Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ile Polek sypiało z Niemcami podczas II wojny światowej?

Fragment nazistowskiego plakatu propagandowego (źródło: domena publiczna).Prawdziwa Polka nie mogła kochać zbrodniarza z Wehrmachtu, niemiecki żołnierz nie miał prawa zauroczyć się w „polskiej świni”. I Niemcy i Polacy potępiali mieszane związki. Ale to po polskiej stronie odium spadało głównie na kobiety. Uczucie do wroga zamieniało je w „niemieckie dziwki”.

Zbiegowisko i wyraźna ekscytacja gapiów. Ukazuje się dwójka młodych ludzi. Dziewczyna ubrana w worek. Kartka zawieszona na jej szyi głosi: „Jestem polską świnią”. Obok chłopak. Na jego tabliczce napis: „Jestem niemieckim zdrajcą”. Zgromadzeni szydzą z nich, golą im głowy i palą włosy.

To unikalne pięciominutowe nagranie z 1941 roku przedstawia „marsz hańby” Polki Bronisławy i Niemca Gerharda. Para dopuściła się Rassenschande, zhańbienia rasy. Zbrodni miłości.

Gdyby Bronię wcześniej dorwali Polacy, prawdopodobnie skończyłaby tak samo.

Leżące kolaborantki

Mamy sporo danych dotyczących zarówno przemocy seksualnej, jak i prostytucji – tej wymuszonej i dobrowolnej – na terenach okupowanych. Co jednak z Polkami, które do intymnej relacji z nazistą pchnęło… uczucie?

der-sturmer_rassenschande_1 (1)

Początkowo zbrodnia zhańbienia rasy dotyczyła tylko związków Niemców z Żydami i Cyganami. Od wybuchu II wojny światowej obejmowała też intymne relacje polsko-niemieckie. Fragment niemieckiego plakatu propagandowego (fot.: Wolfgang Sauber, lic.: CC BY-SA 3.0).

Nie wiemy o nich wiele więcej ponad to, że były. I nic dziwnego – takie związki wymagały zachowania głębokiej tajemnicy. Znane są zdjęcia i filmy przedstawiające losy kobiet oskarżonych o „leżącą kolaborację”. Tabuny nagich dziewczyn z ogolonymi głowami pędzono ulicami polskich, belgijskich i francuskich miast.

O ile w krajach zachodnich działo się to po wojnie, o tyle w Polsce nie czekano z piętnowaniem „łóżkowych kolaborantek”. Już w grudniu 1939 roku na warszawskich murach pojawiły się karteczki głoszące:

Kobiety, które utrzymują z Niemcami stosunki towarzyskie, zawiadamia się, że są jeszcze miejsca wolne w domach publicznych.

Podziemie traktowało te sprawy poważnie. W maju 1940 roku w dwóch konspiracyjnych pismach „Polska żyje!” i „Biuletyn Informacyjny” publikowano dekalog patriotycznego postępowania. Autorzy radzili między innymi:

Pohamuj wrodzoną polską uprzejmość (…). Żołnierz okupacyjny, wrogi urzędnik i manifestacje zaborców mają dla ciebie nie istnieć. (…) Masz nie zapominać ani na chwilę, kto zniszczył twój kraj, kto okrada, morduje twych rodaków, kto kopie i hańbi twoich siostry i braci.

Patriotyczne Polki walczyły, pomagały powstańcom i podtrzymywały ducha oporu. Związek z okupantem? Na to mogła zdecydować się tylko "niemiecka dziwka" (źródło: domena publiczna).

Patriotyczne Polki walczyły, pomagały powstańcom i podtrzymywały ducha oporu. Związek z okupantem? Na to mogła zdecydować się tylko „niemiecka dziwka” (źródło: domena publiczna).

Najeźdźców należało ignorować, w żadnym wypadku im nie pomagać, nie uczestniczyć w ich rozrywkach. Dla patriotki związek z okupantem oznaczał wyparcie się dumy narodowej, odarcie z godności i wykluczenie z polskiej wspólnoty. W oczach innych Polaków stawała się po prostu „niemiecką dziwką”.

Zdrajcy rasy aryjskiej

„Ustawa o ochronie niemieckiej krwi i czci” z  15 września 1935 roku  nabrała nowego wymiaru po wybuchu II wojny światowej. Do 1939 roku karane były intymne relacje Niemców z Żydami i Cyganami. Po wkroczeniu wojsk nazistowskich na tereny polskie Rassenschande objęła również stosunki z Polakami.

Niemcy z właściwą sobie chirurgiczną precyzją zabrali się za realizację prawa. Przede wszystkim podeszli do sprawy pragmatycznie. Za zdradę rasy nie uchodził kontakt z niearyjską damą lekkich obyczajów. Dlatego, na mocy rozkazu Reinharda Heydricha z 9 września 1939 roku, prostytucja była regulowana przez policję kryminalną. Oprócz usankcjonowanych kontaktów seksualnych wszelka intymność w relacji z podbitym ludem była zabroniona.

Heinrich Himmler, ogarnięty szałem eksterminacji ludności słowiańskiej, drżał na myśl o dzieciach urodzonych z polsko-niemieckich związków. Zagrożenie czaiło się wszędzie – na terenach okupowanych rozwiązłe Polki kusiły aryjskich żołnierzy, w III Rzeszy przymusowi robotnicy polowali na czyste Niemki. Nie pomogły wyroki, kary, burdele dla żołnierzy. Himmler nie mógł przeskoczyć jednego problemu. Miłości.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...po II wojnie światowej liczbę ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz obliczano w oparciu o ilość i przepustowość pieców krematoryjnych? Nadzwyczajna Radziecka Komisja Państwowa do Badania Zbrodni Niemiecko-Faszystowskich Agresorów oparła się na na zeznaniach ocalałych (w tym członków Sonderkommanda) i schwytanych esesmanów, a także na częściowo zachowanej infrastrukturze fabryki śmierci. Jej członkowie policzyli piece w krematoriach, ustalili ich dobową przepustowość oraz okres funkcjonowania. 

...Stalin flirtował w sposób nieśmiały i niezręczny? Aktorkę, która mu się podobała, adorował podczas kolacji, rzucając w nią kulkami z chleba.

...pośród polskich oficerów zamordowanych w Katyniu była jedna kobieta? Janina Lewandowska zginęła chociaż nie miała stopnia oficerskiego.

...Heinrich Himmler po zakończeniu wojny sam się „odnalazł”? Oddał w ręce aliantów 23 maja 1945 roku. Przybył do Obozu Przesłuchań Cywili nieopodal Lüneburga. Przedstawił się i podpisał, by udowodnić swoją tożsamość.

Komentarze (31)

 1. Kalina Odpowiedz

  Mój stryj przywiózł z robót przymusowych żonę na ziemie odzyskane nie dość, że Niemkę prosto z Tyrolu to prawie dwadzieścia lat starszą. Pomimo, że nie żyją od chyba czterdziestu lat to w rodzinie nadal opowiada się o ich wielkiej miłości i z czułością ogląda zdjęcie, na którym raczą się sielsko grą na mandolinie:) Pradziadek wracając z Berlina zajął kamienicę wraz z samotną/owdowiałą Niemką. Prababcia rdzenna Ukrainka zdeterminowana, zakochana kobieta przedzierała się przez kraj odnalazła go niedługo po zakończeniu wojny .Zastała pradziadka w pięknym domu z kochanicą, pradziadek postawił sprawę jasno-ja wybierać nie będę -wybierajcie między sobą. Niemka wyjechała bez słowa…wojna nie jedno ma imię:)

   • Bożena Odpowiedz

    Nie złodziej. Polacy którzy musieli opuścić swoje domy na wschodzie,(byli zwyczajnie wypędzani ze swoich domów), czyli repatrianci, przewożeni byli na tereny obecnej Polski zachodniej i zajmowali domy pozostawione po Niemcach w ramach tych majątków, które musieli pozostawić na wschodzie. Ludzie, co wy się historii nie uczyliście w szkole? Zadziwiające jak można napisać że złodziej?

 2. Anonim Odpowiedz

  Moj pradziadek miał żonę Niemka. Niestety przed wojną zginął potrącony prze pociąg. Babcia wyszła za mąż drugi raz tym razem za Niemca ale z tego co mi wiadomo była szanowna i lubiana w mojej miejscowości. Dopiero po wojnie komuniści wtracil i ją do obozu z którego uciekła do Niemiec. Dzieci jej zabrano do domów dziecka. Dziadek i stryj zostali w Polsce ciotka Leżą wyjechała do Niemiec.

 3. Anonim Odpowiedz

  Niemieckie kobiety urodziły 150–200 tys. „obcych dzieci”, z których część była konsekwencją gwałtu.
  wojna to miecz ubusieczny

  • Czytacz Odpowiedz

   A ile dzieci urodziły Polki, Rosjanki, Czeszki, Serbki, itd.? A ile kobiet zostało zgwałconych przez niemieckich żołnierzy? Wina leży po stronie agresora drogi anonimie. Znasz słowa przypisywane niemieckiemu generałowi „jeśli Rosjanie robiliby to co żołnierze wermachtu, to naród niemiecki przestałby istnieć”.

   • Ann Odpowiedz

    Akurat wiele osób opowiada, ze to właśnie Rosjanie byli dużo gorsi od Niemców. Dziadek opowiadał kilka historii jak to Niemcy chociażby ostrzegali ich przed jakąś akcją na ich terenach, jedzenie od miejscowych kupowali i resztę dawali dzieciom ( a Rosjanie brali sobie sami) i wiele innych historii których tutaj nie będę przytaczać. Oczywiście ich nie bronię, ale z dwojga złego lepiej za wroga mieć Niemca niż Rosjanina.

    • lilay

     A mój nic nie powiedział bo zamordowali go w KL! Czym wy sie chwalicie….zdrajcami w rodzinach?!y

    • Ann

     @lilay to do mnie? Jakimi zdrajcami w rodzinach? Mój dziadek miał wtedy ok 8 lat, więc nie pisz głupot jak nie wiesz ;) po prostu niektórzy byli bardziej ludzcy, co jak wyżej napisałam nie zmienia faktu, że byli agresorami i nie ma ich co usprawiedliwiać.

    • tajoj

     Dziadek mioł osiem lat i znał niemiecki, pamięta co szkop godoł o ruskim.. Szkopy były dobre, jak se nie mogli tego krupnioka jeść to dzieckom, a nie posju czy kotoju rzucoli. Dobre pony one szkopy

    • Zdziwiony

     Ann, jeśli kłamiesz to z głową! Bzdury też trzeba umieć pisać! Na pewno Gestapo ostrzegało Polaków przed akcją!

   • Ann Odpowiedz

    A ja każdemu polecam oglądnąć film „Joanna”, a szczególnie tym, którzy tak chętnie oceniają Polki (szczególnie teraz, w spokojnych czasach, nie mając tak na prawdę pojęcia jak było i jak oni by się zachowali). Film opowiada jak Polka oddaje się Niemcowi (obdzierając się jednocześnie z szacunku do samej siebie) w zamian za ŻYCIE małej Żydówki. Ale oczywiście została potraktowana jako zdrajczyni i tak właśnie ukarana.

    • Czytacz

     Nie oceniam polek, ale zmiłuj się fantazję reżysera mam brać za fakt? Artykuł mi się nie podoba, gdyż wybiela najeźdźcę. Przyczyny „znajomości” z Niemcem mogły być różnorakie, jednak tezy forsowane w książce i artykule o szlachetnych okupantach zdobywających, romantycznie dziewice. Tego zdzierżyć nie mogę. Tym bardziej, że pamiętam wspomnienia mojej babci jak to „rasa panów” gwałciła młode dziewczyny.

    • Ann

     Nie, nie biorę za fakt. Po prostu piszę, że mogły być różne przyczyny, chociażby tak jak mówisz- gwałt. Dlatego nie nam oceniać.

    • Czytacz

     Dlaczego nie mogę oceniać? Czemu nie mogę powiedzieć, że morderca i gwałciciel to bydlę. Uważam po prostu, że idealizowanie najeźdźcy w tym wypadku Niemców to gruba przesada! Mordowanie moich rodaków i gwałty mam uznać za objaw dobrego serca?

 4. wilk Odpowiedz

  tendencyjny artykul probojacy zrownac zach kobiet w roznych krajach w polsce to nie byla taka sama okupacja jak opow jeden wermachtowiec do polski wysylali przenosili za kare nie bylo dnia zeby nie bylo ataku na szwabow jak wyjechal to dopiero odetchnal nie skur….. sie polaczki teraz na starosc was szanuje

 5. Ula Odpowiedz

  Wiec jaki z tego wniosek: Milosc nie zna granic ! Milosc nie chce wojny ! To politycy robia ludziom w glowie kaszane i wciskaja najrozniejsze poglady, ktorym slabi ludzie ulegaja i karmia swoj mozg nienawiscia. Normalne spoleczenstwo pragnie w spokoju wychowywac swoje dzieci. Zadna z normalnych kobiet nie chce wojny i smierci swoich ojcow, mezow i synow, nie chce aby ich matki i corki, byly ponewierane przez obcych wynaturzonych mezczyzn. Gdy ludzie sie kochaja, nie wazne jest, czy sa z jednego kraju czy z roznych, nie waznny jest dla tych dwojga kolor skory. To ci u gory najczesciej psychopaci – ustanawiaja bezlitosne prawo, ktore niszczy ludzi. Kochajmy ludzi, bo innych niema.

 6. mario Odpowiedz

  Nawet teraz za zdradę rasy należało by kobiety karać. W pochwie umieszczać im ropuchę, a na głowę worek foliowy.

 7. zapluty karzeł reakcji Odpowiedz

  Od pewnej wiekowej pani, która spędziła wojnę w pewnym miasteczku pod Lublinem, dowiedziałem się, iż powszechne było, że miejscowe dziewczyny podkochiwały się w niemieckich żołnierzach.

 8. dziadek Odpowiedz

  Pracowałem z panią, która też się puszczała z Niemcami, a po wojnie z komuchami. Ba była nawet sekretarką na Zamku Lubelskim, jakiegoś oprawcy. Ładna była w młodości, po urodzeniu dziecka rozrosła się jak dąb, czyli roztyła się. To że takie zjawisko było, wcale mnie nie dziwi, przyczyny można mnożyć. Krew nie woda, majtki nie pokrzywy. Od wieków wieka wiadomo że chuć rządzi światem. Jak mawiał Witkacy: – najważniejsze w życiu to pojeść, popić i pokierdasić.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.