Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Holokaust oczami nazistowskiego zbrodniarza. Kto JEGO ZDANIEM jest odpowiedzialny za śmierć milionów Żydów?

Adolf Eichmann został uznany za głównego architekta ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Kto jednak jego zdaniem był odpowiedzialny za Holokaust?

fot.autor nieznany/ CC BY-SA 3.0 Adolf Eichmann został uznany za głównego architekta ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Kto jednak jego zdaniem był odpowiedzialny za Holokaust?

Po uprowadzeniu do Izraela przekonywał, że był tylko szeregowym urzędnikiem III Rzeszy, z którego – przez pomyłkę i tchórzostwo innych – zrobiono kozła ofiarnego. Do końca nie przyznał się do winy. Kto według Adolfa Eichmanna i jego niemieckiego obrońcy odpowiadał za śmierć milionów Żydów?

Poprosił o butelkę czerwonego wina i wypił połowę. Założywszy ręce do tyłu, szedł z celu do komory straceń wyprostowany. – Nie trzeba – oświadczył, gdy chcieli mu założyć czarny kaptur. 31 maja 1962 roku w nocy, w więzieniu w Ramali koło Jerozolimy powieszono Adolfa Eichmanna, głównego wykonawcę nazistowskiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

11 maja 1960 roku Eichmann został porwany przez izraelskich agentów na przedmieściach Buenos Aires. Dziewięć dni później przewieźli go samolotem ze stolicy Argentyny do Izraela. 11 kwietnia 1961 roku przed Sądem Okręgowym w Jerozolimie usłyszał 15 najcięższych zarzutów. Oskarżono go między innymi o popełnienie zbrodni przeciwko narodowi żydowskiemu, przeciwko ludzkości, a także zbrodni wojennych. 

Filozoficzne spory historyków

Od procesu w Jerozolimie minęło już ponad pół wieku, ale w dalszym ciągu wśród historyków nie ma zgody, jak sklasyfikować Eichmanna. Niemiecka filozof i historyk Bettina Stangneth w wydanej w 2011 roku książce „Eichmann sprzed Jerozolimy” (właśnie ukazał się jej polski przekład) pisze, że „referent do spraw żydowskich” w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) bywa przedstawiany jako normalny człowiek, z którego totalitaryzm zrobił mordercę. Innym zaś razem jako skrajny antysemita i tępiciel Żydów albo osoba chora psychicznie, której reżim Hitlera umożliwił folgowanie sadystycznym skłonnościom.

Porwanie z Argentyny Adolfa Eichmanna było kolejnym z sukcesów Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej. Na zdjęciu nazistowski zbrodniarz przed sądem.

fot.Courtesy of Israel Government Press Office/ domena publiczna Porwanie z Argentyny Adolfa Eichmanna było kolejnym z sukcesów Mosadu, izraelskiej agencji wywiadowczej. Na zdjęciu nazistowski zbrodniarz przed sądem.

Klasyczną pozycją o „SS-Obersturmbannführerze w stanie spoczynku” (podpułkowniku), jak podpisywał się Eichmann po ucieczce do Argentyny, pozostaje wydana w 1963 roku książka „Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła”, autorstwa Hanny Arendt. Urodzona w Niemczech Żydówka, która wyemigrowała do USA, profesor filozofii i politologii, w 1961 roku śledziła w Jerozolimie proces Eichmanna. Jej sposób przedstawienia Holokaustu od razu wzbudził kontrowersje, zwłaszcza wśród syjonistów i założycieli państwa Izrael.

Czy wiesz, że ...

...jeden z rosyjskich naukowców postanowił skrzyżować człowieka z szympansem? Chociaż próba krzyżówki się nie powiodła, Iwanow wpadł na inny pomysł - do zapładniania kobiet chciał wykorzystywać spermę pobraną od ssaków naczelnych.

...GROM, najlepsza polska jednostka specjalna, dzięki morderczemu szkoleniu wykazuje olbrzymie możliwości? Po 11 września 2001 roku MON mógł wysłać do Afganistanu około stu pierwszych żołnierzy dopiero po trzech miesiącach szkolenia. Tymczasem operatorzy jednostki GROM gotowość bojową osiągali w półtorej godziny!

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

...niektóre oddziały Armii Czerwonej poruszały się po Polsce na saniach? Poza czołgami i saniami nie było innych pojazdów. Olbrzymie sanie Sowieci zrabowali z polskich dworów i gospodarstw, które napotykali po drodze podczas „wyzwalania” naszego kraju.

Komentarze (17)

 1. Ja Odpowiedz

  Dlaczego zdjęcie podpisano „Na zdjęciu węgierscy Żydzi w Auschwitz-Birkenau przed wysłaniem do komór gazowych.”
  Przecież Auschwitz znajduje się w całkiem dużej odległości od bram Birkenau ukazanej na zdjęciu.

  • Heh Odpowiedz

   Birkenau to Auschiwtz II -Birkenau: był podobozem Auschwitz i bardzo często ten kompleks obozów, w skład którego wchodzi jeszcze Monowitz nazywany jest Auschwitz-Birkenau. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Może dlatego właśnie?

   • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Drogi komentatorze, właśnie miałam odpowiadać na komentarz poprzednika, gdy widzę, że już mnie Pan/ Pani wyprzedził/a. Pięknie dziękuję za czujność i wyjaśnienie poprzednikowi powodów podpisu zdjęcia. Serdecznie pozdrawiamy! :)

 2. Ja Odpowiedz

  Rozumiem to że autor miał na myśli kompleks tych trzech obozów. Ale jak zdjęcie może przedstawiać kompleks obozów? Moim zdaniem przedstawia KL Birkenau.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi komentatorze, zdjęcie nie przedstawia kompleksu obozów, ale Żydów znajdujących się na terenie kompleksu o nazwie Auschwitz-Birkenau. KL Birkenau jest jego częścią, więc Żydzi będący w tym miejscu znajdują się tym samym w Auschwitz-Birkenau. Nie ma tu żadnego błędu. Pozdrawiamy.

 3. Arkończyk Odpowiedz

  Unikamy, oj unikamy, szanowni komentujący intrygującego pytania o winie Eichmanna. A w dalszym ciągu, jak widać z bardzo ciekawego artykułu, nie ma na nie prostej odpowiedzi. Fakt jego autor chce dociec głównie co rzeczywiście myślał o tym sam Eichmann… Nie jest jednak prawdą, że skoro wydano już wyrok na niego i to „coś” co go ostatecznie ukształtowało, to…
  Ciągle brakuje mi w takich artykułach jak powyżej, „rozpracowanego” choć minimalnie, szerszego kontekstu tłumaczącego precyzyjnie dlaczego jednak taki dość przeciętny urzędniczyna…
  Kilka (z pozoru?) odległych „rzeczy” od razu tutaj natrętnie na myśl mi przychodzi – głównie a propos „banalności zła”, „filozoficznych sporów”.
  Np., że tylko przytoczę posługując się cytatami z dostępnych w necie źródeł, takie „moje” absolutne „dręczące” mnie minimum:
  „Zwrot furor teutonicus pojawił się w kilku przemówieniach Bismarcka i Hitlera…”
  „Tak oto zabawna historia szewca-oszusta łączy w sobie wątek pruskiego militaryzmu i gospodarczej zapaści Niemiec, urastając do symbolicznego preludium jednej z największych tragedii XX wieku. Ten wątek dostrzegł niemiecki pisarz Carl Zuckmayer, pisząc sztukę „Kapitan z Köpenick”.”
  „Pod koniec XIX wieku Leopold II stworzył prywatne państwo, w którym wymordowano 8 mln ludzi. Mieszkańcy Kongo ginęli nie tylko w wyniku terroru, ale też z powodu sadystycznych upodobań Europejczyków.”
  „Nie ma już Wandei, obywatele republikanie. Wraz ze swymi kobietami i dziećmi zginęła ona pod naszą wolną szablą.” „Zgodnie z rozkazami, któreście mi dali, miażdżyłem dzieci kopytami koni, masakrowałem kobiety. Tępiłem wszystkich (…)…”

  Może to co powyżej wydaje się być „wyrwanym z kontekstu” – nie na temat, przynajmniej do końca, no i głownie zbyt patetyczne wreszcie, ale zawsze mnie jak powiedziałem: „natrętnie” dopada i skrajnie jako człowieka „do bólu” zastanawia, gdy „dotykamy” czegoś co jest tak niewiarygodnie nieludzkie jak zaplanowana odgórnie eksterminacja…

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, bardzo dziękujemy za ten wpis. Zadał Pan jednak chyba najtrudniejsze pytanie, jakie można było zadać do tego tekstu i innych podobnych w tematyce. Rozumiem jak najbardziej, że właśnie to chciałoby się wiedzieć, ale czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie? Nie wiem czy próba domysłów nie zostałaby odebrana jako próby usprawiedliwienia, zrozumienia… pewnie dlatego brakuje właśnie tej kwestii w tekstach tego typu. Z obawy, że będziemy chcieli coś tak nieludzkiego rozumieć czy wyjaśnić w kategoriach „ludzkich”. Niemniej bardzo dobrze, że zwrócił Pan na to uwagę. Pozdrawiamy serdecznie.

 4. czytelnik Odpowiedz

  Czegoś nie rozumiem. Oficjalne dane mówia , że w Europie przed wojna żyło,4.200 Żydów. Skąd Niemcy wynaleźli plan zabicia 10 milionów Europejskich Żydów?

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi Czytelniku, cytat w artykule mówi o 10 mln Żydów, ale nie ma nigdzie określenia „Europejskich”. Wypowiedź ta dotyczy nie tylko Europy, ogromna ilość osób żydowskiego pochodzenia mieszkała w ówczesnym ZSRR, które również było w „marzeniach” Hitlera – tak pokonania, jak i przeprowadzenia eksterminacji. Pozdrawiamy.

   • czytelnik Odpowiedz

    Szanowna Pani. o tu jest napisane , że chodziło o europejskich żydów–”uczynił Eichmanna koordynatorem tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, czyli planu wymordowania około 11 mln europejskich Żydów.” Pani przeczyta ten artykuł i znajdzie sobie ten cytat.
    Powiem Niemcy, bo nie wiem kto był prawdziwym autorem tego planu, był raczej realistą i skoro zmontował sobie taki plan , który wprowadzili w życie to nie opierali go na-”marzeniach” o Związku Radzieckim, tylko na tym co mieli w rekach. Niech Pani nie naciąga, historii ma jedną słuszną stronę. Pozdrawiam.

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     Szanowny Czytelniku, oto raport przetłumaczony na język polski Konferencji z Wannsee: http://www.dwr.org.pl/eugenika/images/stories/Historia%20Konferencji%20w%20Wannsee%20%28Berlin%29.pdf. A oto cytat przed wyszczególnieniem konkretnych liczb (co poparte jest także skanem autentycznego raportu): „W przebiegu realizacji ostatecznego rozwiązania europejskiej kwestii żydowskiej zostanie wziętych pod uwagę 11 milionów Żydów, która to liczba rozdziela się następująco na poszczególne kraje”. Jeśli zarzuca nam Pan historyczne nieścisłości i kłamstwa, będziemy wdzięczni za wcześniejsze zapoznanie się z materiałami źródłowymi. Pozdrawiamy.

   • czytelnik Odpowiedz

    Szanowna Pani. Czy Pani czyta co pisze, i na co odpowiada? W powyższym artykule jak byk jest napisane, że chodziło o EUROPEJSKICH żydów. A Pani zaprzecza temu co tam napisane, a o tym artykule i TYM cytacie rozmawiamy. Nie czytała Pani powyższego materiału , jak i cytatu z niego , który wkleiłem.

    Pozdrawiam.

    • Nasz publicysta | Anna Dziadzio

     Szanowny Panie, przeczytał Pan moją odpowiedź? W cytacie z raportu jest wyraźnie napisane, że chodzi o rozwiązanie EUROPEJSKIEJ kwestii żydowskiej, a następnie mamy podział na kraje i wyliczenie w Europie. W raporcie znajduje się zdjęcie autentycznego raportu. Po za tym, sformułowanie „europejscy” Żydzi w rozumieniu Niemców odnosiło się do całego kontynetu – od Francji po Ural. Liczbę ponad 10 mln podają liczni historycy, taką podawał również sam Eichmann. Próbuje Pan zaprzeczyć historycznym faktom, podczas gdy nie tylko wklejam Panu materiały źródłowe, ale i próbuję wytłumaczyć dlaczego w tekście mowa o Żydach europejskich. Pozdrawiam.

 5. MZ Odpowiedz

  Lubie ta strone, czytam bardzo duzo z tych ciekawostek i to co mi sie najbardziej podoba to to ze podajecie fakty a nie domysly – nie sugerujecie takze juz jakiejs narracji tylko pozwalacie oceniac samym. Wg mnie o to chodzi w rzetelnym przekazie.

  Dlatego nie podoba mi sie ostatnie zdanie w calym artykule tj. „Podobne brednie są wciąż odgrzewane przez neonazistowskie środowiska na całym świecie.”. To tylko Wasza opinia i nie powinniscie uzywac takiego stwierdzenia bo nie mozecie byc pewnym co sie tam stalo. Skoro Eichmann to powiedzial to Wasz komentarz jest zbedny. Tym bardziej ze sa dowody na ogromne finansowanie NSDAP w dotarciu do wladzy a pozniej poprzez transferowanie mnostwa pieniedzy do Niemiec z USA przez tamtejsze srodowiska zydowskie. Nie twierdze ze to prawda ale nie ma dowodu ze nie a jest sporo poszlak.

  I „neonazistowskie” to gruba przesada bo spotykalem sie z takimi opiniami nawet w srodowiskach zydowskich.

  Wiec nie powinniscie wydawac osadu w ten sposob bo sami teraz kreujecie historie taka jaka Wam sie podoba.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Drogi MZ, bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami opinią i jej uargumentowanie. To jednak, że autor tekstu wyraził na końcu swoje zdanie, nie odbiera Panu prawa do własnej oceny sytuacji, co zresztą Pan zrobił, nie zgadzając się z ostatnim zdaniem. Będziemy pamiętać o tej uwadze przy redakcji kolejnych artykułów. Pozdrawiamy.

 6. Rola Odpowiedz

  On byl zbrodniarzem. Ok. Jego porwanie z Argentyny bylo zwyklym bandytyzmem. Ok. Szwecja jest tak blisko. Mamy podobno dobrych komandosow. Tam ukrywa sie podobny zbrodniarz. Na ulicy podjezdza samochod. Rosli chlopcy pakuja Stefana do bagaznika. Lekarz robi zastrzyk. Prom w Sztokholmie, brak kontroli, po kilkunastu godzinach brat Adama jest w Gdyni, samolot, Okecie, areszt w Bialolece i ..witajcie towarzyszu Szechter w starej ojczyznie. Gazeta jego brata podnosi gewalt, ambasador Szwecji mdleje w objeciach partnera, zydowica ambasadorska rwie szaty na obwislych piersiach. A my? Spoko, jest precedens z Eichmanem. Mogli starozakonni, To i my mozemy…….

 7. Polak Odpowiedz

  nie jestem neonazistą ale w ty ostatnim stwierdzeniu coś jest przed wojną syjoniści byli w usa i to była zaledwie garstka ale bardzo wpływowa garstka ale większość żydów nie dawała posłuchu tym odszczepieńcom bo to mesjasz ma ściągnąć żydów do jerozolimy a nie człowiek po II WŚ mamy 99% żydów to syjoniści

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.