Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ponadczasowe piękno i kariera niszcząca życie. Najpopularniejsze artykuły grudnia 2017

Marilyn Monroe wzbudzała całe morze kontrowersji.

fot.domena publiczna Marilyn Monroe wzbudzała całe morze kontrowersji.

Prawda o tym jak wyglądała królowa Jadwiga. Najpiękniejsze kobiety w historii oraz najbardziej zabójcze kosmetyki. A do tego najkrwawsze bitwy Wehrmachtu. To te artykuły czytaliście najchętniej w minionym miesiącu.

Poniżej TOP10 ciekawostek opublikowanych w w grudniu 2017 roku – jeśli przegapiłeś któryś z poniższych artykułów, najwyższa pora nadrobić zaległości!

Zapraszamy też do dyskusji o tym jakie WY chcielibyście przeczytać artykuły w nadchodzącym miesiącu. Więcej statystyk zobaczycie TUTAJ.

10. Człowiek jest największym szkodnikiem w historii. Zobacz gatunki, które zniknęły przez niego

Mamut Włochaty, autor Joseph Smith (fot. domena publiczna). fot.Joseph Smit, domena publiczna Mamut Włochaty, autor Joseph Smith

fot.domena publiczna Mamut Włochaty, autor Joseph Smith (fot. domena publiczna).

Jak pokazują badania to człowiek, a nie zmiany klimatu czy kataklizmy, jest odpowiedzialny za wytępienie setek gatunków zwierząt. Naukowcy twierdzą, że 177 gatunków ssaków ważących ponad 10 kilogramów, które wyginęły od 1000 do 132 000 lat temu wyniszczyli właśnie ludzie.

27 486 odsłon

9. Dlaczego zdaniem tego rosyjskiego historyka doszło do zbrodni katyńskiej?

Nikołaj Iwanow postanowił ponownie poruszyć sprawę zbrodni katyńskiej.

fot.Główne Akt Dawnych/domena publiczna Nikołaj Iwanow postanowił ponownie poruszyć sprawę zbrodni katyńskiej.

Pielęgnowana przez dziesięciolecia nienawiść do Polaków? Nieudana indoktrynacja i zbyt duże koszty utrzymywania obozów jenieckich? Lojalność wobec Hitlera? A może zemsta za przegraną wojnę? Jakie, według rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa były prawdziwe powody zbrodni katyńskiej?

28 744 odsłony

8. Co Władysław Gomułka robił na emeryturze?

W II połowie lat 60-tych Gomułka zaczął coraz bardziej kłaść nacisk na „właściwe stosunki” z ZSRR. Na zdjęciu Gomułka i Breżniew w NRD w 1967 roku.

fot..Bundesarchiv//Ulrich Kohls/CC-BY-SA 3.0 W II połowie lat 60-tych Gomułka zaczął coraz bardziej kłaść nacisk na „właściwe stosunki” z ZSRR. Na zdjęciu Gomułka i Breżniew w NRD w 1967 roku.

Przez czternaście lat rządów Władysław Gomułka zdążył przyzwyczaić się do władzy. Po tym jak w grudniu 1970 roku doszło do krwawej pacyfikacji strajków na Wybrzeżu, został odsunięty na boczny tor. Jak odnalazł się na politycznej emeryturze?

28 769 odsłony

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.