Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Francisco Franco (1892-1975)

Francisco Franco

fot.domena publiczna Francisco Franco

Francisco Franco (1892-1975) – hiszpański wojskowy i dyktator. Był jednym z przywódców wojskowego przewrotu przeciwko republikańskim władzom Hiszpanii, który doprowadził do trzyletniej, zwycięskiej dla niego wojny domowej (1936-1939).

Przywódca Falangi Hiszpańskiej, która od 1937 była oficjalną partią rządzącą. Od 1938 roku szef rządu. Wprowadził dyktaturę realizująca faszyzujące postulaty i współpracującą z rządzoną przez Adolfa Hitlera III Rzeszą. Na wzór nazistów tworzył obozy koncentracyjne, ale nie zdecydował się przystąpić do wojny po stronie państw Osi. Antony Beevor, autor książki Walka o Hiszpanię 1936-1939, szacuje liczbę ofiar reżimu frankistowskiego na 200 000 zabitych.

W 1947 roku proklamował przywrócenie hiszpańskiej monarchii, ale dopiero po swojej śmierci. Samego siebie z kolei ogłosił regentem. W późniejszych latach swoich rządów dozwalał na pewną liberalizację życia publicznego, stale jednak zwalczał wszelkie dążenia regionów Hiszpanii do autonomii.

Zmarł 20 listopada 1975 roku po przejściu trzech zawałów serca. Jego śmierć zapoczątkowała zmiany, które pozwoliły na wprowadzenie w Hiszpanii demokracji i na wstąpienie kraju do struktur europejskich.

Dowiedz się więcej o Francisco Franco:

Generał Franko miał na sumieniu setki tysięcy ludzi (źródło: domena publiczna).

Dwudziestolecie międzywojenne | 29.11.2016 | Autor:

Największe zbrodnie generała Franco [18+]

Setki tysięcy ofiar. Bezwzględna eksterminacja przeciwników politycznych. Publiczne egzekucje. Obozy koncentracyjne. To wszystko należy zapisać na konto generała Francisco Franco. I choć obecnie wielu nie chce pamiętać o zbrodniach hiszpańskiego dyktatora, to najwyższa pora o nich przypomnieć.

Ciekawe materiały o Francisco Franco z portalu TwojaHistoria.pl: