Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Co największe aktorki musiały poświęcić dla sławy?

Jedna z aktorek, które poświęciły dla sławy zbyt wiele. Natalie Wood w 1958 roku.

fot.domena publiczna Jedna z aktorek, które poświęciły dla sławy zbyt wiele. Natalie Wood w 1958 roku.

Gwiazdy Hollywood gotowe były na wielkie ofiary. Jedne poświęcały dzieciństwo lub rodzinę, inne rezygnowały z dumy i ambicji, aby powoli wspinać się na szczyt. Nawet te, których marzenia się spełniły, płaciły za sukces bardzo wysoką cenę. Czy było warto?

Śledząc późniejsze losy gwiazd takich jak Shirley Temple, Drew Barrymore czy Miley Cyrus można się zastanawiać, na ile życiowe porażki mają związek z karierą rozpoczętą w bardzo młodym wieku. I jeśli w przypadku tych dwóch ostatnich dzieciństwo w blasku fleszy pociągnęło za sobą lawinę złych wydarzeń, to dorosłe życie tej pierwszej wydaje się pozbawione piętna Hollywoodzkiego zepsucia.

Najsłynniejsza dziecięca gwiazda, po krótkiej i burzliwej karierze, poświęciła sławę na rzecz pracy dyplomatycznej i macierzyństwa. Wydaje się, że ani zagranie w „War Babies” czy „Baby Burlesks” przez kilkuletnią gwiazdę ról określanych mianem „seksualnie sugestywnych”, ani surowe kary wymierzane dzieciom na planie, ani nawet próba zamachu na jej życie w 1939 roku nie skrzywiły młodziutkiej Shirley.

Była prawdopodobnie najsławniejszym dzieckiem świata, ale z biegiem lat jej gwiazda przyblakła. Po porażce jednego z jej filmów w 1940 roku, straciła umowę z grupą Fox, posiadającą szereg studiów filmowych i stacji telewizyjnych w USA. Później podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią filmową MGM, ale propozycja, jaką otrzymała, była daleka od jej oczekiwań.

W trakcie pierwszej wizyty w nowej wytwórni, producent Arthur Freed dosłownie obnażył się przed dziewczynką. Temple opisała to zdarzenie w swojej autobiografii „Child Star”. Zupełnie niewtajemniczona w sprawy damsko-męskie zareagowała chichotem, więc Freed wyrzucił ją ze swojego biura. W dodatku niemal całe pieniądze, które zarobiła na swoich filmach, przepuścił jej ojciec, a pierwsze małżeństwo, jakie zawarła mając zaledwie 17 lat, szybko się rozpadło.

U progu dorosłości Shirley Temple miała za sobą traumę, ojciec przehulał jej pieniądze, a zawarte pospiesznie małżeństwo się rozpadło. Na zdjęciu aktorka w wieku 16 lat, obok premiera Kanady Mackenzie Kinga.

fot.domena publiczna U progu dorosłości Shirley Temple miała za sobą traumę, ojciec przehulał jej pieniądze, a zawarte pospiesznie małżeństwo się rozpadło. Na zdjęciu aktorka w wieku 16 lat, obok premiera Kanady Williama Lyon Mackenzie Kinga.

Mimo tych wszystkich niepowodzeń i turbulencji, Shirley nie szukała ukojenia w alkoholu czy narkotykach. Jej kariera dyplomatyczna (została ambasadorem Stanów w Ghanie i Czechosłowacji, a także szefem amerykańskiego Protokołu Dyplomatycznego) potwierdza, że dzieciństwo złożone na ołtarzu sławy nie złamało jej psychiki. Temple zmarła w wieku 85 lat, 10 lutego 2014 roku w swoim domu w Kalifornii. Zabił ją nałóg nikotynowy, który starała się ukryć przed opinią publiczną, do końca dając swoim fanom dobry przykład.

Aktorka bez wyboru

Natalie Wood przyszła na świat jako Natalia „Natasza” Zacharenko. Celem jej matki, Marii, było uczynienie z córki gwiazdy. Mawiała: „Bóg ja stworzył, ale ja wymyśliłam”. Już jako pięciolatka Natalie otrzymała niewielką rólkę w „Happy Land”. Ze względu na swój profesjonalizm i talent nazywano ją „Natalie jednego ujęcia”, a matka była w stanie zrobić wszystko, aby córka dobrze zagrała. Pewnego razu rozdarła na strzępy żywego motyla w celu zmuszenia córki do płaczu na planie.

Czy wiesz, że ...

...niemiecki generał Friedrich Paulus, wzięty w sowiecką niewolę pod Stalingradem, w procesach norymberskich wziął udział jak świadek oskarżenia? Jego przyjazd wzbudził dużo emocji. Kiedy siedzący na ławie oskarżonych Hermann Göring zobaczył go na sali rozpraw, z wściekłością nazwał go „brudną świnią”.

...we współczesnych środowiskach mafijnych zjawisko pobierania haraczu nadal ma się dobrze? Północnowłoskie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w Kalabrii, nawet nie zgłaszają prób wymuszeń na policję. Haracz jest określany jako „wydatki na bezpieczeństwo”.

...w zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku ranna została Ann Odre? Kobieta była amerykanką polskiego pochodzenia i według prasy urodziła się tego samego dnia i w tym samym miejscu, co papież. W rzeczywistości urodziła się ona w USA i była trzy lata młodsza od Jana Pawła II… Z Wadowic pochodziła natomiast jej matka.

...za faszerowanie pasztetówek trocinami można było w czasach PRL zostać powieszonym? Taki wyrok zapadł w "aferze mięsnej", gdzie na karę śmierci skazany został Stanisław Wawrzecki, szef przedsiębiorstwa Warszawa Praga w Miejskim Handlu Mięsem.

Komentarze (2)

  1. Leszek Odpowiedz

    Wystarczyło wstać z krzesła, pokazać wszystkim „fucka” i trzepnąć drzwiami wyjściowymi.Jednak wszystkie te „gwiazdy” łapczywie podpisywały kontrakty zapewniające życie w luksusie aby w chwilę potem ćpać, chlać i płakać nad zmarnowanym przez siebie życiem.Przecież chcącemu nie dzieje się krzywda.

    • Członek redakcji | Anna Dziadzio Odpowiedz

      Szanowny Panie, to tylko jedna strona medalu. Nie do końca jest to takie proste – gdyby wyszły i „trzepnęły”, jak Pan napisał, drzwiami, nie zrobiłyby kariery. Rozumiem, że wg Pana to zatem ich dobrowolna decyzja, ale nie możemy zakładać, że chciały żyć w luksusie, by od razu się stoczyć. Może nie zdawały sobie sprawy jak to będzie wyglądać? Przypominam, że to były jedne z pierwszych wielkich gwiazd. Wtedy nie można było przewidzieć efektów sławy tak od razu. Dziś, patrząc na Hollywood, kto pragnie sławy musi zdawać sobie sprawę z jej drugiej strony. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.