Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Burdele na kółkach. Płatna miłość w ogniu wojny

Żołnierskie zabawy...Wydaje wam się, że to my żyjemy w wyzwolonych czasach? A może myślicie, że rewolucja seksualna wybuchła w latach 60. ubiegłego wieku? W rzeczywistości największy przełom obyczajowy nastąpił dobre pięćdziesiąt lat wcześniej.

Każda wojna sprawiała, że liczba nieślubnych dzieci biła rekordy, a za armiami podążały całe karawany prostytutek. To zjawisko zawsze miało jednak raczej ograniczoną skalę. Wszystko zmieniło się wraz z I wojną światową. Tym razem ścierające się mocarstwa zmobilizowały milionowe armie, a na frontach każdego dnia ginęły tysiące żołnierzy. W obliczu niemal pewnej śmierci, szeregowcy i oficerowie kompletnie zapominali o moralności. Widząc, że świat się wali, cywile robili dokładnie to samo. Zasada była prosta: hulaj dusza, póki żyjesz!

Artykuł powstał w oparciu o książkę Petera Englunda pt. "Piękno i smutek wojny. Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi" (Wydawnictwo Znak, 2011)."

Artykuł powstał w oparciu o książkę Petera Englunda pt. „Piękno i smutek wojny. Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi” (Wydawnictwo Znak, 2011).”

Jak pisze Peter Englund, autor książki „Piękno i smutek wojny”, spośród alianckich żołnierzy odwiedzających Paryż podczas I wojny światowej, aż 20% zapadało na choroby weneryczne. Szczególnymi chojrakami musieli być Kanadyjczycy, bowiem niemal co czwarty z nich łapał „syfa” służąc we Francji. Takie statystyki łatwo zinterpretować: wygląda na to, że niemal wszyscy żołnierze, kiedy tylko nadarzała się okazja, chodzili na prostytutki. I to najczęściej w ogóle nie zważając na ich zdrowie czy higienę. W wielu armiach żołnierzom wychodzącym na przepustki rozdawano prezerwatywy, a w wojsku austro-węgierskim wymierzano nawet kary za ich nieużywanie.

Co więcej siły zbrojne za jeden ze swoich priorytetów (poza zabijaniem wrogów) uważały… kontrolowanie prostytutek. Przykładowo kiedy tylko Niemcy zajęli Warszawę w sierpniu 1915 roku, zaraz zarejestrowali i zbadali wszystkie kobiety parające się płatnym nierządem. Ogółem dostęp do usług seksualnych był niemal nieograniczony.

Za armiami podążały setki prostytutek, a wojska tworzyły oficjalne burdele czy nawet… mobilne domy publiczne na kołach. W dużych miastach nikt nawet nie próbował udawać, że nierząd jest zabroniony. Wystarczyło wejść do dowolnej knajpy i…zamówić w barze dziewczynę. Wprawdzie na przykład we Francji prostytucja była ogółem dozwolona, ale i tak liczba aresztowań za uprawianie jej w sposób nielegalny wzrosła o 40%.

Pierwszowojenny burdel na kółkach. Dosłownie!

Pierwszowojenny burdel na kółkach. Dosłownie!

Oficjalne domy uciech dla żołnierzy: austriackich i niemieckich.

Oficjalne domy uciech dla żołnierzy: austriackich i niemieckich.

Biznes musiał się naprawdę nieźle kręcić, bo panie lekkich obyczajów też postanowiły wesprzeć wysiłek wojenny podejmując się… swego rodzaju wolontariatu. Jak czytamy w książce Petera Englunda, we Francji:

Wszystkie najdroższe kurwy (…) mają tak zwanego chrześniaka. Każda z nich, z powodów patriotycznych, „zaadoptowała” jednego żołnierza, co oznacza, że gdy ten przyjeżdża do domu na przepustkę, może korzystać z jej usług seksualnych za darmo.

Na koniec warto jeszcze wyjaśnić czemu liczba zakażeń syfilisem i innymi chorobami wenerycznymi była tak horrendalnie wysoka, pomimo wszystkich działań zaradczych podejmowanych przez wojsko. Przede wszystkim wielu żołnierzy… chciało się zarazić. Jak pisze Englund:

Były takie okresy, kiedy zakażone kurwy zarabiały więcej niż zdrowe, ponieważ miały wielkie powodzenie u żołnierzy, którzy chcieli złapać jakąś dolegliwość weneryczną i dostać zwolnienie ze służby na froncie. Najbardziej groteskowym wyrazem tej sytuacji był handel ropą od chorych na rzeżączkę; żołnierze ją kupowali, a następnie wcierali w genitalia, w nadziei, że wylądują w szpitalu.

Niemieccy żołnierze w domu publicznym... w Polsce.

Niemieccy żołnierze w domu publicznym… w Polsce.

Skrajnie zdesperowani zamiast w krocze, wcierali ropę w oczy. W większości przypadków skutkowało to dożywotnią ślepotą. Nota bene z tych samych powodów handlowano… odkaszlniętą flegmą żołnierzy chorych na gruźlicę.

Źródło:

Peter Englund, Piękno i smutek wojny. Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi, Znak 2011.

Kup książkę (dużo) taniej niż inni:

Czy wiesz, że ...

...słowo «Polak» i «Polska» w ZSRS lat trzydziestych były synonimami zdrady i wrogości wobec państwa i ustroju sowieckiego”? Ciągłe podkreślanie wrogości wobec sąsiadów z zachodu sprawiło, że po ataku III Rzeszy na Związek Radziecki Stalin i jego świta, chcący nagle zjednać sobie polskich obywateli, znaleźli się w niemałym kłopocie.

...polski przedwojenny agent Jerzy Sosnowski zdołał zinwigilować Abwehrę? Przedstawiając się jako baron Georg von Nalecz-Sosnowski, zamożny właściciel ziemski, wkupił się w łaski berlińskiej śmietanki towarzyskiej. Udało mu się zdobyć nawet plany ataku na Polskę.

...akcja dezinformacyjna przeprowadzona przez bolszewików po zamordowaniu Mikołaja II i jego rodziny była tak skuteczna, że matka cara, Maria Fiodorowna, jeszcze 10 lat później wierzyła, że jej syn żyje.

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

Komentarze (21)

 1. Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze z naszego profilu na Facebooku i z powiązanych materiałów:

  Dominik Robakowski: Rozwalił mnie ten „burdel na kółkach” :D

  Ciekawostki historyczne: Cieszymy się, że możemy służyć poranną rozrywką :P…. Choć paru czytelników już się skarżyło, że od końcówki artykułu było im przy porannej kawie niedobrze ;-)

  Joanna Em: Za mundurem panny sznurem :DDD

 2. WWW.ZIELONI.BO.PL Odpowiedz

  prostytucja to wina klientów i ich żon unikających sexu wolę wegetarianizm =wzmacnia orga(ni)zm! prostytucja= patologia z braku edukacji sexualnej! to kosztowne oszustwo nie seks 40% jest chora na aids zaryzykowałbyś seks w prezerwatywie z chorym na aids?

  PRACA DLA KOGOŚ TO W CZĘŚCI NIEWOLNICTWO I PROSTYTUCJA WINA ŻON ŻE MĘŻOWIE JE ZDRADZAJĄ Z BRAKU SEXU ANTYKONCEPCJI EDUKACJI SEKSUALNEJ LĘKU PRZED CIĄŻĄ WIĘKSZOŚCI KOBIET

  prostytucja= patologia z braku edukacji sexualnej! w Tajlandii 57% facetów korzystało z prostytutek teraz tylko 7% dlaczego?w 1990r tylko 10% kobiet w wieku 15-21 lat uprawiało seks ze swoim chłopakiem przed ślubem, na skutek wzrostu gospodarczego i lepszego wykształcenia w 10 lat później już ponad 50%. faceci przestali płacić prostytutkom za seks który otrzymywali od swoich dziewczyn drastycznie spadła też ilość chorób wenerycznych w tym aids i przestępczość i ilość gwałtów (szczególnie tych wśród młodocianych „z ciekawości”) jak skutecznie walczyć z prostytucją? edukacja seksualna i dostęp do normalnego seksu spowoduje że nikt nie będzie zainteresowany kiepskim drogim udawaniem seksu z prostytutkami zagrożonym chorobami wenerycznymi itp.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Kamil Janicki Odpowiedz

   Uprzejmie prosimy nie spamować w komentarzach. Swoje opinie można wyrazić NIE dodając pod rząd kilku zawierających tę samą treść komentarzy, nachalnie reklamujących kolejne strony internetowe.

 3. Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl:

  muuzyk:
  W wielu dziedzinach życia w dzisiejszych czasach uważamy, że teraz to jest już najgorzej z przestępczością i korupcją oraz że wiemy wszystko najlepiej.

  Mało kto patrzy trzeźwo w przeszłość i dostrzega właśnie takie rzeczy, jak opisane w tym artykule.

  FFFUUU:
  Prawie jak zwierzęta.

 4. ArekOMC Odpowiedz

  Fajny artykuł, uśmiałem się :). Swoją drogą czy ta książka cała jest taka fajna? Bo tytuł wydaje się strasznie poważny… „Piękno i smutek czegoś tam”. Brzmi raczej odstraszająco….

 5. Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z serwisu Joemonster.org (http://www.joemonster.org/link/31616/Porno_wojna_Seks_podczas_I_wojny_swiatowej):

  PaX033:
  Wesoło jak widać. A co tam zawsze wiedziałem że w gruncie rzeczy człowiek na przestrzeni dziesięcioleci jak i setek lat, specjalnie się nie zmienia. Tylko czasem przycichnie jedno na rzecz drugiego.

  Nevrax:
  idę do baru zamówić dziewczynę:D

  Eminey:
  Dwa piwa i brunetke prosze…

 6. Nasz publicysta | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Jeszcze dwa komentarze z serwisu wykop.pl:

  equa:
  Mobilne burdele, wojskowe prostytutki? Działo się znacznie więcej, np. cytując „The Hidden World of Erotica” Mastersa:

  Dr. Magnus Hirschfeld (Sexual History of the World War) quotes a Hungarian military physician who told him that on the Italian front during World War I the Hungarian Hussars quite frequently copulated with their mares, and that some of the officers also engaged in this practice.

  Niestety nie mam samego „Sexual History of the World War”, pozostaje wierzyć przypisom.

  mehis:
  @equa: Z własnymi klaczami?! O tempora, o mores….

  Kurcze, chyba muszę sobie sprowadzić to „Sexual History of the World War”….

 7. bjkrz Odpowiedz

  spoko goscie pierdoili zamiast ginac w imie pseudo idealow jakze teraz smiesznych z perspektywy czasu ginac za austro wegry carska roje czy cesarstwo enerde przyszle :) to prawie jak isc zginac za ue :) dzisiaj co po ruchal to poruchal zachorowal i na tyly ja sie nie dziwie ciekawe czy komor kacza albo donald poszli by ginac teraz za nasze wnuki ku…wa nie na 100 % jebac kurwy i na tyly

 8. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Kolejna porcja komentarzy z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Arkadiusz M.: Prawdziwy burdel na kółkach jest na Wiejskiej.

  Marek Z.: „Handel ropą od chorych na rzeżączkę” Co ja pacze !!!

  Anna P.: To wcieranie ropy w oczy mnie dobiło:)

  Maria P.: Tak podana historia jest o wiele, wiele ciekawsza! Generalnie jestem za promocją wiedzy i to tej szerokiej:)

  Karol M.: bordello militare ;)

  Maciek Benedykt M.: Taaaa, ropa i mnie ujęła

  Michał P.: Im więcej prostytucji tym mniej gwałtów. Prostytucja przy wojsku to działalność humanitarna!

 9. EK47 Odpowiedz

  Tu nie chodzi o moralność, tylko o paniczny lęk przed walką na wojnie!
  Bycie z prostytutką jest w tym momencie ucieczką, rozładowaniem napięcia i spełnia funkcję stabilizacji psychologicznej (bardziej dostępne niż psycholog, przyjaciel czy rodzina), a nie wyżycia się seksualnego.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowna Pani, bardzo trafny komentarz uwzględniający psychologię osób, którym przyszło walczyć w wojnie, w której nic nie było pewne. A tym bardziej szansa na przeżycie. Dziękujemy za wpis i pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.