Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy Władysław Herman był zupełnym nieudacznikiem?

Ilustracja z "Ewangeliarza Płockiego", wykonanego na zlecenie Władysława Hermana.To jeden z tych władców, wobec których historia i historycy nie mieli litości. Popychadło możnych, pachołek Niemców, najzwyklejszy figurant bez żadnych zasług. Tak zapamiętano w Polsce Władysława Hermana, panującego w latach 1079-1102. Zdaniem profesora Kazimierza M. Barańskiego – zupełnie niesłusznie.

Kariera Władysława Hermana jest zwykle oceniana tylko przez pryzmat jej początku i końca. A żaden z tych etapów nie był szczególnie chwalebny. Władysław zasiadł na tronie po tym, jak jego brat Bolesław Szczodry został obalony w efekcie spisku zawiązanego przez możnowładców. Być może nawet uczestniczył w tym zamachu stanu, ale raczej jako narzędzie w rękach sprawców, niż pierwszoplanowy gracz. Z kolei pod koniec panowania Władysław Herman zupełnie stracił kontrolę nad państwem na rzecz swojego palatyna Sieciecha. Wplątał się też w poważny konflikt najpierw z jednym, a następnie z obydwoma swoimi synami. Przed śmiercią panował już tylko w jednej prowincji całego państwa (na Mazowszu), a jego władza zwierzchnia nad Polską była wyłącznie symboliczna.

No dobrze, ale co nasz książę robił w międzyczasie? Okazuje się, że całkiem sporo.

Po pierwsze Władysław Herman zneutralizował opozycję (dotychczasowych zwolenników swojego wygnanego brata) i zjednał sobie niechętne elity. Kiedy Bolesław nieszczęśliwie zginął gdzieś na Węgrzech (można podejrzewać, że wyjątkowo pechowo upadł na na swój własny miecz; i to wielokrotnie) nowy książę sprowadził jego ciało i uroczyście pochował je w Tyńcu. Sprowadził też wdowę po Bolesławie i jego syna Mieszka, roztaczając nad obydwojgiem skrupulatną opiekę. Tymi dwoma gestami zamknął usta wszystkim przeciwnikom.

Władysław Herman - dwa XIX-wieczne wyobrażenia.

Władysław Herman – dwa XIX-wieczne wyobrażenia.

Po drugie podkreślił swój autorytet. Nie próbował iść w ślady brata i na złość wszystkim sąsiadom przywdziewać korony. Ale i tak dał każdemu odczuć, kto teraz rządzi. Jak wyjaśnia Kazimierz M. Barański w książce „Historia Polski średniowiecznej”: Postarał się, aby jego intronizacja wyglądała równie wspaniale [co koronacja Bolesława]. W tym celu zastosował zapewne ceremoniał intronizacji księcia (…) opisany w znajdującym się w Krakowie jedenastowiecznym pontyfikale biskupim.

Komentarze (13)

 1. Członek redakcji | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z forum Rebelya.pl (http://rebelya.pl/forum/watek/50100/):

  Toerless:
  W sumie całkiem ciekawe spostrzeżenia. Ja zawsze Hermana lubiłem. Dał krajowi parę lat spokoju. nie liOd czasów Mieszka II mieliśmy niemal ustawiczną jatkę nie liczac tam paru lat pod koniec panowania Kazimierza O.

  Pompeia Plotina:
  Ja zawsze w niego wierzyłam.

  lulislaw:
  dobre:)

 2. Członek redakcji | Autor publikacji | Redakcja Odpowiedz

  Komentarze do artykułu z naszego profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne):

  Bartosz Kajdan: naprawdę:)! te zasługi są w porównaniu do wad śmiesznie nikłe;)

  Ciekawostki historyczne: Z perspektywy 1000 lat i NIE BYCIA wczesnośredniowiecznym księciem łatwo się krytykuje… tymczasem to była naprawdę ciężka fucha i niemal każdy nasz władca z tamtej epoki miał coś za uszami.

  Przemysław Tandecki: Nie był nieudacznikiem tylko dość zwyczajnym człowiekiem z niezbyt władczym charakterem i nie za bardzo raczej usmiechało mu sie rządzić ale jak musiał to rządził. a to naprawde nie było i nie jest łatwe zarzadzać ludźmi…

 3. Weles Odpowiedz

  Z tym uleganiem Sieciechowi to prawdopodobnie bujda. Wszystko to wiemy od mnicha Gala Anonima – kronikarza Bolesława Krzywoustego, syna Hermana. Raczej nie jest możliwe, aby wzór wszelkich cnót Bolesław Krzywousty mógł mieć skazę w postaci jawnego złamania IV przykazania, bo jak inaczej określić wystąpienie przeciwko ojcu. Lepiej w kronikach brzmi, że ojciec był ok. a tylko miał złego doradcę Sieciechai. Co ciekawe Scieciechowi nic się nie stało jak Hermana pozbawiano władzy. Przydomek Krzywousty też razczej większości kojarzy się z wadą ust lub twarzy, a prawda jest bardziej prozaiczna był krzywoprzysiężcą, ale to już inna historia.

 4. Członek redakcji | Autor publikacji | Kamil Janicki Odpowiedz

  Drogi Welesie, dzięki za komentarz! Oczywiście masz rację, że źródła do tego okresu są bardzo ograniczone. Jesteśmy zdani w zasadzie na jedną kronikę. W przypadku Mieszka I czy Bolesława Chrobrego jest przynajmniej Thietmar, Kosmas. Wiadomo też, że Gall nie pisał swojej kroniki jako dzieła historycznego. To było narzędzie propagandy władcy – i zawsze trzeba mieć tę rzecz na uwadze.

  Natomiast czy stosunki z Sieciechem układały się tak czy inaczej – myślę, że różne interpretacje wchodzą w grę. Myślę, żę co do jednego możemy się zgodzić: Władysław Herman nie był takim nieudacznikiem, za jakiego zwykle się go uważa.

 5. bert04 Odpowiedz

  „Sprowadził też wdowę po Bolesławie i jego syna Mieszka, roztaczając nad obydwojgiem skrupulatną opiekę. Tymi dwoma gestami zamknął usta wszystkim przeciwnikom.”

  … po czym najadł się potrawy zatrutej. Jednokrotnie. Tym gestem ucięto dyskusje o sukcesji tronu polskiego…

  W sumie to też przykład skuteczności.

  • bert04 Odpowiedz

   Powyżej chodziło oczywiście o syna Bolesława, Mieszka Bolesłowawica, który przez niektórych był uważany za prawowitego następcę tronu. A Władysława Hermana za co najwyżej powiernika tronu. Smierc młodzieńca położyła kres spekulacjom dynastycznym w tym kierunku.

 6. Członek redakcji | Redakcja Odpowiedz

  Kolejna porcja komentarzy z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Jaroslaw Z.: Co to za lewy tekst !!! I ten tekst mi wystarczył – Po piąte był mecenasem organizacji kościelnej (a w tamtych czasach Kościół stanowił przecież nieodłączną część państwa) i to bardzo rozsądnym. Zamiast ograniczać się do stawiania okazałych, ale mało użytecznych katedr, finansował rozwój lokalnych struktur Kościoła – przede wszystkim archidiakonatów. Dzięki temu utwierdzał w Polsce chrześcijaństwo i zabezpieczał następców przed kolejną pogańską rewoltą. – czyli był agentem Watykanu !!!

  Marcin L.: Spoko, tylko, że wtedy nie było Watykanu mądralo.

  Ciekawostki historyczne: Licząc, że Watykan to takie wzgórze w Rzymie… to był ;)

  Marcin L.: Haha, no tak, więc Herman był agentem wzgórza. Ciekawa fucha.

  Jaroslaw Z.: Jak zwał tak zwał, wiadomo, że chodziło mi o Lateran – ogólnie można powiedzieć Rzym, ale to nie ma znaczenia liczy się organizacja załozona przez Konstantyna

  Oskar Desire K.: Najgorszym polskim władcą był Jan III Sobieski.
  – Wojna z Turcją o utrzymanie „status quo ante bellum”
  – Rezygnacja z terenów I „rozbioru” rosyjskiego (Andruszów 1667), której dowodem był „pokój Grzymułtowskiego”,
  – 1 udana kampania (jako król), czyli „wyprawa Wiedeńska”, która nie przyniosła nam żadnych korzyści, a także nie rozwiązała naszych problemów (Kamieniec i całe Podole w rękach Turcji) – gdybyśmy zaatakowali Kamieniec, wiedząc że Turcy prowadzą 90% swoich ruchomych sił na Wiedeń, to moglibyśmy go odbić – masa piechoty i utrzymać, a zdobycie przez nich Wiednia nie oznaczałoby końca wojny – nie było tam skarbca, armia polowa była poza miastem, cesarza też tam nie było; a my moglibyśmy się targować na korzystnej zasadzie, czyli „uti possidetis, którą zresztą potem wykorzystano w końcowych negocjacjach z Turcją.
  – o knuciu przeciw władcy, początku anarchizacji sejmów i innych Jego słabostkach nie ma się co rozpisywać.

  Jaroslaw Z.: Kolejny sługus Watykanu, na obrazach pokazuje sie z krzyżem maltańskim, czyli należał do potomków Templariuszy .

  Grzegorz L.: Krzyż maltański i templariusze. Brawo.

  Marcin Z.: Oczywiście o Sobieskiego chodzi ;). Jak by nie przybył pod Wiedeń to nikt niezatrzymał armi muzełmanskiej,francuzi można powiedziec bez wojsk,w panstwie Austryjackim jeszcze większa dziura,tylko Polska będąc w największej gotowości bojowej i przy pomocy reszty mogła zatrzymać islam…no i wiadomo husaria (niby nigdy nie zawodna)

 7. Rysiek Odpowiedz

  Nikt tu nie wspomina o usynowieniu (adopcji) Zbigniewa bękarta papieskiego, którym Kazimierz musiał się puźniej zająć.

 8. Anonim Odpowiedz

  Dodajmy jeszcze, że dał się pochować w Płocku, dzięki czemu jego sarkofag odróżnił się od miejsc pochówku dziesiątków królów i książąt i w pewnym okresie (Królestwo Kongresowe) nabrał znaczenia politycznego. A mówiąc serio, tradycyjna historiografia eksponowała monarchów, którzy wojowali, awanturowali się i dużo szczękali bronią. A spokojny gospodarz uważany był za gnuśnego nieudacznika – może z wyjątkiem Kazimierza Wielkiego. Za to Bolesław Chrobry, władca awanturującysię jest znacznie przeceniany. Gdyby część wojennej energii zużył na integrowanie i konsolidację gospodarczą młodego państwa, młode królestwo po jego śmierci nie stanęłoby w obliczu kryzysu tak głębokiego, że zagrażającego istnieniu. Niewiele brakowało a Chrobry byłby jak jakiś chorwacki Tomislaw: meteor, który stworzył państwo trwające kilka dekad.

 9. Krzysztof Wosik Odpowiedz

  Cokolwiek by nie napisać o tym księciu Polski w zestawieniu ze swoim bratem Boleslawem Smialym wygląda jak antylopaprzy Bolesław przy lwie.Wojen prawdopodobnie inych nie prowadził, niż te o których Pan wspomina ,wydaję mi się nie z powodu swojej mądrości politycznej , ale raczej cechy charakteru ,lub co gorsza na inne polscy panowie nie wyraziliby zgody.Z tym zaproszeniem syna Szczodrego to też dziwna sprawa , jedyny prawowity spadkobierca przybywa na zaproszenie dobrego krewnego i co się dzieje : zostaje prwdopodonie zgladzony za pomocą trucizny.Oczywiście nikt naszego Wladka za rękę nie łapie, ale jak to świadczy o Jego wiedzy na temat tego co się dzieje w Jego własnym kraju Weźmy takiego Wratyslawa czeskiego Śmiały nawet po wyroku cesarskim nie miał zamiaru słuchać o jakiejkolwiek ugodzie Władek tylko poklonil w pokorze swoją głowę Jedni mogą nazwać to mądrością, inni zwykłym strachem.Argumenty historyczne przemawiają oczywiście na Pana korzyść i jako tylko zwykły miłośnik naszej historii,oczywiście uznaję je w calej rozciągłości, co nie zmienia mojego osadu na temat tego władcy Polski.Pozdrawiam i naprawdę bardzo się cieszę, że wreszcie ktoś przedstawia nasze dzieje daleko wychodząc poza sztywne ramy podręczników lub suchych faktów .

  • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Panie Krzysztofie, dziękujemy w imieniu Autora i Redakcji. Mamy nadzieję, że będzie Pan naszym stałym Czytelnikiem i komentatorem :) Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.