Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Juliusz Cezar to przy nim bezradne dziecko. Dlaczego historia jednego z największych zdobywców w dziejach pozostaje nieznana?

Swoimi podbojami, Sułtan Mehmed II Zdobywca, zasłużył sobie na miejsce wśród najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii. Powyżej jego portret autorstwa włoskiego malarza Gentile Belliniego z 1480 roku.

fot.domena publiczna Swoimi podbojami, Sułtan Mehmed II Zdobywca, zasłużył sobie na miejsce wśród najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii. Powyżej jego portret autorstwa włoskiego malarza Gentile Belliniego z 1480 roku.

Doprowadził do upadku imperium trwającego przez tysiąclecia. Podbił kraje zamieszkiwane przez wyznawców trzech różnych religii. Odpowiadał za najbardziej zuchwałe najazdy i oblężenia. Czy historycy milczą o jego sukcesach tylko dlatego, że… nie odpowiada im jego wiara?

Mehmed II zwany Zdobywcą, rwał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat. Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci młody sułtan mógł rozpocząć przygotowania do podboju ostatniej twierdzy Cesarstwa Bizantyńskiego. Perła imperium była już ostatnim skrawkiem państwa, wywodzącego swą dumną historię od starożytnych Rzymian. Był rok 1451. Mehmed zaczął od wzniesienia zamku Rumeli Hisar, który miał odciąć stolicę Cesarstwa od dostaw morzem. Forteca była przez ludność nazywana Bogaz Kesen, czyli Podrzynacz Gardeł.

Oblężenie ruszyło 6 kwietnia 1453 roku. Przez cały czas miasto było ostrzeliwane z artylerii. Obrońcy otrzymywali zapasy tylko dzięki statkom wpływającym do zatoki Złotego Rogu, której osmańska flota nie mogła opanować. Wciąż potężna bizantyńska flota blokowała Mehmedowi dostęp do miasta. Sułtan wiedział jednak co robić. Nakazał swoim żołnierzom przeciągnąć własne statki lądem, na specjalnie przygotowanych platformach. W efekcie turecka flota znalazła się u bram Konstantynopola, a dostawy zostały zablokowane.

Najeźdźcy liczebnie przewyższali załogę miasta i to kilkakrotnie, Bizantyńczycy jednak wciąż pozostawali groźnymi przeciwnikami, którzy mogli wykorzystywać jedne z najpotężniejszych fortyfikacji w znanym świecie. Ostateczny szturm rozpoczął się w 53 dniu oblężenia. Sułtan wysłał do ataku najpierw oddziały kiepsko uzbrojonych najemników. Natarcie trwało kilka godzin i miało na celu zmęczenie żołnierzy broniących murów. Następnie do boju ruszyły wyszkolone oddziały Anatolijczyków, ale i one zostały odparte.

W końcu Mehmed sam poprowadził elitarną piechotę janczarów pod same mury. Sukces był pełny. Cesarstwo przestało istnieć 29 maja, a egzekucji dokonał 21-letni władca Imperium Osmańskiego.

Tak, w XIX wieku, włoski malarz Zonaro wyobrażał sobie wjazd Mehmeda II Zdobywcy do Konstantynopola. W rzeczywistości nie wyglądało to tak pięknie. Armia młodego sułtana doszczętnie splądrowała miasto.

fot.domena publiczna Tak, w XIX wieku, włoski malarz Fausto Zonaro wyobrażał sobie wjazd Mehmeda II Zdobywcy do Konstantynopola. W rzeczywistości nie wyglądało to tak pięknie. Armia młodego sułtana doszczętnie splądrowała miasto.

Grekofil

Mehmed był niezwykle energicznym władcą, który prawie całe życie spędził na podbojach. O jego ataku na Konstantynopol nie powstają może filmy, ale epizod jest dobrze znany miłośnikom średniowiecza. Co jednak z resztą kariery sułtana? Okazuje się ona nie mniej barwna!

Podczas wypraw zbrojnych w 1454 i 1455 rozgromił wojska Serbii i przejął kontrolę nad złożami srebra i złota w Novo Brda. Dochód z kopalni zasilał machinę wojenną sułtana. W latach 1458 – 60 „Zdobywca” podbił resztę półwyspu Peloponeskiego, kładąc tym samym kres intrygom zepsutej elity dawnego Bizancjum. Prawie cała Grecja i wiele wysp na Morzu Egejskim dostało się pod panowanie Osmanów.

Czy wiesz, że ...

...podczas pobytu w Polsce słynny Giovanni Casanova najwięcej czasu spędzał w bibliotece biskupa kijowskiego? Przebywał tam prawie każdego poranka, przeglądając autentyczne dokumenty dotyczące intryg i tajemnych spisków mających na celu obalenie starego porządku w Polsce, którego biskup był jednym z głównych orędowników.

...porażkę w pierwszej bitwie z Polakami pod Chocimiem w 1621 roku turecki sułtan Osman II przypłacił życiem? Po starciu chciał zreformować korpus janczarów, który oskarżył o tchórzostwo. Jednak to podwładni wykazali się inicjatywą, uwięzili swojego władcę i zamordowali go.

...piwo w Anglii było tak ważnym trunkiem, że regulacje go dotyczące znalazły się w prawie miejskim? Przykładowo w statutach Worcester określono, że testerami piwa mogą być tylko obywatele okręgu oraz "osoby smutne i dyskretne". Nie wiadomo jednak czy "smutek" odnosił się do nastroju, czy był synonimem pozazawodowej wstrzemięźliwości.

...w 1680 roku szczytem mody w Moskwie był… polski kontusz? To, co polskie, uchodziło za lepsze i bardziej wyrafinowane. Nawet prosty lud wtrącał w rozmowach polskie słówka, a znajomość polskich obyczajów i literatury była w dobrym tonie.

Komentarze (49)

 1. islamizacja Odpowiedz

  widzę poprawność polityczna nawet tutaj… wcześniej nikogo to nie obchodziło, że nikt nie robił o nim filmów

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Jakub Brzeszczak Odpowiedz

   Mehmed II Zdobywca jest interesującą postacią i wybitnym dowódcą wojskowym. Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia czy jest muzułmaninem, Żydem, katolikiem czy kosmitą. Boli mnie natomiast, że nie zajmuje należnego mu miejsca w historiografii. Jest pomijany najprawdopodobniej z powodu swojej wiary.

    • Nasz publicysta |Anna Dziadzio

     Szanowny komentatorze, takie są właśnie zasady poprawnej pisowni…

    • kapustka

     żyd z małej określa wyznawce judaizmu, Żyd z wielkiej obywatela państwa Izrael :)

    • jnl

     Ale POlityczno-poprawniaczek będzie pisał odwrotnie niż prawią zasady pisowni, bo Żyd to jest Żyd, a katolik to katolik ;) żałosne….

 2. feranos Odpowiedz

  Drogi autorze, nie ma o nim filmów, a w podręcznikach do historii jest wspomniany jedynie cząstkowo wiesz dlaczego? Ponieważ pochodzi z innego regionu kulturowego, tak chodzi o jego religię, z tego samego powodu nie uczymy się o podbojach Chin, o samurajach, o sytuacji wewnętrznej Indii w średniowieczu, ani o podbojach Inków, ponieważ nigdy nie było takiego zapotrzebowania. Pewnie, to ciekawy człowiek, fajnie o nim przeczytać, ale nie ma nic dziwnego w milczeniu o nim.
  Kurde, dałem się strolować na budowanie artykułów pod klikanie :/

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Jakub Brzeszczak Odpowiedz

   „Drogi autorze, nie ma o nim filmów, a w podręcznikach do historii jest wspomniany jedynie cząstkowo wiesz dlaczego? Ponieważ pochodzi z innego regionu kulturowego”

   Natomiast Juliusz Cezar totalnie jest przedstawicielem naszej cywilizacji, chrześcijaninem i katolikiem. To samo Aleksander Wielki, nie wspominając już o Czyngis-chanie.

   • Arczypalt Odpowiedz

    Ale nasza kultura wywodzi się z kultury śródziemnomorskiej (a nie z kultury(?) powstałej z wizji bandyty i pedofila) więc naturalnym jest uczenie w naszych szkołach o starożytnym Rzymie. Toż samo z Aleksandrem Wielkim. A Czyngis-chan? A to nie przypadkiem dlatego że były trzy najazdy Mongołów na Polskę?

    • Czytacz

     Polskich filmów nie było, chociaż wedle plotek istniały przymiarki do takiego filmu. Porównywanie Czyngis-chana z jakimś Mehmedem II? To zakrawa na kpinę i obrazę dla największego zdobywcy w historii!

  • qnqn Odpowiedz

   Na tym portalu, wszystko jest recenzją sponsorowaną. Ale co w tym złego. Autorzy znaleźli ciekawy sposób by strona na siebie zarabiała. Nie mam nic przeciwko temu by ludzie zarabiali na swojej pracy i pasji.

   • czolgista 1990 Odpowiedz

    Jasne że zarabianie na swojej pasji nie jest niczym złym, ale jak się tworzy artykuł lepiej zainteresować czytelnika ciekawą treścią a nie „pudelkowym” nagłówkiem, wypadałoby zachować jakąś spójność a jeżeli stawiamy jakieś pytania czy tezę to warto swój wywód oprzeć na jakichś faktach, tezę jakoś uzasadnić. Mógłby się chłopak jakoś wysilić skoro bierze za to pieniądze.

    • Alefa

     Jasne poei ien tu przewód doktorski przeciągnąć aby taki erudyta jak ty mógł pogrymasic.
     Po cholerę pouczasz,mnie jak nie interesuje to zmieniam.
     To jest sposób na zainteresowanie
     ludzi młodych historia bo sa pogubieni w bełkocie a wówczas sami wyciągną wnioski.
     Nie ma filmie i opracowań bo wówczas trzeba by pokazać postawy władców i papieży.
     To jak potraktowali Sobieskiego mam zawsze w pamięci a głupki którzy nas reprezentują jako dyplomaci nie.

 3. Snakey Odpowiedz

  A druga sprawa – ”bo był muzułmaninem?” A Sulejman, bohater serialu wszystkich zmęczonych matek IVRP to wyznawał niby szintoizm? :D Kto pisze te artykuły? Politykierzy?

 4. Antymuslim Odpowiedz

  Drogi autorze jak ci nie pasują dzisiejsze realia to możesz się wyprowadzić do Turcji Erdogana wielkiego sułtana tylko nie zapomnij nałożyć turban na głowę bo ja widzę że poprawność wchodzi do artykułów historycznych w związku z tym to był mój ostatni artykuł czytany w tych wypocinach.

 5. Monika Kaźmierczak Odpowiedz

  Jest film o zdobyciu Konstantynopola przez Mehmeda II Zdobywcę. To produkcja turecka i nosi tytuł „Fetih 1453” z 2012 roku. Bardzo dobry film. Poza tym na jesieni tego roku w tureckiej telewizji ma się pojawić serial o Mehmedzie II. Jak już się pisze artykuł to wypada wszystkie fakty sprawdzić. Rzetelność przed wszystkim.

 6. Maks Odpowiedz

  Akurat zdobycie Konstantynopola nie było zbyt wielkim sukcesem. Turcy oblegali miasto 50 dni bez sukcesu, obrońcy zniszczyli wieże oblężnicze napastników, rozwalili ich podkopy, pokonali w wielu szturmach. Turcy mieli gigantyczną przewagę – w ludziach około dziesięciokrotną, posiadali liczną i potężną artylerię, a Bizantyjczycy nie mieli funkcjonalnych dział. Do miasta Turcy weszli przypadkiem, ostatnimi siłami. Niby wygrali, ale gdyby sułtan był taki wspaniały to weszliby w tydzień, a nie prawie dwa miesiące.

  • mel_gibson Odpowiedz

   Racja. Ponadto reszta treści też nie wybija się spójnością twierdzeń. Pomijając sprawy światopoglądowe i skupiając się wyłącznie na wyróżnionym wątku „filmowości” postaci to ciężko obronić twierdzenie, że działania jegomościa, który potrzebował przynajmniej pięciokrotnej przewagi żeby pokonać… kogokolwiek jest warta hollywoodzkiego scenariusza.

 7. Darth Sidious Odpowiedz

  Doprawdy na podstawie powyższego artykułu ciężko dopatrzyć się tytułowej wyższości sułtana nad rzymskim dyktatorem. Rozumiem, że podważenie powszechnego uznania danej osoby jest zwracającym uwagę zabiegiem, ale w tym konkretnym przypadku wydaje się to wręcz prostackie. Autor tekstu nie pokusił się o udowodnienie własnej tezy, iż zdobycie Konstantynopola i dobicie chwiejącego się w posadach od czasów IV Krucjaty Bizancjum, czy podporządkowanie paru bałkańskich państewek jest bardziej wartościowe lub efektowniejsze niż podbój Galii albo pokonanie jednego z najlepszych dowódców starożytnego Rzymu – Pompejusza.

  • czolgista 1990 Odpowiedz

   Dlatego autor nie rozwija tezy przedstawionej w tytule artykułu, bo sam tytuł to zwyczajny clickbait. Od dawna zaglądam tutaj i muszę przyznać że poziom portalu obrazuje tendencja spadkowa, piszą aby pisać, byle było widać że powstają nowe artykuły i można było pod czymś reklamować swoje wydawnictwa.

 8. Sokole Oko Odpowiedz

  Obaj byli ludźmi wojny, jednak to Cezar do perfekcji opanował zasadę dziel i rządz. Poza talentami dyplomatycznymi był również sprawnym organizatorem. W największym stopniu wyróżniał go wysublimowany smak co potwierdza choćby i to, że był wielkim miłośnikiem topiary.

 9. Naukopedia.pl Odpowiedz

  „Prowadził walkę z licznymi wrogami, na kilku frontach jednocześnie.” Można poprosić o lata, bo z artykułu to nie wynika. Wygląda na to, że rozprawiał się z nimi po kolei. Na początku Bizantyjczycy. Potem Wenecjanie z Serbami na Bałkanach, a dopiero rok potem obudzili się Turkmenowie na wschodzie.

  Bizancjum miało takie problemy jak najeżdżali ich wszyscy z wszystkich stron. Ale tutaj tego nie widać.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @jol: W powyższym artykule w końcowym akapicie zostało wspomniane, że Mehmed nie ponosił tylko zwycięstw, ale i porażki. Klęska opisana w artykule, do którego zamieścił Pan link nie przekreśla całego dorobku tego władcy.

 10. Gravin79 Odpowiedz

  Tytuł ma mało co wspólnego z rzeczywistością – bezradne dziecko. Doprawdy? Zasięg terytorialny podbojów Cezara i Mehmeda II bardzo podobny. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że Cezar zdołał pokonać w przybliżeniu 50% siły militarnej Republiki Rzymskiej, która w tamtym czasie była największą potęga militarną świata. Przeciwnicy Mehmeda byli daleko od tej „ligi”. Upadłe Bizancjum ograniczone właściwie do jednego miasta, niewielkie państewka europejskie i to na tyle.

  Zalecam poprawę tytułu o ile w jakimkolwiek stopniu ma od odpowiadać rzeczywistości.

  PS: Nie oznacza to, że Mehmed II nie był postacią wybitną, ale nie róbmy z niego nie wiadomo jak wielkiego herosa. Takich jak on jest w historii bardzo wielu.

 11. Wojciech Odpowiedz

  ” Władcy zachodni nie zrobili prawie nic, kiedy Konstantynopol słał desperackie prośby o pomoc. Obudzili się dopiero, kiedy wróg stanął u bram.”

  Autorze ! Po co ten przekąs ? Jesteś historykiem a nie wiesz co robili w tym czasie ci władcy ? Walczyli ze sobą. W 1453 roku skończyła się wojna stuletnia, a zaczynała trzynastoletnia między Polską a Zakonem NMP, czyli Krzyżakami.

  Czasy były dynamiczne – cały czas były jakieś konflikty, władcy byli nimi zajęci praktycznie non-stop.

  Więc jakieś z twojej strony dowalenie Zachodowi głupio zabrzmiało.

 12. Anonim Odpowiedz

  Lubię czytać państwa portal, jednak gdybym chciała przeczytać nic nie wnoszący artykuł w wyszukiwarkę wpisałabym adres pudelka. Trochę zenadix drogi autorze w tytule grzmiec o wyznaniu, a żeby w odpowiedzi na komentarz stwierdzić że właściwie dla autora religia nie miała znaczenia. To dlaczego w ogóle o niej wspominać? Proszę wybaczyć ale jeśli ten jaśnie oswiecony władca, wielokrotnie pobity przez Vlada ma przewazac nad Cezarem to szczerze nie mam pytań. Polacy są narodem jednorodnym etnicznie, ale zrzucanie nam rasizmu, islamofobii i innych jest małe.

 13. Andrzej Odpowiedz

  Historia to nauka, a więc musi być obiektywna a nie subiektywna. Ocena historycznych postaci przez pryzmat religii jest co najmniej śmieszna. Ale jeśli już to czemu się czepiamy Mehmeda II, że był muzułmanindm? Przecież on wierzył w jednego Boga, a nie to co Juliusz Cezar – poganin i dający się wodzić za nos wróżbitom w ramach „religii”. Tak czy siak podtrzymuję, że historia jako nauka musi być obiektywna.

 14. Anonim Odpowiedz

  No kurcze, dziewczyny i chłopaki, piszecie tekst i nawet fajny, ale bez podstawowej lektury w języku polskim przynajmniej? Franz Babinger, Mehmed Zdobywca i jego czasy, trochę siara.

 15. Jarema Odpowiedz

  Krótka odpowiedż na pytanie zadane w tytule: bo nikt nie nakręcił o nim wielkiego, kasowego filmu, nikt tej postaci nie wypromował. A Juliusz Cezar? no cóż, nawet dzieci wiedzą kto to, oczywiście z komiksów i filmów o Asteriksie i Obeliksie. Nota bene ja myślałem długi czas ze Juliusz Cezar był cesarzem.

 16. Arkadiusz Odpowiedz

  Młody człowieku (do autora),
  pomijając lekko histeryczny tytuł, to co do treści – warto jednak doczytać zanim się popisze.
  Historykiem nie staje się automatycznie absolwent wydziału historii ale zawsze najważniejszy jest warsztat. Przepisywanie tureckiej laurki jest co najmniej żenujące.
  Do refleksji.

 17. Black Odpowiedz

  Nie od dziś wiadomo, że historia, której uczą w szkołach jest mocno okrojona i pełna pół prawd. Gdyby mówiono więcej o muzułmanach to może Polacy dowiedzieli by się także o polskich tatarach, którzy wieki temu zadomowili się w Polsce i nigdy nie przeprowadzili agresywnego nawracania na Islam.
  Artykuł jest bardzo interesujący i chętnie poczytam takich więcej.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.