Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Władysław Anders (1892-1970)

Władysław Anders w czasie manewrów. Okres międzywojenny.

fot.domena publiczna Władysław Anders w czasie manewrów. Okres międzywojenny.

Władysław Anders (1892-1970) – polski wojskowy. Od 1934 roku generał brygady. Uczestnik kampanii wrześniowej, ciężko ranny w walkach z wojskami sowieckimi, internowany 29 września. W latach 1939-1941 przebywał w niewoli, między innymi w więzieniu NKWD na Łubiance. Zwolniony latem 1941 roku w konsekwencji zawarcia układu Sikorski-Majski, a następnie mianowany dowódcą właśnie tworzonej Armii Polskiej w ZSRR.

Opowiadał się za ewakuacją polskich oddziałów z obszaru Związku Radzieckiego, do której doszło na przełomie 1942 i 1943 roku. Dowódca Drugiego Korpusu Polskiego, wsławionego między innymi w bitwie pod Monte Cassino i w walkach o Ankonę. W latach 1946-1954 naczelny wódz i generalny inspektor Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przez władze komunistyczne pozbawiony obywatelstwa. Zmarł w Londynie, nigdy nie powróciwszy do Polski.

Dowiedz się więcej o Władysławie Andersie:

Pomnik Wojtka przy ul. Misia Wojtka w Szczecinie

artykuł | 14.09.2020 | Autor:

Miś Wojtek – najsłynniejszy kapral Polskich Sił Zbrojnych

Opowieść o Wojtku, który został żołnierzem, brzmi nieprawdopodobnie. A jednak faktycznie się zdarzyła! Na dodatek najsłynniejszy miś w armii gen. Andersa zapisał się na kartach historii nie tylko ze względu na nietypowy jak na wojaka gatunek. Dzielny niedźwiedź…

Polscy żołnierze pod dowództwem generała Andersa odznaczali się odwagą i zawziętością. Jednak czy ich poświęcenie miało sens?

Druga wojna światowa | 24.04.2017 | Autor:

Najwyższa pora zadać to niewygodne pytanie. Czy Armia Andersa przydała nam się do czegokolwiek?

Do historii przeszła odwaga jej żołnierzy. Zdobycie klasztoru na Monte Cassino, a także późniejsze walki w Ankonie i Bolonii rozsławiły polskiego żołnierza na cały świat. Czy jednak nie było tak, że na próżno przelewaliśmy krew dla cudzej korzyści? I…

Czy gdyby nie postawa Władysława Andersa to Izrael w ogóle by powstał? Na zdjęciu generał w okresie międzywojennym (źródło: domena publiczna).

Druga wojna światowa | 28.03.2017 | Autor:

Czy dowódcy armii Andersa… byli ojcami założycielami państwa Izrael?

Broń, pieniądze, a nade wszystko wyszkoleni ochotnicy. Polacy zaczęli wspierać żydowskie organizacje niepodległościowe już przed wojną. Najwięcej późniejsze wojsko izraelskie zawdzięcza jednak Armii Andersa. Jak duży był udział polskich generałów w powstaniu państwa żydowskiego?

Generał Władysław Anders w czasie inspekcji Centrum Wyszkolenia Wojsk Pancernych w Gallipoli (źródło: domena publiczna; koloryzacja RK).

Druga wojna światowa | 07.10.2015 | Autor:

Białorusini, Ukraińcy, Żydzi… Czy armia Andersa to było polskie wojsko?

Przyjęło się, że żołnierzy armii Andersa nazywa się zbiorczo Polakami. Wojsko polskie powstałe w ZSRS składało się jednak z przedstawicieli wielu narodowości, dawnych obywateli II RP. Jedni dezerterowali, inni umierali za wspólną ojczyznę. Warto przypomnieć ich historię.

Defilada polskich żołnierzy w Buzułuku, grudzień 1941 r. (fot. domena publiczna; koloryzacja: RK).

Druga wojna światowa | 03.10.2015 | Autor:

To była armia nędzarzy. Jak powstało wojsko Andersa

Generałowi Andersowi udała się rzecz wydaje się niemożliwa. Z tysięcy wynędzniałych łagierników, w nieludzkich wręcz warunkach, stworzył sprawną i groźną siłę bojową. Nasz nowy, sowiecki „sojusznik” tego zadania wcale mu nie ułatwiał.

LWP

Druga wojna światowa | 14.03.2014 | Autor:

Berlingowiec kontra miś Wojtek. Tak mogło wyglądać wyzwolenie Polski!

Nie zakończyła się jeszcze II wojna światowa, gdy nad Europą zawisło widmo nowego konfliktu. 1 lipca 1945 r. blisko 4 mln alianckich żołnierzy miało wykonać uderzenie w kierunku Polski i uwolnić ją spod sowieckiej okupacji. Na ich drodze…

Ciekawe materiały na temat Władysława Andersa z portalu TwojaHistoria.pl:

Król Jerzy VI pozdrawia uczestników Parady Zwycięstwa. Zabrakło wśród nich Polaków.

artykuł | 08.06.2017 | Autor:

Do diabła z wami, Polacy. Czy Anglicy naprawdę nie zaprosili naszych żołnierzy na Paradę Zwycięstwa?

Jedno jest pewne. Na londyńskich obchodach pierwszej rocznicy zwycięstwa nad Hitlerem Polaków zabrakło. Do dzisiaj można spotkać się z przekonaniem, że nie zostali oni zaproszeni przez niewdzięcznych Brytyjczyków. Czy to kolejny przypadek historycznego mitotwórstwa?

Najlepsze książki o Władysławie Andersie: