Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Bolesław Śmiały (-1081/1082)

Bolesław Śmiały według Jana Matejki.

fot.domena publiczna Bolesław Śmiały według Jana Matejki.

Bolesław Śmiały (-1081/1082) – król Polski z dynastii Piastów, trzeci koronowany władca państwa; nazywany także Bolesławem Szczodrym. Przyszedł na świat około 1042 roku, jako najstarszy syn Kazimierza I Odnowiciela i ruskiej księżniczki Marii Dobroniegi. Książę od roku 1058.

Tytuł królewski uzyskał w roku 1076 od papieża Grzegorza VII, opowiadając się po jego stronie w rozrywającym kontynent sporze z cesarzem Henrykiem IV. Prowadził politykę ciągłych wojen, wchodząc w konflikty z Węgrami, Czechami i Rusinami: z tego względu w późniejszej tradycji porównywano go z imiennikiem i twórcą pierwszego polskiego mocarstwa, Bolesławem Chrobrym. Podobnie jak tamten władca, zdołał zająć Kijów i osadzić na ruskim tronie swojego protegowanego. Nastąpiło to w roku 1069.

Pod koniec lat 70. XI wieku król wdał się w konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem. Wbrew późniejszej tradycji nie dokonał mordu na przedstawicielu Kościoła, ale wydał na niego wyrok śmierci poprzez poćwiartowanie. Zdaniem wielu historyków spór ten miał charakter nie obyczajowy, lecz czysto polityczny, a biskup Stanisław był przedstawicielem obozu opozycyjnego wobec władzy królewskiej.

Bolesław Śmiały został wygnany z kraju w 1079 roku w bliżej nieznanych okolicznościach. Udał się na Węgry, gdzie wkrótce został zamordowany. Dokładna przyczyna jego śmierci nie została odnotowana w źródłach. Władzę po Bolesławie Śmiałym przejął młodszy brat, Władysław Herman, być może zamieszany w spisek przeciwko panującemu.

Przydomek Bolesława stanowi temat kontrowersji. Obecnie określa się go zwykle mianem „Szczodrego”. Analiza tekstu kroniki Galla Anonima wskazuje jednak, że określenie to niekoniecznie jest uzasadnione, a właściwszym może być popularne dawniej miano „Śmiały”.

Dowiedz się więcej o Bolesławie Śmiałym:

Jaka kara miała spotkać niewierne żony?

Średniowiecze | 25.05.2020 | Autor:

Jak król Bolesław niewierne żony ukarał

Bolesław Śmiały (Szczodry) marzył o odbudowie pozycji Polski z czasów pradziada – Bolesława Chrobrego. Hojny, ambitny, ale zarazem pyszałkowaty, porywczy i okrutny władca zanim ostatecznie stracił wszystko wskutek zabójstwa biskupa krakowskiego – Stanisława i ucieczki z kraju, z…

Śmierć biskupa Stanisława na obrazie Aleksandra Augustynowicza. W rzeczywistości śmierć przyszłego świętego na pewno wyglądała inaczej.

Średniowiecze | 18.07.2018 | Autor:

Najsłynniejsza egzekucja polskiego średniowiecza. Dlaczego Bolesław Śmiały skazał na śmierć biskupa Stanisława?

O co dokładnie chodziło w najsłynniejszym sporze w dziejach wczesnośredniowiecznej Polski? Lakoniczny opis Galla Anonima, uznawany za najbardziej wiarygodny, do dzisiaj przysparza kłopotów. Czy mimo to możemy stwierdzić, czym krakowski biskup Stanisław naraził się Bolesławowi Śmiałemu?

Czy to prawda, że członkowie drużyny Chrobrego brali udział w wikińskiej inwazji na Anglię? Na ilustracji obraz Ferdinanda Leeka.

Średniowiecze | 20.10.2017 | Autor:

Czy wojownicy Bolesława Chrobrego brali udział w inwazji na Anglię?

Czy wśród tysięcy wikingów, którzy zmierzali do Anglii, by kraść, łupić, gwałcić i przejmować w posiadanie, znaleźli się polscy wojowie? I czy na pewno wysłał ich tam własnie Bolesław Chrobry, a nie jego prawnuk, Bolesław Śmiały?

Piotr Cyrwus jako Bolesław Śmiały. Fragment plakatu promującego spektakl "Bolesław Śmiały" w Teatrze Polskim.

Średniowiecze | 28.07.2015 | Autor:

Bolesław Śmiały czy Szczodry? Który przydomek jest prawidłowy?

Nauczyciel historii w liceum zrugał cię za nazywanie trzeciego polskiego króla „Śmiałym”? A może nawet wlepił ci za to pałę? Oceny w dzienniku już nie skorygujemy, ale możesz wreszcie spać spokojnie. Racja była jednak po Twojej stronie.

Ciekawe materiały o Bolesławie Śmiałym z portalu TwojaHistoria.pl:

Kazimierz Wielki. Najpopularniejszy z polskich królów?

artykuł | 10.10.2017 | Autor:

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych Polaków? Przedstawiamy jedyny w swoim rodzaju ranking oparty na twardych danych. Wyniki zaskakują.