Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Niemka ze Szczecina na rosyjskim tronie. Jak Katarzyna Wielka została carycą?

Młoda Katarzyna Wielka (podobizna na rosyjskiej broszy. Źródło: Therussianshop.com).Od małej Zofii Fryderyki Augusty zu Anhalt-Zerbst-Dornburg nikt nie oczekiwał, że zostanie królową. Ona sama też nie mierzyła aż tak wysoko – zależało jej przede wszystkim na wyrwaniu się spod kurateli despotycznej matki. To, że została rosyjską carycą i jedną z najpotężniejszych kobiet w historii było efektem całego szeregu zbiegów okoliczności oraz… niezwykłej determinacji jej matki, która ze swojej strony robiła wszystko, by pozbyć się latorośli.

O dzieciństwie Zofii pisałem już przed dwoma tygodniami. Czas powiedzieć coś o początkach jej wielkiej kariery. Zapewne pamiętacie, że kiedy tylko dziewczyna zaczęła dorastać, jej matka – Joanna von Holstein-Gottorp – podjęła energiczne starania w celu wydania jej za mąż. Najlepiej wydania tak, by sama Joanna zyskała przy okazji na prestiżu i nawiązała nowe, cenne kontakty.

Pierwszy promyk nadziei zabłysnął w 1739 roku. Wtedy to brat Joanny, Adolf Fryderyk, książę-biskup Lubeki został opiekunem osieroconego, jedenastoletniego księcia Holsztynu – Karola Piotra Ulryka.

Joanna von Holstein-Gottorp. Nie spodziewała się, że z korespondencji z carycą wyniknie małżeństwo...

Joanna von Holstein-Gottorp. Nie spodziewała się, że z korespondencji z carycą wyniknie małżeństwo…

Jak wyjaśnia Robert K. Massie w książce „Katarzyna Wielka. Portret kobiety”, był to chłopiec o świetnych koligacjach i nie mniej świetnych perspektywach. Był jedynym żyjącym wnukiem cara Rosji Piotra Wielkiego, a także pierwszym w kolejności kandydatem do tronu Szwecji (s. 27). Zarazem był też kuzynem młodszej o rok Zofii. Joanna wykorzystała ten fakt jako pretekst do zorganizowania jak najszybszego spotkania obojga dzieci.

Zofia zapamiętała Piotra dość pozytywnie. Po latach zapisała, że robił wrażenie miłego i dobrze wychowanego, chociaż zauważalne już było jego upodobanie do alkoholu (s. 27). Kulturalnie przemilczała kilka mniej pochlebnych faktów.

Mały książę miał mianowicie wyłupiaste oczy, cierpiał na niedorozwój szczęki, był raczej mało inteligentny, niczego nie czytał, za to bez żadnych ograniczeń się obżerał.

Mimo wszystkich tych wad Zofia byłaby gotowa za niego wyjść, byle uciec od matki. Póki co brakowało jednak zainteresowania drugiej strony…

Kuzynka na tronie

Zofia poznawała kolejnych potencjalnych kandydatów na męża, szybko zapominając o spotkaniu z dziwnym Piotrusiem. Tymczasem w dalekim Petersburgu, w stolicy kraju, o którym dziewczyna nic nie wiedziała, nastąpił zamach stanu.

Artykuł powstał w oparciu o książę Roberta K. Massie pt. <em><a href="http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3500,Katarzyna-Wielka-Portret-kobiety" target="_blank">Katarzyna Wielka. Portret kobiety</a></em>, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2012.

Artykuł powstał w oparciu o książę Roberta K. Massie pt. Katarzyna Wielka. Portret kobiety, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2012.

W grudniu 1741 roku na tamtejszym tronie zasiadła Elżbieta – młodsza córka cara Piotra Wielkiego. Kobieta ta, nigdy nie przewidywana na władczynię, była blisko związana z rodziną von Holstein, a tym samym z Joanną i jej córką Zofią.

Po pierwsze przed laty jej najstarsza siostra Anna poślubiła jednego z kuzynów Joanny – księcia Holsztynu Karola Fryderyka. To właśnie z tego związku narodził się wspomniany Piotr Ulryk. Matka chłopca zmarła zaraz po porodzie, a ojciec parę lat później.

Istniał także znacznie bliższy i głęboko emocjonalny związek Elżbiety z von Holsteinami. Jak pisze Robert K. Massie, w wieku siedemnastu lat przyszła caryca została zaręczona ze starszym bratem Joanny, księciem Karolem Augustem:

W roku 1726 roku przyjechał on do Petersburga, by zawrzeć małżeństwo, jednak kilka tygodni przed ślubem pan młody zachorował w rosyjskiej stolicy na ospę i tam zmarł. Żal po utraconej miłości nigdy do końca nie opuścił Elżbiety, która odtąd uważała von Holsteinów za część własnej rodziny (s. 29).

Z tego ostatniego faktu doskonale zdawała sobie sprawę Joanna i kiedy tylko dowiedziała się o przewrocie w Rosji, wysłała gratulacje do carycy, która niegdyś miała być jej szwagierką. Elżbieta – pomimo nawału obowiązków – odpowiedziała nie tylko szybko, ale też w poufałym, przyjacielskim tonie. Dało to początek kontaktom, które Joanna kultywowała z wielką pieczołowitością.

Czy wiesz, że ...

...za konstrukcję wodociągu między podnóżem Wawelu a zamkiem odpowiadał Jan z Dobruszki? Określano go w źródłach mianem ”magister cannalium” czy „rurmistrzem”. Do jego obowiązków należało również utrzymanie wszystkich instalacji kanalizacyjnych w dobrym stanie.

...XVIII-wieczna polska szkoła uczyła młodzież wszystkich negatywnych zachowań szlacheckich, jakie stały się wtedy przekleństwem Rzeczypospolitej? Wychodzili z niej obywatele przekonani o wyjątkowości swojego stanu i przywiązani do zepsutego ustroju państwa. Nie brakowało też fanatyków religijnych.

...podczas egzekucji przez powieszenie zdarzały się poważne błędy? Jeśli kat użył za krótkiego sznura, śmierć nie przychodziła dostatecznie szybko, gdy za długiego – skazaniec często kończył bez głowy, bo ta urywała się pod jego ciężarem.

...pierwsi świadkowie śmierci pod gilotyną w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku czuli się rozczarowani? Byli przyzwyczajeni do większego dramatyzmu. Maszyna działała zbyt szybko, nie było na co patrzeć.

Komentarze (28)

  • Anonim Odpowiedz

   Piotr zmarł, krążyły (i nadal krążą) pogłoski, że otruła go Katarzyna. Tak zresztą uważał jej syn, Paweł.

   • Mamadziubasa Odpowiedz

    A nie zostal przypadkiem uduszony gołymi łapami przez wieloletniego kochasia carycy? Niejakiego Grigorija Orłowa? O czym było w poprzednim artykule, jeśli się nie mylę?

  • Anonim Odpowiedz

   A co miał Szczecin zrobić „nadto”? W końcu, jakkolwiek nieprzeciętną kobietą była, wzięła udział w rozbiorach Polski, trudno, żeby jej imieniem ulice i szkoły nazywano.

 1. Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

  @Jarku:

  Został mężem Katarzyny, zamienił jej życie w piekło, aż w końcu został przez nią obalony w krwawych zamachu stanu. Ale o tym najlepiej przeczytać samemu w biografii Katarzyny :).

 2. Kari^^ Odpowiedz

  Historia dojścia Katarzyny do władzy jest w niezwykle ciekawy sposób opisana w książce Ewy Stachniak „Katarzyna wielka Gra o władzę”, gorąco polecam:)

 3. Ella Odpowiedz

  Czytałam tą biografię. Uważam, że Massie świetnie pokazał tą carycę i że tak naprawdę to on nie dokonuje jej moralnej oceny, a po prostu pokazuje jej działania no i to, że od małego była roztropna i inteligentna, uważna oraz wiedziała jak się zachować. Myślę, że to ta taktyka przyniosła jej największy sukces. Ale nie zazdrościłam jej życia i tych wszystkich dworskich gier o władzę i życie.

  Pozdrawiam!

 4. la cucaracha Odpowiedz

  do KOGOŚ kto redagował ten artykuł !!!
  Diament to surowy kamień jeszcze bez blasku,
  ale po szlifie i polerowaniu jest BRYLANTEM

 5. Gwałcizbój Odpowiedz

  Bawili się w tamtych czasach. Reszta ludu siedziałą w czworakach. Śmieszą mnie zwolennicy monarchi. Wole już przekupnych polityków niż zidiociałych królów któtych nie można legalnie obalić.

  • Mamadziubasa Odpowiedz

   Taki król jednakże mając w perspektywie dożywotnie, wieloletnie rządy nie będzie pałać żądzą SZYBKIEGO nachapania się póki przy korycie (=do następnych wyborów, gdzie nastąpi wymiana świń, jeszcze głodniejszych), bo ma świadomość że koryto jest tylko jego, kolejki nie ma i przecież zdąży nachapać się POWOLI. Być może tez z biegiem czasu (nie jakiejś tam usranej kadencji) nabyłby doświadczenia w sprawnym kierowaniu państwem i je wykorzystał zamiast marnować czas, energię i pieniądze podatników na podjazdowe walki z opozycja i szabrowanie ochłapów po poprzednikach.

  • Mamadziubasa Odpowiedz

   Poza tym kto wie, może gdyby dobrze to rozegrać legislacyjnie, to może udałoby się wprowadzić odpowiedzialność monarchy (nie tylko przed bogiem (piszę z małej bo jestem ateistką) i Historią (piszę z wielkiej bo to imię mojej ukochanej nauki) za podjęte nietrafione, podyktowane prywatą, niekorzystne dla państwa decyzje i stosować jakieś sankcje (np. odpowiedzialność majątkową, wypędzenie, kastracja, ścięcie) ;) Przecież interes państwa byłby interesem monarchy, wiec jak chce mieć koryto pełne to niestety trzeba zakasać rękawy i sobie napełnić. No i nie dawać ciała Putinom, nie całować d£&y Merkelom, a UE, które z pozycji partnera rozpanoszyło się i gwiazdorzy cisnąc suwerenność – za mordę i tam są drzwi.

 6. maria Odpowiedz

  Chyba biskupem, który zajął się 11-letnim Karolem Piotrem Urlykiem był Jerzy August a nie Adolf Fryderyk…

  • Nasz publicysta |Agnieszka Wolnicka Odpowiedz

   Autor artykułu nie pomylił się – tym opiekunem był Adolf Fryderyk, który po zrzeczeniu się szwedzkiego dziedzictwa przez Piotra… sam został szwedzkim następcą tronu.

 7. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego profilu na Fb https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Barbara P.: Zośka …to wszystko …

  Arkadiusz S.: Z tym że niby nikt się nie spodziewał to nie tak, przynajmniej wiadomo o matki planach co też potwierdzają jej starania a jak wiadomo plan się udał. Jedynie czego niebylo wiadomo to tego że Zofia tak znacząco zapisze się na kartach historii.

  Kinga S.: To dlatego była taka wredna…

  Arkadiusz S.: Wredna !? To zależy z jakiej perspektywy na nią popatrzymy… Dla nas jej zdolnosci skończyly się rozbiorami ale ona tylko wykorzystala okazję a my swoje, wielokrotnie marnowaliśmy i to przez caly xvIIIw.

 8. Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze z naszego facebookowego profilu
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1110852705610054

  Lucyna M. K.:
  Pamiątek właściwie po Katarzynie II w Szczecinie nie ma.
  Miało powstać Muzeum Katarzyny II w okolicy Zamku Książąt Pomorskich..oszacowano nawet koszt projektu na 1 mln zł. Dzięki muzeum Caryca Katarzyna Wielka miałaby stać się jedną z głównych atrakcji Szczecina..ale jak na razie, nie może doczekać się należnego jej miejsca w historii miasta.

  Jaroslaw Z.:
  Jeszcze dwie caryce były ze Szczecina

 9. Anonim Odpowiedz

  WIELKIE DZIĘKI AUTOROWI ,,CIEKAWOSTEK …BO MAŁO OSÓB CZYTA KSIĄŻKI, A TU MA OKAZJĘ LIZNĄĆ TROCHĘ WIAD. LUB CO LEPSZ POSZERZYĆ JE.

 10. Anonim Odpowiedz

  Szukałam inf o carycy,dobrze ,że tu zajrzałam .Skrót bardzo ciekawy.Znałam historię carycy gdy dochodziła do władzy,teraz poznałam wcześniejszą.Dzięki.

 11. Eve Odpowiedz

  Pierwszy portret to jakiś wyidealizowany wizerunek Katarzyny I (żony Piotra Wielkiego). Radzę dobierać ilustracje ze sprawdzonych źródeł

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.