Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Najgorsze strażniczki obozów koncentracyjnych [18+]

Kobiety - nadzorczynie obozów koncentracyjnych często wykazywały się niewyobrażalnym okrucieństwem.

fot.H. Oakes/domena publiczna Kobiety – nadzorczynie obozów koncentracyjnych często wykazywały się niewyobrażalnym okrucieństwem.

Przed wojną pracowały jako urzędniczki czy pielęgniarki. Nic nie wskazywało na to, że już wkrótce okażą się bardziej bezwzględne od niejednego mężczyzny. Dopiero pnąc się po szczeblach kariery w Auschwitz, Ravensbrück czy Majdanku pokazały swoją prawdziwą naturę – zdeprawowaną i nieznającą litości. Jak daleko posunęły się w swoim okrucieństwie?

Co mogła zrobić Niemka, która w czasie II wojny światowej zarabiała za mało lub wcale? Jak mogła pchnąć do przodu swoją „karierę” osoba, która nie miała dostatecznego wykształcenia, talentu ani intelektu? Mogła zostać SS-Aufseherin, aufzejerką, czyli nadzorczynią w jednym z niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.

Płacono tam kobietom kilkakrotnie więcej, niż gdy piastowały zwyczaje stanowiska. Ale też znacznie więcej od nich wymagano. A one bez mrugnięcia okiem wykonywały swoje „zawodowe obowiązki” – a często wręcz wykraczały poza nie, wyrządzając zło choćby dla samej fantazji. Które ze strażniczek wykazały się największym bestialstwem?

Irma Grese – Piękna Bestia

Urodzona w 1923 roku Irma Grese stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych aufzejerek. Być może dlatego, że jej wygląd całkowicie nie pasował do jej postępowania. Więźniarki Auchwitz-Birkenau nadały jej idealnie pasujący przydomek – Piękna Bestia. Jedna z nich, Gisella Perl, mówiła o nadzorczyni:

Była jedną z najpiękniejszych kobiet, jaką kiedykolwiek widziałam. Jej ciało było idealne, twarz czyta i anielska, oczy niebieskie i wesołe, najbardziej niewinne oczy, jakie można sobie wyobrazić. I to właśnie Irma Grese była najbardziej zdeprawowana, okrutna i wymyślna w swoim okrucieństwie ze wszystkich, jakie spotkałam.

"Była najbardziej zdeprawowana, okrutna i wymyślna w swoim okrucieństwie ze wszystkich, jakie spotkałam" - mówiła o Irmie Grese jedna z więźniarek,

fot.domena publiczna „Była najbardziej zdeprawowana, okrutna i wymyślna w swoim okrucieństwie ze wszystkich, jakie spotkałam” – mówiła o Irmie Grese jedna z więźniarek,

Grese szybko porzuciła szkołę. Chciała zostać pielęgniarką, ale nie wystarczyło jej wiedzy, by zdać egzaminy. Latem 1942 roku została przeszkolona w Ravensbrück, później na jej własną prośbę skierowano ją do pracy w Auschwitz-Birkenau. Tam została najpierw telefonistką, a później nadzorczynią w obozie kobiecym. Pilnowała pracujących więźniarek, a gdy te za wolno wykonywały swoje obowiązki, szczuła na nie psa.

Po awansie pilnowała Żydówek w obozie C. Uczestniczyła wraz z Josefem Mengele w niektórych selekcjach. Wybrane przez siebie osoby bez skrupułów zabijała. Pięknie ubrana – w mundur, który uszyła dla niej jedna z więźniarek – roztaczała wokół siebie nie tylko woń perfum, ale także widmo przerażenia.

Świadkowie jej wyczynów opowiadali później, że Grese uwielbiała bić kobiety pejczem oraz je kopać. Przeżywała wówczas niemal erotyczną rozkosz. Utrzymywała stosunki seksualne zarówno z SS-manami, więźniami, jaki i więźniarkami – była biseksualna i wykorzystywała swą pozycję, podporządkowując sobie, kogo tylko chciała.

Komentarze (19)

 1. Anonim Odpowiedz

  Przerażające, ale prawdziwe świadectwo odczłowieczenia, nie odnajduję słów, którymi mogłabym skomentować to bestialstwo…

 2. Anonim Odpowiedz

  Straszne jest to, że tyle z tych bestii uniknęło kary! Można się zastanawiać nad konsekwencjami ich udziału w powstaniu RFN i życiu w USA.

 3. anonim2 Odpowiedz

  Ciekawi mnie jakimi wyrokami by się zakończyły procesy w dzisiejszym czasie, prowadzone zgodnie z dzisiejszymi standardami i prawem. Zaraz by były wnioski o niepoczytalność, zbrodnia w afekcie, działania pod presją rozkazu. Nieustanne wnioski o odroczenie z dowolnych przyczyn; nie wspominając już że sprawy ciągnęłyby się latami….
  Wyrok – najwyżej dożywocie i życie w miarę komfortowych warunkach na koszt podatników. Może po drodze jakieś skrócenie kary?
  A tak na marginesie, te i inne przykłady z historii (i nie tylko) pokazują że prawie KAŻDY w odpowiednich warunkach, środowisku, pod presją i strachem, potrafi się zmienić w bestię. Kwestia czasu.

  • Roback Odpowiedz

   Super! To prawda, wszystko jest kwestią środowiska w jakim ktoś mógłby się znależć. Czy można zjeść własną matkę? (ale okropnie okrutne!). Można i wydaje mi się, że to ona pewnie by o to nawet była w stanie poprosić. A przecież na Ukrainie w czasie potwornej głodówki (hic!~najlepsze ziemie uprawne w Europie), niektórzy zjadali swoje własne dzieci. Człowiek to naprawdę jest bestia niewyobrażalna. Niewyobrażalna, bo potrafi tą swoją bestialność ukryć pod pozorem normalności, wykształcenia, religijności etc, etc. I to jest najbardziej okrutne …

  • Anonim Odpowiedz

   Johanna Bormann – Kobieta z Psami….. Powieszono ją tego samego dnia, co jej zwierzchniczkę, Irmę Grese – 1 grudnia 1945 roku.
   Czyli którego grudnia?

 4. Adam Bojarski Odpowiedz

  Przeżyłem jako dziecko koszmar kolejnych obozów kiedy za udzielenie pomocy przez Mamę Żydówce uciekającej z dzieckiem na ręku zostaliśmy z rodziną po doniesieniu władzom Niemieckim deportowani do Niemieckich Obozów. Koszmar wspomnień.

 5. Anonim Odpowiedz

  Naziści, naziści i ciągle Ci naziści… Kim byli ci mityczni naziści ?. Z jakiej planety pochodzili, bo na Ziemi nie było takiej nacji…

 6. Stefania Nielmer Odpowiedz

  Jako nastoletnia dziewczyna przeczytałam książkę „Listy z Ravensbruck” Przeżyłam ogromny szok,nie mogłam uwierzyć że człowiek jest zdolny do takiego bestialstwa .Dziś ,mając 63 lata ,na wspomnienie listów tych kobiet po prostu płaczę

  • Anonim Odpowiedz

   A ja ponad 35 lat temu przeczytałam książeczkę ( sensacje XX wieku) -Bestia z Buchenwaldu.Wywarła na mnie ogromne wrażenie i ukształtowała mnie na wiele lat.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.