Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Największe zbrodnie generała Franco [18+]

Generał Franko miał na sumieniu setki tysięcy ludzi (źródło: domena publiczna).Setki tysięcy ofiar. Bezwzględna eksterminacja przeciwników politycznych. Publiczne egzekucje. Obozy koncentracyjne. To wszystko należy zapisać na konto generała Francisco Franco. I choć obecnie wielu nie chce pamiętać o zbrodniach hiszpańskiego dyktatora, to najwyższa pora o nich przypomnieć.

Wojna domowa w Hiszpanii (1936-1939) – jak każda motywowana ideologicznie wojna domowa – odznaczała się ogromnym okrucieństwem. Obie walczące strony, republikanie i siły narodowe generała Francisco Franco, dopuszczały się zbrodni, a ich brutalność daleko wykraczała poza „normalne” wojenne praktyki. Od pewnego czasu mamy jednak do czynienia z wybielaniem strony narodowej i obciążaniem republikanów winą za wszystkie popełnione wtedy bestialstwa. Tymczasem Caudillo i jego ludzie mają naprawdę sporo na sumieniu.

Rozstrzeliwania, bombardowania, masakry

Wziętych podczas walk do niewoli republikańskich oficerów czy milicjantów frankiści rozstrzeliwali. Zabijano też szeregowych jeńców, a nawet tych żołnierzy, którzy zachowali neutralność i nie opowiedzieli się po żadnej stronie konfliktu. Po raz pierwszy na taką skalę dopuszczano się bombardowania cywilnych miast. Wspomagające Franco lotnictwo niemieckie i włoskie zniszczyło Guernicę, gdzie zginęło około 120 osób, Durango (250 zabitych) i Jaen (159 ofiar). Naloty przeprowadzono też na Malagę, Almerię, Walencję i Barcelonę.

Nalot na Guernicę stał się inspiracją dla Pabla Picassa do stworzenia jednego z najważniejszych obrazów XX wieku. Na ilustracji mural przedstawiający dzieło hiszpańskiego mistrza (fot. Papamanila; lic. CC BY-SA 3.0).

Nalot na Guernicę stał się inspiracją dla Pabla Picassa do stworzenia jednego z najważniejszych obrazów XX wieku. Na ilustracji mural przedstawiający dzieło hiszpańskiego mistrza (fot. Papamanila; lic. CC BY-SA 3.0).

Rozgłos zyskała tak zwana masakra w Badajoz. 14 sierpnia 1936 r. oddziały Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej dowodzone przez gen. Juana Yagüe zdobyły to leżące w zachodniej części kraju miasto. Po jego opanowaniu rozpoczęły masakrę obrońców, podczas której rozstrzelano od 2 do 4 tysięcy ludzi.

Śmierć nie ominęła także tych, którym udało się uciec do Portugalii. Tamtejsze władze, wspierające rebelię gen. Franco, odesłały ich z powrotem do porzuconej ojczyzny… W całej prowincji Badajoz nacjonaliści zabili od ponad 6 do 12 tysięcy osób. Gdy zaś w ich ręce dostało się Toledo, dwustu leżących w szpitalu rannych milicjantów wymordowano przy użyciu granatów i bagnetów.

Eksterminować trzecią część męskiej populacji

Z kolei na zajętych terenach siły rebelianckie celowo wprowadzały krwawy terror, na który składały się aresztowania, pobicia, tortury i zbiorowe egzekucje. Celem represji była z jednej strony fizyczna eliminacja zwolenników Republiki, z drugiej zaś odstraszenie ludności od popierania legalnego rządu.

Jak stwierdził jeden z adiutantów gen. Franco, kpt. Gonzago de Aguilera, należało eksterminować trzecią część męskiej populacji i oczyścić kraj z proletariatu. I tak też robiono. Po wkroczeniu do zdobytego miasta lub wsi wojsko z miejsca zabijało przedstawicieli rządu centralnego – gubernatorów cywilnych, a także burmistrzów, przywódców związkowych, urzędników i milicjantów. Zdarzało się też, że mordowano ludzi, którzy po prostu popierali rząd lub w wyborach w 1936 r. głosowali na Front Ludowy.

Liberałowie, maszynistki i masoni

Gdy wojsko ruszało dalej, do akcji przystępowali członkowie Falangi i karliści. Teraz oni urządzali czystkę wyławiając i likwidując działaczy politycznych i społecznych lewicy. Podejrzani byli intelektualiści, lekarze, nauczyciele, dziennikarze, pisarze i generalnie wszyscy uznawani za liberałów lub lewicowców. Tak zginął np. poeta Federico Garcia Lorca, rozstrzelany w sierpniu 1936 r. w pobliżu Grenady.

Jego zabójca, należący do Falangi właściciel ziemski, Juan Luis Trescastro, miał powiedzieć: Zabiliśmy Federica Garcię Lorcę. Ponieważ był pedałem, strzeliłem mu dwa razy w dupę. Dochodziło do takich absurdów, że rozstrzeliwano maszynistki pracujące w komitetach rewolucyjnych. Z kolei znany brytyjski historyk Antony Beevor podaje w swojej książce „Walka o Hiszpanię 1936-1939”, że w miejscowości Huesca rozstrzelano sto osób oskarżonych o przynależność do masonerii, gdy tymczasem miejscowa loża nie miała nawet tuzina członków…

Wśród ofiar ludzi generała Franco znalazł się również Federico García Lorca. Poeta zginął z powodu swojej orientacji seksualnej. Na ilustracji madrycki pomnik Lorci (fot. GFreihalter; lic. CC BY-SA 3.0).

Wśród ofiar ludzi generała Franco znalazł się również Federico García Lorca. Poeta zginął z powodu swojej orientacji seksualnej. Na ilustracji madrycki pomnik Lorci (fot. GFreihalter; lic. CC BY-SA 3.0).

Z egzekucji na procesję

Rozstrzeliwań dokonywano na cmentarzach, w więzieniach, w lasach pod miastem, w miejscach ustronnych lub wprost przeciwnie – publicznych. Najczęściej zatrzymanych wywożono nocą za miasto, w świetle samochodowych reflektorów ustawiano nad wykopanym dołem lub nad urwiskiem i rozstrzeliwano.

W Grenadzie, w tamtejszym więzieniu, śmierć poniosło około dwóch tysięcy osób. W Sewilli i Huelvie do zawożenia zwłok na cmentarz używano specjalnych ciężarówek nazywanych „wozami z mięsem”.  W stolicy Kastylii, Burgos, każdej nocy wywożono ludzi, by rozstrzelać ich na poboczu autostrady. W Teruelu zamordowanych wrzucano do głębokich na ponad 80 metrów szybów. Zdarzało się też, że ciała zabitych pozostawiano na widok publiczny, co miało być ostrzeżeniem dla innych.

Wspomniany Antony Beevor przytacza przypadek z Pampeluny, gdzie 15 sierpnia, podczas procesji ku czci Matki Bożej, falangiści i requetés (członkowie ultraprawicowej monarchistycznej milicji karlistowskiej) zatrzymali kilkadziesiąt podejrzanych osób. Wywieziono je za miasto i rozstrzelano, a sprawcy mogli jeszcze wrócić do Pampeluny i dołączyć do wchodzącej właśnie do katedry procesji.

Sympatycy generała Franco nie mieli litości dla swoich przeciwników (źródło: domena publiczna).

Sympatycy generała Franco nie mieli litości dla swoich przeciwników (źródło: domena publiczna).

Inna opowieść o requetés głosi, że zmuszali oni schwytanych republikanów, by kładli się krzyżem, a następnie z okrzykiem „Niech żyje Chrystus Król” obcinali im kończyny. W leżącej w południowo-zachodniej Hiszpanii Huelvie, falangiści zabili ponad 2 tys. osób, w tym cywilnego gubernatora, dowódców Guardia Civil oraz milicjantów wiernych rządowi. 2,5 tys. mieszkańców uciekło z miasta.

Nadchodzą Marokańczycy

Innym rodzajem represji była przemoc seksualna. Zła sława otaczała tu szczególnie żołnierzy z oddziałów marokańskich. Frankistowski generał Queipo de Llano straszył słuchaczy (a zwłaszcza słuchaczki) Radia Sewilla opowieściami o seksualnych możliwościach tych oddziałów, którym na zachętę obiecał kobiety ze zdobytego Madrytu. Na straszeniu się nie skończyło.

W pobliżu Gibraltaru żona jednego z republikanów została zgwałcona przez pluton egzekucyjny Marokańczyków, który następnie ją rozstrzelał. Amerykański korespondent prasowy John Whitaker był świadkiem oddania marokańskim żołnierzom dwóch młodych dziewczyn. Dowódca powiedział spokojnym tonem, że nie przeżyją one dłużej niż cztery godziny…

Spektakle śmierci

Wiele egzekucji na zwolennikach republiki dokonywano publicznie. W mieście Valladolid aresztowanych przetrzymywano w wagonach tramwajowych, a codziennie kilkunastu z nich wyciągano i rozstrzeliwano na oczach tłumu.

Jeden z kilkunastu odkrytych przez archeologów masowych grobów ofiar sił generała Franco w Estépar niedaleko Burgos (fot. Mario Modesto Mata; lic. CC BY-SA 4.0).

Jeden z kilkunastu odkrytych przez archeologów masowych grobów ofiar sił generała Franco w Estépar niedaleko Burgos (fot. Mario Modesto Mata; lic. CC BY-SA 4.0).

Tak pisał o tym cytowany przez Beevora aptekarz Jesús Álvarez:

Tłum, który przychodził oglądać ten spektakl, nie składał się wyłącznie z niepiśmiennych. Były to osoby z pewną pozycją, synowie znakomitych rodzin, ludzie wykształceni, uważający się za religijnych (…) przyjeżdżali patrzeć na te egzekucje regularnie, więc ustawiono w pobliżu stragany, z których sprzedawano kawę i racuchy, by mogli jeść i pić w trakcie oglądania.

Po jakimś czasie biuro gubernatora cywilnego miasta wydało oświadczenie, że w miejscach egzekucji zbierają się zbyt wielkie tłumy. Zaapelowało też do obywateli, by nie przychodzili oglądać takich rzeczy, a tym bardziej nie przyprowadzali swoich żon oraz dzieci

Na wzór niemiecki

W 1936 r. frankiści założyli pierwszy obóz koncentracyjny w zamku El Hecho w Ceucie. Pierwszy, ale nie jedyny. Do hiszpańskich obozów trafiali (często bez wyroku sądowego) republikanie, opozycjoniści, homoseksualiści i pospolici przestępcy. Powstały w 1937 r. obóz w Miranda de Ebro był oparty na modelu stosowanym w III Rzeszy, a jego organizację wspierały SS i Gestapo.

Podczas II wojny światowej wysyłano do niego Polaków usiłujących przedostać się z Francji do Gibraltaru lub Portugalii. Był wśród nich znany później krakowski psychiatra prof. Antoni Kępiński, który z obozową traumą zmagał się przez resztę życia. Obóz wizytował sam Heinrich Himmler. I co znamienne w Hiszpanii dziedzictwo III Rzeszy przetrwało znacznie dłużej, niż państwo Hitlera. Obozy zamknięto dopiero w roku 1947!

Oczyszczanie Hiszpanii

Represje wobec republikanów i lewicowców trwały także po zakończeniu wojny. Do 1952 r. 50 tysięcy osób skazano na karę śmierci, z tego wykonano około połowę wyroków. Według słów jednego z hiszpańskich biskupów, potrzebny był skalpel, by odsączyć ropę z wnętrzności Hiszpanii.

Jak zauważył polski historyk Paweł Machcewicz, dla porównania w czasach stalinowskich (od 1944 do 1956 roku) w Polsce wykonano kilka tysięcy wyroków śmierci (prawdopodobnie 3-4 tysiące). Ogólną liczbę ofiar (zabójstw i egzekucji) reżimu frankistowskiego Antony Beevor szacuje na 200 tysięcy osób.

Franco, korzystając z nazistowskich wzorców, zamknął swoich przeciwników w obozach koncentracyjnych. Na ilustracji plan obozu Miranda de Ebro (autor: Mr. Benq; lic. domena publiczna).

Franco, korzystając z nazistowskich wzorców, zamknął swoich przeciwników w obozach koncentracyjnych. Na ilustracji plan obozu Miranda de Ebro (autor: Mr. Benq; lic. domena publiczna).

W Hiszpanii krążyła opowieść, że Franco chętnie powtórzyłby słowa wypowiedziane na łożu śmierci przez XIX-wiecznego generała Narvaeza. Zapytany, czy przebaczył swoim wrogom, odparł: Nie mam wrogów. Zastrzeliłem ich wszystkich. Tysiące Hiszpanów do dziś nie zna miejsca pochówku swoich zamordowanych podczas wojny domowej bliskich i krewnych.

Kraj bez konstytucji

Frankistowska ustawa o odpowiedzialności politycznej z 1939 r. zezwalała na więzienie lub obóz koncentracyjny dla tych, którzy współpracowali z legalnym rządem republikańskim. Więźniowie polityczni trafiali na długie lata do obozów koncentracyjnych, a homoseksualiści do szpitali psychiatrycznych. W więzieniach stosowano tortury.

Po objęciu pełni władzy w kraju generał Franco nie miał najmniejszego zamiaru wybaczyć swoim przeciwnikom. Aż do śmierci rządził twardą ręką. Na ilustracji wjazd Franco do Donostia (San Sebastián) w 1939 roku (fot. Fondo Marín. Pascual Marín. Kutxa Fototeka; lic. CC BY-SA 4.0).

Po objęciu pełni władzy w kraju generał Franco nie miał najmniejszego zamiaru wybaczyć swoim przeciwnikom. Aż do śmierci rządził twardą ręką. Na ilustracji wjazd Franco do Donostia (San Sebastián) w 1939 roku (fot. Fondo Marín. Pascual Marín. Kutxa Fototeka; lic. CC BY-SA 4.0).

Trafić tam można było po kilkuminutowym procesie zbiorowym, podczas którego sądzono po 50-60 osób naraz. Dzieci działaczy republikańskich były masowo odbierane rodzicom, i przekazywane do rodzin prawicowych lub do sierocińców prowadzonych przez Kościół, gdzie wychowywano je według ideologii frankistowskiej.

Taki los mógł spotkać od 30 do 40 tysięcy dzieci. Opozycja polityczna była zakazana, a media poddane ostrej cenzurze. Do 1967 r. Hiszpania nie miała konstytucji. Dyktatura – choć z upływem lat łagodniejsza – trwała do śmierci gen. Franco w 1975 r.

***

Inspiracją do napisania tego artykułu stała się powieść Jessie Burton pod tytułem Muza (Wydawnictwo Literackie 2016). To  oryginalna opowieść o wolności artystycznej, odnajdowaniu własnej formy ekspresji i poszukiwaniu twórczego odkupienia. Na jej kartach znajdziecie przykuwające uwagę postacie, zręcznie poprowadzoną narrację oraz atmosferę dwóch epok  – Hiszpanii w początkach wojny domowej i Londynu lat 60.

Bibliografia:

 1. Antony Beevor, Walka o Hiszpanię 1936-1939, Znak, Kraków 2009.
 2. Tadeusz Miłkowski, Paweł Machcewicz, Historia Hiszpanii, Ossolineum, Wrocław 2009.
 3. Pio Moa, Mity wojny domowej. Hiszpania 1936-1939, Fronda, Warszawa 2007.

Kup z rabatem na stronie Wydawcy

wydawnictwo-literackie-burton-muza-banner-2a

Czy wiesz, że ...

...po II wojnie światowej piłkarzom zdarzało się grać mecze w zamian za cebulę i ziemniaki. W PRL-u Zbigniew Boniek, by wyjść na swoje oficjalnie pracował na pięciu etatach.

...związek z żydowską dziewczyną miał nawet jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera  – Joseph Goebbels?  Antysemickie poglądy nie przeszkadzały mu w regularnym spotykaniu się z młodą Żydówką o imieniu Else. I to w czasie, gdy zaczął aktywnie działać w partii nazistowskiej!

...Adolf Hitler w każdą podróż zabierał szczoteczkę do pielęgnacji swojego charakterystycznego zarostu. Był przekonany, że jego ikoniczny wąsik stanie się ostatnim krzykiem mody. Do pewnego stopnia miał rację – "na Hitlera" goliła się nie tylko partyjna wierchuszka, ale i zwyczajni Niemcy.

...pod koniec 1914 roku około 10 procent oficerów i 3-4 procent pozostałych żołnierzy armii brytyjskiej wykazywało znamiona szoku nerwowego? W 1917 roku była to już prawie jedna czwarta walczących, a w drugiej połowie 1918 r. – aż 80 tysięcy żołnierzy!

Komentarze (65)

 1. Let Odpowiedz

  Nic o tym jak się dorobili . Córka miała miasta i wsie. Syn takowoż. Posiadłości we Francji. Synek tak skąpy że na wyjazd do Hiszpanii wycieraczek nowych nie założy, bo przecież w Hiszpanii nie pada. No i się przejechał bo musiał kupić na stacji benzynowej a tam drogo..

 2. Macc Odpowiedz

  Warto byłoby rozszerzyć temat Kościoła Katolickiego jako narzędzia represji politycznej, właśnie na podstawie Hiszpanii Franka, księdza Tiso i Austro-Węgier.

  • POD PiS Odpowiedz

   Daj Boże katolicki reżim w Polsce! Kilka strzał w dupę za nagabywanie dzieci do czynności seksualnych i by się skończyło paradowanie zboczonej transwestycji po ulicach.

  • stary nauczyciel Odpowiedz

   zupełna nieznajomosć tematu/a raczej POmieszanie……typowy lewicowy antyklerykalizm i zaKODowna wrogość do katolicyzmu;narzędzie „represji politycznej”???;porównywanie sytuacji w Austro-Węgrzech/zapewne dlatego,że Kosciół nie nawoływał do obalenia cesarza??/z Hiszpanią-gdzie Kosciół i katolicy byli największa ofiarą represji politycznych i czerwonego terroru;mordowani w okrutny sposób;gdzie płonęły koscioły;juz w 1936-na terenach „republikańskich”/poza Baskami/nie można było odprawic mszy sw.;1-szy beatyfikowany Cygan -Mella-z Barbastro-zamordowany jako”faszysta’ był skromnym poganiaczem mułów;ale posiadał rożaniec!!!a towarzysze milicjanci znali go i wiedzieli,że chodzi do koscioła…….zresztą w Barbastro „republikanie” wymordowali 10% ludnosci;i prawie wszystkich ksieży;i to w pierwszych miesiacach wojny…..i co ma z tym przykład ks.Tiso…???rząd tamtej nowopowstałej Słowacji-był sojusznikiem Niemiec-podobnie jak ZSRR-w tym samym czasie…..a po wojnie i „wyzwoleniu’ w czasach CSRS-jaki był los koscioła i ksiezy/którzy z ks.Tiso już nie mieli nic wspólnego/

 3. ttt Odpowiedz

  Kto sieje wiatr…..
  Autor bardzo powtarza słowo legalny rząd, w Niemczech legalnym rządem byli naziści więc to akurat sobie można darować jako argument.
  Fajnie że ten legalny rząd roztrwonił hiszapańskie rezerwy złota na zaopatrzenie w ZSRR i do dnia dzisiejszego hiszpańskie złoto zabezpiecza rosyjski skarbiec.
  A z całym szacunkiem dla ofiar to te naloty na hiszpańskie miasta były niczym jeśli je porównać z tym co się działo w czasach drugiej wojny światowej i po niej. Kilkaset osób w nalotach to dużo ? Nie wydaje mi się….
  Ps. No i autor chyba nie wiem czym był spowodowany nalot na Guernikę.

  • Filip Odpowiedz

   Na jakiej podstawie oceniasz, że zakupienie za złoto z rezerw Banku Hiszpanii sprzętu wojskowego z ZSRR było roztrwonieniem? (nie zaprzeczam, z chęcią poczytam na ten temat).

   Nie rozumiem co na celu ma porównanie liczby ofiar wojny domowej do ofiar II wojny światowej? Nalot podczas którego ginie kilkaset osób to pryszcz, bo np. w nalocie na Tokio (1945) zginęło ponad 70 tys. ludzi? Chora logika. Wybielanie agresorów.

   • ttt Odpowiedz

    Jaka chora logika normalna. dywanowe naloty uważasz zatem za to samo co kilkaset ofiar w nalotach w hiszpanii ? W dzisiejszych czasach przy znacznie lepszej technologii i celności też zdarzają się naloty gdzie ginie kilkudziedzieciu lub nawet kilkuset cywili. I to zdarza się amerykanom którzy w przeciwieństwie do Rosjan mają na karku dziennikarzy więc starają się przestrzegać prawa wojennego.
    Za to z twoją chora logiką tak samo można oceniać Holocaust i np operację wisła.
    A jeśli uważasz że wojna może być „czysta” to jesteś oderwany od rzeczywistości szczególnie jeśli jest to wojna przeciwko stronie która sama ma gdzieś wszelkie konwencje.

   • Bombacjusz Odpowiedz

    Skoro za 550 ton złota ZSRR dostarczył mniej jak 100 czołgów lekkich T26, kilkadziesiąt myśliwców I16 i bombowców SB2, tudzież nieco amunicji i żywności to biorąc pod uwagę ówczesne ceny nie da się zauważyć, że rząd Negrina mocno przepłacił. Niestety nie ma pewnych danych ile czego dostarczono, natomiast nie ma wątpliwości, że zbyt wiele tego nie było, skoro do końca wojny podstawowym karabinem był Mauser K98, armatą polową niemiecka armata 7,7 cm FK16, ckm to również niemiecki Maxim MG 08 to nie ma wątpliwości, że dostawy z ZSRR nie mogły być zbyt wielkie.

  • Anonim Odpowiedz

   Czy ten relatywizm ma być usprawiedliwieniem tego arcybandyty i mordercy Franco? To gratuluję poziomu wrażliwości, typowej chyba dla faszystowskich i nazistowskich szumowin.

   • francopilot Odpowiedz

    po nieudanym pochodzie rewolucji na Zachód w 1919/20 i klęsce Sowietów w walce z Polską,Lenin uznał,ze nie rozleje komunizmu po świecie siłą….potem Stalin podjął”pokojowe”próby za pomocą Kominternu i tzw.frontów ludowych/czyli,koalicji lewicowych partii/,zaczynając z przeciwnej strony niż w 1920 czyli od Zachodu wykorzystując sytuacje polityczną w Hiszpanii-gdzie „republikanie”czyli koalicja lewicowych ugrupowań/front ludowy/objeli wladzę,dążąc do przekształcenia panstwa/metodami walki klasowej/ w republikę sowiecką…..Republika przestała być panstwem prawa;atakowano i mordowano działaczy partii prawicowych,palono kościoły,zajmowano własnosc prywatną tzw.obszarnikow/to specjalnosc anarchistów,których potem-jako przeciwników Stalina-likwidowano w trakcie wojny domowej,w ramach rozgrywek wewnętrznych w obozie’republikanów”;I wtedy wojsko dokonalo zamachu stanu/zjawisko częste w Hiszpani i krajach pohiszpańskich w Ameryce Pd..na czele zamachowców stanął gen.Sanjurio-ale zginąl w katastrofie samolotowej….strona przeciwna oglosiła rewolucję i wydala broń członkom związków zawodowych/pod egidą socjalistów-marskistów/i rozpoczęła się wojna domowa- od masowych aresztowań i mordowania wszelkich przeciwników politycznych,ich rodzin,ksieży,zakonników,…..wstarczyło mieć przy sobie różaniec….Franco objął dowództwo nad oddziałami stacjonującymi w Afryce Pn.-po przylocie z Wysp Kanaryjskich;przetrasportował-z problemami-armię do Hiszpanii i rozpoczęła się już wojna prawdziwa;pomiedzy wojskami i dowódcami,którzy opowiedzieli się po stronie zamachu;a tymi,ktorzy postanowili bronić”republiki”;szanse mieli niewielkie;ale Stalin „poruszył” Komintern i zorganizował międzynarodowe brygady pod sowieckimi „doradcami”;także policję polityczną na wzór „czeka”;obsadził rezydentami GRU ważniejsze miasta i przysłał broń;dzieki czemu wojna sie nie skonćzyła się po 3 miesiącach,tylko po 3 latach!ale Hiszpania nie została republiką sowiecką;wtedy ofiary ‚walki klasowej”/wszak ogłoszono,ze Hiszpania spłynie krwią i pozostanie tylko klasa robotników i chłopów/liczylibyśmy w milionach……….

 4. Misio Odpowiedz

  Z wiki: Począwszy od października 1936 r. republikanom pomocy udzielał ZSRR, wysyłając do Hiszpanii broń i ludzi. W transportach do Hiszpanii wysłano 806 samolotów, 362 czołgi, 340 moździerzy, 1555 armat oraz inny sprzęt. Jednak z powodu blokady morskiej prowadzonej przez siły morskie Włoch i Niemiec nie wszystek sprzęt dotarł w ręce republikańskie, np. ze 120 samochodów pancernych tylko 60 znalazło się w republikańskiej armii. Po stronie republikańskiej walczyło około 2000 wojskowych z ZSRR, w tym ponad 700 lotników, około 350 czołgistów i ponad 220 innych doradców

  • bartlomiej Odpowiedz

   Niemieckich specjalistów (inżynierów, lotników, pancerniaków) było tyle samo. Oficjalnie również w wojnie domowej służył Legion Kondor- w szczytowej formie około 20000 żołnierzy. Jak już podajemy takie dane to nie wyrywkowo.

   • Andrzej Odpowiedz

    Ale bez kłamstw. W szczytowej formie Legion Condor nie liczył więcej, jak 5 700 żołnierzy, z czego spora część służyła w charakterze szkoleniowców.

 5. Wizjoner Odpowiedz

  Gen. Franco – wybawiciel Królestwa Hiszpanii z czerwonych łap ZSRR i ich popleczników – komunistów…. chwała bohaterowi !!!

   • francopilot Odpowiedz

    lewica,sprawniejsza w propagandzie i wyrożniająca się na tym polu,wykreowała stereotyp,że prawie wszyscy intelektualiści opowiedzieli się po jej stronie czyli po stronie”ludu”….rozpowszechniony po całym świecie manifest intelektualistów-rewolucjonistów z Alianza Intelectuales Antifascistas para Defensa de la Cultura-podpisało wielu znanych ludzi kultury;ale często z obawy przed ponurym otoczeniem;niebawem udalo im się opuścić Hiszpanie’republikańską”;woleli trzymać się z daleka od”ludu”/Ortega,bo odmówił agitacji w Radiu Ameryka,także Jimenez,Azorin,Pidal,de la Serna-wyemigrowali do Hiszpanii/;wyklęto niemal całe tzw. Pokolenie-98/które uznano za neutralnych intelektualistów,a niektórych za zdrajców/najważniejszy myśliciel hiszpański swojej epoki po Ortedze i Uanamo – Ramiro de Maetzu został aresztowany i rozstrzelany,Front Ludowy zdziesiątkował środowisko Accion Espaniola;zamordowano Prederę,Villadę,Valdesa,Alcalę-Galiano czy Bueno;takze wybitnego historyka religii jezuite Casanovasa-a jego księgozbiory /4 tys/.zniszczono;szczątki Balmesa-katolickiego myśliciela z XIXw został wyrzucono z grobu…..Pokój wieczny Lorce?tez sie nalezy,ale to inna historia

    • francopilot

     Lorka,politycznie lekko lewicowy poeta i dramaturg nie czuł się zagrożony,mial znajomych i przyjaciól po obu stronach barykady;wyjechał do Granady tuż przed wybuchem wojny domowej;choć przyjaciel pisarz/falangista radził mu inny kierunek…kiedy Grandę zajęli „powstańcy”/tak nazywano uczestników zamachu wojskowego/ukrył się u innego falangisty;podobno łączyła ich ‚miłość’;kiedy odkryto go i zatrzymano-„partner”zabiegał o uwolnienie,choć nie wyobrażał sobie co może się wydarzyc….19 sierpnia 1936 Lorca zostal rozstrzelany…sam Franco nie miał z tym nic wspólnego;odpowiedzialnym za represje w Andaluzji byl gen. Qiepo de Llano;w powyższym przypadku-miejscowa „powstańcza” władza,do której należał brat”partnera”u którego Lorca się ukrywał…..

  • as Odpowiedz

   cóż wszelkie odmiany socjalizmu a zwłaszcza ten bardziej radykalne jak komunizm nie mogą działać bez przemocy i terroru wiedział o tym marks, lenin i każdy czerwony.

 6. komentator Odpowiedz

  bardzo tendencyjny artykuł, wręcz kłamliwy, nie podano danych i osiągnięć rządu republikańskiego, o obozach koncentracyjnych i działalności NKWD w republice też nie wspomniano, bo tak wygodniej dla postawionej tezy

 7. Grzegorzesław Brzęczyszcz Odpowiedz

  Artykuł potwornie stronniczy i wypaczający rzeczywistość. Kilka podstawowych faktów na początek:

  Hitler i Mussolini, popierający Franko byli LEWICOWCAMI (choćby stwierdzenie Geringa, że „Lenin jest drugim, zaraz po Hitlerze, najwybitniejszym myślicielem w dziejach” lub sama nazwa partii „Narodowo SOCJALISTYCZNA Partia ROBOTNICZA Niemiec”), więc nie poparli by walki prawicy przeciwko lewicy i socjalizmowi. To po pierwsze.

  Republikanizm = prawica.
  Demokratyzm = lewica.

  Gdyby frankiści byli prawicowcami i katolikami, nie zabijaliby członków procesji na część Matki Boskiej… myśleć trochę. Zwłaszcza, że Hiszpania ma mocne tradycje katolickie, więc gdyby byli prawicowcami (= konserwatystami), nie zabijaliby Republikanów i katolików… A pedałów i inne odchylenia eksterminował również daleko nie patrząc Hitler czy Che Guevara, więc lewica też nie zawsze była taka „postępowa” w kwestiach „tolerancji” – to bardziej teraz zaczyna to sobie przypisywać.

  Także zanim zaczniesz, drogi autorze, przypisywać narodowcom nie ich winy, zorientuj się trochę w historii, zamiast puszczać w eter mylne informacje.

  • Blurp Odpowiedz

   Panie Grzegorzesławie Brzęczy…, nie ma nic stronniczego w artykule. W końcu zatytułowany jest „Największe zbrodnie generała Franco”. Autor wyraźnie wspominał we wstęp, że okrucieństwo i zbrodnie były po obu stronach konfliktu. Z racji tematu trudno wymagać równoważenia opisów zbrodni zwolenników Franco opisami zbrodni jego przeciwników. A próba udowodnienia, że Franco był lewicowcem to czyste bajkopisarstwo…

  • M Odpowiedz

   TO NIE JEST PRAWDA, LEWICOWY HITLER I BENITO POPIRALI GEN.FRANCO W NADZIEI NA JEGO UDZIAŁ W WOJNIE I NIE DOCZEKALI SIE-HISZPANIA BYŁA NEUTRALNA ,PO DRUGIE STALIN POPIERAL HITLERA DLA CELÓW POLITYCZNYCH ,A FRANCO HITLERA WYKIWAL I BARDZO DOBRZE, JASNE ,ŻE FRANCO BYL PRAWICOWY I URATOWAL 70 TYS.żydow z Europy ,o czym radzę pamietać.Postac pozytywna, a ,co czy wyroki wydawane po objeciu władzy przez Generała nie obejmowały ludzi ,którzy wczesniej mordowali katolików? Otóz obejmowały tychże!

   • SpokoGostek Odpowiedz

    A polskich Żydów żołnierzy WP próbujących po upadku Francji przedostać się do Anglii przez Hiszpanię odesłał Hitlerowi.

 8. Anonim Odpowiedz

  Franco nie był narodowcem tylko zdrajcą, który wydał wojnę własnemu narodowi, posługując się legią cudzoziemską, nasyłając włoskich i niemieckich faszystów na swój naród, bez niemieckiego mostu powietrznego nie mógłby zresztą w ogóle zacząć rebelii będąc w Afryce. Właściwie był to początek drugiej wojny światowej, Hitler i Musolini zobaczyli wtedy że mogą bezkarnie napadać na inne państwa.

 9. ObserWator Odpowiedz

  Hiszpański historyk Ramón Salas Larrazabal (Pérdidas de la guerra, Barcelona 1977, s. 362–390 – cytowane za opisanym niżej tekstem Jacka Bartyzela: Franco…, s. 6) podaje, iż w latach 1936–1939 Hiszpania straciła 300-400 tysięcy zabitych. Z tej liczby 72 344 osoby (w tym 6832 duchownych) zginęło w egzekucjach i pogromach dokonanych przez republikanów, a 32 021 osób zginęło w egzekucjach, najczęściej w wyniku dochodzenia, z rąk nacjonalistów. W latach 1939–1950 wykonano, na podstawie wyroków sądów wojskowych, 22 642 egzekucje na 50 tysięcy zaplanowanych (połowę z nich na mocy amnestii zmieniono na wyroki kar więzienia). W roku 1939 w hiszpańskich więzieniach przebywało 270 179 osób, w roku 1945 – już tylko 43 812. ; Brytyjski historyk Hugh Thomas, autor jednej z najbardziej znanych publikacji o wojnie domowej w Hiszpanii pt. „The Spanish Civil War” (1977) podaje następujące dane: republikanie zabici w walce: 110 000, nacjonaliści zabici w walce: 90 000, zamordowani przez nacjonalistów: 75 000, zamordowani przez republikanów: 55 000, zabici w bombardowaniach lotniczych: 10 000. Według Hugh Thomasa bezpośrednio po wojnie domowej frankiści dokonali 100 000 egzekucji prawdziwych lub domniemanych republikanów. – źródło Wikipedia, gdzie znajdują się też inne szacunki liczby ofiar.

 10. abc Odpowiedz

  Szkoda, że autor nie zająknął się nawet słowem o zbrodniach republikanów. Jeszcze przed wojną domową został zamordowany przywódca prawicowej opozycji parlamentarnej. Lewicowe bojówki rozgrabiały własność prywatną. Franco nigdy by nie wygrał, gdyby nie zbrodnie republikanów.

  • Anonim Odpowiedz

   Po pierwsze zająknął się – na samym początku artykułu. Po drugie, jeszcze przed wojną przez bandytów z Falangi został zamordowany sędzia, który skazał jednego z członków tej organizacji na długoletnie więzienie za morderstwo. I to tę zbrodnię na przedstawicielu wymiaru sprawiedliwości uznaje się za symboliczny początek eskalacji przemocy, spirali odwetu i zemsty. Po trzecie, do powstania II Republiki, Hiszpania była zacofanym krajem, w którym panowały totalna niesprawiedliwość, ogromne rozwarstwienie społeczne, powszechne ubóstwo i upodlenie. Kościół był największym posiadaczem ziemskim i kołem napędowym ucisku i niesprawiedliwości.

  • Anonim Odpowiedz

   Ta „własność prywatna” skupiona była w rękach mniejszości, która nie zdobyła jej przecież dzięki pracy własnych rąk. Ale mimo to sprzeciwiała się jakimkolwiek reformom, ograniczeniu władzy Kościoła i ulżeniu losowi swoich rodaków. Wizja utraty wpływu na resztę społeczeństwa, a przede wszystkim utraty zgromadzonych dóbr powodowała skrajną zajadłość Kościoła i prawicy.
   ABC, wystarczy, że poznasz abc historii Hiszpanii przełomu wieków XIX i XX, a będziesz miał szansę na trzeźwą ocenę prawicowej propagandy, która nie ma nic wspólnego z prawdą o przedwojennej i wojennej rzeczywistości tego kraju, ani z prawdą o kilkudziesięcioletnim totalitarnym terrorze frankistów.

   • ewa Odpowiedz

    Proszę nie uprawiaj komunistycznej propagandy każdemu po równo. Obecnie1% ludzi posiada 90% kapitału światowego jak system nie odpowiada proponuje KRLD.

  • Autor Odpowiedz

   Autor nie zająknął się o zbrodniach republikanów, bo tytuł i temat artykułu to „Największe zbrodnie generała Franco”, a nie „Największe zbrodnie hiszpańskiej wojny domowej”. Tak trudno to dostrzec?

   • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Drogi Autorze, Pana głos to ogromnie dla nas miły głos rozsądku wśród wielu komentarzy, na które już czasem naprawdę nie wiemy jak odpowiadać, bo tłumaczenie nic nie daje… Dziękujemy i pozdrawiamy :)

 11. maciejmakro Odpowiedz

  Zacznijmy od zbrodni „republikańskich”, mordów gwałtów ze szczególnym uwzględnieniem i udręczeniem zakonnic, rabunków, aktów wandalizmu itd. a potem piszmy o Franco!

 12. Realista Odpowiedz

  Franco to byla menda, jak kazdy kto msci sie na cywilach i kobietach, ale pragne niesmialo przypomniec, ze Izrael tez nie ma konstytucji a zydzi maszca sie tez na dzieciach za winy rodzicow ( zabojstwo syna Bogdana Piaseckiego w zemscie na ojcu-ksiazka Petera Rainy „Sprawcy uchodza bezkarnie”-oczywiscie uciekli do Izraela.

  • POD PiS Odpowiedz

   rewolucjoniści to nie byli cywile, ale wojsko – choć nie regularne. Szkoda, że w Polsce Piłsudski nie pozamiatał wierchuszki przed wojną.

 13. kris Odpowiedz

  Stronniczy artykuł gloryfikujący komunistów, gdyby nie Franco to Hiszpania była by kolejną republiką sowiecką. Autor powinien jeszcze opisać co wyprawiali republikanie i w jaki sposób doszli do władzy.

  • Autor Odpowiedz

   Stronniczy komentarz. Franko uczynił z Hiszpanii półfaszystowski kraj autorytarny i pogrążył go w marazmie na długie lata. Nie wspominając już o tysiącach zamordowanych i więzionych ludzi. Ale o tym można przeczytać w tekście. Trzeba tylko chcieć.

  • Anonim Odpowiedz

   Anonim 201
   kris napisał 01.12.2017
   Porównywanie zbrodni gen. Franco który planował ludobójstwo na własnym narodzie do republikańskich to tak jak porównywać skalę rzezi wołyńskiej do odwetu na Ukraińcach dokonanych przez Polaków.

   • Polak z Polski Odpowiedz

    Typowe dla katolika wybielanie katolickich zbrodni.

    Terror katolicki wg wszelkich wiarygodnych źródeł pochłonął 4x więcej ofiar niż terror na terenach Republiki.
    Przy czym republikanie starali się powstrzymać różne grupki na swoim terenie, a KATOLICY spod znaku Franco zachęcali marokańskie wojsko do gwałcenia.

 14. Anonim Odpowiedz

  Werin Barîkadan – A las Barricadas in Kurdish. Dzisiaj Kurdowie bojują z fanatykami islamskimi. gen. Franko niczym nie różnił się od dzisiejszego państwa islamskiego tylko że wersji katolickiej przy nim terroryści i islamskie państwo to „niewinne baranki”. Do dzisiaj nie odkryto wszystkich masowych grobów.

 15. Rola Odpowiedz

  Franco byl geniuszem I zbawca Hiszpani. Wyplenil lewicowa gangrene, potem wypial sie na Hitlera i Franco, pomimo udzialu bohaterow Blekitnej Dywizji w krucjacie Barbarossa. Franco ocalil swoj kraj przed komuna, Stalinem, II wojna. Jak umieral to Hiszpania bylo w dobrej kondycji, kominisci w wiezieniach, turysci na plazach. To byl wielki czlowiek!

 16. Judasz Odpowiedz

  A kto zapoczątkował kolejną rewolucję bolszewicką Franco?Lewacy mordują ,a potem udają pokrzywdzonych tak było i jest od wieków.

 17. Polak z Polski Odpowiedz

  Zacznijmy w końcu mówić o KATOLICKICH zbrodniach i KATOLICKICH obozach koncentracyjnych.

  To nie rząd Republiki zaczął terror, tylko kościół katolicki do spółki z faszystami. I to katoliccy faszyści mają na sumieniu więcej ofiar niż ratujący się przed atakiem demokratyczny rząd, wyłoniony przez parlament, w którym komunistów było góra kilkanaście procent.

 18. Anonim Odpowiedz

  No, to teraz poprosimy o artykuł dotyczący zbrodni i okrucieństw DRUGIEJ STRONY.
  Że co, że nie pasi? Ahaaaa …….

 19. Leonide Odpowiedz

  Stronniczy, nieuczciwy, i nie sprawiedliwy artykuł nic nie usprawiedliwia ludobludobójstwa Franca ale jak chce się podpisywać historyk a tym bardziej profesor obowiazywac powinny jakies zasady wystarczyło tylko dodać lewicowa ekstrema nie pozostawała dłużna

 20. Xyz Odpowiedz

  Pan redaktor to kolejny obrońca gwałcicieli zakonnic profanująch kościoły. Kolejny bełkot typu Legion Kondor to potwory a armia Republiki to komunistyczni świeccy święci.

  • Anonim Odpowiedz

   Jak księża nawoływali do ludobójstwa i zbrodni na własnym narodzie tak padli ofiarą swojej głoszonej nienawiści, chciwości na władzę i mamonę. KK w Hiszpanii wyrzekł się dla mamony ludzi ubogich.
   Nie było komunistów a demokratycznie wybrany rząd a że wśród nich też byli komuniści to inna sprawa…
   Co do mordowania księży to Franko też ich mordował Baskowie walczyli po stronie republiki a byli przywiązani do katolicyzmu księża baskijscy padli ofiarą gen. Franko. Tak samo po wojnie duchowni którzy sprzeciwili się okrucieństwu i mordom w imieniu Chrystusa w czasie reżymu Franka skończyli w obozach koncentracyjnych.

   • stary nauczyciel Odpowiedz

    ksieża nawoływali do ludobójstwa???kiedy i gdzie???;Kosciołowi odebrano oświatę;ale za czasów Republiki od 1931-36 nie zdołano wybudować odpowiedniej ilości szkół panstwowych;odebrano szpitale,przytułki dla biednych;co pogorszyło sytuację zdrowotną i socjalną wielu ludzi; spontanicznie podpalano koscioły;napadano na polityków przeciwnych opcji;a potem w „obronie”republiki wymordowano ponad 6700 ksiezy,/ 13 biskupów/zakonników i zakonnic;nawet seminarzystów…..i dziesiątki tysiecy katolików swieckich;za posiadanie różańca,udzial we mszy;czy za przyznanie sie do wiary;w Hiszpanii-kraju katolickim-były to największe od czasów rzymskich przesladowania Kosciola i ludzie umierali w imieniu Chrystusa i za Chrystusa/a ilu męczenników beatyfikował JP II?/….gdyby nie zwyciestwo Franco,kosciół hiszpański przestalby fizycznie istnieć……proszę poczytac Orwella,który wyleczył się tam z komunizmu;i ledwie uszedł z zyciem przez „towarzyszami…czy wspomnienia Łobodowskiego/aresztowanego za nielegalne przekroczenie granicy w 1941r. hiszpańskiej- z bronią/n.t jego pobytu w cięzkim więzieniu/obozie koncentracyjnym/ prawie do końca wojny!nauczył się hiszpanskiego i pozostał w Hiszpanii/choć nie był wielbicielem Franco/ do końce życia!tak mu tam było „strasznie”;a jakie wrazenie zrobiła „dyktatura”-na Sołżenicynie,który odwiedził Hiszpanię po wyrwaniu sie z sowieckiego raju;??wyśmiał”przesladowanych’intelektualistów hiszpańskich….

 21. francopilot Odpowiedz

  a może autor poda „żrodła” z których korzystał????…….ten konflikt jest najbardziej zakłamanym wydarzeniem w historii XXw.z tego powodu,że rewolucja socjalistyczna pierwszy raz od 1917r poniosla klęskę/w tamtych czasach były tylko 2 państwa komunistyczne na świecie;ZSRR i Mongolia;pochód rewolucji na Zachód zakonczył się nad Wisła w 1920r;podjęto nową próbę w 1934;a potem w 1936;inspirowaną przez III Miedzynarodówkę /czyli Komintern sterowany przez Stalina i jej „instrument” czyli rządzący republiką Hiszpańską-Front Ludowy…..to miała być eksperymentalna „demokracja” w nowym stylu;która po II wojnie przybrała formę „demokracji ludowej”;i stąd marksistowscy historycy i lewicowi intelektualiści stworzyli mit ‚demokracji”,która walczy z „faszyzmem’…..przewrót wojskowy/Franco nie stał na czele powstania narodowego/ miał na celu obalenie rządu,który doprowadził do rewolty/sam rząd po wymianie 3 premierów w ciągu- doby uległ rewolucjonistom i wydał bron z koszar i magazynów-tzw.ludowi czyli socjalistom,komunistom,anarchistom,marksistom i ich centralom związkowym;a ci zaczęli walczyć z „faszyzmem”…..rozpętując czerwony terror w całym kraju;w którym mialły pozostać tylko 2 klasy;robotnicza i chłopska…skąd my to znamy????

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.