Ciekawostki Historyczne

Spektakularne sukcesy polskiej husarii. Imponująca akcja polskich komandosów pod Monte Cassino. I Brytyjczycy przyjeżdżający do Polski... na zmywak. Te historie poprawią humor każdemu Polakowi.

Tym razem, podróżując przez epoki przedstawiamy Wam dowody na to, że w naszej historii jest wiele epizodów, które naprawdę są powodami do dumy.

Jak zawsze wszystkie pozycje w TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach.

Mamy wiele powodów do dumy ponieważ…

10.

Polscy kryptolodzy w okresie międzywojennym byli prawdziwymi mistrzami w swoim fachu. Nie tylko złamali Enigmę, ale również to właśnie oni w dużej mierze przyczynili się do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Ich sława była tak duża, że po nauki nad Wisłę przyjechali nawet… kryptolodzy z odległej Japonii (przeczytaj więcej na ten temat).

9.

W XVI i XVII wieku Polska stała się istną ziemią obiecaną dla przybyszów z Wysp Brytyjskich. Wyprawy nad Wisłę szczególnie upodobali sobie Szkoci. Przez dwa stulecia do naszego kraju przybyło ich kilkadziesiąt tysięcy. Pewien szkocki podróżnik bez ogródek pisał, że: z pewnością możemy Polskę określić także mianem matki dla naszego gminu oraz miejscem, gdzie swój początek biorą fortuny naszych najlepszych kupców. Tak więc w epoce nowożytnej to do Polski jeździło się na zmywak! (przeczytaj więcej na ten temat).

8.

Polacy znajdą wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji. Dokładnie tak było wiosną 1939 r. kiedy niemiecki wywiad sabotował wydanie nam przez holenderską stocznię ORP Sęp. Nie mogąc załatwić sprawy tradycyjnymi metodami zdecydowaliśmy się… porwać rzeczoną jednostkę. Bo Polak nie da sobie dmuchać w kaszę (przeczytaj więcej na ten temat).

7.

Wiele akcji Armii Krajowej to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Jedną z najbardziej spektakularnych było odbicie więźniów z rąk pińskiego gestapo. Za tą perfekcyjnie przeprowadzoną operacją stał legendarny por. Jan Piwnik „Ponury”. Nikt nie zginął i to mimo, że w mieście stacjonowało 3000 żołnierzy i funkcjonariuszy wroga! (przeczytaj więcej na ten temat).

6.

Nasi lotnicy w okresie II RP mieli na swoim koncie wiele spektakularnych wyczynów. Jednymi  z największych mógł się pochwalić kpt Stanisław Skarżyński. To waśnie on jako pierwszy Polak samotnie przeleciał nad Atlantykiem. Jednocześnie ustanawiając światowy rekord długości lotu dla samolotów turystycznych. A wszystko to w garniturze (przeczytaj więcej na ten temat).

5.

Polskie podziemie niepodległościowe podczas Wielkiej Wojny nie dawało wytchnienia niemieckiemu okupantowi. Przeprowadzano regularnie akcje ekspropriacyjne i dywersyjne. Na porządku dziennym były również zamachy na najbardziej antypolskich urzędników i oficerów (przeczytaj więcej na ten temat).

4.

W trakcie II wojny światowej nasi komandosi byli jednymi z najlepszych alianckich żołnierzy sił specjalnych. Swoją renomę potwierdzili w maju 1944 r. w czasie walk o Monte Cassino. To właśnie wtedy członkowie 1. Samodzielnej Kompanii Commando wykazali się bezprecedensową odwagą zdobywając Górę Anioła Śmierci (przeczytaj więcej na ten temat).

3.

Polscy podwodnicy cechowali się niezwykłą zaradnością i hartem ducha. Gdy we wrześniu 1939 r. OPR Orzeł został internowany w Tallinie, jego załoga się nie poddała. Mimo rozbrojenia okrętu, skonfiskowania map oraz dziennika nawigacyjnego marynarze zdecydowali się na ucieczkę i rejs w nieznane. Po pokonaniu półtora tysiąca mil morskich oraz wielu niebezpieczeństw dotarli do Wielkiej Brytanii (przeczytaj więcej na ten temat).

2.

Polscy piloci tak garnęli się do walki z Niemcami, że właściwie nic nie było w stanie ich powstrzymać. A już na pewno przeszkody nie stanowiła rumuńska niewola. Nasi lotnicy byli prawdziwymi mistrzami ucieczek z obozów dla internowanych. W wielu przypadkach ich wyczyny to gotowe scenariusze komedii sensacyjnych! (przeczytaj więcej na ten temat).

1.

Husaria nie bez kozery nazywana jest najlepszą jazdą w historii. Dla naszych kawalerzystów dziesięcio- czy osiemnastokrotna przewaga wroga nie stanowiły większego problemu. Nawet gdy stosunek sił wynosił dwadzieścia pięć do jednego husarze byli w stanie rozgromić przeciwnika (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (22)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magda

Interesujący wpis!

kaktus

Owszem, wymienione akcje na pewno były istotne, choć o polskich komandosach, a szczególnie spod Monte Cassino nie słyszałem. W mojej „liście przebojów” wyżej notowane są okręty podwodne ORP Dzik i ORP Sokół, słynne Terrible twins które walczyły i zatapiały a nie wsławiły się bohaterskimi… ucieczkami. czy polska była „ziemią obiecaną” dla innych nacji, mam swoje zdanie. Najwięcej jednak boli, że w przedstawionej wyliczance brak choćby jednego zdania na temat bohaterów spod Lenino, przyczółka Warecko-Magnuszewskiego, Studzianek, Wału Pomorskiego i Kołobrzegu, znad Odry i Nysy Łużyckiej. Zdobywców Berlina i walk pod Dreznem… Czy ich krew była mniej (a może bardziej) czerwona? Czy w tym kraju może być normalnie? A może mamy zbyt niedouczonych historyków… a może?

  Wiesław Kucofaj

  Dlaczego zawsze,ale to zawsze zapominamy o Pierwszej Warszawskiej Brygadzie Kawalerii bo co to było LWP ?

  Anonim

  Niestety ale musze sie z Toba zgodzic. Wyglada na to ze dokonania LWP beda teraz przez lata pomijane bo byla to armia „Ludowa” a wiec dla niektorych mniej polska… Wiele lat, obawiam sie, musi uplynac bysmy wszyscy zrozumieli ze w tamtych czasch Nasi Dzielni Chlopcy walczyli o Polske w taki sposob i takiej armii w jakiej im bylo dane…

  Mish.

  a może… a może to świadczy o tym, że mamy po prostu więcej powodów do dumy? ;) Oczywistym dla mnie jest fakt, że nie sposób ich zamknąć w jednej dziesiątce, a na tle historii ciężko wartościować w kategorii „ważne/mniej ważne/ trochę bardziej ważne ale nie tak bardzo jak…” ;)

  Anonim

  A może było tego tyle że nie da sie wszystkiego wiymienić tak pokrótce

Lp

Rafal: Homo unius libri.

Anonim

po latach fascynujących osiągnięć naszych przodków obecny rząd postanowił wszystko spektakularnie spierdolić

  Wiesław Kucofaj

  To nie tylko ten rzą spaprał historię , to wszystkie rządy historię paprało na swój system!

  Hrabina Marica

  A co robił poprzedni rząd?

Anonim

Polska!

alfred

Mamy Piekna histoirie ale tu brakuje jeszcze 3-ech tysiecy lat przed chszescijanstwem.
I mamy zbyt wschodnia metalnosc ..nie umiemy mordy otworzyc.

dff

Zanim kliknąłem już wiedizałem, że będzie sentymentalny bzdet i babranie się w przeszłości…

Anonim

I to ma być 10 powodów do poczucia się lepiej? Ciekawe, czyli same wojskowe nic po za tym.

Klemenko

Skarżyński miał na imię Stanisław, nie Jan.

Anonim

Piszesz o militarnych wyczynach Polaków, a jest jeszcze myśl naukowo techniczna. Dynamiczny rozwój gospodarki w latach 1918 -1939. Liczne aktualne nagrody na polu naukowym zdobywane przez młodych. Wynalazki . Nie jesteśmy tylko „kozakami” ale potrafimy też myśleć kreatywnie.
Tylko niestety ciągle jesteśmy za słabi z ekonomi. Oddajemy swoje talenty za darmo.

Nasz publicysta | Redakcja

Kilka nowych komentarzy z naszego profilu na Fb:
https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/?fref=ts

Marta F.: Jestem dumną Polką bez powyżych powodów i kocham swój kraj na dobre i na złe

Mateusz D.: „niech znikną Ci co się przeszłością szczycą, albowiem każda dziwka też była dziewicą „…

Jan K.
: lepiej byście puszczali 10 faktów za które wstyd być polakiem. bo jak się czyta naszych pseudo-patriotów to się okazuije że my naród wybrany a wszyscy dookoła tylko na nas napadali.

Moje propozycje (tak naszybko):

1) 1968 – napaść na Czechosłowację wraz z wojskami Układu Warszawskiego
2) 1938 rozbiór Czechosłowacji (do spółki z Hitlerem)
3) 1921 – wojna z Ukrainą i okupacja sporego kawałka Ukrainy, tzn z większością ukraińskich obywateli (za którą podziękowali nam w 1943/44)
4) 1919 – napaść i oderwanie kawałka Litwy
5) krwawe pacyfikacje Ukrainy w XVII wieku
6) stworzenie kolaboracyjnego rządu w 1945 i zniewolenie Polski na 50 lat. wymordowanie wraz z NKWD kwiatu polskich patriotów.
7) „przewrót majowy” – zamach stanu, zabicie kilkuset polaków, zniewolenie legalnego, demokratycznie wybranego rządu
8) polityczna i prasowa, antysemicka nagonka na Naturowicz zakończona zabiciem prezydenta Polski
9) Nie oddanie mienia prawowitym właścicielom (żydom, niemcom – którzy musieli uciekać z Polski lub zginęli w czasie WWII)
10) Zdrajca król który oddał swój kraj kochance Carycy Katarzynie II

  Marek

  Też tak na szybko do powyższego komentarza Jana K:
  A)za Czechosłowację w 1968 odpowiadają władze PRL zainstalowane siłą przez Sowietów, B)Czechosłowacja w 1938 była odpowiedzią na zajęcie przez nich Zaolzia wcześniej w 1919, więc to nie my zaczęliśmy, a po drugie nigdy Rzeczpospolita nie współpracowała z III Rzeszą
  C) Ukraina była w dwudziestoleciu międzywojennym podzielona na dwie frakcje, z czego współpracowaliśmy z prowadzoną przez Petlurę i zabiegaliśmy o stworzenie wolnej Ukrainy (mimo, że nie udało się tego osiągnąć ostatecznie w traktacie ryskim w 1921)
  D) Przewrót majowy był wyrwaniem kraju z chaosu politycznego, jaki wówczas panował
  E) Naturowicz??? F) Tu już jest gruba przesada – Żydzi otrzymali rekompensaty za II Wojnę Światową od sprawców, czyli Niemców. Niemcy natomiast ponosili koszty rekompensat za wojnę, do których zobowiązali ich Alianci w Jałcie (nie mieliśmy na to żadnego wpływu)

Wiedźma

Już powyżej wspominano, że poza osiągnięciami militarnymi mieliśmy też naukowe – ale tu by się przydała osobna lista. Dodam jeszcze jedną rzecz, z której jako Polka jestem dumna. W XVI i XVII wieku, epoce Reformacji i kontrreformacji, kiedy cała Europa pogrążona była w wojnach religijnych, prześladowaniach mniejszości itp. w naszym kraju była względna tolerancja. Może nie w stu procentach, fanatycy się zawsze trafiali, była niby katolicka większość, ale generalnie nocy św. Bartłomieja w polskim wydaniu nie było, stosów w Polsce było mało na tle ówczesnej Europy. A Sobieskiemu nie przeszkadzali nawet muzułmańscy Tatarzy. Zresztą, wbrew temu co się obecnym pseudopatriotom wydaje, nasz kraj zamieszkiwali ludzie różnych nacji, na czym nasza kultura tylko zyskała.

  Anonim

  Wiedzmo durna , tolerancja jest dalej ale nue do islamu i najwiekszych rasistów czyli czarnoskórych . Takaś ty historyczka to pewnie wiesz o tym że 400 lat rok w rok jak tylko pogoda na to pozwalała ! nasze kresy były najeżdżane przez bisurmańskie psy !!! które mordowały , grabiły i paliły wszystko po drodze biorąc tysiącami w jasyr . W sumie nawet określenie bisurmany mówi wszystko o stosunku naszych przodków do islamów . Skoroś taka mądra podaj mi gdzie były w Najjaśniejszej skupiska bisurmanów , nie wyskakuj dziewczynko z tatarami , bo zdradzili nas już raz ,z bolszewią walczyli bo dostali tytuły szlacheckie i jako burżuazja mieli przerąbane u ścierwa czerwonego !!! Wielokulturowość Najjaśniejszej to Rusini , Koroniarze , Ormianie i żydostwo ( jako jedyni nie zrobiliśmy z nimi porządku co do dzisiaj ciągnie się jak smród i jeszcze bezczelnie kasę chcą !!! Kto stał na oficerskich stanowiskach w NKWD i mordował patriotów , komu nakazywano opuścić twierdzę przed oblężeniem bo w trakcie trwania oblężenia otwierali bramy od środka ?? ) szkoda gadać kiedy się czyta takie dyrdymały … stosy …. stosów nie było BO TO NIE INKWIZYCJA PALIŁA TYLKO PROTESTANCKI MOTŁOCH , inkwizycja powstała aby nie dopuszczać do samosadów motłochu ale co ja wiem ….żenada, kiedy szambo jezuickie wybiło to Arianie jednak wygnani zostali

Anonim

Dziękuję!

xxxx oooo

mowiac o polskiej mysli/nauce warto wspomniec o konstuktorach amerykanskiej bomby atomowej

Zobacz również

8 wielkich Polaków, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Naród bohaterów czy... naród niewdzięczników? Możemy się pochwalić setkami geniuszy i odkrywców. Dlaczego więc tak rzadko to robimy? Poniżej ośmiu ludzi, o których osiągnięciach raczej...

19 czerwca 2016 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Druga wojna światowa

10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Powstaniu Warszawskim

Wcale nie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o 17:00. Jego uczestnikom dowództwo wyznaczało misje samobójcze. A pojmani esesmani i gestapowcy nie mogli liczyć na litość....

2 sierpnia 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Nowożytność

Zła matka, zła żona… i miłośniczka karłów? 10 rzeczy, których nie wiedzieliście o Bonie Sforzy

Miała ojca nieudacznika, gustującego w miłości greckiej. Wcale nie sprowadziła do Polski włoszczyzny, ale była prawdopodobnie pierwszą ekolożką w naszym kraju. A życie zawdzięczała pewnemu...

26 lipca 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Średniowiecze

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o polskich władcach

Bolesław Chrobry nie został świętym, bo miał kiepski "piar". Zygmunt August był bajecznie bogaty, ale udawał bankruta. A Zygmunt III Waza chciał uciec z Polski....

21 czerwca 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Zimna wojna

Cykliści, Żydzi i masoni? Poznaj prawdę o początkach Polski Ludowej

Polscy komuniści z premedytacją udawali pobożnych katolików. Sowieci rozmontowali i rozkradli wszystko co się dało. A zwyczajni Polacy zorganizowali 1200 zapomnianych przez historię strajków. W 10...

19 maja 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

10 artykułów, po których NIE zdasz matury z historii

Podręczniki sobie, a rzeczywistość sobie. Przedstawiamy 10 faktów historycznych, z którymi trudno dyskutować. Ale na maturze lepiej się tą wiedzą nie chwal. Przeszłość w oczach egzaminatorów...

6 maja 2015 | Autorzy: Roman Sidorski

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.