Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Holokaust oczami Adolfa Eichmanna. Kto JEGO ZDANIEM jest odpowiedzialny za śmierć milionów Żydów?

Adolf Eichmann został uznany za głównego architekta ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Kto jednak jego zdaniem był odpowiedzialny za Holokaust?

fot.autor nieznany/ CC BY-SA 3.0 Adolf Eichmann został uznany za głównego architekta ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Kto jednak jego zdaniem był odpowiedzialny za Holokaust?

Po uprowadzeniu do Izraela przekonywał, że był tylko szeregowym urzędnikiem III Rzeszy, z którego – przez pomyłkę i tchórzostwo innych – zrobiono kozła ofiarnego. Do końca nie przyznał się do winy. Kto według Adolfa Eichmanna i jego niemieckiego obrońcy odpowiadał za śmierć milionów Żydów?

Poprosił o butelkę czerwonego wina i wypił połowę. Założywszy ręce do tyłu, szedł z celu do komory straceń wyprostowany. – Nie trzeba – oświadczył, gdy chcieli mu założyć czarny kaptur. 31 maja 1962 roku w nocy, w więzieniu w Ramali koło Jerozolimy powieszono Adolfa Eichmanna, głównego wykonawcę nazistowskiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

11 maja 1960 roku Eichmann został porwany przez izraelskich agentów na przedmieściach Buenos Aires. Dziewięć dni później przewieźli go samolotem ze stolicy Argentyny do Izraela. 11 kwietnia 1961 roku przed Sądem Okręgowym w Jerozolimie usłyszał 15 najcięższych zarzutów. Oskarżono go między innymi o popełnienie zbrodni przeciwko narodowi żydowskiemu, przeciwko ludzkości, a także zbrodni wojennych. 

Filozoficzne spory historyków

Od procesu w Jerozolimie minęło już ponad pół wieku, ale w dalszym ciągu wśród historyków nie ma zgody, jak sklasyfikować Eichmanna. Niemiecka filozof i historyk Bettina Stangneth w wydanej w 2011 roku książce „Eichmann sprzed Jerozolimy” (właśnie ukazał się jej polski przekład) pisze, że „referent do spraw żydowskich” w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) bywa przedstawiany jako normalny człowiek, z którego totalitaryzm zrobił mordercę. Innym zaś razem jako skrajny antysemita i tępiciel Żydów albo osoba chora psychicznie, której reżim Hitlera umożliwił folgowanie sadystycznym skłonnościom.

Porwanie z Argentyny Adolfa Eichmanna było kolejnym z sukcesów Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej. Na zdjęciu nazistowski zbrodniarz przed sądem.

fot.Courtesy of Israel Government Press Office/ domena publiczna Porwanie z Argentyny Adolfa Eichmanna było kolejnym z sukcesów Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej. Na zdjęciu nazistowski zbrodniarz przed sądem.

Klasyczną pozycją o „SS-Obersturmbannführerze w stanie spoczynku” (podpułkowniku), jak podpisywał się Eichmann po ucieczce do Argentyny, pozostaje wydana w 1963 roku książka „Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła”, autorstwa Hanny Arendt. Urodzona w Niemczech Żydówka, która wyemigrowała do USA, profesor filozofii i politologii, w 1961 roku śledziła w Jerozolimie proces Eichmanna. Jej sposób przedstawienia Holokaustu od razu wzbudził kontrowersje, zwłaszcza wśród syjonistów i założycieli państwa Izrael.

Czy wiesz, że ...

...podczas rzezi wołyńskiej Polacy bardziej niż samej śmierci bali się tego, co zrobią z nimi oprawcy? Była senator Maria Berny, która przeżyła masakrę, wspominała: „[Rodzice] zaplanowali, że gdy przyjdą mordercy, tata nas zastrzeli. Mama i ja dostaniemy prawo do godnej śmierci. Nie wiem, jak ojciec sobie wyobrażał własną"

...niechlubną praktyką niemieckich okrętów podwodnych podczas II wojny światowej było ostrzeliwanie z dział i broni maszynowej ewakuujących się ze storpedowanych statków rozbitków? Ofiarą takiego postępowania była załoga brytyjskiego transportowca „Severn Leigh”. Z 43 członków załogi ocalało jedynie 10.

...Adolf Eichmann pierwsze powojenne lata spędził na północy Niemiec, gdzie pracował najpierw jako drwal, a później - jako hodowca kur? Sprzedawał jajka nawet mieszkającym w okolicy Żydom... nad czym bardzo ubolewał.

...wielu brytyjskich pilotów służących z Polakami podczas II wojny światowej twierdziło, że dotrzymanie naszym lotnikom kroku w piciu było pewnego rodzaju nobilitacją? Gdy Johnny Kent, dowódca Dywizjonu 303, wytrzymał nocną imprezę i jeszcze odprowadził jednego z Polaków do łóżka, znacząco wzrosła jego reputacja.

Komentarze (24)

 1. Ja Odpowiedz

  Dlaczego zdjęcie podpisano „Na zdjęciu węgierscy Żydzi w Auschwitz-Birkenau przed wysłaniem do komór gazowych.”
  Przecież Auschwitz znajduje się w całkiem dużej odległości od bram Birkenau ukazanej na zdjęciu.

  • Heh Odpowiedz

   Birkenau to Auschiwtz II -Birkenau: był podobozem Auschwitz i bardzo często ten kompleks obozów, w skład którego wchodzi jeszcze Monowitz nazywany jest Auschwitz-Birkenau. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Może dlatego właśnie?

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    Drogi komentatorze, właśnie miałam odpowiadać na komentarz poprzednika, gdy widzę, że już mnie Pan/ Pani wyprzedził/a. Pięknie dziękuję za czujność i wyjaśnienie poprzednikowi powodów podpisu zdjęcia. Serdecznie pozdrawiamy! :)

    • Kazek

     Jeśli zdjęcie wykonano w trakcie zagłady węgierskich Żydów to Birkenau był wówczas obozem autonomicznym.

 2. Ja Odpowiedz

  Rozumiem to że autor miał na myśli kompleks tych trzech obozów. Ale jak zdjęcie może przedstawiać kompleks obozów? Moim zdaniem przedstawia KL Birkenau.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi komentatorze, zdjęcie nie przedstawia kompleksu obozów, ale Żydów znajdujących się na terenie kompleksu o nazwie Auschwitz-Birkenau. KL Birkenau jest jego częścią, więc Żydzi będący w tym miejscu znajdują się tym samym w Auschwitz-Birkenau. Nie ma tu żadnego błędu. Pozdrawiamy.

  • Laileb Wolg Odpowiedz

   Raczej KL Auschwitz – Birkenau (albo Auschwitz II – Birkenau), w głównym oddziale nie było odpowiednich warunków do rozkręcenia działalności o skali, jaką sobie postawili za cel uczestnicy konferencji w Wannsee, na której podjęli decyzję o budowie fabryki, której jeszcze nie było w takich rozmiarach. Były wielkie stocznie, potężne huty, ogromne zakłady zbrojeniowe, ale Niemcy idąc z duchem czasu wybudują Fabrykę Śmierci, która będzie produkować Czystą Rasowo Europę, a także mydło, materace z ludzkim włosiem, świece z koszernego łoju, sztuczne szczęki, złote zęby, wyroby z kości izraelskiej, galanterię skórzaną (Żyd odebrał ci ostatnie pieniądze? Widać najlepiej będzie im u niego – portfele oraz portmonetki skórzane, tylko ze skóry osobników przeznaczonych prosto do komór, a przed kremacją skórowano tylko najbardziej gładkich i zdrowo wyglądających), ubrania second-hand różnego rodzaju, szeroki wybór czapek, można trafić na najwyższą jakość i wartość, po osobnikach ze stron, gdzie wciąż łapę na największej kasie trzymają….
   Ale Brzezinka, gdzie na pustych polach wizjonerzy ujrzeli mające za chwilę powstać baraki, mieszczące dziesiątki tysięcy więźniów, a także wspaniałe, nowatorskie łaźnie zbiorowe, gdzie kąpiel na raz bierze kilkaset osób, a mimo to zmywa z nich nawet puls, w kilku miejscach robiące wrażenie krematoria i ich masywne kominy z cegły i zendrówki, którymi dym będzie buchał całą dobę, a płonące zwłoki wymagają kominów najwyższej klasy, bo byle kominek z suszonej cegły rozpadnie się po drugim transporcie…
   A w nich największa duma projektantów obozów zagłady – piece krematoryjne, zaprojektowane w firmie Bauhaus. Żydki płoną, że skwierczy, aż miło…

   Wyobraziłem sobie coacha Majka, który tam wygłasza przemowę motywacyjną – „Ilu Żydów potrafisz zgładzić jednego popołudnia? 10? 20? Może 30… Kolejnego dnia nie zabijesz żadnego, bo nie uniesiesz ręki, by wycelować Lugera, tyle wystrzałów może dać się we znaki twoim aryjskim ramionom, przystosowanym, aby podpisywać rozkazy i wyciągać prawą rękę przed siebie, lekko w górę… A co wtedy krzyczymy?? RAZEM!… HEIL HITLER!, HEIL HITLER! HITLER!, HITLER!, HITLER! Pamiętajcie by zawsze być gotowym na pozdrowienie Fuhrera, gdyż nie znasz dnia, ani godziny, gdy złoży Ci odwiedziny… No, ale do tematu – Nie jesteś zwykłym Soldatem, który posyła kulki w żydowskie łby, jesteś OberSzczurBanFuhrer elitarnych oddziałów SS i zostało Ci powierzone zadanie – Endlösung der Judenfrage, a Ty jesteś kim, kurwa? Jesteś zwycięzcą, zwyciężałeś w wyścigach czołgów, zwyciężysz w eksterminacji narodu Żydowskiego na czas… Do swojego zadania podejdź tak, jakby ostateczne rozwiązanie leżało w twoich rękach, 10,3 mln Żydów, zarazy, której wyeliminowanie to pierwszy krok do RASOWO CZYSTEJ EUROPY… I co? Będziesz do nich strzelał z Lugera? Może z Mausera pójdzie szybciej, co? Albo rozjeżdżał czołgiem, nie potrzeba tyle amunicji, a paliwa będziemy mieli pod dostatkiem, jak już podbijemy sowiecki burdel, podpalimy Stalingrad, żeby pierdolony Gruzin wiedział, co robimy z czerwoną hołotą, w międzyczasie skoczymy do Baku, tam opanujemy pola roponośne, rafinerie i przyległości, blisko jest do Armenii, a Ormianie, to tacy Żydzi w Turcji, dlatego na nich można potrenować Endlösung, a potem to już prosto na Moskwę, zostawiając za sobą zgliszcza i dymiące truchła bolszewików, no, dla nas najważniejsze jest Baku i ON, który stamtąd popłynie, by każdy niemiecki Diesel palił na kopa, nawet, jak w Bolszewii przymrozi.
   No ale ilu Żydów czołgami rozjedziesz, skoro oni kryją się po dziurach wszelakich, pod podłogami, w słomie zakopani, w studniach, komórkach, ukrytych pomieszczeniach, nawet jaskiniach… Strach kamień kopnąć, bo zaraz Żyd wyskoczy…
   Tak więc, moi mili Naziści, mam dla was fantastyczną wiadomość, we współpracy z najlepszymi fabrykami Niemiec, z budowlańcami, którzy szybko i solidnie stawiają kurniki i magazyny zbożowe, hutami, w których z taśmy zjeżdżają kilometry kolczastego drutu, a to tylko jedna z wielu atrakcji naszego ogrodzenia, na pewno każde dziecko oduczy się wchodzić na płot, te które spróbują posłużą im za prezentację skutków, cegielnie pełną parą wypalają cegły, a kopalnie gliny pogłębiają się w oczach, co z tych cegieł postawimy? Piękne, wysokie, majestatyczne kominy…
   Pewnie pomyśleliście, że węgla u nas nie brakuje, ale żeby taką troską zapałać do pejsowatych, aż im w piecu napalimy?
   Otóż to, z tym wiąże się nasz specjalny projekt, we współpracy z Bauhausem, firmą Bayer (który pomyślał, że jeszcze brakowało tego, by Żydkom dawać aspirynę?), producentem akcesoriów łazienkowych GB/ND/TUM (Gusseisenbäder Nationalsozialistische Duschen, Toilettenschüsselübermensch)*, Volksvagenem i Porshe, nowo utworzoną spółką Koleje Wielkiej Germanii Cargo (Obsługuje transport towarowy na terenie Rzeszy łącznie z Austrią i pozostałymi terenami włączonymi, Państwo Vischy i Francje okupowaną, w trakcie rozbudowy połączeń z Węgrami, Rumunią, Włochami, po podbiciu ZSRS włączona zostanie kolej transyberyjska i powstanie prom zdolny zabrać cały skład do bratniej Japonii, a kiedyś może i most na oceanie).
   Z głownej firmy wydzielono spółkę ‚KWG Cargo Transport Zwierząt Hodowlanych ‚

   Transport von Tieren für Schlacht- und Lebensmittelprodukte und zur Entsorgung von Lebendgewebe, teilweise Verwertung und Verarbeitung (nach Inhalt und Route beschriebene Wagen, an den nächsten Stationen Entladen des zu erwartenden Transportes, leer für zusätzliche Aufträge, wie die Mitnahme von ortsansässigen Juden, wenn der Bahnhof übergeben wurde Oświęcim, sie werden den Rückweg verlassen.
   Unter anderem Unsere Lager ziehen Waggons wie:
   – Schlachtpferde nach Italien.
   – Bullen nach Spanien für Matadore und für Kommunisten.
   – Reste von Tellern nach Naziparteien zum brüderlichen Rumänien, der Führer wünscht Ihnen eine schmackhafte!
   – Schweine mit rassistischer Zweideutigkeit für Ungarn für Schweinefleisch und Wurst heilt *,
   – Juden nach Palästina, mit einem Wechsel in Oświęciumiu, eine Pause für ein Bad und Ruhe :)

   Projekt o nazwie roboczej – Obozy zagłady, Ostateczne, kurwa, Rozwiązanie Kwestii Żydowskiej z pierdolnięciem….

   W ramach projektu istniejące Obozy Koncerntracyjne zostaną zaadaptowane do sprawniejszej zagłady Narodu Wybranego, ale prawdziwa zabawa odbędzie się w nowo wybudowanych, jak największy i najnowocześniejszy, nasza duma – Auschwitz II, Aschwitz-Birkenau, a w nim pojemne baraki zdolne pomieścić sporo masy ludzkiej, ogrodzenie pod prądem, z drutem kolczastym, patrolowane, oświetlane w nocy, naszpikowane wieżyczkami strażniczymi, jak porządny obóz w Age of Empires II, warsztaty pracy przymusowej, jakieś uprawy, ale nie o pierdolenie się w obozy pracy tu chodzi, a o masową zagładę, dlatego stawiamy na duże krematoria, z nowatorskimi piecami krematoryjnymi, w których ogień płonie non-stop, a z każdego Mośka, Icka i Mendela zostaje kupka popiołu. Oczywiście w przemysłowym trybie będzie się odbywał odzysk ubrań, przemyconych przedmiotów, w szczególności pieniędzy i kosztowności, zębów na szczęki, na pewno tych złotych, włosów co lepszych na peruki, gorsze na materace, tłuszcz na mydło i świece, wszelkie protezy i wypełnienia i na co się jeszcze znajdzie zapotrzebowanie. A co zostanie to w piec.
   Z okazji spłonięcia milionowego Żyda zorganizujemy festyn dla SS-Manów z rodzinami, będą Clowni, pokazy walk rycerskich, konkursy z nagrodami, loteria (główna nagroda to Volksvagen pomalowany w barwy Trzeciej Rzeszy, ze swastyką na dachu i wielkim mosiężnym orłem z tyłu), dla poszukiwaczy mocnych wrażeń, pokaz kremacji żydowskiego śmiecia, wyścigi Żydów zaraz po opuszczeniu karceru, gdzie spędzili 3 miesiące w ciemności i dostawali raz dziennie kawałek chleba, często spleśniałego, trochę wody, a raz w tygodniu kawałek słoniny. Wygrał Icchak Gelbfish, jak się później okazało oszukiwał, gdyż znalazł otwór przez który wkładał rękę do kanału i łapał szczury, które zjadał żywcem i miał nielimitowany dostęp do wody (właściwie ścieku, ale zawsze…), mało tego, udało mu się wyłowić widelec, którym wydłubał otwór przez który wpadało światło i widział co się dzieje na zewnątrz. Został skazany na kremację żywcem, zabawy było co nie miara…

   *Dusche für die Nation des Dritten Reiches – sauberer Körper, reine Rasse, tausendjähriges Reich.

   Kein polnisches Plumpsklo überlebt die Super-Hochländer der arischen Rasse, Führer selbst ging auf unsere Toilette und spülte ohne zu drängen, und als unser Führer in Berlin duschte, überflutete die Kanalisation Paris und Warschau, und er watete mit einer Kopie des Ribbentrop-Molotov-Pakts

   ** Mit reinrassigen Schubkarren wir hacken a la Berlin mit einem Hakenkreuz aus dem italienischen Ketchup, Weißwurst gebraute Bier, zlanym mit niedopitych Pints ​​an der Vorstandssitzung NSDAP, Knöchel Bayerischen gebratene Kartoffeln, Karotten und Kohl Sauerkraut dekoriert, wenn das Radio feurige Reden unseres geliebten Führers sendet – Adolf Hitler, die arische Nahrung für Jugendliche – ein blondes, blauäugiges und hoch, Sie Ungarn aber das Schweinefleisch Bedz nur mit den Polen selbst nicht fragen, weil es ist, was Sie nach Rumänien schicken, sie essen auch Schmalz aus den russischen Gefangenen gemacht

 3. Arkończyk Odpowiedz

  Unikamy, oj unikamy, szanowni komentujący intrygującego pytania o winie Eichmanna. A w dalszym ciągu, jak widać z bardzo ciekawego artykułu, nie ma na nie prostej odpowiedzi. Fakt jego autor chce dociec głównie co rzeczywiście myślał o tym sam Eichmann… Nie jest jednak prawdą, że skoro wydano już wyrok na niego i to „coś” co go ostatecznie ukształtowało, to…
  Ciągle brakuje mi w takich artykułach jak powyżej, „rozpracowanego” choć minimalnie, szerszego kontekstu tłumaczącego precyzyjnie dlaczego jednak taki dość przeciętny urzędniczyna…
  Kilka (z pozoru?) odległych „rzeczy” od razu tutaj natrętnie na myśl mi przychodzi – głównie a propos „banalności zła”, „filozoficznych sporów”.
  Np., że tylko przytoczę posługując się cytatami z dostępnych w necie źródeł, takie „moje” absolutne „dręczące” mnie minimum:
  „Zwrot furor teutonicus pojawił się w kilku przemówieniach Bismarcka i Hitlera…”
  „Tak oto zabawna historia szewca-oszusta łączy w sobie wątek pruskiego militaryzmu i gospodarczej zapaści Niemiec, urastając do symbolicznego preludium jednej z największych tragedii XX wieku. Ten wątek dostrzegł niemiecki pisarz Carl Zuckmayer, pisząc sztukę „Kapitan z Köpenick”.”
  „Pod koniec XIX wieku Leopold II stworzył prywatne państwo, w którym wymordowano 8 mln ludzi. Mieszkańcy Kongo ginęli nie tylko w wyniku terroru, ale też z powodu sadystycznych upodobań Europejczyków.”
  „Nie ma już Wandei, obywatele republikanie. Wraz ze swymi kobietami i dziećmi zginęła ona pod naszą wolną szablą.” „Zgodnie z rozkazami, któreście mi dali, miażdżyłem dzieci kopytami koni, masakrowałem kobiety. Tępiłem wszystkich (…)…”

  Może to co powyżej wydaje się być „wyrwanym z kontekstu” – nie na temat, przynajmniej do końca, no i głownie zbyt patetyczne wreszcie, ale zawsze mnie jak powiedziałem: „natrętnie” dopada i skrajnie jako człowieka „do bólu” zastanawia, gdy „dotykamy” czegoś co jest tak niewiarygodnie nieludzkie jak zaplanowana odgórnie eksterminacja…

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, bardzo dziękujemy za ten wpis. Zadał Pan jednak chyba najtrudniejsze pytanie, jakie można było zadać do tego tekstu i innych podobnych w tematyce. Rozumiem jak najbardziej, że właśnie to chciałoby się wiedzieć, ale czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie? Nie wiem czy próba domysłów nie zostałaby odebrana jako próby usprawiedliwienia, zrozumienia… pewnie dlatego brakuje właśnie tej kwestii w tekstach tego typu. Z obawy, że będziemy chcieli coś tak nieludzkiego rozumieć czy wyjaśnić w kategoriach „ludzkich”. Niemniej bardzo dobrze, że zwrócił Pan na to uwagę. Pozdrawiamy serdecznie.

 4. czytelnik Odpowiedz

  Czegoś nie rozumiem. Oficjalne dane mówia , że w Europie przed wojna żyło,4.200 Żydów. Skąd Niemcy wynaleźli plan zabicia 10 milionów Europejskich Żydów?

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Czytelniku, cytat w artykule mówi o 10 mln Żydów, ale nie ma nigdzie określenia „Europejskich”. Wypowiedź ta dotyczy nie tylko Europy, ogromna ilość osób żydowskiego pochodzenia mieszkała w ówczesnym ZSRR, które również było w „marzeniach” Hitlera – tak pokonania, jak i przeprowadzenia eksterminacji. Pozdrawiamy.

   • czytelnik Odpowiedz

    Szanowna Pani. o tu jest napisane , że chodziło o europejskich żydów–”uczynił Eichmanna koordynatorem tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, czyli planu wymordowania około 11 mln europejskich Żydów.” Pani przeczyta ten artykuł i znajdzie sobie ten cytat.
    Powiem Niemcy, bo nie wiem kto był prawdziwym autorem tego planu, był raczej realistą i skoro zmontował sobie taki plan , który wprowadzili w życie to nie opierali go na-”marzeniach” o Związku Radzieckim, tylko na tym co mieli w rekach. Niech Pani nie naciąga, historii ma jedną słuszną stronę. Pozdrawiam.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny Czytelniku, oto raport przetłumaczony na język polski Konferencji z Wannsee: http://www.dwr.org.pl/eugenika/images/stories/Historia%20Konferencji%20w%20Wannsee%20%28Berlin%29.pdf. A oto cytat przed wyszczególnieniem konkretnych liczb (co poparte jest także skanem autentycznego raportu): „W przebiegu realizacji ostatecznego rozwiązania europejskiej kwestii żydowskiej zostanie wziętych pod uwagę 11 milionów Żydów, która to liczba rozdziela się następująco na poszczególne kraje”. Jeśli zarzuca nam Pan historyczne nieścisłości i kłamstwa, będziemy wdzięczni za wcześniejsze zapoznanie się z materiałami źródłowymi. Pozdrawiamy.

   • czytelnik Odpowiedz

    Szanowna Pani. Czy Pani czyta co pisze, i na co odpowiada? W powyższym artykule jak byk jest napisane, że chodziło o EUROPEJSKICH żydów. A Pani zaprzecza temu co tam napisane, a o tym artykule i TYM cytacie rozmawiamy. Nie czytała Pani powyższego materiału , jak i cytatu z niego , który wkleiłem.

    Pozdrawiam.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny Panie, przeczytał Pan moją odpowiedź? W cytacie z raportu jest wyraźnie napisane, że chodzi o rozwiązanie EUROPEJSKIEJ kwestii żydowskiej, a następnie mamy podział na kraje i wyliczenie w Europie. W raporcie znajduje się zdjęcie autentycznego raportu. Po za tym, sformułowanie „europejscy” Żydzi w rozumieniu Niemców odnosiło się do całego kontynetu – od Francji po Ural. Liczbę ponad 10 mln podają liczni historycy, taką podawał również sam Eichmann. Próbuje Pan zaprzeczyć historycznym faktom, podczas gdy nie tylko wklejam Panu materiały źródłowe, ale i próbuję wytłumaczyć dlaczego w tekście mowa o Żydach europejskich. Pozdrawiam.

 5. MZ Odpowiedz

  Lubie ta strone, czytam bardzo duzo z tych ciekawostek i to co mi sie najbardziej podoba to to ze podajecie fakty a nie domysly – nie sugerujecie takze juz jakiejs narracji tylko pozwalacie oceniac samym. Wg mnie o to chodzi w rzetelnym przekazie.

  Dlatego nie podoba mi sie ostatnie zdanie w calym artykule tj. „Podobne brednie są wciąż odgrzewane przez neonazistowskie środowiska na całym świecie.”. To tylko Wasza opinia i nie powinniscie uzywac takiego stwierdzenia bo nie mozecie byc pewnym co sie tam stalo. Skoro Eichmann to powiedzial to Wasz komentarz jest zbedny. Tym bardziej ze sa dowody na ogromne finansowanie NSDAP w dotarciu do wladzy a pozniej poprzez transferowanie mnostwa pieniedzy do Niemiec z USA przez tamtejsze srodowiska zydowskie. Nie twierdze ze to prawda ale nie ma dowodu ze nie a jest sporo poszlak.

  I „neonazistowskie” to gruba przesada bo spotykalem sie z takimi opiniami nawet w srodowiskach zydowskich.

  Wiec nie powinniscie wydawac osadu w ten sposob bo sami teraz kreujecie historie taka jaka Wam sie podoba.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi MZ, bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami opinią i jej uargumentowanie. To jednak, że autor tekstu wyraził na końcu swoje zdanie, nie odbiera Panu prawa do własnej oceny sytuacji, co zresztą Pan zrobił, nie zgadzając się z ostatnim zdaniem. Będziemy pamiętać o tej uwadze przy redakcji kolejnych artykułów. Pozdrawiamy.

 6. Rola Odpowiedz

  On byl zbrodniarzem. Ok. Jego porwanie z Argentyny bylo zwyklym bandytyzmem. Ok. Szwecja jest tak blisko. Mamy podobno dobrych komandosow. Tam ukrywa sie podobny zbrodniarz. Na ulicy podjezdza samochod. Rosli chlopcy pakuja Stefana do bagaznika. Lekarz robi zastrzyk. Prom w Sztokholmie, brak kontroli, po kilkunastu godzinach brat Adama jest w Gdyni, samolot, Okecie, areszt w Bialolece i ..witajcie towarzyszu Szechter w starej ojczyznie. Gazeta jego brata podnosi gewalt, ambasador Szwecji mdleje w objeciach partnera, zydowica ambasadorska rwie szaty na obwislych piersiach. A my? Spoko, jest precedens z Eichmanem. Mogli starozakonni, To i my mozemy…….

  • Bicz Boży Odpowiedz

   Miałem też o tym napisać, dlaczego my czegoś takiego nie zrobiliśmy ze zbrodniarzem Michnikiem, ale już mnie uprzedziłeś :-) Niestety, u nas by to nie przeszło, ponieważ do dzisiaj mamy sporo żydów we władzach. Kiedy Polacy zmądrzeją :–( ?

 7. Polak Odpowiedz

  nie jestem neonazistą ale w ty ostatnim stwierdzeniu coś jest przed wojną syjoniści byli w usa i to była zaledwie garstka ale bardzo wpływowa garstka ale większość żydów nie dawała posłuchu tym odszczepieńcom bo to mesjasz ma ściągnąć żydów do jerozolimy a nie człowiek po II WŚ mamy 99% żydów to syjoniści

 8. Krzysztof Pyka Odpowiedz

  Rząd Miklósa Horthy’ego odmawiał udziału w Holocauście i został obalony wewnętrznie przez różokrzyżowców, to dopiero stworzyło Niemcom okazję do wymordowanie tamtejszych Żydów, dlatego m.in. Hess wrócił na stanowisko komendanta, takie dwa błędy … wcale nie takie drobne.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.