Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Bohater Armii Krajowej służący w UB. Ile było takich przypadków?

Polskie powojenne podziemie to nie tylko bieganie z karabinem po lesie.

fot.domena publiczna. Polskie powojenne podziemie to nie tylko bieganie z karabinem po lesie.

Nie tylko komunistyczna bezpieka starała się inwigilować członków podziemia niepodległościowego. Również akowcy robili co mogli, by zainstalować swoje wtyczki w strukturach Urzędów Bezpieczeństwa. Czy słusznie oskarża się ich dzisiaj o zdradę?

Przenikanie w szeregi wrogów w celu zdobycia informacji lub przeprowadzania działań dywersyjnych to standard w grze wszystkich wywiadów świata – również wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, których komórki istniały we wszystkich jednostkach terytorialnych organizacji.

Ich działanie było w warunkach okupacyjnych i konspiracyjnych podwójnie trudne, ale sam mechanizm nie różnił się niczym od stosowanego w armiach niezakonspirowanych. Pieniędzmi, szantażem lub w jakikolwiek inny sposób należało skłonić funkcjonariusza strony przeciwnej do przekazania informacji lub – w miarę możliwości – starano się umieścić po stronie wrogiej swojego człowieka, który był zwykle pewniejszym źródłem. O tym, jak działało to w Warszawie, wspominał m.in. akowiec i powstaniec Juliusz Kulesza „Julek”:

Ludzie młodzi, nie znający ówczesnych realiów, nie zawsze uzmysławiają sobie, że walka z hitlerowcami w okupowanej Warszawie nie miała wyraźnej linii frontu. Tu obie walczące strony tworzyły zagmatwaną plątaninę zwartą w śmiertelnym uścisku. Okupant czynił wszystko, by rozszyfrować polską konspirację przez wsączenie w jej struktury najprzebieglejszych prowokatorów.

Juliusz Kulesza w 2015 roku.

fot.Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0 pl) Juliusz Kulesza w 2015 roku.

Działanie kontrwywiadu AK było pod tym względem lustrzane; usiłowano mieć swoich ludzi w policji granatowej (o co było łatwiej), ale także w Kripo i w Gestapo. Nieuniknione, a nawet konieczne było kontaktowanie się obu stron, obustronna gra pozorów. Wygrywał ten, kto oszukał przeciwnika, zdobywając jego zaufanie.

 Problem polegał na tym, że osoby współpracujące z okupantem były z zasady prędzej czy później likwidowane przez AK, a o fakcie, że ktoś pozostawał w rzeczywistości agentem podziemia, wiedziało – taka natura konspiracji – bardzo niewielu, czasem jedynie prowadzący go oficer. Tragiczne pomyłki były więc nieuniknione.

Nie o wszystkich wiemy, nie zawsze jesteśmy pewni, co było, a co nie było pomyłką. Sam Kulesza przytacza jednak przykład dwóch volksdeutschów (byli niepełnoletni i decyzję o podpisaniu volkslisty podjęli za nich rodzice) – ofiarnych żołnierzy stołecznego Kedywu, którzy zostali rozstrzelani przez akowców 1 sierpnia 1944 roku, gdy szli, by przyłączyć się do powstania. Za tymi, którzy przeżyli, ciągnęła się w czasach powojennych opinia zdrajców i kolaborantów.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Ludwiki Zachariasiewicz "Randka z wrogiem" (Wydawnictwo Naukowe PWN, Ośrodek Karta 2017).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Ludwiki Zachariasiewicz „Randka z wrogiem” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Ośrodek Karta 2017).

Jako że nie ma (i nie może być) żadnej listy agentów, nie sposób ustalić, jak głęboko polskie podziemie penetrowało niemieckie służby. Ci, którzy podejmowali taką formę walki, decydowali się na anonimowość, brali na siebie ryzyko śmierci zarówno z rąk wrogów, jak i swoich, musieli też liczyć się z kontrowersjami, jakie będą im towarzyszyć.

Milicjant z lasu

Zniknięcie Niemców z terytorium Polski niewiele w tej kwestii zmieniło – komunistyczne służby starały się rozpracować konspirację poakowską, poakowcy zaś ulokować swoich ludzi w strukturach NKWD, Urzędów Bezpieczeństwa czy Milicji Obywatelskiej.

Co ciekawe, początkowo w tej wojnie na informacje wygrywali konspiratorzy. Komuniści mieli słabą wiedzę o tym, co dzieje się w podziemiu, o czym świadczą choćby masowe, chaotyczne aresztowania mężczyzn będących po prostu w odpowiednim wieku. Bezpieka uważała też, co wynika z danych operacyjnych, że wiele oddziałów partyzanckich od dawna rozwiązanych, nadal działało. I to w zaskakująco dużych liczbach. W województwie warszawskim na trzydzieści wymienianych w dokumentach oddziałów, funkcjonowało zaledwie piętnaście. W lubelskim proporcje były identyczne – rozpracowywano sześćdziesiąt, w rzeczywistości istniało trzydzieści.

Czy wiesz, że ...

...od 1998 do 2003 roku w Demokratycznej Republice Konga trwała największa wojna we współczesnej Afryce? W zmagania zaangażowało się aż 8 krajów regionu oraz 25 ugrupowań zbrojnych. Bezpośrednio i pośrednio – z powodu chorób i głodu – w ich trakcie zginęło prawie 5,5 miliona ludzi.

...żona ostatniego szacha Persji Alego Rezy Pahlawiego, Farah, zapisała w swoim pamiętniku, że przyczyną samobójczych śmierci dwójki spośród jej dzieci były dziecięce przeżycia, których ciężaru nie potrafili się pozbyć? Nie wykluczała też jednak… rzuconej przez islamistów klątwy.

...na początku lat sześćdziesiątych na izraelskich dworcach i w kioskachpojawiły się „Stalagi”, czyli tanie powieści pornograficzne osadzone w realiach III Rzeszy? Promowano je jako… autentyczne wspomnienia byłych anglosaskich więźniów obozów jenieckich.

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

Komentarze (11)

 1. Viking Odpowiedz

  Co do tego s…..syna Kurasia-Ognia byl wydany wyrok smierci przez AK i Partyzantke Slowacka tyle w tym temacie, to byl bandyta lasy na kase pod plaszczykiem patriotyzmu.

 2. Znafca Odpowiedz

  Jaką zdradę?Czy oni pracując w UB pracowali przeciw Polsce?No i dla jakiego kraju niby pracować mieli jeżeli UB było polskie?Bo na pewno zdrajcą to był Kukliński.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   No właśnie pokazałeś jaki z ciebie „znafca” (zresztą trafnie napisane z błędem). Czyje było UB? A czy to nie oczywiste, że była to służba sowiecka?? Centrala tej bandy znajdowała się w Moskwie. Stamtąd przychodziły najważniejsze rozkazy, tam byli prawdziwi szefowie. I to niby była dla ciebie polska służba? Czy pracowali przeciwko Polsce?! To mało powiedziane. Bardzo mało powiedziane.

 3. Danuta Mroczkowska Odpowiedz

  Czy ja dobrze rozumiem, że pierwszymi milicjantami po wyzwoleniu, stanowiącymi większosć obsady jednostek MO, byli AK-owcy? To są przecież osoby uznawane za ” utrwalaczy władzy ludowej”, a więc ustawą „dezubekizacyjną” pozbawiane srodków do życia. To wszystko się w tej Polsce kupy nie trzyma.

 4. Jarema Odpowiedz

  Trzeba przyznać że w tym czasie wejście w struktury władzy ludowej było pewną metodą na pomoc rodakom i przysłużenie się Polsce. Często nie zauważa się jakim problemem było zagospodarowanie ziem na zachodzie i północy. Ludzie tacy jak 1 szy prezydent Szczecina- Piotr Zaremba będący typowym przedwojennym inteligentem mogą być wspominani jako komuniści ale powinni być przede wszystkim jako osoby zasłużone dla państwa bo to co robili czyli zasiedlanie nowych terenów i zwalczanie bandytyzmu sowieckiego było akceptowane przez wszystkie polskie ośrodki polityczne łącznie z Londynem. Istnieje mnóstwo przykładów kiedy żołnierze LWP, KBW, MO a nawet UBecy bronili ludność przed krasnoarmiejcami i po cichu ich odstrzeliwali. Nikt już zapewne nie policzy ile tego było przykładów i ilu sowietów zastrzelili lub zakatowali Polacy oficjalnie służący komunistom ale uważam że ci ,,czerwoni Polacy” zachowali się akurat lepiej niż niektórzy ,,Wyklęci” co oczywiście nie znaczy że chcę tu historie pisać od nowa. Po prostu musimy odróżnić ludzi którzy w tych dzikich czasach brali broń do ręki żeby chronić siebie i innych oraz przeżyć w tej Polsce nawet jeśli była komunistyczna od ludzi którzy z pełną świadomością i gorliwością służyli okupantowi jak np. W. Jaruzelski, Cz. Kiszczak i M. Milewski.
  Ciekawa jest ta analiza dotycząca religijności w UB, wątpię żeby ta zrobiona dwa lata póżniej była przeprowadzona szczerze i oddawała prawdziwy obraz w tej kwestii.

  • Bartosz W. Odpowiedz

   Problem w tym, że zdecydowana, przytłaczająca wręcz większość tych struktur (PPR/PZPR, UB, Informacja Wojskowa itd.) zasługiwała właściwie na jedno. Zresztą czego należało oczekiwać od sowieckich funkcjonariuszy w roli tzw. „Popów”? Garstka „sprawiedliwych” tego nie zmieni. Choć niektórzy bardzo by tego chcieli.

   • Jarema Odpowiedz

    Dobrze ale pamiętaj że ludzie nie mieli dostępu do tv, netu i tyle wiedzieli co z gazet, z opowiadań albo ewentualnie radia. Manifest PKWN nic nie mówił o komuniżmie tylko o demokracji i wielu ludzi którzy nie wiedzieli jeszcze co to sowietskaja włast i od 1939 r., mieli do czynienia tylko z Niemcami sądziło że może inna niż przed wojną ale jakaś Polska będzie. Zobacz że 1 i 2 armia WP to z reguły zwykli Polacy, dość często byli AKowcy. Wielu ludzi naprawdę mogło się czuć że jest u siebie i buduje własne państwo, że trzeba się do tego dzieła przyłączyć. Czystki, zwieranie szeregów na froncie walki klasowej to dopiero 1949 r. Do tego czasu też niejeden milicjant i funkcjonariusz bezpieki pojął w czym bierze udział i się z tego wycofał. Zresztą oni mieli prane mózgi. Prawda jest taka że za niezaprzeczalnych zdrajców należy uznać głównie tych którzy aktywnie i z pełną świadomością angażowali się do umacniania okupacji sowieckiej w Polsce. Dlatego część szeregowych funkcjonariuszy UB, MO i KBW można rozgrzeszyć a niektórych, walczących np. z UPA uznać za bohaterów. Z kolei ludzie tacy jak 3ej wymienieni wcześniej przeze mnie delikwenci nie mają prawa mieć rangi generałów WP, no chyba że będą od tej pory generałami sowieckimi.

 5. Anonim Odpowiedz

  Jesli chodzi o Kurasia pseldonim ”Ogien” to niedoczytalem nigdzie ze byl zaprzysiezony przes dowoctwo AK , to trudno tutaj stwierdzic ze byl zolnierzem Armi Krajowej.
  Pozdrawiam serdecznie Michal.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.