Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Władysław Herman (1043-1102)

Władysław Herman na grafice Aleksandra Lessera.

fot.domena publiczna Władysław Herman na grafice Aleksandra Lessera.

Władysław Herman (1043-1102) – książę Polski z dynastii Piastów. Był synem Kazimierza Odnowiciela i Marii Dobroniegi. Na tronie zasiadł około 1080 roku, po tym, jak jego starszy brat, koronowany na króla Bolesław Śmiały, został zmuszony do opuszczenia kraju i zginął na Węgrzech w bliżej nieznanych okolicznościach.

Władysław Herman władzę przejął zapewne z rąk opozycyjnego stronnictwa, które doprowadziło do przepędzenia króla. Niewykluczone zresztą, że sam też był zaangażowany w spisek przeciwko poprzednikowi. Miał dwóch synów – Zbigniewa z nieznanego związku i Bolesława Krzywoustego urodzonego przez ruską księżniczkę Zbysławę. Szczególną rolę u jego boku zajmowała kolejna małżonka – była królowa Węgier, ambitna Judyta Maria Salicka. Zdaniem historyków książę pozwalał jej znacząco wpływać na sprawy kraju. Przede wszystkim jednak ogromną część swojej władzy oddał w ręce czołowego urzędnika dworu – palatyna Sieciecha, który dowodził w imieniu Władysława Hermana wyprawami zbrojnymi i podejmował kluczowe decyzje polityczne.

Kiedy przeciwko Władysławowi Hermanowi zbuntowali się synowie, książę zgodził się podzielić państwo między nich, dla siebie zostawiając tylko Mazowsze i przynajmniej nominalną zwierzchność nad pozostałymi dzielnicami. Uważany jest za władcę chwiejnego i nieudolnego, choć w opinii historyków jego krytyka jest przesadzona i nie w pełni uzasadniona. Faktem jest natomiast, że nie zgłaszał pretensji do królewskiego tytułu swojego brata. Był tylko księciem, podobnie jak wszyscy kolejni polscy władcy, aż do Przemysła II.

Dowiedz się więcej o Władysławie Hermanie:

Czy plotki o Judycie były prawdziwe?

Średniowiecze | 13.11.2019 | Autor:

Rozwiązła królowa i jej palatyn. Czy ta polska władczyni faktycznie przyprawiała mężowi rogi na oczach całego dworu?

W oparciu o „pałacową” plotkę Gall Anonim w swojej kronice zamieścił sugestywną wzmiankę o domniemanym romansie między zarządcą dworu a samą królową. Ba, bezecna para miała poza cudzołóstwem dopuścić się jeszcze co najmniej kilku nikczemnych czynów. Czy jednak…

Palatyn Sieciech zdobył na dworze książęcym mocną pozycję.

Średniowiecze | 15.12.2018 | Autor:

Czy palatyn Sieciech naprawdę rządził Polską?

Satrapa i intrygant pożądający korony? A może raczej wierny stronnik władcy, dążący do umocnienia książęcej władzy i realizacji planów? Historycy do dzisiaj spierają się o to, kim naprawdę był palatyn Sieciech. Ale jedno nie ulega wątpliwości: jego kariera…

Ilustracja z "Ewangeliarza Płockiego", wykonanego na zlecenie Władysława Hermana.

Średniowiecze | 31.05.2012 | Autor:

Czy Władysław Herman był zupełnym nieudacznikiem?

To jeden z tych władców, wobec których historia i historycy nie mieli litości. Popychadło możnych, pachołek Niemców, najzwyklejszy figurant bez żadnych zasług. Tak zapamiętano w Polsce Władysława Hermana, panującego w latach 1079-1102. Zdaniem profesora Kazimierza M. Barańskiego – zupełnie niesłusznie.

Ciekawe materiały o Władysławie Hermanie z portalu TwojaHistoria.pl:

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.