Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Katarzyna II Mała. Dzieciństwo słynnej despotki

Przyszła caryca Katarzyna. Wcale nie takie brzydkie kaczątko...Caryca Katarzyna przeszła do historii jako władczyni, która najpierw osadziła na polskim tronie własnego kochanka, a następnie odebrała Rzeczpospolitej niepodległość. Skąd jednak wzięła się ta nietuzinkowa kobieta?

Katarzyna nie była z urodzenia Rosjanką. Na dobrą sprawę z Rosją nie łączyło jej niemal nic. Na świat przyszła 2 maja 1729 roku w prowincjonalnym pruskim garnizonie nad Bałtykiem – Szczecinie. Jej ojcem był niemiecki arystokrata z raczej pośledniej i zbiedniałej rodziny, książę Chrystian August von Anhalt-Zerbst. Nie wyróżniał się niczym w tłumie podobnych sobie nobili, może poza tym, że był człowiekiem potwornie wręcz flegmatycznym, ułożonym i nijakim. Za żonę wziął sobie kobietę o dosłownie odwrotnym charakterze: żądną wrażeń i przyzwyczajoną do luksusów plotkarę.

Księżniczka Joanna von Holstein-Gottorp – bo to o niej mowa – marzyła o prawdziwie dworskim życiu, tymczasem trafiła do zapadłej dziury i decyzją swych rodziców była zmuszona spędzić resztę życia u boku strasznego nudziarza. Na dodatek biednego nudziarza, który mieszkał w małym kamiennym domu przy brukowanej ulicy, a nie w żadnym pałacu.

Było to małżeństwo tak bardzo nieudane, jak tylko można sobie wyobrazić. Rodzinne problemy dodatkowo pogłębiała różnica wieku: do ślubu doszło kiedy Joanna miała zaledwie piętnaście lat, a Chrystian August niemal czterdzieści.

Joanna von Holstein-Gottorp. Nawet jej się nie śniło, że z pogardzanego przez nią kopciuszka wyrośnie caryca! (źródło: domena publiczna).

Joanna von Holstein-Gottorp. Nawet jej się nie śniło, że z pogardzanego przez nią kopciuszka wyrośnie caryca! (źródło: domena publiczna).

Młoda żona liczyła, że z pułapki, jaką okazał się związek z emerytowanym żołnierzem, wyciągnie ją męski potomek – syn, na którego mogłaby przelać całą swoją miłość i uwagę. Jakież było jej rozczarowanie, kiedy zamiast syna urodziła się córka. Zdaniem Roberta K. Massiego, autora najnowszej biografii Katarzyny Wielkiej:

Joanna od początku nie mogła w sobie odnaleźć macierzyńskich uczuć. Nie zajmowała się córką, nie pieściła jej, nie siadywała nad kołyską ani nie nosiła jej na ręku. Bez zastanowienia oddała dziecko służbie i nianiom pod opiekę (s. 21).

Koszmarne dzieciństwo

Przy porodzie Joanna niemal straciła życie i kolejne dziewiętnaście miesięcy była zmuszona spędzić w łóżku. Ten czas wystarczył, by już na stałe znienawidziła swoje dziecko. Niemowlę otrzymało imię Zofia (nie Katarzyna!) i dorastało bez jakiejkolwiek uwagi ze strony rodziców. Po latach caryca wspominała w pamiętnikach:

Dowiedziałam się, że moje narodziny nie były tak wielką radością (…). Matka prawie mnie nie zauważała. Półtora roku później urodziła syna, którego ubóstwiała. Mnie zaledwie tolerowano i często mocno łajano bez żadnego powodu. Czułam to, nie wiedząc, dlaczego tak się dzieje (s. 22).

Za wychowanie małej Zofii odpowiadała przede wszystkim francuska guwernantka, Elizabeth Cardel. To ona zastępowała jej matkę i ona rozkochała Zofię we francuskiej kulturze i języku. Właśnie dzięki tej zapomnianej przez historię kobiecie caryca w przyszłości zaskarbiła sobie podziw Woltera oraz innych filozofów i pisarzy znad Sekwany. Do Panny Cardel nie miała niemal żadnych pretensji, poza tym, że zmuszała ją do… wkuwania rzeczy na pamięć:

Wcześnie zauważono, że mam dobrą pamięć, więc nieustannie mnie dręczono, każąc się uczyć wszystkiego na pamięć. Do dziś mam niemiecki przekład Biblii, w którym na czerwono są podkreślone wszystkie wersy, jakich musiałam się nauczyć (s. 23).

Brzydki, arogancki i buntowniczy bachor!

Dużo gorzej Zofia zapamiętała swojego katechetę – sztywnego i pedantycznego pastora Wagnera. Mówiła o nim wręcz, że to najzwyklejszy bałwan. A wszystko przez to, że nie chciał odpowiedzieć na jej proste pytania. Kiedy ona dociekała, jak to możliwe że nieskończenie dobry Bóg strąca ludzi do piekła, katecheta zagroził jej rózgą. Jeszcze bardziej zdenerwował się, kiedy mała Zofia poprosiła go o wyjaśnienie znaczenia słowa „obrzezanie”…

Czy wiesz, że ...

...Pietro Aretino, papieski kronikarz piszący zwykle utwory głęboko religijne, zasłynął jako ojciec literatury pornograficznej? Stało się tak za sprawą jego „Ragionamenti” i „Żywotów kurtyzan”, czyli dialogów opisujących życie kobiet lekkich obyczajów.

...Janusza Radziwiłła pamiętamy jako zdrajcę narodowego interesu najpewniej dlatego, że zmarł w niewłaściwym czasie? Wielu magnatów i szlachciców wciąż jeszcze wtedy pozostawało w szwedzkim obozie. Chociażby Jan Sobieski, późniejszy król Polski!

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

...pierwsi świadkowie śmierci pod gilotyną w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku czuli się rozczarowani? Byli przyzwyczajeni do większego dramatyzmu. Maszyna działała zbyt szybko, nie było na co patrzeć.

Komentarze (29)

 1. Jastan Odpowiedz

  Najwięcej despotów rodzi się zawsze z ludzi, którzy w początkowej fazie życia byli religijni. A przynajmniej mieli coś wspólnego z kościołem…

 2. Kamil Odpowiedz

  No to akurat w tej kategorii Katarzyna Wielka zupełnie się nie mieści. Nigdy nie była religijna (co wynika chyba z artykułu), a po wyjeździe do Rosji zmieniła wyznanie z luterańskiego na prawosławne z czysto politycznych względów…

 3. Urbann Odpowiedz

  Ależ właśnie list z rosyjskiego dworu by się nadał do tego artykułu, w najciekawszym momencie przerwane! :D

 4. Jastan Odpowiedz

  @Kamil: Ja nie twierdzę, że taka rozpustnica jak Katarzyna II była religijna. Ja stwierdzam tylko fakt w odniesieniu do Twojej wypowiedzi, że „Unikajcie moi drodzy nieudanych małżeństw – to w nich rodzą się despoci, tyrani i dyktatorzy…”. Nie wiem natomiast co jest bardziej „wynaturzające” – małżeństwo czy religijność. Ale chyba jednak to drugie…

 5. maryś Odpowiedz

  czy „Jastan” nie ma przypadkiem fobii antyreligijnej? Na każdą ewentualność, czy Katarzyna była czy też nie była religijna, konkluzja jest u n iego ta sama,paskudny charakter jest według niego efektem”wynaturzonej religijności”. Chłopie zainteresuj się też innymi tematami, choćby teletubisiami.

 6. anno5 Odpowiedz

  czy mozecie powiedzieć jaki tytuł nosi czesc druga ? chcialam przeczytac ale nigdzie nie widzę ciagu dalszego o ktroy wszyscy wyzej sie prosili

 7. Zofia Odpowiedz

  To że Zofia augusta trafiła na rosyjski tron to nie zapędy jej matki ale misterny plan księcia Fryderyka, Wilhelma, późniejszego Króla Prus – Fryderyka II Wielkiego, który by ograniczyć wpływy dynastii brunszwickiej na carskim dworze najpierw wyprawił do Petersburga wnuka Piotra Wielkiego Karola Urlicha, którego potem na tron desygnowała bezdzietna ciotka Elżbieta, potem zaaranżował ślub z niemiecka księżniczką. Nazywał ją „swoją maleńka królewną”. Proponuję jako lekturę o rosyjskiej carycy – książkę prof. Andrzeja Andrusiewicza: „Katarzyna II. Prawda i mit”. (Świat Książki, Warszawa, 2012)

  • Anonim Odpowiedz

   Polecam też do przeczytania „Katarzyna II – carowa Rosji” Władysława A. Serczyka. Wyd. „Ossolineum”, Wrocław 1989

 8. Anonim Odpowiedz

  Większość romansów carycy Katarzyny II Wielkiej (Екатерина II Великая) i historie o nich to kłamstwa rozpuszczane przez jej męża , który sam miał liczne romanse . Oszczerstwa leciały także ze strony dworzan , chcieli oni tym zniesławić jej imię i zasługi . Bo była kobietom rządzącą wielkim kraje sama i to w 18 wieku. Ale jej zasługi i osiągnięcia są znane i budzą podziw oraz przerażenie , więc ich plan nie powiódł się na szczęście do końca .

 9. Anonim Odpowiedz

  Zainteresowanym historią carycy polecam historię jej romansow i spisków widzianych oczami jej pokojówki’ a później zaufanej osoby, Polki zresztą. Ewa Stachniak, ,,Katarzyna Wielka – Gra o władzę”. Wyd. Znak. Polecam

 10. Członek redakcji | Rafał Kuzak Odpowiedz

  Kolejna porcja komentarzy z naszego facebookowego profilu https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne:

  Dziewczyna Która Opowiada: Bardziej rosyjska niż jej mąż ^^

  Jan H.: Super kobitka.

  Adam P.:
  Wielka poprzedniczka Wladimira I ?

  Alicja M.:
  Władza nie ma narodowości

  Jacek K.: Czyli wszystko co złe to ze Szczecina

  Konrad K.: ze Stettin na Pomerania -silna kobieta, z dużymi potrzebami natury ambicjonalnej

 11. Janusz Odpowiedz

  „Na świat przyszła 21 kwietnia 1729 roku w prowincjonalnym pruskim garnizonie nad Bałtykiem – Szczecinie”
  Hmm, to w 1729 roku Szczecin leżał nad Bałtykiem?

  • Członek redakcji | Autor publikacji | Kamil Janicki Odpowiedz

   Przynajmniej od X wieku Szczecin jest portem nadbałtyckim. Myślę, że dla każdego jest jasne, że nie leży nad samym morzem. Nie jest zresztą jedyny taki przypadek – to raczej duże porty leżące bezpośrednio na linii brzegowej należą do rzadkości.

 12. Krzysztof Odpowiedz

  Z uwagą przeczytałem Pana artykuł. Trudno mi zrozumieć sposób w jaki opisuje Pan Szczecin. Nie był to prowincjonalny pruski garnizon, ale jedna z największych twierdz pruskich zlokalizowana w stolicy prowincji pomorskiej. Była jedną z najrozleglejszych jednostek administracyjnych Prus, a Szczecin był jej największym i najbardziej znaczącym miastem. Pisze Pan także księżna Joanna marzyła o dworskim życiu, a trafiła do zapadłej dziury. Przypomnę tylko, że jak to Pan określa zapadła dziura była przez prawie 600 lat stolicą samodzielnego i bogatego Księstwa Pomorskiego, gdzie kwitła kultura i sztuka, a znana w całej Europie dynastia Gryfitów była mecenasem sztuki. Przypomnę także że bogate domy bankierskie Szczecina finansowały życie ponad stan ostatnich Jagiellonów. Wystarczy spojrzeć na zamek książąt pomorskich w Szczecinie, porównywalny wielkością choć ładniejszy od Wawelu, czy na skalę wielkich gotyckich kościołów Szczecina aby zrozumieć, że miasto nigdy nie było zapadłą prowincją, a do II wojny światowej, począwszy od X wieku, było ośrodkiem większym niż Kraków czy Poznań. Także w czasach pruskich, ze względu na swe strategiczne położenie, wymieniane jest wiele razy w królewskich dokumentach jako jedno z najważniejszych miast Prus. Nieznajomość historii Pomorza nie usprawiedliwia nieprawdziwych i krzywdzących inwektyw pod adres historycznej stolicy całego Pomorza.

 13. ~Ruda Odpowiedz

  Szanowny Panie Autorze! Artykuł super jednakże, jako Szczecinianka pragnę zwrócić uwagę na zdanie „Na świat przyszła 2 maja 1729 roku w prowincjonalnym pruskim garnizonie nad Bałtykiem – Szczecinie”. Prowincjonalny jeszcze ujdzie, ale pragnę przypomnieć, że Szczecin nie ma i nigdy nie posiadał dostępu do morza :)

 14. Bercia Odpowiedz

  Glupia gadka ze ktos wierzacy byl i do bani.krolowa czy cos.
  Kazdy Polaka gada ze wierzacy nie praktykujacy wiec,moze zyc zabijac ,robic co chce.a wladza zawsze z kosciolem.przystawala
  Wielu jest swietych Krolow.
  I.szkoda ze tak malo
  Bo jesli Krol kochalby prawdziwie Boga i blizniego , to.daje dobry przyklad
  To tak samo.mozna powoedziec ze diabel wierzy w Boga ale Go nie czci
  Szkoda ze zawsze wladza uderzala do lba
  O.swej dupie myslano a nie o dobru ludu
  Czyz nie bylo u nas swietych ktorzy upominali Krolow ? Byli

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.