnej roli Prus dla naszego kraju! Brak Prus to same korzyści! Jedynym prawdziwym twierdzeniem w twojej wypowiedzi jest cyt.:”To wielmoże szczególnie litewscy dążący do uzyskania „polskich” wolności, nie chcieli zająć Malborka”. Dodać należy przy aktywnym wsparciu biskupa Oleśnickiego. Wywody Anglika na temat nie wykorzystanej szansy i artykuł wyciągają wnioski tylko z wydarzeń będących pokłosiem bitwy. Szanse z Grunwaldu zostały niewykorzystane i basta. Kazimierz Jagiellończyk dobił Zakon NMP i za to należy mu się chwała.

 2. Dobry Samarytanin Odpowiedz

  No i się wypowiedział troll na kremlowskiej sakiewce, a bez elementarnej znajomości historii i języka polskiego.

 3. Anonim Odpowiedz

  W tym samym czasie w Pradze powstawał słynny zegar Orloj ,który do dzisiaj wzbudza zachwyt wśród znawców i zazdrość u szwajcarskich mistrzów zegarmistrzowskich.Gdzie byliśmy wtedy u zarania Jagiellonów uzmysławia nam przepaść cywilizacyjną między nie tak odległymi przecież zakątkami Europy.

  • Woziwoda Odpowiedz

   W tym samym czasie Czesi nie zaangażowani w powstawanie słynnego zegara, licznie stawili się na polach Grunwaldu, po obu stronach zresztą.

  • Czytacz Odpowiedz

   Drogi anonimie a dobrze się czujesz? Jaką przepaść cywilizacyjną wtedy widziałeś? NA jakich innych przesłankach się opierasz oprócz zegara!

 4. jang Odpowiedz

  bardzo interesująco i chyba trafnie to zaniechanie Jagiełły w zdobyciu natychmiast Malborka i zniszczenia Zakonu ujął np P.Jasienica.Jagiełło bal sie możnowładców koronnych i straszak Zakonu był mu potrzebny do utrwalania związku polsko-litewskiego

 5. Prawdziwa historia Odpowiedz

  widać że Polacy jeśli tylko chcą to potrafią walczyć z antypolskim okupantem watykańskim, mam nadzieję że już niedługo też wzniasą się na wyżyny i pogonią tych degeneratów bardziej niż nasi przodkowie i zniósą niewolę gwiazdkowo-krzyżykową.

 6. Marek1 Odpowiedz

  Warto zwrócić uwagę na stosunki Jagiełło-Witold. To naprawdę była TRUDNA miłość braterska, a Witek nigdy nie był fanem Władka(Jogajły). Ani przed, ani po Grunwaldzie.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Informujemy, że nasza strona może dostosowywać treści reklamowe do Twoich zainteresowań i preferencji. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przechowywanie plików cookies oraz podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych.

Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym poprzez profilowanie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. oraz naszych zaufanych partnerów, Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i innych podobnych technologiach stosowanych w serwisie przez Lubimyczytać.pl sp. z o.o. i zaufanych partnerów w celu marketingowym, obejmującym w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w tym serwisie oraz w Internecie.

Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.

Informujemy także, że poprzez korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień prywatności w Twojej przeglądarce wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu końcowym plików cookies i innych podobnych technologii służących do dopasowywania treści marketingowych i reklam.

Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych, w tym o Twoich uprawnieniach, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.