Ciekawostki Historyczne

Przez czternaście lat rządów Władysław Gomułka zdążył przyzwyczaić się do władzy. Po tym jak w grudniu 1970 roku doszło do krwawej pacyfikacji strajków na Wybrzeżu, został odsunięty na boczny tor. Jak odnalazł się na politycznej emeryturze?

Przejmowaniu przez Gomułkę władzy towarzyszył wielki społeczny entuzjazm i nadzieje na nowe, lepsze czasy. Pod sam koniec rządów nie miał on w społeczeństwie już ani „fanów”, ani zwolenników. Do tego partyjni towarzysze obciążyli go polityczną odpowiedzialnością za wydarzenia grudnia 1970 roku. Epoka Gomułki dobiegła końca.

Utrata stanowiska I sekretarza KC PZPR była dla mężczyzny klęską. Tak wielką, że doprowadziło go to niemalże do wylewu. Wkrótce po dymisji, znalazł się więc w szpitalu.

Pomimo, że formalnie jeszcze do grudnia 1971 roku pozostawał w składzie Komitetu Centralnego, nie miał w nim żadnego prawa głosu. Sfrustrowany polityk musiał znaleźć inny sposób na wyrażenie swojego zdania. Po wyjściu ze szpitala zaczął wysyłać długie listy do partyjnych notabli. Bronił w nich swojej polityki oraz atakował nowe władze.

Chociaż partyjni dygnitarze nie byli zadowoleni z korespondencyjnych zaczepek, nie zamierzali karać byłego lidera partii. Zdecydowano się ignorować jego osobę i nie powracać, nawet w rozmowach, do czasów, gdy sprawował on władzę w państwie. Nad Gomułką zapanowała zmowa milczenia.

Były I sekretarz żył więc na politycznej emeryturze spokojnie. W 1973 roku otrzymał nawet od władz willę w Konstancinie pod Warszawą. To tam mieszkał wraz z żoną już do końca życia. Spędzał czas jak typowy emeryt. Odbywał długie spacery z psem Szarikiem, z upodobaniem śledził popularny wówczas telewizyjny Teatr Sensacji „Kobra”. Interesował się także postępami w nauce swoich wnuczków. Można by powiedzieć: typowy, troskliwy dziadek.

Utrata popularności i zmowa milczenia wokół jego osoby były dla Gomułki jedną z największych życiowych tragedii. Na ilustracji towarzysz „Wiesław” jako twarz magazynu „Time” (1956).fot.domena publiczna

Utrata popularności i zmowa milczenia wokół jego osoby były dla Gomułki jedną z największych życiowych tragedii. Na ilustracji towarzysz „Wiesław” jako twarz magazynu „Time” (1956).

Odwiedzali go głównie wieloletni przyjaciele i zarazem najbliżsi współpracownicy z czasów rządów – między innymi Zenon Kliszko i Ignacy Loga-Sowiński. Polityka wciąż pozostawała bowiem największą pasją Gomułki. Namiętnie czytał gazety, oglądał programy informacyjne i przeglądał bieżące dokumenty. Oczywiście krytykował Gierka; z zainteresowaniem, ale i niepokojem śledził narodziny „Solidarności”.

W 1973 roku pojawił się w obiegu rzekomy wywiad-rzeka pt. „Moje czternaście lat – zwierzenia Władysława Gomułki”. Rozprzestrzenił się on w tempie błyskawicznym. Nie były to jednak prawdziwe wynurzenia byłego I sekretarza, ale wypowiedzi spreparowane. Fałszerstwa dokonali najprawdopodobniej ówcześni partyjni notable, w celu kompromitacji Gomułki oraz przedstawienia własnej wersji historii.

Mężczyzna nie pozostawił sprawy bez komentarza. Interweniował u kogo mógł, aby ustalić winnych rozpowszechniania dokumentu. Wszędzie go jednak ignorowano. Do dziś nie wiadomo, kto odpowiedzialny jest za przygotowanie fałszywego wywiadu-rzeki z Gomułką.

Po utracie władzy wcale nie został z pustymi rękami. Na zdjęciu dom Gomułki w okresie emerytury w Konstancinie-Jeziornie.fot.Albertyanks Albert Jankowski/ domena publiczna

Po utracie władzy wcale nie został z pustymi rękami. Na zdjęciu dom Gomułki w okresie emerytury w Konstancinie-Jeziornie.

Być może właśnie pod wpływem tych wydarzeń, były I sekretarz rozpoczął spisywanie własnych pamiętników, w których drobiazgowo analizował całe swoje życie i kolejne polityczne decyzje. Niestety nie zdołał ukończyć swoich zapisów. Nie dotarł w nich nawet do lat, gdy objął najwyższą funkcję w partii. Pamiętniki urywają się na roku 1945.

Na początku lat osiemdziesiątych znów odezwały się u niego problemy ze zdrowiem. Towarzysz „Wiesław” zachorował na raka płuc. Zmarł 1 września 1982 roku. Miał wówczas 77 lat.

Zgodnie z wolą samego Gomułki, napisane wspomnienia wydano dopiero, gdy Polska ponownie odzyskała niezależność, a opisani w nich ludzie przestali odgrywać pierwszoplanowe role na politycznej scenie.

W II połowie lat 60-tych Gomułka zaczął coraz bardziej kłaść nacisk na "właściwe stosunki" z ZSRR. Na zdjęciu Gomułka i Breżniew w NRD w 1967 roku.fot.Bundesarchiv, Bild 183-F0417-0001-011/ Kohls, Ulrich/ CC-BY-SA 3.0

W II połowie lat 60-tych Gomułka zaczął coraz bardziej kłaść nacisk na „właściwe stosunki” z ZSRR. Na zdjęciu Gomułka i Breżniew w NRD w 1967 roku.

Śmierć Władysława Gomułki spowodowała, że w pewnym sensie ponownie rozbłysła jego „gwiazda”. Wyrazem uznania były uroczystości pogrzebowe, jakie wyprawiła mu ówczesna władza. Trumnę z ciałem na jeden dzień wystawiono w Sali Kolumnowej Sejmu; później odbył się dostojny pogrzeb na Powązkach. Osobiście żegnał zmarłego kolejny I sekretarz partii – generał Wojciech Jaruzelski.

W kolejnych latach pojawiło się wiele inicjatyw mających na celu uczczenie pamięci towarzysza „Wiesława”. W 1986 roku w Lublinie powstała aleja jego imienia. Planowano umieścić podobiznę Gomułki na banknocie 1000-złotowym oraz nazwać jego imieniem plac Defilad przed Pałacem Kultury. W 1991 roku lubelska arteria zmieniła jednak patrona (dziś to aleja Unii Lubelskiej), a z pozostałych pomysłów ostatecznie nic nie wyszło.

Jedynie sarkofag byłego przywódcy, umiejscowiony w samym sercu Powązek – u zwieńczenia Alei Zasłużonych – wciąż góruje nad nagrobkami znanych Polaków. To prawdopodobnie ostatnia widoma pozostałość po czasach świetności towarzysza „Wiesława”.

Bibliografia:

 1. Eisler Jerzy, Siedmiu wspaniałych. Poczet pierwszych sekretarzy KC PZPR, Warszawa 2014.
 2. Prażmowska Anita, Władysław Gomułka, Warszawa 2016.
 3. Strzelecki-Gomułka Ryszard, Salwa-Syzdek Eleonora, Między realizmem a utopią. Władysław Gomułka we wspomnieniach syna, Warszawa 2003.

KOMENTARZE (22)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Benjamin Godder

Wyjechałem właśnie do Izraela z Inicjatywy tego Pana który nas nazwał piata kolumna ,chociaż ze Rodzice budowali po wojenna Polskę a moja Mama była w lagrze Niemieckim.
Izrael jednak wygrał super dobra emigracje co pomogła w budowaniu tego Małego mocarstwa .

  Piotr

  @Benjamin Godder: Tak wielu wartościowych, dobrych i co najważniejsze niewinnych ludzi zostało zmuszonych do wyjazdu z Ojczyzny przez tego podłego dyktatora i jego plugawych popleczników.

  Panie Beniaminie! Mam szczrą nadzieję, że raz na jakiś czas odwiedza Pan Polskę. W końcu gomułków i jemu podobnych gnomów nie ma aż tam tak wiele :-)

  Pozdrawiam serdecznie!

   adek

   Szkoda że, wraz ze sobą nie zabrali Szlajfera, Wolińskiej, Szechtera (Michnika)! Gdzie byłaby teraz Polska. Jedno pocieszające Ziemia Święta wolna komuny !

    Demoklesis

    Ta wypowiedź nosi znamiona przestępstwa a autor powinien być ścigany przez prokuraturę

  SJS

  Tak duże wydarzenia i tak rozległe działania po marcu 1968 roku nie były możliwe bez przynajmniej akceptacji Moskwy jeśli nawet nie inicjatywy. Moskwa się wściekła gdy im doniesiono, że Żydzi w Polsce cieszą się z klęski Egiptu a przecież Egipt to był przyjaciel CCCP. Uzbrojenie Egiptu pochodziła z CCCP a tu taka klęska…

  az koszula spadnie z niego

  jakos berman nie wyjechal
  wiec nie opowiadaj zydobolszewickich bajek i mitow

  gomulka jako jedyny po 1945r do teraz byl polskim patriota

  jego bledem bylo okazywanie lagodnosci stalinowskim zydobolszewikom

  za co polacy zaplacili w 1970r w 1981r i rozbiorem po 1989r

  Bn

  A gdzież to rodzice budowali powojenna Polskę? W Ub, Informacji Wojskowej. cenzurze, w sądownictwa, prokuraturze, Trybunie Ludu?

  loganox2

  to „Male mocarstwo” może wkrótce zostać zmuszone to przeniesienia się na kontynent Północno-Amerykański. Czego gorąco życzę!

   As

   Chyba południowo-amerykański do Patagonii.

  Artur

  I wy macie czelność zabierać głos????!!!!

  adek

  Podziękuj za to swoim pobratymcom w UB. Bermanowi, Mincowi, Wolińskiej i reszcie zbrodniarzy noży. Gdyby nie oni, nie byłoby problemu. Ja wiem to musi boleć, kiedy opuszcza się kraj gdzie się było elitą, a zamian trafia się do kraju zostaje się zdegradowanym do proletariatu. Wielu Polaków wyznania mojżeszowego zostało, i żyją..

  lukasz

  tu akurat zgadzam się z towarzyszem Wiesławem , byliście jesteście i zawsze będziecie 5 kolumną

  Jaan

  Aha, czyli mamusia z tatusiem byli w UB? PPR? Cenzurze? W 68 wyjeżdżali głównie stalinowcy, unikali odpowiedzialności i ustawiali się na zachodzie i w Izraelu jako polityczni emigranci…

zzz

ostatni, który chciał oczyścić Polskę z pasożytów chazarskich tz. pseudożydków.. tak tych co cały czas opluwają Polskę, niestety do końca się nie udało i opanowali rząd, urzędy itp. dlatego mamy taka biedę i rozwaloną gospodarkę- izrael kiedyś za to odpokutuje

nowak

Był skromnym człowiekiem. dzisiejsi dygnitarze mogą tylko brać z niego wzór

Waser

Ten skromny człowiek zamordował tysiące Polaków rękami milicji, SB i niestety wojska…moze o tym nie wiedział,? Owszem wiedział, bo dam kazał używać broni!

  Anonim

  Polaków nie mordował. To był prawdziwy Polak, A ty Waser kim jesteś chazarem? .

   Arti64

   Ten patriota w 1945 roku był głównym koordynatorem w zwalczaniu podziemia niepodległościowego. Ma hektolitry krwi na rękach.

Rob

Wielki patriota, Polak i uczciwy człowiek.

Anonim

A wyroby garmażeryjne , szynka, mleczko w szklanych butelkach, masło naturalne , pachnące, smaczne, prosty chłop, Polak i basta oszołomy solidarnościowe zniewolone mózgi przez demokrację i okupację.O Polsko! Ojczyzno nasza, co z Tobą, my biedne Twoje dzieci wypędzane z naszego Polskiego Domu.Ratuj nas Siło Natury.

Anonim

Teraz jest podobnie mamy nowego dyktatora tylko jak dlugo to jeszcze bedzie trwalo mamy szanse to zmienic 13 pazdziernika obudzmy sie

Adi

Istniała druga część pamiętnika. Wspomina o nim Albin Siwak. On twierdzi też, że zawierała ona mnóstwo nieprzychylnych dla 'starozakonnych’ działaczy i kompromitujących ich treści. Z tąd pamiętnik zaginął, został prawdopodobnie zabrany przez żonę Gomułki też starozakonną. To nie przypadek że, w krytyce i ośmieszaniu obu panów, prym wiedli starozakonni.

Zobacz również

Zimna wojna

Co Edward Gierek robił na emeryturze?

Wielu Polaków, niemal dosłownie, kochało Edwarda Gierka. Zupełnie inne uczucia żywili wobec niego partyjni koledzy, którzy we wrześniu 1980 roku odsunęli go od władzy. A...

28 stycznia 2018 | Autorzy: Kamil Durajczyk

Zimna wojna

7 lat więzienia za kradzież 18 kur i kalesonów. Najbardziej absurdalne wyroki PRL-u

Żeby trafić za kratki wystarczyło wynieść kilka sztuk cukierków lub kawałek słoniny z zakładu pracy. Jeśli skusił kogoś towar bardziej luksusowy, jak chociażby mięso, to...

7 grudnia 2017 | Autorzy: Małgorzata Brzezińska

Druga wojna światowa

Wcale nie rzucał pantoflem w telewizor. Ile jest prawdy w mitach na temat Gomułki?

Był tępym skąpiradłem. Nie znosił Kaliny Jędrusik. Miał wąskie horyzonty i był mściwy. Ślepo wykonywał polecenia Moskwy. To tylko niektóre z rozpowszechnionych mitów na temat...

7 listopada 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Zimna wojna

Luksus w PRL-u. Jak naprawdę żyła wtedy władza?

Purée z dżemem w obskurnym Barze Apis. Maluch, rozlatujący się po solidnym kichnięciu pasażera. Brązowa woda wypływająca z kranów. PRL, dzięki filmom Barei, kojarzy się...

21 czerwca 2016 | Autorzy: Adam Miklasz

Zimna wojna

Przecież my wcale nie jesteśmy komunistami! Jak Bierut i Gomułka okłamali Polaków

Bierut na mszy, Gomułka na śniadaniu wielkanocnym, gospodarka wolnorynkowa i ścisły sojusz z... Wielką Brytanią. To nie żadne political fiction! Dokładnie taką wizję rzeczywistości kreowały...

23 października 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.