Ciekawostki Historyczne

Podręczniki sobie, a rzeczywistość sobie. Przedstawiamy 10 faktów historycznych, z którymi trudno dyskutować. Ale na maturze lepiej się tą wiedzą nie chwal. Przeszłość w oczach egzaminatorów była o wiele bardziej czarno-biała... i poprawna politycznie. 

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem są to teksty poświęcone różnego rodzaju historycznym mitom dotyczącym starożytności, średniowieczaI wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej.

Lepiej nie piszcie o tym na maturze:

10.

Obrona Westerplatte była znacznie łatwiejsza niż uczą w szkole. W rzeczywistości atakujących Niemców było kilkakrotnie mniej niż zwykło się mówić i przeprowadzili oni nie trzynaście, ale… zaledwie dwa szturmy (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

II Rzeczpospolita była państwem biednym i zacofanym. Każdy słyszał na lekcji historii o reformach Grabskiego, budowie Gdyni i COP-u. Zapomina się, w jakich warunkach żyła większość społeczeństwa. Tymczasem polska wieś stanowiła siedlisko zbrodni i patologii (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Pierwsza dekada rządów Władysława Hermana była pasmem sukcesów. Władysława Hermana – panującego w latach 1079–1102 – zapamiętano w Polsce jako popychadło możnych, pachołka Niemców i figuranta bez żadnych zasług. Zupełnie niesłusznie (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

To nie Hitler napisał „Mein Kampf”. A w każdym razie nie zrobił tego samodzielnie. Jego bełkotliwe monologi trzeba było dopiero przekształcić w książkę. Podjął się tego katolicki ksiądz, którego rola daleko wykraczała poza zwykłą redakcję (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Kraków wcale nie stał się miastem w 1257 roku. Ta data utrwaliła się w społecznej świadomości tak bardzo, że w 2007 roku obchodzono 750 rocznicę lokacji miasta. Tymczasem Kraków uzyskał prawa miejskie przynajmniej 30 lat wcześniej (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

W sierpniu 1914 r. warszawiacy wiwatami oraz kwiatami tłumnie żegnali wyruszających na front kozaków z rosyjskiej armii. W tym samym czasie strzelcy Piłsudskiego, którzy przekraczali południową granicę Kongresówki, nie mogli liczyć na żadne wyrazy sympatii (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

W czasie budowy Gdyni miały miejsce wielomilionowe przekręty. Budowa nowego portu nad Bałtykiem to wielki sukces międzywojennej Polski. Nie chcemy pamiętać, że była też okazją do defraudacji na niespotykaną dzisiaj skalę (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Spartanie słynęli z lubieżności, rozwiązłości i seksualnej ekstrawagancji. Wszyscy znamy Spartan jako doskonałych i nieustraszonych wojowników. Ale starożytni autorzy twierdzili również, że ich zepsucie osiągnęło takie rozmiary, że spowodowało upadek potęgi ich państwa (przeczytaj więcej na ten temat).
(fot. Radomil, CC BY-SA 3.0)

2.

Czterej pancerni byli w rzeczywistości Rosjanami. Oczywiście nie dotyczyło to wszystkich żołnierzy 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, ale Rosjanie stanowili zdecydowaną większość kadry oficerskiej. Pełnili funkcje instruktorów, mechaników-kierowców, dowódców czołgów, plutonów, kompanii… (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Hitler walczył w amerykańskiej armii. I błagał prezydenta Roosevelta, by mu na to pozwolił. Zarzekał się, że jest gotów zginąć w obronie Demokracji (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Zimna wojna

Cykliści, Żydzi i masoni? Poznaj prawdę o początkach Polski Ludowej

Polscy komuniści z premedytacją udawali pobożnych katolików. Sowieci rozmontowali i rozkradli wszystko co się dało. A zwyczajni Polacy zorganizowali 1200 zapomnianych przez historię strajków. W 10...

19 maja 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

10 faktów, po których poczujesz się lepiej jako Polak

Spektakularne sukcesy polskiej husarii. Imponująca akcja polskich komandosów pod Monte Cassino. I Brytyjczycy przyjeżdżający do Polski... na zmywak. Te historie poprawią humor każdemu Polakowi.

15 lutego 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Dwudziestolecie międzywojenne

Bolszewickie piekło. 10 faktów, którymi wyleczysz każdego zwolennika komunizmu [18+]

Dziesiątki milionów bestialsko maltretowanych więźniów. Miliony ofiar śmiertelnych. Bezwzględne tortury, bezduszne wyroki i największa machina zagłady w dziejach ludzkości. Zbrodni komunizmu nie sposób zrozumieć. A tym...

25 stycznia 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

10 ciekawostek historycznych TYLKO dla dorosłych [18+]

Ostra pornografia w egipskiej mitologii. Wybitny malarz zdemaskowany jako obmierzły pedofil. I mroczne tajemnice brytyjskich położników. Przedstawiamy dziesięć historii na tyle drastycznych, wulgarnych lub przepojonych...

28 grudnia 2014 | Autorzy: Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.