Ciekawostki Historyczne

Bolesław Śmiały ( Szczodry) (-1081/1082)

Bolesław Śmiały

Król Polski z dynastii Piastów, trzeci koronowany władca państwa; nazywany także Bolesławem Szczodrym. Przyszedł na świat około 1042 roku, jako najstarszy syn Kazimierza I Odnowiciela i ruskiej księżniczki Marii Dobroniegi. Książę od roku 1058.

Bolesław Śmiały według Jana Matejki.fot.domena publiczna

Bolesław Śmiały według Jana Matejki.

Tytuł królewski uzyskał w roku 1076 od papieża Grzegorza VII, opowiadając się po jego stronie w rozrywającym kontynent sporze z cesarzem Henrykiem IV. Prowadził politykę ciągłych wojen, wchodząc w konflikty z Węgrami, Czechami i Rusinami: z tego względu w późniejszej tradycji porównywano go z imiennikiem i twórcą pierwszego polskiego mocarstwa, Bolesławem Chrobrym. Podobnie jak tamten władca, zdołał zająć Kijów i osadzić na ruskim tronie swojego protegowanego. Nastąpiło to w roku 1069.

Pod koniec lat 70. XI wieku król wdał się w konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem. Wbrew późniejszej tradycji nie dokonał mordu na przedstawicielu Kościoła, ale wydał na niego wyrok śmierci poprzez poćwiartowanie. Zdaniem wielu historyków spór ten miał charakter nie obyczajowy, lecz czysto polityczny, a biskup Stanisław był przedstawicielem obozu opozycyjnego wobec władzy królewskiej.

Bolesław Śmiały został wygnany z kraju w 1079 roku w bliżej nieznanych okolicznościach. Udał się na Węgry, gdzie wkrótce został zamordowany. Dokładna przyczyna jego śmierci nie została odnotowana w źródłach. Władzę po Bolesławie Śmiałym przejął młodszy brat, Władysław Herman, być może zamieszany w spisek przeciwko panującemu.

Przydomek Bolesława stanowi temat kontrowersji. Obecnie określa się go zwykle mianem „Szczodrego„. Analiza tekstu kroniki Galla Anonima wskazuje jednak, że określenie to niekoniecznie jest uzasadnione, a właściwszym może być popularne dawniej miano „Śmiały”.

Dowiedz się więcej o Bolesławie Śmiałym:

Średniowiecze

Polski król zoofilem? Kronikarski fake news miał zdyskredytować Bolesława Śmiałego

Morderca biskupa, tyran, okrutnik i zoofil? O Bolesławie Śmiałym można powiedzieć wiele złego, ale to ostatnie oskarżenie to… średniowieczny…

28 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Średniowiecze

Jak król Bolesław niewierne żony ukarał

Bolesław Śmiały (Szczodry) marzył o odbudowie pozycji Polski z czasów pradziada – Bolesława Chrobrego. Hojny, ambitny, ale zarazem pyszałkowaty,…

25 maja 2020 | Autorzy: Marcin Moneta

Średniowiecze

Najsłynniejsza egzekucja polskiego średniowiecza. Dlaczego Bolesław Śmiały skazał na śmierć biskupa…

O co dokładnie chodziło w najsłynniejszym sporze w dziejach wczesnośredniowiecznej Polski? Lakoniczny opis Galla Anonima, uznawany za najbardziej wiarygodny,…

18 lipca 2018 | Autorzy: Monika Kassner

Ciekawe materiały o Bolesławie Śmiałym z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych…

10 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki


Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.