Epoki


Artykuły na „Ciekawostkach historycznych” podzieliliśmy na siedem epok historycznych odpowiadających najczęściej używanej (i chyba najprostszej) periodyzacji. To kolejno starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, I wojna światowa i okres międzywojenny (1914-1939), II wojna światowa (1939-1945) oraz okres powojenny.

W większości przypadków konkretne granice epok nie mają znaczenia, a ważniejszy jest kontekst artykułu. Np. o wydarzeniach z roku 1450 można pisać jako o średniowieczu w Polsce, ale we Włoszech była to już raczej nowożytność. W spornych przypadkach dany artykuł przypisujemy do dwóch różnych epok i w obydwu możecie go znaleźć. Zdarzają się także teksty przekrojowe, traktujące np. o jakimś zjawisku na przestrzeni całej historii. Wtedy może się zdarzyć, że artykuł trafi do kilku, albo nawet wszystkich epok.

Ogółem na potrzeby „Ciekawostek historycznych” przyjmujemy następujące cezury:

  1. Starożytność – do 476 roku
  2. Średniowiecze – od 476 do 1492 roku
  3. Nowożytność – od 1492 do 1791 roku (1795 w Polsce)
  4. XIX wiek – od 1791 do 1914 roku
  5. I wojna światowa i okres międzywojenny – od 1914 do 1939 roku
  6. II wojna światowa – od 1939 do 1945 roku
  7. Powojnie – od 1945 do dzisiaj

Nasze wydawnictwo

Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą

Polskie-Imperium_kwadrat

Połowa Europy pod naszymi rządami. Polski językiem światowej dyplomacji. Biało-czerwone sztandary, przed którymi drżą obce wojska. Tak wyglądała Europa w czasach „Polskiego Imperium”.

Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania

okupacja mini

W okupowanej przez Niemców Polsce głód był powszechny, lecz budził w Polakach niesamowite pokłady kreatywności. Pustym brzuchom próbowano zaradzić gotując praktycznie z wszystkiego i przełamując wszelkie żywieniowe opory. Przedstawiamy „Okupację od kuchni” – historię polskiej zaradności i hartu ducha!

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kup najodważniejszą książkę historyczną tego roku!

Czy wiesz że...

George_Bush_2008
…George W. Bush był jako prezydent ekspertem od gaf słownych? Wypowiadał się m.in. o świetnych stosunkach granicznych między Kanadą a Meksykiem oraz o tym, że Afryka to naród.

matka Borgia
…20-letnia Lukrecja Borgia przez miesiąc zastępowała swojego ojca w pełnieniu obowiązków papieskich? W tym samym roku poprowadziła też jubileuszowy orszak honorowy do bazyliki św. Jana na Lateranie.

wampir
…nasi przodkowie w walce z wampirami używali nie srebra, a żelaza, które było powszechniejsze i… bardziej zabójcze? Jednym ze sposobów na krwiopijców było przebijanie serca grubym prętem.