Ciekawostki Historyczne

Prawda o tym jak wyglądała królowa Jadwiga. Najpiękniejsze kobiety w historii oraz najbardziej zabójcze kosmetyki. A do tego najkrwawsze bitwy Wehrmachtu. To te artykuły czytaliście najchętniej w minionym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w w grudniu 2017 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Człowiek jest największym szkodnikiem w historii. Zobacz gatunki, które zniknęły przez niego

Mamut Włochaty, autor Joseph Smith (fot. domena publiczna). fot.Joseph Smit, domena publiczna Mamut Włochaty, autor Joseph Smithfot.domena publiczna

Mamut Włochaty, autor Joseph Smith (fot. domena publiczna).

Jak pokazują badania to człowiek, a nie zmiany klimatu czy kataklizmy, jest odpowiedzialny za wytępienie setek gatunków zwierząt. Naukowcy twierdzą, że 177 gatunków ssaków ważących ponad 10 kilogramów, które wyginęły od 1000 do 132 000 lat temu wyniszczyli właśnie ludzie.

27 486 odsłon

9. Dlaczego zdaniem tego rosyjskiego historyka doszło do zbrodni katyńskiej?

Nikołaj Iwanow postanowił ponownie poruszyć sprawę zbrodni katyńskiej.fot.Główne Akt Dawnych/domena publiczna

Nikołaj Iwanow postanowił ponownie poruszyć sprawę zbrodni katyńskiej.

Pielęgnowana przez dziesięciolecia nienawiść do Polaków? Nieudana indoktrynacja i zbyt duże koszty utrzymywania obozów jenieckich? Lojalność wobec Hitlera? A może zemsta za przegraną wojnę? Jakie, według rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa były prawdziwe powody zbrodni katyńskiej?

28 744 odsłony

8. Co Władysław Gomułka robił na emeryturze?

W II połowie lat 60-tych Gomułka zaczął coraz bardziej kłaść nacisk na „właściwe stosunki” z ZSRR. Na zdjęciu Gomułka i Breżniew w NRD w 1967 roku.fot..Bundesarchiv//Ulrich Kohls/CC-BY-SA 3.0

W II połowie lat 60-tych Gomułka zaczął coraz bardziej kłaść nacisk na „właściwe stosunki” z ZSRR. Na zdjęciu Gomułka i Breżniew w NRD w 1967 roku.

Przez czternaście lat rządów Władysław Gomułka zdążył przyzwyczaić się do władzy. Po tym jak w grudniu 1970 roku doszło do krwawej pacyfikacji strajków na Wybrzeżu, został odsunięty na boczny tor. Jak odnalazł się na politycznej emeryturze?

28 769 odsłony

7. Holokaust oczami nazistowskiego zbrodniarza. Kto JEGO ZDANIEM jest odpowiedzialny za śmierć milionów Żydów?

Porwanie z Argentyny Adolfa Eichmanna było kolejnym z sukcesów Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej. Na zdjęciu nazistowski zbrodniarz przed sądem.fot.Courtesy of Israel Government Press Office/domena publiczna

Porwanie z Argentyny Adolfa Eichmanna było kolejnym z sukcesów Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej. Na zdjęciu nazistowski zbrodniarz przed sądem.

Po uprowadzeniu do Izraela przekonywał, że był tylko szeregowym urzędnikiem III Rzeszy, z którego – przez pomyłkę i tchórzostwo innych – zrobiono kozła ofiarnego. Do końca nie przyznał się do winy. Kto według Adolfa Eichmanna i jego niemieckiego obrońcy odpowiadał za śmierć milionów Żydów?

29 666 odsłon

6. Wszystkie zbrodnie Adolfa Eichmanna [18+]

Żydowska rodzina w drodze do komory gazowej (maj/czerwiec 1944) w KZ Auschwitz-Birkenau. To zdjęcie zostało wykonane przez SS-mana Bernharda Waltera za zgodą Adolfa Eichmanna.fot.Bernhard Walter/ domena publiczna

Żydowska rodzina w drodze do komory gazowej (maj/czerwiec 1944) w KZ Auschwitz-Birkenau. To zdjęcie zostało wykonane przez SS-mana Bernharda Waltera za zgodą Adolfa Eichmanna.

Na procesie podkreślał, że nie ma żadnych wyrzutów sumienia. Nie tylko nie czuł się winny, ale w jego głosie słychać było dumę z wojennych dokonań. A zwłaszcza z jednego – ludobójstwa na niespotykaną dotąd w historii skalę. Jakie zbrodnie popełnił Adolf Eichmann?

31 221 odsłon

5. Najbardziej krwawe bitwy Wehrmachtu

Niemieckie wojska nie były przygotowane na atak zimy i ugrzęzły pod Moskwą.fot.Bundesarchiv/CC-BY-SA 3.0

Niemieckie wojska nie były przygotowane na atak zimy i ugrzęzły pod Moskwą.

Sto tysięcy poległych czy może pół miliona? Front wschodni czy zachodni? W której stoczonej przez niemiecką armię bitwie zginęło najwięcej żołnierzy? Która zasługuje na miano najbardziej krwawej potyczki drugiej wojny światowej? Udzielamy odpowiedzi na frapujące Was pytania.

38 493 odsłon

4. Sukces zniszczył im życie. Poznaj bolesną historię pięciu kobiet, którym sława nie przyniosła szczęścia

Carrie Fisher w roli, która nieoczekiwanie zmieniła – i zniszczyła – jej życie. Zdjęcie pochodzi z książki „Pamiętnik księżniczki”.fot.materiały prasowe

Carrie Fisher w roli, która nieoczekiwanie zmieniła – i zniszczyła – jej życie. Zdjęcie pochodzi z książki „Pamiętnik księżniczki”.

Wielki sukces w życiu zawodowym, a w życiu prywatnym: seria porażek. W przypadku niejednej gwiazdy sława oznacza nie tylko głośne role, wysokie gaże i uwielbienie fanów na całym świecie. Z czym musiały zmagać się legendy kina?

44 233 odsłon

3. Najbardziej zabójcze kosmetyki w dziejach

Obraz Johna Williama Waterhouse’a przedstawiający Kirke.fot.domena publiczna

Obraz Johna Williama Waterhouse’a przedstawiający Kirke.

Ołów, arszenik, rtęć… To nie lista trucizn, a substancje, po które sięgały dawne piękności. Traciły nie tylko pieniądze, czas i wygodę, ale zdrowie, a nawet życie. Co jeszcze były gotowe znieść w pogoni za urodą i wieczną młodością?

52 649 odsłon

2. 10 najpiękniejszych kobiet w historii

Choć Marilyn Monroe wzbudzała całe morze kontrowersji, na tej liście nie mogło jej zabraknąć. fot.domena publiczna

Choć Marilyn Monroe wzbudzała całe morze kontrowersji, na tej liście nie mogło jej zabraknąć.

Piękno jest rzeczą ulotną i niewiele trzeba by zniknęło. W historii istniały jednak niezwykłe kobiety, które swą urodą i wdziękiem tak oczarowywały współczesnych, że ich legenda przetrwała nietknięta zębem czasu. Przedstawiamy najpiękniejsze kobiety w dziejach.

75 276 odsłon

1. Jak wyglądała królowa Jadwiga?

„Królowa Jadwiga przed wyjściem do ślubu”. Ilustracja z pierwszej połowy XX wiekufot.domena publiczna

„Królowa Jadwiga przed wyjściem do ślubu”. Ilustracja z pierwszej połowy XX wieku

Jan Długosz utrzymywał, że „nie było piękniejszej niewiasty”. Ale na najstarszych portretach widać zezowate straszydło z krzywym i haczykowatym nosem oraz niezdrowo zapadniętymi oczodołami. Jak naprawdę wyglądała królowa Jadwiga?

109 078 odsłony

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.