Ciekawostki Historyczne

Seksualne fetysze starożytnych Greków. Relacja człowieka, który przetrwał niemiecką egzekucję oraz gang jednonogich morderców. To te artykuły czytaliście najchętniej w ubiegłym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w sierpniu 2018 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Co Polscy 100 lat temu sądzili o pedofilii? [+18]

Skąd się biorą pedofile? Jakie jest źródło tego zboczenia? Czy każdy kto gwałci dzieci zasługuje na miano pedofila? Czy starcy mają skłonność do molestowania nieletnich? I czy do pedofilii można posuwać się… z przypadku? Przedwojenna wiedza seksuologiczna jeży włosy na głowie.

Warszawska policjantka z dzieckiem na ręku. 1939 rok.

Warszawska policjantka z dzieckiem na ręku. 1939 rok.

22 153 odsłon

Zobacz również:

9. 5 okrętów, które zmieniły bieg dziejów. Czy znasz je wszystkie?

Kryzys międzynarodowy. Problemy sukcesyjne. Śmierć tysięcy ludzi. Gdyby nie te brzemienne w skutki rejsy, historia potoczyłaby się  zupełnie inaczej. Czy znasz je wszystkie?

Na pokładzie statku „Exodus” znalazło się 4500 uchodźców. Na zdjęciu statek już po przejęciu przez Brytyjczyków.fot.Frank Scherschel/domena publiczna

Na pokładzie statku „Exodus” znalazło się 4500 uchodźców. Na zdjęciu statek już po przejęciu przez Brytyjczyków.

23 176 odsłon

8. Dzieci Nicolae Ceausescu. Do czego w Rumunii doprowadził absolutny zakaz antykoncepcji?

Dwadzieścia pięć milionów Rumunów w 2000 roku – taki cel postawił społeczeństwu Nicolae Ceauşescu. Komunistyczny dyktator swoim szatańskim dekretem pozbawił życia ponad dziesięć tysięcy kobiet, a dwa miliony maluchów skazał na traumatyczne dzieciństwo.

"Nie ma w Rumunii miejsca dla kobiet, które nie są matkami!" - grzmiał z mównicy Ceauşescu do swoich partyjnych towarzyszy i towarzyszek (źródło: Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului în România).

„Nie ma w Rumunii miejsca dla kobiet, które nie są matkami!” – grzmiał z mównicy Ceauşescu do swoich partyjnych towarzyszy i towarzyszek (źródło: Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului în România).

25 388 odsłon

7. Nogi gniły i odpadały. Tej choroby można się było nabawić od jednej kromki chleba.

Nasi przodkowie nazywali ją „ogniami świętego Antoniego”. Umierały na nią w niewyobrażalnych mękach dziesiątki tysięcy ludzi. Znalezienie przyczyn tej choroby zajęło całe stulecia – mimo że wróg był codziennie w zasięgu ręki.

Ze względu na dziesiątkujące ludzi epidemie, motyw "tańca śmierci" był niezwykle popularny w sztuce średniowiecza.fot.Michael Wolgemut/domena pbliczna

Ze względu na dziesiątkujące ludzi epidemie, motyw „tańca śmierci” był niezwykle popularny w sztuce średniowiecza.

27 902 odsłon

6. Eutanazja dla dobra Rzeszy. Tak Hitler uśmiercał Niemców, których uważał za zbyt mało wartościowych.

Hitlerowcy nie nazywali ich nawet ludźmi, ale pasożytami. „Dzięki sterylizacji Naród będzie silny” – twierdzili początkowo. Ale wcale nie zamierzali się ograniczać do kastrowania niepełnosprawnych. Ich celem była fizyczna eksterminacja dziesiątek tysięcy Niemców.

Przywódcy III Rzeszy uważali, że "niegodne życia" były między innymi osoby z problemami psychicznymi. Na zdjęciu pacjent jednego z niemieckich zakładów psychiatrycznych.fot.Bundesarchive/CC BY-SA 3.0

Przywódcy III Rzeszy uważali, że „niegodne życia” były między innymi osoby z problemami psychicznymi. Na zdjęciu pacjent jednego z niemieckich zakładów psychiatrycznych.

31 257 odsłon

5. Za co można było stracić życie pod niemiecką okupacją?

„Nad miastem zawisł śmiertelny absurd” – wspominał jeden z warszawiaków. Kara śmierci stała się tak powszechna, jak przed wojną „mandaty uliczne za nieprawidłowe przejście z chodnika na chodnik”. Za co groziło rozstrzelanie? I czy „rasa panów” kiedykolwiek okazywała ludzkie odruchy?

Egzekucja na Polakach w Bochni nieopodal Krakowa miała miejsce 18 grudnia 1939 roku.fot.domena publiczna

Egzekucja na Polakach w Bochni nieopodal Krakowa miała miejsce 18 grudnia 1939 roku.

31 829 odsłon

4. Gang jednonogich morderców. Jak udało im się zabić tylu ludzi?

Zwykle działają podstępnie, na swoje ofiary wybierając nieświadomych zagrożenia ludzi. Ich znakiem rozpoznawczym jest posępny kapelusz. Pod nim kryją pokłady trujących substancji, takich jak amanityna, orelanina czy fallotoksyna. Często zabijają powoli: trwa to tygodnie, a nawet lata!

Gang jednonogich morderców bezlitośnie truje swoje ofiary. Zdjęcie poglądowe.fot.domena publiczna

Gang jednonogich morderców bezlitośnie truje swoje ofiary. Zdjęcie poglądowe.

33  204 odsłon

3. Grecki seks-biznes. Jak wyglądała kariera w starożytnym burdelu?

Rozpoczynano ją najczęściej w wieku dziecięcym. Nierząd uprawiały nie tylko niewolnice, ale i kobiety wolne, a nawet mężatki. Pod „opieką” stręczycieli wyczekiwały na klientów w domach, na ulicach, a nierzadko i cmentarzach. By spełnić każdą zachciankę mężczyzny…

Niektóre hetery robiły prawdziwą karierę. Wydawały seks poradniki, angażowały się w politykę, a nawet zostawały kobietami ateńskich wodzów. Na ilustracji obraz Jean Léona Gérôme przedstawiający proces Fryne, najsłynniejszej greckiej hetery.fot.domena publiczna

Niektóre hetery robiły prawdziwą karierę. Wydawały seks-poradniki, angażowały się w politykę, a nawet zostawały kobietami ateńskich wodzów. Na ilustracji obraz Jean-Léona Gérôme przedstawiający proces Fryne, najsłynniejszej greckiej hetery.

37 695 odsłon

2. „Ojcze, ja chcę żyć!”. Szokująca relacja człowieka, który przetrwał niemiecką egzekucję.

W odwecie za śmierć dwóch Niemców planowano zgładzić przeszło stu Polaków. Nie wszyscy jednak zginęli. Jeden był świadkiem swojej własnej egzekucji i opisał ją z przejmującymi szczegółami.

Polacy czekający na egzekucję w Wawrze.fot.domena publiczna

Polacy czekający na egzekucję w Wawrze.

56 001 odsłon

1. Seksualne fetysze starożytnych Greków [+18]

Rzeczy nieprzyzwoite, wstydliwe, krępujące. A może zupełnie oczywiste? Sprawdzamy co dokładnie podniecało starożytnych Greków. Tekst zdecydowanie tylko dla dorosłych.

Jeśli antyczny seks kojarzy się Wam z tym, co ogromne, nic bardziej mylnego. Starożytni cenili sobie zarówno małe biusty, jak i niewielkie penisy. Obraz Jacques-Louisa Davida „Kupid i Psyche”.fot.domena publiczna

Jeśli antyczny seks kojarzy się Wam z tym, co ogromne, nic bardziej mylnego. Starożytni cenili sobie zarówno małe biusty, jak i niewielkie penisy. Obraz Jacques-Louisa Davida „Kupid i Psyche”.

62 944 odsłon

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Mózg Piłsudskiego i prawo pierwszej nocy. Najpopularniejsze ciekawostki października 2018

Historia Polki, dla której przyszły car zrezygnował z korony. Korzyści płynące ze zwycięstwa pod Grunwaldem. I "naukowe" dowody na umysłowe upośledzenie kobiet. To te artykuły...

3 listopada 2018 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Rozpasane okrucieństwo. Czy powinniśmy wystawić Niemcom bilans krzywd?

Orgia przemocy zmiotła przedwojenny świat. Zniknęły budynki, ulice, całe klasy społeczne. Ludzie przekraczali granice człowieczeństwa. Wyrządzanie zła stało się banalne. Czy można wystawić rachunek za...

7 września 2018 | Autorzy: Redakcja

10 poruszających faktów z historii aborcji. Warto je znać, niezależnie od tego jakie masz poglądy

Jakie kary groziły kiedyś za spędzenie płodu kobiecie, a jakie lekarzowi? Kogo zmuszano do aborcji, a komu jej kategorycznie zabraniano? Jakie stosowano metody i jakie...

10 kwietnia 2017 | Autorzy: Redakcja

10 najbardziej szkodliwych i przekłamanych mitów na temat historii Polski. Czy ty też dotąd w nie wierzyłeś?

Nasza przeszłość wciąż skrywa się w cieniu wielkich mitów. Legenda niezwyciężonej husarii sąsiaduje z bujdami na temat obrony Westerplatte. Wiara w to, że byliśmy spichlerzem Europy miesza...

26 marca 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Nowożytność

Obalamy 10 najpopularniejszych mitów dotyczących husarii. Nie czytaj jeśli jesteś „prawdziwym patriotą”!

Nie przegrała żadnej bitwy przez 126 lat. Nie używała w boju skrzydeł. A pod Hodowem rozgromiła 40 000 Tatarów. To tylko niektóre z popularnych mitów...

29 lipca 2016 | Autorzy: Radosław Sikora

Zimna wojna

Najgłośniejsze morderstwa na zlecenie w świecie gwiazd

Hollywood to miejsce, gdzie spełniają się marzenia o sławie i bogactwie. Jednak Miasto Aniołów ma swoją mroczną stronę. To, że jesteś wielką gwiazdą, nie znaczy,...

28 maja 2016 | Autorzy: Łukasz Włodarski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.