Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Największe zbrodnie generała Franco [18+]

Generał Franko miał na sumieniu setki tysięcy ludzi (źródło: domena publiczna).Setki tysięcy ofiar. Bezwzględna eksterminacja przeciwników politycznych. Publiczne egzekucje. Obozy koncentracyjne. To wszystko należy zapisać na konto generała Francisco Franco. I choć obecnie wielu nie chce pamiętać o zbrodniach hiszpańskiego dyktatora, to najwyższa pora o nich przypomnieć.

Wojna domowa w Hiszpanii (1936-1939) – jak każda motywowana ideologicznie wojna domowa – odznaczała się ogromnym okrucieństwem. Obie walczące strony, republikanie i siły narodowe generała Francisco Franco, dopuszczały się zbrodni, a ich brutalność daleko wykraczała poza „normalne” wojenne praktyki. Od pewnego czasu mamy jednak do czynienia z wybielaniem strony narodowej i obciążaniem republikanów winą za wszystkie popełnione wtedy bestialstwa. Tymczasem Caudillo i jego ludzie mają naprawdę sporo na sumieniu.

Rozstrzeliwania, bombardowania, masakry

Wziętych podczas walk do niewoli republikańskich oficerów czy milicjantów frankiści rozstrzeliwali. Zabijano też szeregowych jeńców, a nawet tych żołnierzy, którzy zachowali neutralność i nie opowiedzieli się po żadnej stronie konfliktu. Po raz pierwszy na taką skalę dopuszczano się bombardowania cywilnych miast. Wspomagające Franco lotnictwo niemieckie i włoskie zniszczyło Guernicę, gdzie zginęło około 120 osób, Durango (250 zabitych) i Jaen (159 ofiar). Naloty przeprowadzono też na Malagę, Almerię, Walencję i Barcelonę.

Nalot na Guernicę stał się inspiracją dla Pabla Picassa do stworzenia jednego z najważniejszych obrazów XX wieku. Na ilustracji mural przedstawiający dzieło hiszpańskiego mistrza (fot. Papamanila; lic. CC BY-SA 3.0).

Nalot na Guernicę stał się inspiracją dla Pabla Picassa do stworzenia jednego z najważniejszych obrazów XX wieku. Na ilustracji mural przedstawiający dzieło hiszpańskiego mistrza (fot. Papamanila; lic. CC BY-SA 3.0).

Rozgłos zyskała tak zwana masakra w Badajoz. 14 sierpnia 1936 r. oddziały Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej dowodzone przez gen. Juana Yagüe zdobyły to leżące w zachodniej części kraju miasto. Po jego opanowaniu rozpoczęły masakrę obrońców, podczas której rozstrzelano od 2 do 4 tysięcy ludzi.

Śmierć nie ominęła także tych, którym udało się uciec do Portugalii. Tamtejsze władze, wspierające rebelię gen. Franco, odesłały ich z powrotem do porzuconej ojczyzny… W całej prowincji Badajoz nacjonaliści zabili od ponad 6 do 12 tysięcy osób. Gdy zaś w ich ręce dostało się Toledo, dwustu leżących w szpitalu rannych milicjantów wymordowano przy użyciu granatów i bagnetów.

Czy wiesz, że ...

...pewna amerykańska kucharka była prawdziwie zabójczą kobietą. Choć sama zdrowa jak rydz, była nosicielką tyfusu. Przenosiła się z domu do domu, zatrudniając się jako kucharka. Niedługo po tym, jak poczęstowała swoich pracodawców swoimi pysznymi potrawami, zaczynali umierać ludzie.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...Józef Stalin traktował swojego pierworodnego syna Jakowa z pogardą? Drwił nawet… z jego próby samobójczej. Pocisk z pistoletu tylko drasnął go w pierś, dyktator wyśmiewał więc niecelność syna.

Komentarze (59)

 1. Let Odpowiedz

  Nic o tym jak się dorobili . Córka miała miasta i wsie. Syn takowoż. Posiadłości we Francji. Synek tak skąpy że na wyjazd do Hiszpanii wycieraczek nowych nie założy, bo przecież w Hiszpanii nie pada. No i się przejechał bo musiał kupić na stacji benzynowej a tam drogo..

 2. Macc Odpowiedz

  Warto byłoby rozszerzyć temat Kościoła Katolickiego jako narzędzia represji politycznej, właśnie na podstawie Hiszpanii Franka, księdza Tiso i Austro-Węgier.

 3. ttt Odpowiedz

  Kto sieje wiatr…..
  Autor bardzo powtarza słowo legalny rząd, w Niemczech legalnym rządem byli naziści więc to akurat sobie można darować jako argument.
  Fajnie że ten legalny rząd roztrwonił hiszapańskie rezerwy złota na zaopatrzenie w ZSRR i do dnia dzisiejszego hiszpańskie złoto zabezpiecza rosyjski skarbiec.
  A z całym szacunkiem dla ofiar to te naloty na hiszpańskie miasta były niczym jeśli je porównać z tym co się działo w czasach drugiej wojny światowej i po niej. Kilkaset osób w nalotach to dużo ? Nie wydaje mi się….
  Ps. No i autor chyba nie wiem czym był spowodowany nalot na Guernikę.

  • Filip Odpowiedz

   Na jakiej podstawie oceniasz, że zakupienie za złoto z rezerw Banku Hiszpanii sprzętu wojskowego z ZSRR było roztrwonieniem? (nie zaprzeczam, z chęcią poczytam na ten temat).

   Nie rozumiem co na celu ma porównanie liczby ofiar wojny domowej do ofiar II wojny światowej? Nalot podczas którego ginie kilkaset osób to pryszcz, bo np. w nalocie na Tokio (1945) zginęło ponad 70 tys. ludzi? Chora logika. Wybielanie agresorów.

   • ttt Odpowiedz

    Jaka chora logika normalna. dywanowe naloty uważasz zatem za to samo co kilkaset ofiar w nalotach w hiszpanii ? W dzisiejszych czasach przy znacznie lepszej technologii i celności też zdarzają się naloty gdzie ginie kilkudziedzieciu lub nawet kilkuset cywili. I to zdarza się amerykanom którzy w przeciwieństwie do Rosjan mają na karku dziennikarzy więc starają się przestrzegać prawa wojennego.
    Za to z twoją chora logiką tak samo można oceniać Holocaust i np operację wisła.
    A jeśli uważasz że wojna może być „czysta” to jesteś oderwany od rzeczywistości szczególnie jeśli jest to wojna przeciwko stronie która sama ma gdzieś wszelkie konwencje.

   • Bombacjusz Odpowiedz

    Skoro za 550 ton złota ZSRR dostarczył mniej jak 100 czołgów lekkich T26, kilkadziesiąt myśliwców I16 i bombowców SB2, tudzież nieco amunicji i żywności to biorąc pod uwagę ówczesne ceny nie da się zauważyć, że rząd Negrina mocno przepłacił. Niestety nie ma pewnych danych ile czego dostarczono, natomiast nie ma wątpliwości, że zbyt wiele tego nie było, skoro do końca wojny podstawowym karabinem był Mauser K98, armatą polową niemiecka armata 7,7 cm FK16, ckm to również niemiecki Maxim MG 08 to nie ma wątpliwości, że dostawy z ZSRR nie mogły być zbyt wielkie.

  • Anonim Odpowiedz

   Czy ten relatywizm ma być usprawiedliwieniem tego arcybandyty i mordercy Franco? To gratuluję poziomu wrażliwości, typowej chyba dla faszystowskich i nazistowskich szumowin.

   • francopilot Odpowiedz

    po nieudanym pochodzie rewolucji na Zachód w 1919/20 i klęsce Sowietów w walce z Polską,Lenin uznał,ze nie rozleje komunizmu po świecie siłą….potem Stalin podjął”pokojowe”próby za pomocą Kominternu i tzw.frontów ludowych/czyli,koalicji lewicowych partii/,zaczynając z przeciwnej strony niż w 1920 czyli od Zachodu wykorzystując sytuacje polityczną w Hiszpanii-gdzie „republikanie”czyli koalicja lewicowych ugrupowań/front ludowy/objeli wladzę,dążąc do przekształcenia panstwa/metodami walki klasowej/ w republikę sowiecką…..Republika przestała być panstwem prawa;atakowano i mordowano działaczy partii prawicowych,palono kościoły,zajmowano własnosc prywatną tzw.obszarnikow/to specjalnosc anarchistów,których potem-jako przeciwników Stalina-likwidowano w trakcie wojny domowej,w ramach rozgrywek wewnętrznych w obozie’republikanów”;I wtedy wojsko dokonalo zamachu stanu/zjawisko częste w Hiszpani i krajach pohiszpańskich w Ameryce Pd..na czele zamachowców stanął gen.Sanjurio-ale zginąl w katastrofie samolotowej….strona przeciwna oglosiła rewolucję i wydala broń członkom związków zawodowych/pod egidą socjalistów-marskistów/i rozpoczęła się wojna domowa- od masowych aresztowań i mordowania wszelkich przeciwników politycznych,ich rodzin,ksieży,zakonników,…..wstarczyło mieć przy sobie różaniec….Franco objął dowództwo nad oddziałami stacjonującymi w Afryce Pn.-po przylocie z Wysp Kanaryjskich;przetrasportował-z problemami-armię do Hiszpanii i rozpoczęła się już wojna prawdziwa;pomiedzy wojskami i dowódcami,którzy opowiedzieli się po stronie zamachu;a tymi,ktorzy postanowili bronić”republiki”;szanse mieli niewielkie;ale Stalin „poruszył” Komintern i zorganizował międzynarodowe brygady pod sowieckimi „doradcami”;także policję polityczną na wzór „czeka”;obsadził rezydentami GRU ważniejsze miasta i przysłał broń;dzieki czemu wojna sie nie skonćzyła się po 3 miesiącach,tylko po 3 latach!ale Hiszpania nie została republiką sowiecką;wtedy ofiary ‚walki klasowej”/wszak ogłoszono,ze Hiszpania spłynie krwią i pozostanie tylko klasa robotników i chłopów/liczylibyśmy w milionach……….

 4. Misio Odpowiedz

  Z wiki: Począwszy od października 1936 r. republikanom pomocy udzielał ZSRR, wysyłając do Hiszpanii broń i ludzi. W transportach do Hiszpanii wysłano 806 samolotów, 362 czołgi, 340 moździerzy, 1555 armat oraz inny sprzęt. Jednak z powodu blokady morskiej prowadzonej przez siły morskie Włoch i Niemiec nie wszystek sprzęt dotarł w ręce republikańskie, np. ze 120 samochodów pancernych tylko 60 znalazło się w republikańskiej armii. Po stronie republikańskiej walczyło około 2000 wojskowych z ZSRR, w tym ponad 700 lotników, około 350 czołgistów i ponad 220 innych doradców

  • bartlomiej Odpowiedz

   Niemieckich specjalistów (inżynierów, lotników, pancerniaków) było tyle samo. Oficjalnie również w wojnie domowej służył Legion Kondor- w szczytowej formie około 20000 żołnierzy. Jak już podajemy takie dane to nie wyrywkowo.

   • Andrzej Odpowiedz

    Ale bez kłamstw. W szczytowej formie Legion Condor nie liczył więcej, jak 5 700 żołnierzy, z czego spora część służyła w charakterze szkoleniowców.

 5. Wizjoner Odpowiedz

  Gen. Franco – wybawiciel Królestwa Hiszpanii z czerwonych łap ZSRR i ich popleczników – komunistów…. chwała bohaterowi !!!

    • gorszy sort

     Precz z komuną, ale i z faszystowskimi kanaliami – won, zdradziecka mordo!

   • francopilot Odpowiedz

    lewica,sprawniejsza w propagandzie i wyrożniająca się na tym polu,wykreowała stereotyp,że prawie wszyscy intelektualiści opowiedzieli się po jej stronie czyli po stronie”ludu”….rozpowszechniony po całym świecie manifest intelektualistów-rewolucjonistów z Alianza Intelectuales Antifascistas para Defensa de la Cultura-podpisało wielu znanych ludzi kultury;ale często z obawy przed ponurym otoczeniem;niebawem udalo im się opuścić Hiszpanie’republikańską”;woleli trzymać się z daleka od”ludu”/Ortega,bo odmówił agitacji w Radiu Ameryka,także Jimenez,Azorin,Pidal,de la Serna-wyemigrowali do Hiszpanii/;wyklęto niemal całe tzw. Pokolenie-98/które uznano za neutralnych intelektualistów,a niektórych za zdrajców/najważniejszy myśliciel hiszpański swojej epoki po Ortedze i Uanamo – Ramiro de Maetzu został aresztowany i rozstrzelany,Front Ludowy zdziesiątkował środowisko Accion Espaniola;zamordowano Prederę,Villadę,Valdesa,Alcalę-Galiano czy Bueno;takze wybitnego historyka religii jezuite Casanovasa-a jego księgozbiory /4 tys/.zniszczono;szczątki Balmesa-katolickiego myśliciela z XIXw został wyrzucono z grobu…..Pokój wieczny Lorce?tez sie nalezy,ale to inna historia

    • francopilot

     Lorka,politycznie lekko lewicowy poeta i dramaturg nie czuł się zagrożony,mial znajomych i przyjaciól po obu stronach barykady;wyjechał do Granady tuż przed wybuchem wojny domowej;choć przyjaciel pisarz/falangista radził mu inny kierunek…kiedy Grandę zajęli „powstańcy”/tak nazywano uczestników zamachu wojskowego/ukrył się u innego falangisty;podobno łączyła ich ‚miłość’;kiedy odkryto go i zatrzymano-„partner”zabiegał o uwolnienie,choć nie wyobrażał sobie co może się wydarzyc….19 sierpnia 1936 Lorca zostal rozstrzelany…sam Franco nie miał z tym nic wspólnego;odpowiedzialnym za represje w Andaluzji byl gen. Qiepo de Llano;w powyższym przypadku-miejscowa „powstańcza” władza,do której należał brat”partnera”u którego Lorca się ukrywał…..

  • as Odpowiedz

   cóż wszelkie odmiany socjalizmu a zwłaszcza ten bardziej radykalne jak komunizm nie mogą działać bez przemocy i terroru wiedział o tym marks, lenin i każdy czerwony.

 6. komentator Odpowiedz

  bardzo tendencyjny artykuł, wręcz kłamliwy, nie podano danych i osiągnięć rządu republikańskiego, o obozach koncentracyjnych i działalności NKWD w republice też nie wspomniano, bo tak wygodniej dla postawionej tezy

 7. Grzegorzesław Brzęczyszcz Odpowiedz

  Artykuł potwornie stronniczy i wypaczający rzeczywistość. Kilka podstawowych faktów na początek:

  Hitler i Mussolini, popierający Franko byli LEWICOWCAMI (choćby stwierdzenie Geringa, że „Lenin jest drugim, zaraz po Hitlerze, najwybitniejszym myślicielem w dziejach” lub sama nazwa partii „Narodowo SOCJALISTYCZNA Partia ROBOTNICZA Niemiec”), więc nie poparli by walki prawicy przeciwko lewicy i socjalizmowi. To po pierwsze.

  Republikanizm = prawica.
  Demokratyzm = lewica.

  Gdyby frankiści byli prawicowcami i katolikami, nie zabijaliby członków procesji na część Matki Boskiej… myśleć trochę. Zwłaszcza, że Hiszpania ma mocne tradycje katolickie, więc gdyby byli prawicowcami (= konserwatystami), nie zabijaliby Republikanów i katolików… A pedałów i inne odchylenia eksterminował również daleko nie patrząc Hitler czy Che Guevara, więc lewica też nie zawsze była taka „postępowa” w kwestiach „tolerancji” – to bardziej teraz zaczyna to sobie przypisywać.

  Także zanim zaczniesz, drogi autorze, przypisywać narodowcom nie ich winy, zorientuj się trochę w historii, zamiast puszczać w eter mylne informacje.

  • Blurp Odpowiedz

   Panie Grzegorzesławie Brzęczy…, nie ma nic stronniczego w artykule. W końcu zatytułowany jest „Największe zbrodnie generała Franco”. Autor wyraźnie wspominał we wstęp, że okrucieństwo i zbrodnie były po obu stronach konfliktu. Z racji tematu trudno wymagać równoważenia opisów zbrodni zwolenników Franco opisami zbrodni jego przeciwników. A próba udowodnienia, że Franco był lewicowcem to czyste bajkopisarstwo…

  • M Odpowiedz

   TO NIE JEST PRAWDA, LEWICOWY HITLER I BENITO POPIRALI GEN.FRANCO W NADZIEI NA JEGO UDZIAŁ W WOJNIE I NIE DOCZEKALI SIE-HISZPANIA BYŁA NEUTRALNA ,PO DRUGIE STALIN POPIERAL HITLERA DLA CELÓW POLITYCZNYCH ,A FRANCO HITLERA WYKIWAL I BARDZO DOBRZE, JASNE ,ŻE FRANCO BYL PRAWICOWY I URATOWAL 70 TYS.żydow z Europy ,o czym radzę pamietać.Postac pozytywna, a ,co czy wyroki wydawane po objeciu władzy przez Generała nie obejmowały ludzi ,którzy wczesniej mordowali katolików? Otóz obejmowały tychże!

   • SpokoGostek Odpowiedz

    A polskich Żydów żołnierzy WP próbujących po upadku Francji przedostać się do Anglii przez Hiszpanię odesłał Hitlerowi.

 8. Anonim Odpowiedz

  Franco nie był narodowcem tylko zdrajcą, który wydał wojnę własnemu narodowi, posługując się legią cudzoziemską, nasyłając włoskich i niemieckich faszystów na swój naród, bez niemieckiego mostu powietrznego nie mógłby zresztą w ogóle zacząć rebelii będąc w Afryce. Właściwie był to początek drugiej wojny światowej, Hitler i Musolini zobaczyli wtedy że mogą bezkarnie napadać na inne państwa.

 9. ObserWator Odpowiedz

  Hiszpański historyk Ramón Salas Larrazabal (Pérdidas de la guerra, Barcelona 1977, s. 362–390 – cytowane za opisanym niżej tekstem Jacka Bartyzela: Franco…, s. 6) podaje, iż w latach 1936–1939 Hiszpania straciła 300-400 tysięcy zabitych. Z tej liczby 72 344 osoby (w tym 6832 duchownych) zginęło w egzekucjach i pogromach dokonanych przez republikanów, a 32 021 osób zginęło w egzekucjach, najczęściej w wyniku dochodzenia, z rąk nacjonalistów. W latach 1939–1950 wykonano, na podstawie wyroków sądów wojskowych, 22 642 egzekucje na 50 tysięcy zaplanowanych (połowę z nich na mocy amnestii zmieniono na wyroki kar więzienia). W roku 1939 w hiszpańskich więzieniach przebywało 270 179 osób, w roku 1945 – już tylko 43 812. ; Brytyjski historyk Hugh Thomas, autor jednej z najbardziej znanych publikacji o wojnie domowej w Hiszpanii pt. „The Spanish Civil War” (1977) podaje następujące dane: republikanie zabici w walce: 110 000, nacjonaliści zabici w walce: 90 000, zamordowani przez nacjonalistów: 75 000, zamordowani przez republikanów: 55 000, zabici w bombardowaniach lotniczych: 10 000. Według Hugh Thomasa bezpośrednio po wojnie domowej frankiści dokonali 100 000 egzekucji prawdziwych lub domniemanych republikanów. – źródło Wikipedia, gdzie znajdują się też inne szacunki liczby ofiar.

 10. abc Odpowiedz

  Szkoda, że autor nie zająknął się nawet słowem o zbrodniach republikanów. Jeszcze przed wojną domową został zamordowany przywódca prawicowej opozycji parlamentarnej. Lewicowe bojówki rozgrabiały własność prywatną. Franco nigdy by nie wygrał, gdyby nie zbrodnie republikanów.

  • Anonim Odpowiedz

   Po pierwsze zająknął się – na samym początku artykułu. Po drugie, jeszcze przed wojną przez bandytów z Falangi został zamordowany sędzia, który skazał jednego z członków tej organizacji na długoletnie więzienie za morderstwo. I to tę zbrodnię na przedstawicielu wymiaru sprawiedliwości uznaje się za symboliczny początek eskalacji przemocy, spirali odwetu i zemsty. Po trzecie, do powstania II Republiki, Hiszpania była zacofanym krajem, w którym panowały totalna niesprawiedliwość, ogromne rozwarstwienie społeczne, powszechne ubóstwo i upodlenie. Kościół był największym posiadaczem ziemskim i kołem napędowym ucisku i niesprawiedliwości.

  • Anonim Odpowiedz

   Ta „własność prywatna” skupiona była w rękach mniejszości, która nie zdobyła jej przecież dzięki pracy własnych rąk. Ale mimo to sprzeciwiała się jakimkolwiek reformom, ograniczeniu władzy Kościoła i ulżeniu losowi swoich rodaków. Wizja utraty wpływu na resztę społeczeństwa, a przede wszystkim utraty zgromadzonych dóbr powodowała skrajną zajadłość Kościoła i prawicy.
   ABC, wystarczy, że poznasz abc historii Hiszpanii przełomu wieków XIX i XX, a będziesz miał szansę na trzeźwą ocenę prawicowej propagandy, która nie ma nic wspólnego z prawdą o przedwojennej i wojennej rzeczywistości tego kraju, ani z prawdą o kilkudziesięcioletnim totalitarnym terrorze frankistów.

   • ewa Odpowiedz

    Proszę nie uprawiaj komunistycznej propagandy każdemu po równo. Obecnie1% ludzi posiada 90% kapitału światowego jak system nie odpowiada proponuje KRLD.

  • Autor Odpowiedz

   Autor nie zająknął się o zbrodniach republikanów, bo tytuł i temat artykułu to „Największe zbrodnie generała Franco”, a nie „Największe zbrodnie hiszpańskiej wojny domowej”. Tak trudno to dostrzec?

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    Drogi Autorze, Pana głos to ogromnie dla nas miły głos rozsądku wśród wielu komentarzy, na które już czasem naprawdę nie wiemy jak odpowiadać, bo tłumaczenie nic nie daje… Dziękujemy i pozdrawiamy :)

 11. maciejmakro Odpowiedz

  Zacznijmy od zbrodni „republikańskich”, mordów gwałtów ze szczególnym uwzględnieniem i udręczeniem zakonnic, rabunków, aktów wandalizmu itd. a potem piszmy o Franco!

 12. Realista Odpowiedz

  Franco to byla menda, jak kazdy kto msci sie na cywilach i kobietach, ale pragne niesmialo przypomniec, ze Izrael tez nie ma konstytucji a zydzi maszca sie tez na dzieciach za winy rodzicow ( zabojstwo syna Bogdana Piaseckiego w zemscie na ojcu-ksiazka Petera Rainy „Sprawcy uchodza bezkarnie”-oczywiscie uciekli do Izraela.

 13. kris Odpowiedz

  Stronniczy artykuł gloryfikujący komunistów, gdyby nie Franco to Hiszpania była by kolejną republiką sowiecką. Autor powinien jeszcze opisać co wyprawiali republikanie i w jaki sposób doszli do władzy.

  • Autor Odpowiedz

   Stronniczy komentarz. Franko uczynił z Hiszpanii półfaszystowski kraj autorytarny i pogrążył go w marazmie na długie lata. Nie wspominając już o tysiącach zamordowanych i więzionych ludzi. Ale o tym można przeczytać w tekście. Trzeba tylko chcieć.

  • Anonim Odpowiedz

   Anonim 201
   kris napisał 01.12.2017
   Porównywanie zbrodni gen. Franco który planował ludobójstwo na własnym narodzie do republikańskich to tak jak porównywać skalę rzezi wołyńskiej do odwetu na Ukraińcach dokonanych przez Polaków.

   • Polak z Polski Odpowiedz

    Typowe dla katolika wybielanie katolickich zbrodni.

    Terror katolicki wg wszelkich wiarygodnych źródeł pochłonął 4x więcej ofiar niż terror na terenach Republiki.
    Przy czym republikanie starali się powstrzymać różne grupki na swoim terenie, a KATOLICY spod znaku Franco zachęcali marokańskie wojsko do gwałcenia.

 14. Anonim Odpowiedz

  Werin Barîkadan – A las Barricadas in Kurdish. Dzisiaj Kurdowie bojują z fanatykami islamskimi. gen. Franko niczym nie różnił się od dzisiejszego państwa islamskiego tylko że wersji katolickiej przy nim terroryści i islamskie państwo to „niewinne baranki”. Do dzisiaj nie odkryto wszystkich masowych grobów.

 15. Rola Odpowiedz

  Franco byl geniuszem I zbawca Hiszpani. Wyplenil lewicowa gangrene, potem wypial sie na Hitlera i Franco, pomimo udzialu bohaterow Blekitnej Dywizji w krucjacie Barbarossa. Franco ocalil swoj kraj przed komuna, Stalinem, II wojna. Jak umieral to Hiszpania bylo w dobrej kondycji, kominisci w wiezieniach, turysci na plazach. To byl wielki czlowiek!

 16. Judasz Odpowiedz

  A kto zapoczątkował kolejną rewolucję bolszewicką Franco?Lewacy mordują ,a potem udają pokrzywdzonych tak było i jest od wieków.

 17. Polak z Polski Odpowiedz

  Zacznijmy w końcu mówić o KATOLICKICH zbrodniach i KATOLICKICH obozach koncentracyjnych.

  To nie rząd Republiki zaczął terror, tylko kościół katolicki do spółki z faszystami. I to katoliccy faszyści mają na sumieniu więcej ofiar niż ratujący się przed atakiem demokratyczny rząd, wyłoniony przez parlament, w którym komunistów było góra kilkanaście procent.

 18. Anonim Odpowiedz

  No, to teraz poprosimy o artykuł dotyczący zbrodni i okrucieństw DRUGIEJ STRONY.
  Że co, że nie pasi? Ahaaaa …….

 19. Leonide Odpowiedz

  Stronniczy, nieuczciwy, i nie sprawiedliwy artykuł nic nie usprawiedliwia ludobludobójstwa Franca ale jak chce się podpisywać historyk a tym bardziej profesor obowiazywac powinny jakies zasady wystarczyło tylko dodać lewicowa ekstrema nie pozostawała dłużna

 20. Xyz Odpowiedz

  Pan redaktor to kolejny obrońca gwałcicieli zakonnic profanująch kościoły. Kolejny bełkot typu Legion Kondor to potwory a armia Republiki to komunistyczni świeccy święci.

  • Anonim Odpowiedz

   Jak księża nawoływali do ludobójstwa i zbrodni na własnym narodzie tak padli ofiarą swojej głoszonej nienawiści, chciwości na władzę i mamonę. KK w Hiszpanii wyrzekł się dla mamony ludzi ubogich.
   Nie było komunistów a demokratycznie wybrany rząd a że wśród nich też byli komuniści to inna sprawa…
   Co do mordowania księży to Franko też ich mordował Baskowie walczyli po stronie republiki a byli przywiązani do katolicyzmu księża baskijscy padli ofiarą gen. Franko. Tak samo po wojnie duchowni którzy sprzeciwili się okrucieństwu i mordom w imieniu Chrystusa w czasie reżymu Franka skończyli w obozach koncentracyjnych.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.