Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Białorusini, Ukraińcy, Żydzi… Czy armia Andersa to było polskie wojsko?

Generał Władysław Anders w czasie inspekcji Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych we włoskim Gallipoli (źródło: domena publiczna; koloryzacja RK).

Generał Władysław Anders w czasie inspekcji Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych we włoskim  Gallipoli (źródło: domena publiczna; koloryzacja RK).

Przyjęło się, że żołnierzy armii Andersa nazywa się zbiorczo Polakami. Wojsko polskie powstałe w ZSRS składało się jednak z przedstawicieli wielu narodowości, dawnych obywateli II RP. Jedni dezerterowali, inni umierali za wspólną ojczyznę. Warto przypomnieć ich historię.

Przed drugą wojną światową polskie Kresy Wschodnie były prawdziwą mieszanką, narodowości, religii i kultur. To stąd wywodzili się w znakomitej większości rekruci do Armii Andersa. Należeli do tysięcy zesłańców deportowanych w głąb ZSRS po 17 września 1939 r. Oprócz Polaków byli to Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Tatarzy, Litwini, Ormianie…

Prawdziwy Polak wg NKWD

Postanowienia układu Sikorski-Majski nie zawierały żadnych ograniczeń narodowościowych. Również tzw. amnestia z 12 sierpnia 1941 r. dotyczyła bez wyjątku wszystkich obywateli polskich przebywających na terenie ZSRS. Spowodowało to masowy napływ do wojska polskiego przedstawicieli mniejszości narodowych zamieszkujących II RP.

W ciągu pierwszych dni formowania polskich jednostek nie-Polacy stanowili nawet ponad połowę ogółu żołnierzy. Sowieci szybko zorientowali się, że popełnili błąd. Jak napisał Norman Davies w książce „Szlak nadziei”:

(…) sowieckie prawo rozróżniało „narodowość” i „obywatelstwo”. Według NKWD nikt nie mógł mówić, że jest narodowości polskiej, jeśli polski nie był jego językiem ojczystym i jeśli był innego wyznania niż rzymskokatolickie.

Mimo iż porozumienie Polaków z Sowietami zakładało jednakowe traktowanie wszystkich obywateli II RP, rzeczywistość okazała się inna. Na zdjęciu gen. Władysław Sikorski i gen Władysław Anders na spotkaniu ze Stalinem (fot. domena publiczna).

Mimo iż porozumienie Polaków z Sowietami zakładało jednakowe traktowanie wszystkich obywateli II RP, rzeczywistość okazała się inna. Na zdjęciu gen. Władysław Sikorski i gen Władysław Anders na spotkaniu ze Stalinem (fot. domena publiczna).

W rozumieniu Sowietów obywatele tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi niebędący narodowości polskiej nie podlegali poborowi do armii Andersa. Uznano, że wszyscy oni automatycznie nabyli obywatelstwo ZSRS.

W latach 1940–1941 r. ludzi tych wcielano do jednostek Armii Czerwonej. Najczęściej kierowano ich, jako element niepewny, do batalionów budowlanych, tzw. strojbatów. Znany jest przypadek, kiedy pochodzący z Kresów żołnierze jednego z takich oddziałów otwarcie zbuntowali się i zażądali przeniesienia do armii polskiej.

Armia dla wybranych

Sowieci jak tylko mogli utrudniali rekrutom o niepolskim pochodzeniu wstąpienie do armii Andersa. Na początku stycznia 1942 r. zadecydowali, że pobór będą przeprowadzać tylko ich własne komisje rekrutacyjne, tzw. wojenkomaty.

Czy wiesz, że ...

...Ludwik Kalkstein, działacz polskiego Podziemia i współpracownik „Grota” Roweckiego, okazał się podwójnym agentem? Po tym, jak Armia Krajowa wydała na niego wyrok śmierci, wstąpił do SS i… wziął udział w Powstaniu Warszawskim po stronie okupantów.

...niechlubną praktyką niemieckich okrętów podwodnych podczas II wojny światowej było ostrzeliwanie z dział i broni maszynowej ewakuujących się ze storpedowanych statków rozbitków? Ofiarą takiego postępowania była załoga brytyjskiego transportowca „Severn Leigh”. Z 43 członków załogi ocalało jedynie 10.

...oskarżenie o gwałt na dwóch czternastolatkach nie złamało kariery wielkiego gwiazdora hollywoodzkiego lat 40. Errola Flynna? Podczas procesu cytowano jego wypowiedzi w stylu „lubię starą whisky i młode kobiety”. Udało mu się wybronić przed więzieniem, ponieważ… podważył reputację nastolatek.

Komentarze (13)

 1. Jarek Odpowiedz

  „docenić wkład żołnierzy innych narodowości we wspólną walkę z nazizmem”

  Byłby to piękny I pouczający artykuł, gdyby nie ten „nazizm”.

  • Tomek Odpowiedz

   Mnie też jakoś dziwi ta zmiana z ZSRR na ZSRS. Przecież ta pierwsza to polska nazwa tego kraju, a druga to jakby używać United Stany Ameryki. To trochę tak jak kiedyś używano nazwy NRF zamiast RFN.

   • Nasz publicysta |Roman Sidorski Odpowiedz

    Obie formy, ZSRR i ZSRS (Związer Radziecki/Sowiecki), są poprawne. Przepraszamy natomiast za niekonsekwencję, która wkradła się do tekstu. Już ją usunęliśmy.

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1160102037351787

  Wojciech O.:
  Błąd metodologiczny. W okresie formowania armii Andersa, Białorusini, Ukraińcy i Żydzi], wszyscy oni nie byli poszczególnymi narodami a Polakami. Byli odrębnymi etnosami, ale nie narodami. Dopiero długo po II WŚ powstały państwa poszczególnych wymienionych narodów. I od tego okresu należy traktować je jako narodowości. Także całe te rozważania kupy się nie trzymają. Napisał je z pewnością dziennikarz lub historyk urodzony po utworzeniu w/w państw, stąd ma odrealnione pojecie o tożsamości państwowej w szczególności tożsamości państwa polskiego. I np. w Oświęcimiu nie ginęli Żydzi polskiego pochodzenia, a Polacy wyznania mojżeszowego, bo Izrael proklamowano dopiero w 1948 r. Białoruś i Ukraina w 1991 r. Takie spustoszenia w głowach wywołuje działalność „edukacyjna” pewnej gazety
  Dariusz Kaliński:
  Czyli idąc Pana tokiem myślenia przez 123 lata nie było czegoś takiego jak narodowość polska? Poza tym narodowość to przede wszystkim wspólnota kulturowo-etniczna a nie obywatelstwo.
  Eryk K.:
  Kwestie narodowości są bardzo indywidualną sprawą. Ktoś może być na przykład wyznania mojżeszowego i nawet posługiwać się jidysz, ale uważać się za przede wszystkim Polaka a ktoś może nawet tych języków nie znać, ale uważać się za Żyda. Dla mnie osobiście wszyscy ci ludzie byli z założenia polakami (no chyba, że jakieś jednostki uważały inaczej).
  Wojciech O.:
  Wszystkie trzy etnosy, dopiero po II WŚ stały się narodami w rozumieniu politycznym i geograficznym. Rzeczywiście można się spierać o definicje, najpierw trzeba by je zdefiniować, a dopiero potem prowadzić dyskusję. Ale wszyscy wiemy, o co mi chodzi. Naród białoruski został zdefiniowany za sprawą Związku Radzieckiego po II WŚ, a naród ukraiński został wygenerowany przez agenturę niemiecką, przeciwko Polsce, poczytajcie w internecie Dmowskiego. Oba narody są nowymi tworami, powstałymi z okrojonej Polski. Żydzi to był luźny twór społeczny o silnej religijności i dopiero rewolucja w Rosji wygenerowała ich tożsamość polityczną na arenie światowej za sprawą Stalina, bo ich prześladował i posługiwał się nimi w ruchu międzynarodówkowym. To media w naszym kraju rozbijają, poprzez rozmywanie pojęć naszą tożsamość społeczną, polityczną i jedność narodową. I ten artykuł jest właśnie tego wyrazem. Kiedyś oglądałem film amerykański o magii świąt, ani słowa o Bożym Narodzeniu. To jest ta sama ideologia rozmywania pojęć i nadawania im odmiennych znaczeń dla określonego celu – zatracenia wiary i kultury przodków. Tradycja jest szkieletem kultury, bez polskiej tradycji będziemy jaki naród zerem.
  Mikołaj Piotr B.:
  Pytanie za co oni się uważali. Mogli się czuć Polakami, ale bynajmniej nie musieli.
  Dominik Tymoteusz P.:
  Uwielbiam tą retorykę – agentura niemiecka stworzyła Ukrainę by szkodzić Polsce xD zaraz się dowiem, że Chmielnickiego szkolono w tajnym ośrodku wywiadu w Brandenburgii. Kartami narodów białoruskiego i ukraińskiego grały przez trzy lata obie strony wojny polsko-bolszewickiej, Ukraina istniała w toku tej wojny jako suwerenne państwo pozostające w ścisłym sojuszu z Polską, Piłsudski przemawiał do Białorusinów w ich języku… to nie były “etnosy“, tylko narody które ze względu na wielowiekową politykę Moskwy uległy daleko posuniętej rusyfikacji. Plus obydwa narody stanowiły republiki związkowe w ramach ZSRR. Ktoś nie uważał na historii
  Aleph M.:
  A podział na narody to nie głównie ze względu na język jakim się dana grupa posługuje?
  Bartosz B.:
  Język, wyodrębniona, charakterystyczna mentalność, wspólna kultura materialna i symboliczna… ale na Ukrainie zaczęło się to wszystko już pod koniec XVIII wieku. Ciekawe, kto według tych fantastycznych bredni pana powyżej szkolił czy opłacał Tarasa Szewczenkę czy Kotlarewskiego. A ukaz emski to skąd się w takim razie wziął, skoro nikt, nawet sami Ukraińcy mieli nie uważać Ukraińców za naród?

  • Anonim Odpowiedz

   nie jestem specjalistą więc mogę się mylić, ale moim zdaniem naród, a państwo co dwie rózne rzeczy i nawet gdy nie ma państwa to naród może istnieć, czego dowodem są między innymi żydzi, którzy nie mieli swojego państwa, ale zachowali swoja tożsamośc narodową i Polacy, którzy równiez nie mieli państwa przez 123 lata, ale nadal byli narodem polskim. Więc moim zdaniem o narodowości nie stanowi to, czy w danym okresie istniało dane państwo tylko to, czy ludzie zachowali swoją tożsamość narodową i tutaj wszystko zależy od konkretnych ludzi. Jeśli np. żydzi, dezerterowali żeby walczyć w palestynie o kraj dla siebie bo czuli się odrębnym narodem to tak było, natomiast żydzi, którzy woleli walczyć za Polskę bo czuli się Polakami, faktycznie moim zdaniem Polakami byli. Tak ja to rozumiem i podobnie w odniesieniu do innych. Moim zdaniem Nawet pigmej, który gotów jest do największego poświęcenia i oddania życia w obronie Polski i Polaków jest Polakiem po stokroć bardziej niż taki np. Donald Tusk, który mimo języka i urodzenia jest zwykłym Szwabem.

 3. jan Odpowiedz

  Jedne oko nie wiee co czyta drugie
  Dwa artykuly i inne dane dane
  w jed ym 3000 w drugim 6000 Zyduw kturzy zostali w Palestynie

 4. pes Odpowiedz

  Jak ludzie wyznania mojżeszowego mogli walczyć o swój kraj? skoro od zarania byli „narodem” koczowniczym. Siłą zajęli Palestynę Arabską. Do wojska Andersa wcielali się wszyscy niezależnie od przynależności narodowościowej ,którzy widzieli szansę wydostania się z łagrów i raczej x wątpliwą nadzieją powtotu do Polski . Dlaczego nikt nie pisze jakie dokonywali „przestępstwa” pokonując drogę do „Królestwa Niebieskiego”!

 5. Ront Odpowiedz

  Nie podoba mi się to koniunkturalne nazewnictwo „ZSRS” („sowieci” można od biedy zrozumieć) wprowadzone tylko po to, by PONIŻAĆ PRZECIWNIKA, który i tak uległ samolikwidacji! To dość obrzydliwa zmiana. Chcę też zauważyć, że z relacji dwóch ludzi, żydowskiego pochodzenia, którzy wrócili do Polski z armią Berlinga, dowiedziałem się, żę zostali, ze względu na pochodzenie odrzuceni przez komisję rekrutacyjną armii Andersa! Tak więc antysemityzm nie jest mitem. Mało brakowało a trafiło by się to innemu człowiekowi, który był synem wyższego oficera Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu. Ktoś przypadkiem przypomniał sobie jego nazwisko.

 6. Abram Nanes Odpowiedz

  Zaden radziecki wywiad nie agitowal Zydow w Palestynie do dezercji,. W\Tak powiedzial Anders. Oni sa u siebie w domu. i chca o niego walczyc. My bysmy tez to zrobili. I przestal meldowac o dezercjach zandarmerii brytyjskiej.

 7. Prawdziwa historia Odpowiedz

  najbardziej ten łysy sanacyjny antypolski brunatny zwyrodnialec pokochał Ukraińców ,których uratował tysiące należących do SS Galizien.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.