Damy - empik

Najbardziej krwawe bitwy pierwszej wojny światowej

Autor: | 19 października 2016 | 11,093 odsłon

Wielka Wojna kosztowała życie ponad 9 milionów żołnierzy (źródło: domena publiczna).Ponad 9 milionów zabitych żołnierzy. Kolejne 15 milionów rannych i chorych. Tak przedstawia się morderczy bilans Wielkiej Wojny. Przedstawiamy najbardziej krwawe starcia trwającego ponad cztery lata konfliktu.

Broń maszynowa, karabiny wyborowe, działa i moździerze różnych kalibrów, miny i miotacze min, szrapnele, granaty, bomby lotnicze, miotacze płomieni, śmiercionośne gazy bojowe, samochody pancerne, czołgi, samoloty prowadzące ostrzał z nieba, bombardowanie lub kierujące ogniem artylerii… Sto lat temu nowoczesna broń, zastosowana w wielkiej ilości, zadawała śmierć: bezosobową i absolutną, na niespotykaną dotąd skalę – pisze Ian Kershaw w książce „Do piekła i z powrotem”.

Nowoczesność nie usunęła wszakże narzędzi o parusetletnim rodowodzie: lanc kawaleryjskich, szabel, bagnetów, a nawet specjalnych maczug szturmowych czy stalowych strzałek zrzucanych z samolotów. Te nadal były skuteczne. Na żołnierzy praktycznie wszystkich armii czyhały też inne niebezpieczeństwa – choroby, zakażenia ran, a w warunkach górskich także mróz, śnieg i lawiny.

Ofiary są nieważne. Liczy się tylko zwycięstwo

Dla cesarzy, królów czy prezydentów liczyło się jedynie zwycięstwo. W związku z tym ich generałowie, jak zauważył Kershaw, już podczas układania planów działań ofensywnych (…) zaczęli uwzględniać wielkie straty w ludziach. Być może to właśnie na nich twórcy filmu „Shrek” odwzorowali żądnego władzy Lorda Farquaada, który zachęcając swoich rycerzy do wyprawy i walki ze smokiem, stwierdził: Zapewne wielu z was zginie, ale jest to poświęcenie, na które jestem gotów.

Dla przywódców państw walczących w I wojnie światowej życie żołnierzy nie miało najmniejszego znaczenia. Liczyło się tylko zwycięstwo. (fot. Léon Gimpel; lic. domena publiczna).

Dla przywódców państw walczących w I wojnie światowej życie żołnierzy nie miało najmniejszego znaczenia. Liczyło się tylko zwycięstwo. (fot. Léon Gimpel; lic. domena publiczna).

W latach 1914-1918 rozkazy skazały na śmierć, rany lub kalectwo łącznie ponad 20 milionów żołnierzy. Verdun, Somma, Ypres, Arras, Passchendaele, Gallipoli, Galicja, czy Karpaty to nazwy miejsc, gdzie obficie lała się krew żołnierska obu stron konfliktu. Miliony mężczyzn, których wysłano tam przed stuleciem już nigdy nie powróciło do domu. W większości przypadków ich śmierć nie przyniosła nawet żadnej, choćby złudnej, korzyści militarnej.

Piekło okopów

Pierwsze poważne straty w zabitych, rannych, zaginionych i wziętych do niewoli miały miejsce na początku wojny, gdy odrzuceni od Paryża Niemcy stracili około 680 tysięcy, a alianci – Francuzi, Brytyjczycy i Belgowie – około miliona żołnierzy. Potem obie strony zeszły do okopów i umocnień polowych, które rozbudowywano do rozmiarów olbrzymich labiryntów ciągnących się od wybrzeży Kanału La Manche po Szwajcarię.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Iana Kershawa pod tytułem "Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949" (Znak Horyzont 2016).

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę Iana Kershawa pod tytułem „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949” (Znak Horyzont 2016).

Mimo że umocnienia dawały osłonę i możliwość obrony, były pełne pcheł, wszy i szczurów, a także wilgoci, wody, błota, brudu oraz smrodu ludzkich odchodów i gnijących ciał niepogrzebanych poległych leżących na ziemi niczyjej. Co jakiś czas wpadały tam wrogie pociski artyleryjskie. Wychylenie się ponad osłony groziło postrzeleniem przez strzelca wyborowego, a dodatkowo stale trzeba było mieć się na baczności, bo w dzień istniała groźba szturmu, a w nocy – skrytego ataku małych grup szturmowych wroga.

Krwawa łaźnia na Wschodzie

Nieco lepiej było na Wschodzie. Tego frontu nie dało się tak szczelnie zabezpieczyć okopami i zasiekami, jak na Zachodzie, ale walki były równie krwawe. Latem pod Tannenbergiem i nad Jeziorami Mazurskimi, a potem zimą na Mazurach Rosjanie stracili prawie 300 tysięcy żołnierzy.

Niemiecka propaganda chełpiła się, że oto wzięto rewanż za bitwę pod Grunwaldem. Niech będzie. W końcu pod Grunwaldem to Polacy wspólnie z Litwinami pokonali Krzyżaków, a ich następcy 500 lat później wzięli za to odwet… na Rosjanach.

Tylko w pierwszych miesiącach wojny Rosjanie stracili blisko 300 tysięcy żołnierzy w walce z Niemcami. Na ilustracji niemiecka kartka pocztowa wydana z okazji zwycięstwa pod Tannenbergiem (źródło: domena publiczna).

Tylko w pierwszych miesiącach wojny Rosjanie stracili blisko 300 tysięcy żołnierzy w walce z Niemcami. Na ilustracji niemiecka kartka pocztowa wydana z okazji zwycięstwa pod Tannenbergiem (źródło: domena publiczna).

Więcej sukcesów „rosyjski walec” osiągnął w Galicji, gdzie dotarł do Karpat na południu i do Krakowa na zachodzie. W czasie zimowych walk w Karpatach śnieg sięgał miejscami do 2,5 metra wysokości, temperatura spadała do -30 stopni, rannych na ziemi niczyjej zagryzały wilki, a historycy obliczyli, że w czasie kampanii karpackiej statystyczny c.k. żołnierz walczył 5-6 tygodni.

Po tym okresie był on martwy, ranny, chory, niezdolny do walki z powodu odmrożeń lub w niewoli. Na przełomie 1914 i 1915 roku w Karpatach Austro-Węgry straciły łącznie 800 tysięcy żołnierzy, a wcześniej w walkach w Galicji prawie milion. Po stronie rosyjskiej wcale nie było nie lepiej.

Tylko przez mój pluton przewinęło się kilkuset żołnierzy. Co najmniej połowa z nich skończyła na polach różnych bitew. Ponieśli śmierć lub odnieśli rany uniemożliwiające dalszą walkę – zanotował oficer rosyjski.

Walki na Wschodzie rozstrzygnęła bitwa pod Gorlicami 2-6 maja 1915 roku. Rosjanie stracili tam 100-150 tysięcy żołnierzy, a do października Królestwo Polskie, Litwę, prawie całą Galicję, niemal 2 miliony żołnierzy i musieli cofnąć się o około 500 kilometrów.

Na Zachodzie ta sztuka się nie udała, a krew lała się obficie. Dźwięki oficerskich gwizdków lub trąbek-sygnałówek, dających znak do ataku, były zwiastunami śmierci w krzyżowym ogniu karabinów maszynowych.

Bezprecedensowa rzeź na Zachodzie

Próbowano więc innych sposobów. W kwietniu 1915 roku Niemcy użyli gazów trujących niedaleko Langemarck koło Ypres. Setki żołnierzy wpadły w śmiertelną śpiączkę – wspominał brytyjski oficer. Inny dodawał: Najgorsze jest to, że ofiary są skazane na powolne dogorywanie. Widziałem setki cierpiących, a lekarze byli bezradni. Chemia odbierała życie tysiącom wrogów, ale losów wojny nie odmieniła.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Strony: 1 2

Powiedz innym co myślisz:

Mateusz Drożdż - Ekonomista, urzędnik samorządowy, publicysta historyczny. Specjalizuje się w historii lotnictwa, okresie obu wojen światowych oraz dziejach Krakowa i krakowian. Współpracownik „Gazety Krakowskiej”, „Dziennika Polskiego”, miesięcznika „Nasza Historia” i miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”. Autor książek: „Szachownica z pawim piórem” (2013) i „Małopolska w ogniu Wielkiej Wojny” (2015), 3 artykułów naukowych i ponad 400 artykułów prasowych o tematyce historycznej.

Czytasz artykuł z epoki: . Oznaczyliśmy go kategoriami: Historia wojskowa, Wojna na lądzie, Wszystkie artykuły.
Okupacja
Komentarze do artykułu (4)
  1. Z pamiętnika Żołnierza z Galicji 1914-1915 : […] Dnia 18 czerwca (19)15. był u nas następca tronu Karol I późniejszy cesarz z całą swoją świtą generałów, sam będąc pułkownikiem . Pamiętam ten dzień, bo stałem w pierwszym szeregu i od tego czasu powziąłem wogóle sympatię do niego i jego sympatycznej postaci, ale zarazem nienawidziłem go serdecznie za ten militaryzm i za skutki wojny nie przypuszczając , że go sobie wogóle kiedyś zohydzę i obrzydzę, jako przedstawiciela króliczka (tu: cesarza ?). […]

  2. Galicyjskie spojrzenie nie dostrzegło zupełnie krwawych walk wokół Łodzi w 1914 r., gdzie w wielu bitwach zginęło ponad 200 tys. żołnierzy po stronie rosyjskiej i niemieckiej. Niemcom udało się powstrzymać tutaj kontrofensywę Rosjan, zaś Hindenburg i Ludendorf awansowali na głównodowodzących najpierw frontem wschodnim, a potem w jej wyniku całym sztabem niemieckim.

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

Słynna tyrada Hitlera znana z filmu „Upadek” wydarzyła się naprawdę (il. kadr z filmu).
…w ostatnich dniach przed kapitulacją Berlina w bunkrze Hitlera odbywały się prawdziwe orgie suto zakrapiane alkoholem?

Jan_XXII
…w XIV wieku w istnienie piekła wątpił nawet sam papież? Jan XXII został tuż przed śmiercią zmuszony do publicznego wyrzeczenia się swych poglądów, które godziły w fundamenty Kościoła.

Virginia Oldoini
…Włosi w walkę o zjednoczenie zaangażowali nawet kobiece wdzięki? Ich najpiękniejsza rodaczka pracowała w alkowie cesarza, by przekonać go do poparcia włoskich aspiracji.