Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Zdradzieccy Żydzi czy… zwyczajni Polacy? Kto wiwatował na widok Armii Czerwonej?

Entuzjastyczne powitanie żołnierza Armii Czerwonej. Według radzieckiej propagandy, tak wyglądały spotkania z "wyzwalanymi" (źródło: domena publiczna; koloryzacja Rafał Kuzak).

Entuzjastyczne powitanie żołnierza Armii Czerwonej. Według radzieckiej propagandy, tak wyglądały spotkania z „wyzwalanymi” (źródło: domena publiczna; koloryzacja Rafał Kuzak).

Polski internet ma na to pytanie jedną odpowiedź. Obraz Żydów, witających z kwiatami wkraczającą Armię Czerwoną, na trwałe zapisał się w pamięci zbiorowej Kresowiaków i przeniknął do opinii publicznej. Radosne przyjęcie miało być wstępem do kolaboracji na wielką skalę. Czy rzeczywiście tak było? Sprawdzamy!

Powitania Armii Czerwonej z kwiatami i czerwonymi flagami, a często bramami tryumfalnymi, organizowano w bardzo wielu miastach i miasteczkach wschodniej Polski. W Brześciu nad Bugiem grała nawet orkiestra. We Lwowie:

Żydzi byli bardzo uradowani [wkroczeniem armii sowieckiej], tak że wielu z nich podchodziło do idących czołgów i całowali żelazo, wznosili okrzyki „nechej żywe czerwona armia, my was żdały 22 goda”.

Z Białegostoku z kolei relacjonowano na przykład: Żydzi witali z sowieckimi sztandarami i z kwiatami, czepiali się maszyn. Podobne sceny miały się rozgrywać na całych Kresach, Od Lwowa po Wilno, od małych miejscowości na Podlasiu, takich jak Łapy czy Wasilków, po największe miasta.

Zdarzenia takie potwierdzają wspomnienia samych Żydów. O Dereczynie (powiat słonimski) pisał jeden z nich: cała społeczność żydowska, a także wielu nie-Żydów, wyszło powitać sowieckich wybawicieli (…). Nasza radość nie miała granic (…). Niemal dni Mesjasza.

"Oswobodzenie bratnich narodów" - tak, zgodnie z radziecką propagandą miała być zapamiętana agresja na Polskę (źródło: domena publiczna).

„Oswobodzenie bratnich narodów zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi” – tak, zgodnie z radziecką propagandą, miała być zapamiętana agresja na Polskę (źródło: domena publiczna).

Kto witał?

Nie sposób ustalić, jaki procent witających Armię Czerwoną stanowili Żydzi. Oprócz nich w ceremoniach tego typu niewątpliwie brali udział liczni Ukraińcy i Białorusini, a zdarzali się również Polacy, na ogół określani przez świadków tych wydarzeń jako „szumowiny” i komuniści. Proporcje z pewnością zmieniały się w zależności od miejscowości. W odniesieniu do jednych mowa będzie o tłumach, w stosunku do innych o zaledwie garstce i wręcz incydentalnym charakterze powitań.

Tym trudniej jest ustalić, jaki procent ludności żydowskiej brał udział w tych powitaniach lub po prostu cieszył się z nadejścia radzieckiej władzy. Niektóre relacje mówią o zgoła „wszystkich” Żydach i przedstawicielach różnych grup społecznych. Z analizy wspomnień wynika jednak, że wśród Żydów zdecydowanie dominowała młodzież, biedota, przedstawiciele marginesu społecznego i komuniści, a także uchodźcy z ziem zajętych przez Niemców.

Inspiracją do napisania artykułu była książka Władysława Bartoszewskiego „Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje” (Znak Horyzont 2016).

Inspiracją do napisania artykułu była książka Władysława Bartoszewskiego „Polacy – Żydzi – okupacja. Fakty. Postawy. Refleksje” (Znak Horyzont 2016).

Trzeba przy tym pamiętać, że wbrew stereotypom to właśnie ubodzy Żydzi stanowili ogromną większość przedstawicieli tej narodowości. Historycy są przy tym zgodni, że ich sytuacja materialna wyraźnie się pogorszyła w ostatnich latach istnienia II RP.

Ze znacznie większą rezerwą, a nawet wrogością, odnieśli się do nowej władzy ludzie starsi, lepiej wykształceni i majętni. Do tej grupy należeli zwłaszcza ci, którzy pamiętali zachowanie bolszewików w czasie wojny 1919–1921.

Szybko okazało się zresztą, że obawy były słuszne: wywłaszczenia, likwidacja prywatnego handlu, zamykanie synagog i szkół z językiem hebrajskim i inne represje dały się szybko we znaki szczególnie zamożniejszym Żydom. Również wywózki na Sybir dotknęły ludność żydowską (głównie uchodźców) w niemal równym stopniu, co Polaków.

Ja za takie oswobodzenie im dziękuję i proszę, by to był ostatni raz – pisał mleczarz z Łucka Mendel Srul

Mapa Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i tak zwanej "Zachodniej Białorusi" z 1940 roku (źródło: domena publiczna).

Mapa Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i tak zwanej „Zachodniej Białorusi” z 1940 roku (źródło: domena publiczna).

Sowieci – źródło nadziei i bezpieczeństwa

Skąd wzięły się takie postawy? Na pierwszy plan wysuwa się radość z uniknięcia okupacji niemieckiej. Sytuacja Żydów w III Rzeszy nie była żadną tajemnicą, na wschód dotarły też wraz z uchodźcami wieści o pierwszych zbrodniach w zachodniej i centralnej Polsce. Właśnie uchodźcy stanowili znaczną część witających Armię Czerwoną, szczególnie w Białymstoku.

Mieszkańcy terenów zajętych najpierw przez Wehrmacht, a później przekazanych ZSRR, na własnej skórze poznali niemiecką brutalność. W obliczu załamania się państwa polskiego pojawiły się też rabunki, a nawet napaści na ludność żydowską ze strony Polaków, Ukraińców, Białorusinów i Litwinów. Nadejście Armii Czerwonej zapewniało więc bezpieczeństwo i naturalnie w takiej sytuacji przyjmowane było z ulgą.

Powodem, dla którego to zwłaszcza młodzież i biedota wystąpiły z poparciem dla najeźdźców, były też nadzieje na poprawę bytu materialnego. Pogłębiające się ubóstwo, bezrobocie dotkliwie odczuwane szczególnie przez młodych czy też ograniczony dostęp do studiów i ścieżek awansu społecznego kazały szukać w komunizmie szansy na lepsze życie. W Polsce większość nie widziała na to szansy.

Lojalność dyskryminowanych

Na to wszystko nakładała się oczywiście dyskryminacja Żydów w II RP i rosnący antysemityzm. Getta ławkowe, numerus clausus, ekscesy antyżydowskie, bojkoty sklepów czy agresywna antyżydowska retoryka części prasy nie sprzyjały budowaniu więzów między dwoma narodami.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...Alfred Rosenberg, jeden z twórców zbrodniczej ideologii III Rzeszy, twierdził, że nie miał pojęcia o tym, co działo się w obozach koncentracyjnych. Gdy miał okazję odwiedzić Dachau, zrezygnował "ze względów estetycznych".

...Adolf Eichmann w ciągu zaledwie roku, między 1942 a 1943, zawłaszczył żydowski dobytek o wartości ok. 200 mln marek? To właśnie z jego rozkazu zamordowanym Żydom odbierano cenne przedmioty i wyrywano złote zęby.

...w okupowanej Polsce jednym ze sposobów na wmieszanie żydowskiego dziecka w tłum było "opalanie" go? Ukrywające się w piwnicach i innych zakamarkach maluchy zazwyczaj były tak blade, że natychmiast rzucały się w oczy. Trzeba było więc chodzić z nimi na spacery, by nabrały kolorów.

...po II wojnie światowej liczbę ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz obliczano w oparciu o ilość i przepustowość pieców krematoryjnych? Nadzwyczajna Radziecka Komisja Państwowa do Badania Zbrodni Niemiecko-Faszystowskich Agresorów oparła się na na zeznaniach ocalałych (w tym członków Sonderkommanda) i schwytanych esesmanów, a także na częściowo zachowanej infrastrukturze fabryki śmierci. Jej członkowie policzyli piece w krematoriach, ustalili ich dobową przepustowość oraz okres funkcjonowania. 

Komentarze (42)

  • Woziwoda Odpowiedz

   Szczególnie tam, gdzie kościoły chrześcijańskie usilnie zajmowały się wyjaśnianiem świata i wskazywaniem złych. Proste.

  • Piotr Odpowiedz

   W przypadku niepowodzeń zawsze szukało się jakiejś wymówki, usprawiedliwienia. Żydzi byli wspaniałym kozłem ofiarnym, także w Polsce, szczególnie dla części społeczeństwa uboższego. Obecnie mamy pewną analogię Muzułmanów, jak odpowiedź na to dlaczego Unia Europejska i Europa kieruje się ku schyłkowi.

   Oczywiście, nie mówię, że Żydzi czy Muzułmanie nie są bez winy jeżeli chodzi o taki wizerunek. Jednakże nie można ich obwiniać o wszystko.

  • Mariner Odpowiedz

   Antysemityzm zapoczatkowal Kosciol Katolicki w Rzymie.
   Zydzi stanowili konkurencje dla biskupow ktorzy bedac niesamowicie majetnymi pozyczali wladcom pieniadze i tym ich uzalezniali od siebie.Nie wolno bylo brac procentu od kapitalu ale mozna bylo zadac innych ” profitow”.Zydzi zas chcieli procentu a nie zaleznosci politycznej wiec sporo wladcow tam kierowalo sie po pozyczki.Bylo to bardzo nie na reke papiezom ,do tego stopnia ze rozpoczeto oficjalna kampanie dyskredytujaca bankierow zydowskich a przy okazji przeciwko calej nacji zydowskiej.Mowi o tym prof Diarmaid MacCulloch w swojej 5 tomowej History of Christianity
   Polecam sfilmowana wersje do obejrzenia i wysluchania na :https://youtu.be/4-WD4K3mbD4

 1. sfuj Odpowiedz

  Wg mnie artykuł jest manipulacją. Całość wywodu opiera się na tezie o żalu Polaków za brak lojalności Żydów przejawiający się w stawianiu bram i ostentacyjnym witaniu sowietów. Brak lojalności wobec polskich sąsiadów to jednak nie tylko ‚stawianie bram’ ale również aktywna kolaboracja mniejszości żydowskiej z okupantem. Żal do Żydów mogli mieć z pewnością członkowie rodzin i znajomi ofiar komunistów. Z pewnością nie dotyczyło to ogółu Polaków. Istnieją liczne wypowiedzi świadków, na przykład z Jedwabnego, mówiące o licznym uczestnictwie Żydów w aparacie opresji i pomocnictwie w eksterminacji swoich polskich sąsiadów. Tutaj na przykład wypowiedź ks. kanonika Edwarda Orłowskiego, proboszcza w Jedwabnem:

  cd. w następnym poście.

 2. sfuj Odpowiedz

  ‚- Stosunki między Żydami a Polakami były dobre. Dopiero jak Żydzi rozpoczęli współpracę z Sowietami, komunistami, z NKWD, wszystko zaczęło się psuć.
  Młodzi, zafascynowani komunizmem Żydzi zorganizowali swoją żydowską milicję. Objęli po Polakach urzędy. Pozakładali sobie czerwone opaski, pobrali broń i zaczęli naszym pokazywać, że są ważni. Zaczęli Polakom dokuczać. Powtarzali: wasze ulice, nasze kamienice. Nieco później, z cynizmem, ostentacyjnie, szyderczo naśmiewając się, a współorganizując z NKWD deportację na Sybir, do Kazachstanu, mawiali, że wiozą Polaków na wycieczkę czy pielgrzymkę.
  Równocześnie, wspólnie z okupantem, Rosjanie i Żydzi zbierali się w domu parafialnym. Wspólnie się bawili, tańczyli. Słowem, cieszyli się. Nie mogli tego nie widzieć mieszkańcy Jedwabnego. Możemy się domyślać, co przeżywali. To były trudne, tragiczne dni.’

 3. sfuj Odpowiedz

  ‚- Oni, tj. Żydzi, patrolowali nawet wozy, którymi deportowanych wywożono na stację do Łomży. Co któryś wóz siedział enkawudzista. Na każdej jednak furmance siedział Żyd z karabinem.
  Jak wywozili z Polski naszych mężczyzn, to matki, żony, kobiety szły drogą i błagały tych Żydów, których przecież jako swoich sąsiadów doskonale znały, żeby dali deportowanym szansę. Jadąc przez las wywożeni mieli możliwość ucieczki Sowietom. Jednak nic takiego nie nastąpiło.
  W rezultacie w głąb Rosji, bydlęcymi wagonami wyjechały całe transporty.’

 4. Anonim Odpowiedz

  Artykuł sugeruje że w Jedwabnem był pogrom Żydów, w domyśle wykonany przez Polaków. Nie było żadnego pogromu, to był mord wykonany przez Niemieckich żołnierzy. Miło by było gdyby autor nie dawał wiary bzdurom pana Grosa.

 5. FFrr00ddOO Odpowiedz

  ilościowe zestawienia relacji mogą prowadzić do pomyłek.
  Proszę sobie wziąć szwedza prasę i sprawdzić przytaczaną w artykułach narodowość sprawców gwałtów.
  Otóż jesli coś będzie wspomniane, to raczej, w kilku % że to Polak, Rosjanin czy Ukrainiec. W większości artykułów narodowość / pochodzenie etniczne gwałciciela będzie pominięte. A prawda … prawda nikogo tam nie obchodzi. I co za 60 lat zrobią tam historycy, na podstawie takich bardziewnych źródeł? Stwierdzą, że Słowianie byli głównymi sprawcami zmiany Sztokholmu w europejską stolicę gwałtów.

 6. KTSC Odpowiedz

  Przede wszystkim brakuje tutaj jako zrodla pierwszego, odkrytego jakis czas temu, raportu Karskiego z ’39 roku. Jedna czesc poswiecil zyciu Polakow na terenie okupowanym przez Niemcy, po czym przedostal sie na teren okupacji sowieckiej.

  Dosc gorzko pisze o ochoczej wspolpracy ludnosci zydowskiej z aparatem komunistycznym i wladza sowiecka, wskazujac przy tym, ze w nowo powstajacych organach administracyjnych Zydzi stanowia znaczny odsetek. Dodatkowo wskazal na donosicielstwo zydowskie, skutkiem czego byly wywozki i przesladowania/morderstwa Polakow. Karski przy tym skontastowal, ze ludnosc polska z powodu dzialan ludnosci zydowskiej jest wobec Zydow coraz bardziej niechetna.

  Polecam ten raport! Jest szokujacy

 7. Henryk Spaltstein Odpowiedz

  Dodać potrzeba, że Żydzi zajmowali o wiele wyższe stanowiska od innych narodowości i mieli znacznie wyższy odsetek uczestnictwa w aparacie władzy (inaczej niż mógł wskazywać odsetek względem ogółu). A wiadomo, że myśl idzie od głowy (żydowscy decydenci) i potem działanie podejmuje ciało (szeregowi nieżydowscy pracownicy). Tak podobnie może być w odniesieniu do „witaczy”, którzy w większości stanowili nie-Żydzi, ale byli inspirowani przez żydowskich wichrzycieli.

  • Anonim Odpowiedz

   myślę że to jest racja. To był czas kryzysu. Bankowość była w większości w rękach żydów.
   Tak jak dzisiaj. Mechanizm bez litości i skrupułów. Ale też byli tacy którzy nie mieli nic z tym wspólnego. Ci co sterowali gospodarką międzynarodową , bankowością w rychło czas uciekli z radością witani przez zachodni kapitał.
   Ci biedni byli z radością witani przez armię czerwoną a resztę przywitali Niemcy.
   Ale jest jedno przez setki lat nie mogą się zdecydować kim są , stanowili zamkniętą społeczność
   nie integrowali się z żadnym narodem nawet byli nonszalanccy do innych narodów.
   Trafili na czas i okoliczności -skupiły się na nich.
   Żal ludzi i tylu.
   Patrząc i cofając się do perspektywy natury- natura eliminuje organizmy które się nie poddają asymilacji .
   W naturze jest jedna zasada albo jesteś z nami i budujesz kolonię lub giń albo znajdź inne miejsce swojego rozwoju.
   Dzisiaj mamy ten sam problem ale z kulturą MUŁZUMANÓW jest agresywna – dzisiaj już możemy pytać czy oni nas wyeliminują czy my ich.
   Odpowiedź znajdziemy za 50 może 100…200 lat

 8. Anonim Odpowiedz

  Jeszcze kilka lat i okaże się, że komunizm wprowadzali etniczni nordycy-aryjczycy, a polski aparat bezpieczeństwa tworzyli Eskimosi.

 9. bt Odpowiedz

  Jak można narzeka na bojkot sklepów żydowskich, skoro Żydzi nie mogli lupować w sklepach nieżydowskich i to z kilku powodów: Po pierwsze, w sklepach nieżydowskich, produkty były dla nich nieczyste.
  Żydzi uważają siebie za istoty boskie, więc budzą sprzeciw który jest anonsowany jako antysemityzm.

  • maciejmakro Odpowiedz

   Nie za boskie ale za „wybrane” ale ogólnie trudno nie dostrzec że budzić to musi sprzeciw, zresztą warto pamiętać że nacjonalizm (nazizm właściwie) to ideologie bliska wielu Żydom do dziś tyle że zowie się syjonizmem.

 10. maciejmakro Odpowiedz

  Autor manipuluje statystykami niczym Goebbelsik,
  Poza tym Jedwabne to była robota NIEMCÓW! Wskazuje na to zarówno modus operandi jak również fakt że sprawowali na tym terenie CAŁKOWITĄ władzę!
  Nawet jeśli zgromadzono tam jakąś ilość Polaków, to nie mieli oni żadnej możliwości samodzielnych działań!

 11. maciejmakro Odpowiedz

  W styczniu 1941 roku na 403 pracowników politycznych aparatu partyjnego w obwodzie zaledwie 56 było Żydami (13,8 procent). „…. a ilu pełniło funkcje kierownicze?!
  Poza tym mord w Jedwabnem nosi WSZElKIE cechy działań Niemieckich, oni twkże posiadali stosowną organizację i dysponowali uzbrojonymi formacjami. Tylko „historyk” miary Grossa może upierać się że mnóstwo osób narodowościmżydowskiej posłusznie spełniało polecenia garstki nieuzbrojonych Polaków!

 12. Anonim Odpowiedz

  o rzetelności autora stanowi jedno zdanie: „Wizna, Radziwiłłów Jedwabne, miejscowości gdzie w 1941 roku miały miejsce duże pogromy” Jedyna miejscowości gdzie można było mówić o „pogromie” to Jedwabne, na szczęście już wyjaśnione przez historyków i to Oxfordzkich więc obiektywnych. Po za tym szkoda że taki tok rozumowania tylko wobec Żydów da się zastosować, za to Polacy jak jeden antysemici i współpracownicy Hitlera i tutaj żadnych wyjaśnień naukowych i danych procentowych nie ma. W mojej opinii autor to zwykły rasista, Żyda zawsze cos usprawiedliwia, Polaka nigdy a te około milion deportowanych to sami sobie winni antysemici, z którymi ojczyzna proletariuszy „zrobiła porządek”

 13. ramirez Odpowiedz

  nie internet tylko wspomnienia żołnierzy polskich walczących w wojnie obronnej w 1939r.
  poczytajcie głąby książki a nie internet
  barany z czerskiej

 14. Dex Odpowiedz

  Żydzi witali z otwartymi ramionami Armię Czerwoną z tych samych powodów co Polacy na Kresach witający kwiatami armię hitlerowską – dla jednych i drugich było to wybawienie od okrucieństwa, terroru i represji danego okupanta.

  • joko Odpowiedz

   Tak było,przykład dalszej mojej rodziny z okolic Trok.Dzieki Niemcom udało im się uniknąć podrózy na wschód.

 15. Vonn Odpowiedz

  Krewny mojej rodziny w 45 roku (ziemia kutnowska) poszedł witać Armię Czerowną, był chłopem pochodzenia polskiego. Zarzekał się, że da pół litra bimbru pierwszemu czerwonoarmiście, jakiego napotka. Spotkał. Czerwonoarmista zapytał która godzina, wuj wyciągnął bardzo ładny, kolejowy zegarek z kieszeni. Po chwili nie miał zegarka. :)

  Z drugiej strony u innej ciotki stacjonowała drużyna niemiecka (ok. 12 ludzi). Była zostawiona na pastwę Rosjan, jako „spowalniacz” – mieli postrzelać, sprawić, ze nacierający zalegną na moment, mieli zdobyć nieco czasu dla tych, którzy wykonywali popisowy francuski manewr wojskowy. Ciotka zauważyła, że dowódca niemiecki ma piękny krucyfiks na szyi i bezczelnie, łamaną niemczyzną powiedziała coś w rodzaju: „Oddaj mi go, Tobie już się nie przyda”. Miała szalone szczęście, że był to człowiek zmęczony wojną, bo w innym razie mogłaby tego dnia skończyć swoje życie.

 16. Anonim Odpowiedz

  Ponad 1000 nazi agentow bylo wsrod zydow,to ile moglobyc wsrod sowieckich ?

  Żagiew („The Torch”), also known as Żydowska Gwardia Wolności (the „Jewish Freedom Guard”), was a Nazi-collaborationist Jewish agent provocateur group in Nazi German-occupied Poland, founded and sponsored by the Germans and led by Abraham Gancwajch.[1] Many Żagiew members were related to the collaborationist Jewish organization Group 13, which was also led by Gancwajch. The Nazis had over a thousand Jewish secret agents in Poland[2] and some were permitted by their Gestapo handlers to possess and bear firearms.

  The organization operated primarily within the Warsaw Ghetto. Its primary goal was to infiltrate the Jewish resistance network and reveal its connections with the Polish underground aiding and hiding Jews in the General Government. The organization was able to inflict considerable damage on both fronts.[3] Żagiew agents were also instrumental in organizing the Hotel Polski affair in Warsaw, a German scheme to lure thousands of wealthy Jews under false promises of evacuation to South America into a trap and extort their money and valuables before killing most of them

 17. vim Odpowiedz

  Odkąd portal zaczął swoją współprace z jedynymi „ideowo słusznymi” zamiast historii sponsoruje nam propagandę polityczną.
  Ludzie przecież trochę książek powstało z spisanymi wspomnieniami tamtych ludzi, może to nie mamby bogatego księgozbioru po ci ludzie zaczęli umierać ze starości kiedy zabrano się za spisywania ale są i zamiast czytać wypociny kupcie książkę i poczytajcie.

  Co do Jedwabnego, od dawna mówi się że ekshumacja pozwoliłaby rozwiązać wiele zagadek tamtych wydarzeń ale tylko jedna grupa naciska aby tego nie robić.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @vim: Szanowny Panie, od kiedy niby zaczęliśmy tę współpracę? Przypominam, że artykuł został napisany ponad rok temu. Poza tym w żadnym momencie naszej działalności nie przypominam sobie rozpoczęcia współpracy z „ideowo słusznymi”, którzy sponsorowaliby naszą, jak to Pan określił, „propagandę polityczną”. Pozdrawiamy.

 18. jol Odpowiedz

  nie po raz pierwszy ciekawostkihistoryczne.pl wykazują się daleko posuniętą manipulacją,
  przez rok wytrzymywałem tu czytając i trawiąc różne bzdury, ale teraz to juz przegieliście nieźle, cieszę się jedynie z jednego faktu – że tradycja ustna u Polaków jest żywa i za to trzymam kciuki, oby tak było dalej

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @jol: Szanowny Panie, mógłby Pan być nieco konkretniejszy? Kim manipulujemy i jak? Skoro nasza rzekoma manipulacja jest tak daleko posunięta to może Pan jednak coś więcej o niej chyba powiedzieć. P.S. pisze Pan, że wytrzymał rok czytając te „różne bzdury”. Jak mamy to odczytywać? Aż rok czyli to nie były takie do końca bzdury, czy lubi Pan bzdury i dlatego aż tyle czytał? Jesteśmy otwarci na wszelką krytykę, ale powiedzenie po prostu, że piszemy bzdury, ale mimo wszystko Pan je czytał i to sporo czasu nic nie wnosi. Pozdrawiamy.

 19. Heh Odpowiedz

  Artykuł zdecydowanie wybielający Żydów przez odpowiednie dobieranie danych i informacji dla pozoru oparcia na faktach. Poza tym śmieszne wnioski – matematycznie coś może nie wyglądać tak jak w rzeczywistości. Np. 56 Żydów na 403 aktywistów sowieckich to wg autora przecież TYLKO ok. 13 proc. Wyobraźmy sobie, że zaglądam do ośmiu ok. 50-osobowych sal i w każdej prawie dziesięciu ludzi to Żydzi – normalny człowiek nie wylicza wtedy procentów tylko od razu rejestruje fakt, że w tych salach jest bardzo dużo Żydów.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Panie, zarzuca Pan Autorowi naginanie rzeczywistości i śmieszne wnioski, ale sam Pan sobie przeczy. 13 procent matematycznie to wg Pana mało, ale „w realu” to nagle bardzo dużo. P.S. „normalny człowiek” czyli nienormalny to…? Według Pana normalny człowiek to ten, który wchodząc do sali rejestruje Żydów. Jest Pan pewien, że chciał Pan to napisać? Pozdrawiam.

 20. Danuta Marchwinska Odpowiedz

  Proszę zapoznać się z Żydowskim Talmudem. Większość z Żydów uważa Lucyfera za swojego Boga.

 21. Czytacz Odpowiedz

  Reasumując to jednak zdradzieccy czy nie? Autor stosuje sofistykę i manipulację moim skromnym zdaniem. Na koniec wstyd panie autorze za brak obiektywizmu, albo chociaż próby zamaskowania jego braku.

 22. Anna Odpowiedz

  Tekst po prostu obrzydliwy. Co autorzyna dzięki niemu skorzystał? Jakieś granty?
  Zdrada przy każdej okazji, przy każdym najeździe obcych na Polskę – zawsze zdrada. Czy Polacy powinni czuć się zobowiązani do chronienia zdrajców?

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.