Ciekawostki Historyczne

Hitlerowcy nie nazywali ich nawet ludźmi, ale pasożytami. „Dzięki sterylizacji Naród będzie silny” - twierdzili początkowo. Ale wcale nie zamierzali się ograniczać do kastrowania niepełnosprawnych. Ich celem była fizyczna eksterminacja dziesiątek tysięcy Niemców.

Przywódcy partii nazistowskiej, w tym Adolf Hitler, hołdowali poglądom, że państwo dla „wyhodowania” jak najdoskonalszego gatunku ludzkiego powinno w sposób istotny wpływać na prokreację swoich obywateli. Choć koncepcja ta, realizująca postulaty eugeniki, nie była niczym nowym, jednak w III Rzeszy posunięto ją do obłąkańczego ekstremum, dopuszczając możliwość fizycznej eliminacji osobników uważanych za niepełnowartościowych.

Nie odwoływano się przy tym wyłącznie do ideologii rasowej; niebagatelne znaczenie miały również bezwzględnie pojmowane względy ekonomiczne. Pasożyty, jak ich określano, korzystały bowiem z funduszy państwowych, ponadto zajmowały łóżka szpitalne oraz absorbowały personel, którego zaangażowanie można było wykorzystać choćby w leczeniu rannych żołnierzy Wehrmachtu.

400 tysięcy wysterylizowanych

Zaraz po przejęciu władzy przez Hitlera, w lipcu 1933 roku, uchwalono ustawę o przymusowej sterylizacji osób, u których stwierdzono chorobę dziedziczną mogącą spowodować u ich potomstwa wady psychiczne lub fizyczne. Kryteria, według których kwalifikowano mężczyzn i kobiety do zabiegów, były jednak tak niejasne, że można je było dosyć swobodnie interpretować i sterylizacją objąć np. ludzi mających kłopoty z nadużywaniem alkoholu lub cierpiących na depresję. W imię hasła „dzięki sterylizacji Naród będzie silny” do 1944 roku pozbawiono zdolności rozrodczych około 400 tys. osób. 

Ledwie Hitler doszedł do władzy, a już narodowi socjaliści przyjęli prawo, które miało służyć "oczyszczaniu" narodu.fot.NAC

Ledwie Hitler doszedł do władzy, a już narodowi socjaliści przyjęli prawo, które miało służyć „oczyszczaniu” narodu.

W tym samym czasie podjęto również wstępne kroki w kierunku bardziej radykalnych działań, czyli planowego zabijania chorych. Najpierw przygotowano ku temu odpowiedni grunt, rozpętując ohydną kampanię propagandową. W kronikach filmowych pokazywano specjalnie wyselekcjonowanych niepełnosprawnych, o możliwie jak największym stopniu deformacji, a ujęcia kadrowano tak, aby wzbudzić w widzach poczucie grozy. Tym sposobem starano się wyalienować „degeneratów” ze społeczeństwa.

Zobacz również:

T4. Plan masowego mordu na niepełnosprawnych

Akcji „eutanazyjnej” nadano kryptonim „T4”, od siedziby centrali przy Tiergartenstrasse 4 w Berlinie. Określenie „eutanazja” jest w tym przypadku oczywistym eufemizmem. Całe przedsięwzięcie bynajmniej nie miało nic wspólnego z miłosierdziem – było to zaplanowane z zimną krwią masowe ludobójstwo. Szokujące jest to, że ta ponura zbrodnia była dziełem ludzi tytułujących się dumnym mianem lekarzy, a więc związanych przysięgą Hipokratesa, która wymagała, aby zawsze starali się leczyć i ratować chorych. Jednym z głównych bezwzględnych lekarzy morderców był osobisty medyk Hitlera, doktor Karl Brandt.

Początkowo, w sierpniu 1939 roku, akcją objęto jedynie chore niemieckie dzieci. Uśmiercano je w specjalnych oddziałach szpitalnych przez podanie fenobarbitalu lub głodzono na śmierć. Do końca wojny zabito w ten sposób co najmniej 5 tys. małych pacjentów. Ich zwłoki wykorzystywane były przez niemieckich uczonych do badań naukowych.

Prawda o horrorze niemieckiej okupacji w książce Dariusza Kalińskiego pod tytułem "Bilans krzywd". Już dziś zamów egzemplarz z rabatem w naszej księgarni.

Prawda o horrorze niemieckiej okupacji w książce Dariusza Kalińskiego pod tytułem „Bilans krzywd”. Już dziś zamów swój egzemplarz z rabatem na empik.com.

Następnie, zgodnie z dekretem Hitlera z dnia 1 września 1939 roku, przystąpiono do eksterminacji dorosłych chorych. Przygotowano dla nich na terenie Rzeszy sześć ośrodków zagłady, ulokowanych na terenach szpitali psychiatrycznych bądź placówek opiekuńczych. „Dezynfekowano”, czyli zabijano ich tam w komorach gazowych tlenkiem węgla.

Pomordowanych ograbiano z cenniejszych rzeczy osobistych. Wyrywano im też złote zęby, następnie zwłoki palono w krematorium. Niespalone części szkieletu mielone były w elektrycznych młynkach. Prochy zakopywano lub wrzucano do rzeki. Cała procedura, od chwili przybycia pacjenta do momentu „przetworzenia” jego zwłok w mączkę kostną trwała zaledwie kilka godzin. Rodzinę informowano o śmierci dopiero po pewnym czasie, aby łożyła jeszcze środki pieniężne na utrzymanie chorego.

Gruźlica a nie ludobójstwo

Aby zatrzeć ślady i zaciemnić obraz tej zbrodniczej działalności, odpowiednio preparowano dokumenty dotyczące zgonów. Zawierały one fałszywe dane co do przyczyny i miejsca śmierci. Jedną z bardziej „popularnych” chorób, na które rzekomo umierali pacjenci, była gruźlica.  Miejscem zgonu często wymienianym w dokumentach był natomiast zakład dla obłąkanych w Chełmie, mieście leżącym na wschodnim krańcu Generalnej Guberni.

Początkowo w ramach Aktion T4 mordowano tylko chore dzieci. Na zdjęciu mali pacjenci szpitala psychiatrycznego Schönbrunn.fot.Bundesarchiv/Friedrich Franz Bauer/CC-BY-SA 3.0

Początkowo w ramach Aktion T4 mordowano tylko chore dzieci. Na zdjęciu mali pacjenci szpitala psychiatrycznego Schönbrunn.

System masowej zagłady wypracowany i przetestowany podczas likwidacji niepełnosprawnych stosowano później z powodzeniem w niemieckich obozach śmierci w Polsce. To w czasie akcji „T4” pierwsze szlify zdobywali tacy zbrodniarze jak Christian Wirth, późniejszy komendant obozu w Bełżcu, czy Franz Stangl, komendant obozów śmierci w Sobiborze i Treblince.

Do 21 sierpnia 1941 roku, kiedy oficjalnie zakończono akcję „T4”, zamordowanych zostało ponad 70 tys. niepełnosprawnych obywateli Rzeszy. Jednak tak naprawdę zabijano ich do końca wojny, zmieniły się tylko sposoby i miejsca zadawania śmierci.

***

Ogrom bestialstwa, nierozliczone zbrodnie i niemiecka odpowiedzialność. Bezkompromisowy obraz niemieckiej okupacji Polski w nowej książce Darka Kalińskiego: „Bilans krzywd”. Zamów ją już dziś..

Bibliografia:

Artykuł powstał na podstawie źródeł zebranych przez autora w trakcie prac nad książką „Bilans krzywd. Jak naprawdę wyglądała niemiecka okupacja Polski”

KOMENTARZE (23)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piaskiem po oczach

Dzisiaj lewackie rządy robią podobnie. W Belgii poddano eutanazji 3 dziec,i z których najmłodsze miało 9 lat. Ale co się dziwić, lewactwo, to odmiana socjaldemokratów. Swoją nienawiścią do chorych,infekują całą Europę a nawet i cały świat. Eutanazję już już przepchali, teraz to samo chcą zrobić z aborcją.

  marianna

  gratuluję nagrody Debila Stulecia, brawo!

  2137

  Już wkrótce wprowadzimy je obligatoryjnie dla polakatolików

Kurka

Dobry komentarz, ciekawe tylko jak długo tu powisi na tym portalu…:)

Ja

A kto nie chce niepełnosprawnych dzieci w szkołach?? PiS! Kto nie uważa Paraolimpiad? PiS! Kto nie chce pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi? PiS!

Anonim

kiedyś tacy ludzie umierali naturalnie dziś trzyma się ich przy życiu i nic więcej, zostawia sie ich, zamyka aby wegetowali jak rośliny bo nikt nie ma czasu, ani ochoty zająć sie nimi bardziej niż tylko zapewnić im najpotrzebniejsze fizjologiczne potrzeby i to wszystko.

  Anonim

  aborcja powinna być legalna, wtedy podczas badań prenatalnych wykrywano by takie płody i byłby święty spokój. mocno niepełnosprawne dziecko to cierpienie dla samego dziecka (do końca życia), ale i dla otoczenia, rodziców i najbliższych. mamy ten komfort, że wykrywamy duże wady płodu, nie rozumiem zupełnie, dlaczego jeszcze ktokolwiek staje przeciwko aborcji… trzymanie przy życiu takiej osoby to bestialstwo znacznie gorsze niż aborcja.

   Anonim

   Zgadzam się w 100%

   Anonim

   Popieram

   Bez nazwy

   Jesteś chory!

Ziuta200

Czy w Wielkiej Brytanii też głodzi się chore dzieci, na śmierć?

  2137

  Tak, na szczęście wyłącznie polskie

AnonimcAn

Kolejny dowód na to ,że Niemcy to najgłupszy,najwstretniejszy, podły i okrutny naród. I oni chcieli być nadludzmi???!!!! Chyba debilami, bardziej debilnymi niż chorzy na debilizm z przeproszeniem i szacunkiem dla tych chorych.

Maciej Zborek

Pytanie do autora. Skąd wzięła się liczba 400 tysięcy osób wysterylizowanych? Bielawski w Higienistach podaje liczbę 300 tysięcy.

  SisterOfLazarus (@LazariMonacha)

  Wykonano do wybuchu 2WŚ aż 375000 – podaje Iwona Sugalska w „Eugenice (…)” s. 201, cyt. Uzarczyk i Musielak (przypis nr 394). A do jakiego źródła odwoływał się Pan Maciej Zaremba-Bielawski?

beskidnik

Po komentarzach widać że to serwis a debili…lewackich debili, żeby nie było wątpliwości.
Przy okazji od razu widać że nazizm (jak każdy socjalizm) był ideą lewicową.

  Anonim

  Możesz uzasadnić czemu Nazizm jest lewicowy?

  Jo

  Dlatego tu piszesz….

  Toktok

  Wiesz co mówił Hitler? Jego nie interesowało socjaldemokraci,lewacy.Nie!Uwarzał,że jeżeli kogoś można zmienić w członka NSDAP to w zasadzie może być tylko komunista.Idealnie się do tego nadają.Tu walka klasowa,tam rasowa.Można to przekuć na korzyść Rzeszy.Jeżeli będą tacy ,którzy się nie zgodzą to zginą!

attic

Teraz ludzie tak zdurnieli, że zabójstwo ludzi chorych i nienarodzonych uważają za swoje niezbywalne prawo dla dobra tychże ludzi jak i dla całego społeczeństwa. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, sami idą z uśmiechem po śmierć. Czy to nie jest cywilizacja śmierci? Ulubiona jest oczywiście aborcja, jako pozbywanie się problemu. Statystyki są nieubłagane. Wg WHO (czyli oficjalnie) w latach od 73 do 93 roku zabito ponad miliard dzieci w całym świecie. Ile od od 48 w którym po raz pierwszy zalegalizowano w Japonii aborcję? Tego nie wie nikt. Nie potrzeba wojen. Zareklamujmy i wprowadźmy jeszcze eutanazję i sami się wyrżniemy. Z uśmiechem na twarzy. Dla dobra społeczeństwa.

luvac

Artykuł wstrząsający,lecz bardziej wstrząsnęły mną i przeraziły,niektóre komentarze.Za odpowiedź na nie,niech posłuży parafraza słów pastora Martina Niemullera.Kiedy przyszli zabijać uszkodzone płody,nie protestowałem,bo nie byłem uszkodzonym płodem.Kiedy przyszli zabijać upośledzonych umysłowo,nie protestowałem,bo nie byłem upośledzony umysłowo.Kiedy przyszli zabijać wszystkich sparaliżowanych,chorych na choroby genetyczne,nie protestowałem,bo nie byłem sparaliżowany i nie byłem chory genetycznie,a na końcu przyszli po mnie,ponieważ się zestarzałem i byłem nieprzydatny,ale wtedy już nie było nikogo,kto by zaprotestował.

Charlie

eugenika była jeszcze modna po II WŚ w czym Szwecja wręcz przodowała w Europie.

Anonim

amerykanie zapoczatkowali eugenike.Tacy obroncy praw czlowieka

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Jak III Rzesza zalegalizowała pozbywanie się „gorszych” ludzi?

Prawo w teorii ma chronić obywateli. Historia pokazuje jednak, że gdy władza wpada w ręce fanatyków, nikt nie może czuć się bezpiecznie. Nawet niewinne dzieci.

22 kwietnia 2024 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Druga wojna światowa

Brunatna zaraza. Nazistowski terror w okupowanej Holandii

Atak III Rzeszy na neutralną Holandię był błyskawiczny. Hitler potrzebował zaledwie tygodnia, by opanować ten kraj – i rozpocząć brutalne prześladowania.

20 sierpnia 2023 | Autorzy: Roxane van Iperen

Dwudziestolecie międzywojenne

Trzecia Rzesza od podszewki. Historia nazistowskich Niemiec opowiedziana przez… przedmioty

Hitler dobrze wiedział, że otoczenie i rzeczy codziennego użytku mają moc kształtowania myśli. Zabawki, radio a nawet gest pozdrowienia – wszystko mogło się stać kanałem...

18 grudnia 2018 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Aryjskie bestialstwo wobec polskich kobiet w III Rzeszy. Jaki los im zgotowano?

Głód. Upokorzenia. Praca ponad siły i seksualne wykorzystywanie. To wszystko czekało Polki, które w czasie wojny przymusowo trafiły do hitlerowskich Niemiec. Czy kiedyś dowiemy się,...

23 września 2018 | Autorzy: Paweł Stachnik

Druga wojna światowa

Zapomniane zbrodnie hitlerowców. Ile Niemcy są nam winni za dziesięć tysięcy polskich wsi, które spacyfikowali, spalili, obrabowali?

Przeszło 10 tysięcy polskich wsi i osad zostało dotkniętych różnymi formami represji ze strony niemieckiego okupanta. W przeszło 900 miejscowościach niemieckie formacje bezpieczeństwa zamordowały od...

26 sierpnia 2018 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

„Ojcze, ja chcę żyć!”. Szokująca relacja człowieka, który przetrwał niemiecką egzekucję

W odwecie za śmierć dwóch Niemców planowano zgładzić przeszło stu Polaków. Nie wszyscy jednak zginęli. Jeden był świadkiem swojej własnej egzekucji i opisał ją z...

19 sierpnia 2018 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.