Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Aryjskie bestialstwo wobec polskich kobiet w III Rzeszy. Jaki los im zgotowano?

Warunki bytowe w III Rzeszy były dla Polek bardzo ciężkie. Jednak Niemcy szerzyli propagandę świetlanej przyszłości jaka miała czekać na ludzi.

fot.domena publiczna Warunki bytowe w III Rzeszy były dla Polek bardzo ciężkie. Jednak Niemcy szerzyli propagandę świetlanej przyszłości jaka miała czekać na ludzi.

Głód. Upokorzenia. Praca ponad siły i seksualne wykorzystywanie. To wszystko czekało Polki, które w czasie wojny przymusowo trafiły do hitlerowskich Niemiec. Czy kiedyś dowiemy się, jaka była prawdziwa skala tego zjawiska?

Hitlerowski plan eksploatowania, a następnie eksterminowania polskiej ludności nie przewidywał żadnych wyjątków. Brutalne działania objęły wszystkich, także kobiety i dzieci.

Potwierdził to sam Hitler, który w słynnej mowie do generałów, wygłoszonej tuż przed atakiem na Polskę, stwierdził, że wysłał na Wschód oddziały SS z rozkazem „zabijania bez litości i pardonu wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci polskiej rasy i języka”. Jaśniej nie można się było wyrazić: polskie kobiety nie mogły liczyć na litość…

Wyrwane z rodzinnego domu

Najpierw zamierzano wykorzystać Polaków i Polki jako siłę roboczą. Niemcy jeszcze podczas trwania kampanii wrześniowej rozpoczęli akcję rekrutowania ich do pracy w rolnictwie i przemyśle. Gdy okazało się, że nabór ochotniczy nie daje odpowiednich rezultatów, sięgnięto po przymus. Ludzi wyznaczano administracyjnie lub po prostu chwytano w ulicznych łapankach.

Warto dodać, że w tej grupie przeważały przedstawicielki płci pięknej. Jak pisze Sophie Hodorowicz Knab, autorka książki „Naznaczone literą P. Polki jako robotnice przymusowe w III Rzeszy 1939-1945”, „ponad połowę polskich cywilnych robotników przymusowych w Niemczech stanowiły kobiety – średnia ich wieku oscylowała wokół dwudziestego roku życia”.

Polki zmuszane do pracy w III Rzeszy otrzymywały specjalne naszywki, które odróżniały ich od ludności niemieckiej.

fot.Sjam2004/CC0 Polki zmuszane do pracy w III Rzeszy otrzymywały specjalne naszywki, które odróżniały ich od ludności niemieckiej.

Już sam proces „rekrutacji” dawał posmak tego, co czekało młode Polki w Rzeszy. Zdarzało się, że niemieccy żandarmi wchodzili w nocy do domów i zabierali wyznaczone osoby, dając im na spakowanie i pożegnanie się zaledwie parę chwil. Inni chwytani byli na ulicach, w kościołach lub kinach. Jak wspominała Alicja Strojnowska z Legionowa:

Widok Niemców stojących na torze kolejowym utwierdził nas w przekonaniu, że to obława. O ucieczce nie było mowy. W pół godziny później przyszli i wyciągnęli nas z domu. Nie pomógł płacz brata ani prośby Mamy. Zabrano Ojca i mnie. Kiedy wychodziłam spojrzałam na Wiesia [brata – przyp. PS] – nie pozwolono nam się pożegnać. Do dziś tkwi mi w oczach scena, jak stał w łóżeczku w koszulce i płacząc, prosił, żeby nas nie zabierano.

Traktowanie pojmanych w ten sposób kobiet było równie dalekie od delikatności. Tak pobyt w punkcie zbiorczym wspomina Mieczysława Kowalińska-Radosz, którą na roboty wysłano w 1942 roku:

Znalazłam się w dużej sali wśród nieznanych mi osób, w tłumie towarzyszek niedoli. Po godzinie kazano nam się rozebrać do naga i przejść do łaźni. Nasze protesty wywoływały tylko śmiech Niemców, którzy obstawiali wkoło to kobiece kłębowisko. „Wy wszyscy Polacy, jesteście brudasy, macie wszy, trzeba was wykąpać”.

O losach Polek wywożonych podczas II wojny światowej do Niemiec możecie dowiedzieć się więcej sięgając do książki "Naznaczone literą P" (Wydawnictwo Literackie, 2018).

fot.Sophie Hodorowicz Knab O losach Polek wywożonych podczas II wojny światowej do Niemiec możecie dowiedzieć się więcej, sięgając po książkę Sophie Hodorowicz Knab „Naznaczone literą P” (Wydawnictwo Literackie, 2018).

To mnie oburzyło, nie wytrzymałam, odezwałam się w obronie tak bliskiego mi w tej chwili słowa „Polacy” – i dostałam pięścią w twarz. Znalazłam się więc naga wśród tłumu nagich kobiet w łaźni, gdzie z pryszniców puszczano najpierw gorącą, potem zimną jak lód wodę. Wywoływało to ogólny śmiech pilnującej nas eskorty. Potem ścinano wszystkim długie włosy.

Obozy przejściowe, do których trafiały Polki, były zwykle brudne, nieogrzewane, bez odpowiedniej liczby toalet, a czasem nawet w ogóle bez sanitariatów. Brakowało też miejsc do spania. Kobiety dostawały niewielkie porcje żywności. Obchodzono się z nimi brutalnie, z pogardą. Sophie Hodorowicz Knab przytacza wstrząsającą relację Janiny Dębickiej-Malińskiej, która trafiła do obozu w Krakowie:

Czy wiesz, że ...

...polska lekarka, Stefania Perzanowska, gdy za swoją działalność w podziemiu została aresztowana i wywieziona do Majdanka, od razu zakasała rękawy i na przekór Niemcom zaczęła ratować ludzi. Udało jej się zorganizować w obozie szpital, który szybko stał się ogromnym przedsięwzięciem, a ona sama była w nim… jedynym lekarzem.

...Stalin flirtował w sposób nieśmiały i niezręczny? Aktorkę, która mu się podobała, adorował podczas kolacji, rzucając w nią kulkami z chleba.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...wojska niemieckie w Kurlandii walczyły aż do 13 maja 1945 roku, czyli jeszcze kilka dni po zakończeniu wojny? Jedną z przyczyn tak długiego oporu był strach, że Rosjanie zrobią żołnierzom Wehrmachtu drugi Katyń.

Komentarze (14)

 1. nie rzucim ziemi... Odpowiedz

  Czyżby redakcja wpisywała się w platformiano- niemiecką poprawność towarzyską??. Co to znaczy „aryjska”??. Już nie znaczy niemiecka?. Nie rozumiem słowa „aryjska?. I proszę o wyjaśnienie.!

 2. Anonim Odpowiedz

  I jeszcze niech polskie pielegniarki i opiekunki tylki podcierają faszystom,milo się usmiechają i glaszczą po główkach

 3. pan tomasz Odpowiedz

  „Aryjskie bestialstwo”? Panie Pawle Stachnik, co to za jedni, ci „Aryjczycy”? Może literówka, miało być „Asyryjczycy”? Zajmuję się językoznawstwem i chętnie dowiedziałbym się o wymarłym, europejskim języku „aryjskim”, przecież Ci Aryjczycy musieli jakoś się dogadywać…

 4. Dyzma Odpowiedz

  Miałem ciocię , która przez 2 lata pracowała przymusowo w Niemczech, po wojnie jak wróciła, nie wyszła za mąż, nie chciała opowiadać co tam przeżyła. Do śmierci w latach 80-tych pozostała panną ( coś jest na rzeczy). Teraz Niemcy to wielka demokracja ale kim byli jedno pokolenie wstecz? Jak bestialsko postępowali z podbitymi narodami to już zapomniano a często pisze się że byli to „Aryjczycy, naziści lub faszyści” ale nie Niemcy.

 5. Anonim Odpowiedz

  O humanizmie Polek swiadczy, ze po wyzwoleniu nie likwidowaly swoich oprawcow. A ja nie darowalbym dla przykladu

 6. Jasiek Odpowiedz

  Opowiadał mi brat mojego ojca. Jego bauer traktował swoich robotników w porządku. Miał zasadę, koń który nie dostanie owsa, nie pociągnie pługa. Ale niedożywiony Polak tegoż pługa nie utrzyma za koniem, a więc o Polaka trzeba dbać. Może nie wszyscy Niemcy tak myśleli, ale większość, tu znów z opowieści stryja wiem, traktowała swoich pracowników, jak inwentarz. Starała się zapewnić im odpowiednie wyżywienie, bo przecież z głodnego, czy chorego pożytku nie będzie, a nowego mogą nie przydzielić. Warto i o tym napisać.

  • Anonim Odpowiedz

   Jasne, a nakarmioną polkę trudniej zgwałcić. W obozach koncentracyjnych też tą zasadę „dobrzy Niemcy” stosowali.

 7. ola22 Odpowiedz

  ten kraj powinien zniknąć z powierzchni ziemi, albo do dzisiaj wyglądać jak Ground Zero po odlocie Anglików. Pozdrawiam.

 8. Ewa Odpowiedz

  Z dzieciństwa (lata 1970-80) pamietam sąsiadkę – starsza panią, zawsze śpiewająca, kolorowo ubrana. Dużo spacerowała. Dzieci się z niej śmiały, dokuczały. Była szalona. Dopiero moja babcia powiedziała mi ze Niemcy jej cała rodzine zabili, a ona jako młoda dziewczyna robiła Niemcom za konia i ciągnęła pług. Nie wytrzymała psychicznie traumy.. Do dziś ją pamietam…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.